Skocz do zawartości

Ritchey Chrétien RC 8 - nie taki diabeł straszny


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Świetnie opracowana i zebrana w jedno miejsce wiedza o kolimacji RC! Przyda się pewnie wielu śmiałkom ?

Nie taki diabeł straszny, ważne żeby wiedzieć co się robi. 

Dopowiedzenie z ta odległością luster, żeby środkową śrubę na LW ruszać tylko wtedy kiedy chcemy te odległość między lustrami zmienić z jakiegoś poważnego powodu (Ronchi, wiemy że jest zła), bo może kusić żeby nią kręcić ?

Z tymi metodami organoleptycznymi też jest taki "problem" że różne rzeczy widać w różnych teleskopach, zależy jakie są bafle zamontowane it'd. Wstępnie można ustawić ale bez rozbierania teleskopu może się nie udać do końca. W moim RC6 ewidentnie przeszkadza mi to ustawieniu LG kolimatorem z TS.

Dlatego to DSI  na gwiazdach chyba w tym sensie najbardziej uniwersalne i jak widać po fotkach skuteczne. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze wiedziałem że masz do tych spraw kolimacyjno-technicznych smykałkę. Może i ja kiedyś wrócę do mojego Newtona, bo poległem w sprawach kolimacyjno-technicznych.
Gratulacje zakupu kiedyś coś podobnego chciałem mieć ? 

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poległem z 8" RC-ekiem, ale bardziej niż kolimacja, dały mi w kość jakieś odblaski, które wychodziły w kanale Lum i RGB, natomiast w Ha było czysto.  Nie dało się tego w żaden sposób wyeliminować, więc dałem sobie spokój i poszedł do ludzi.

Znając Ciebie, poradzisz sobie z nim bardzo dobrze, więc ja już otwieram popcorn, zasiadam w pierwszym rzędzie i czekam na ciąg dalszy ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Patrix napisał:

Ja poległem z 8" RC-ekiem, ale bardziej niż kolimacja, dały mi w kość jakieś odblaski, które wychodziły w kanale Lum i RGB, natomiast w Ha było czysto.  Nie dało się tego w żaden sposób wyeliminować, więc dałem sobie spokój i poszedł do ludzi.

Możliwe że to był problem z "light leak" - kilka razy czytałem o tym. M. in. tutaj http://interferometer-tests.blogspot.com/2013/06/2542000-10-ritchey-chretien-gso.html

image.png.82aa55a0d11e045f3f915905e5ee2946.png

2 godziny temu, Patrix napisał:

Znając Ciebie, poradzisz sobie z nim bardzo dobrze, więc ja już otwieram popcorn, zasiadam w pierwszym rzędzie i czekam na ciąg dalszy ?

Dzięki! Dziś i jutro pogodne nocki mają być, więc coś wypalę pewnie, choć tyle tej nocy obecnie co kot napłakał ? 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo świetny wątek i wspaniałe zdjęcia!

I mam pytanie, czy Ty kontrolowałeś aberrację sferyczną tym okularem Ronchi? Taki test jest bardzo mało czuły (single pass). Czy obrazy Ronchi sugerowały, że musisz zmienić odległość między zwierciadłami, w sensie czy pasma na obrazie Ronchi były zakrzywione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj, szkoda kasy. Masz tu link to sobie wydrukujesz na drukarce laserowej na folii transparentnej do drukarek laserowych. Tylko musi być dobra drukarka, żeby ładnie wyszło.

https://stellafane.org/tm/atm/test/images/atm_ronchi_screen.pdf

Aberrację sferyczną można też wyłapać robiąc test gwiazdowy. Ale to trzeba mieć doświadczenie. Jest fajna książka o tym wszystkim https://www.astroshop.pl/ksiazki-popularnonaukowe/willmann-bell-ksiazka-star-testing-astronomical-telescopes/p,17155

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu masz przykład już policzyłem dla Twojego teleskopu jak mogłoby to wyglądać ronchigramy z tą zalinkowaną siatką do wydruku dla aberracji sferycznej ~1/5 lambda (światło zielone, tu nie ma znaczenia bo to 100% apochromat). To bardzo ciężko zobaczyć by było na własne oczy, tak mi się wydaje. Z tym okularem co linkowałeś będzie dokładniej bo on ma tam ze 300 linii na cal chyba? Ale wchodzą wtedy zjawiska dyfrakcyjne i troszkę zacierają obraz. Popróbować na pewno warto. Ale chyba po zdjęciach widać, że jest teleskop jak żyleta. Przynajmniej dla mnie tak wygląda bo zdjęcia są na prawdę super (nie znam się na astrofoto).

 

RC8_in.png

RC8_out.png

Edytowane przez Maciek_Cz
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Alien napisał:

A po co ten okular - tak łopatologicznie? Do Newtona się przyda?

Okular jest do kontroli aberracji sferycznej, a w refraktorach i Makach i SCT również sferochromatyzmu.
umieszczając go w ognisku mamy coś na wzór metody noża Foucaulta i można sprawdzić czy optyka nie ma większych wad, czy jest dobrze skorygowana.
Jak są na lustrach odwrócone brzegi czy górki i dołki to też można zobaczyć. Ale to nie w teście z gwiazdą tylko w tzw teście DPAC.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie!

Jutro ma być słonecznie, to postawię sztuczną gwiazdkę z kulki w ogrodzie i popróbuję tej  metody z testem gwiazdowym. Tylko muszę daleko to postawić, żeby nie dawać pół metra przedłużek do wyciągu. Ale też podejrzewam że jest co najmniej dobrze, bo już napatrzyłem się na rozogniskowane gwiazdki w tym teleskopie i nic podejrzanego nie wyłapałem. 

8 minut temu, Maciek_Cz napisał:

A tu masz przykład już policzyłem dla Twojego teleskopu jak mogłoby to wyglądać ronchigramy z tą zalinkowaną siatką do wydruku dla aberracji sferycznej ~1/5 lambda (światło zielone, tu nie ma znaczenia bo to 100% apochromat). To bardzo ciężko zobaczyć by było na własne oczy, tak mi się wydaje. Z tym okularem co linkowałeś będzie dokładniej bo on ma tam ze 300 linii na mm chyba? 

E nie, tamten https://www.gerdneumann.net/english/ronchi-okular-ronchi-eyepiece.html piszą że jest 10 lpmm, a więc niezbyt gęsto. Jakby się udało dobrze druknąć to co podlinkowałeś, to powinno być lepiej. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo jeszcze tylko dodam, że ta drukowana siatka ma ok 4 linie na mm. Ta w okularze, tak jak pisałeś ok 10 linii na mm. Jeżeli będziesz robił test to ustaw tak, żebyś widział najpierw trzy linie, a później jeszcze spróbuj na jednej. Im bliżej ogniska jesteś tym metoda jest czulsza. Nie wiem jak to będzie wyglądało w dzień, czy taki pomiar będzie miarodajny... Zrób może fotę to porównamy z symulacją i będzie fajnie? Oczywiście test robimy przed i za ogniskiem. W ognisku będziesz miał nóż Foucaulta. Chyba lepiej to zrób w nocy na jasnej gwieździe bo w dzień może być lipa, tak mi się wydaje. Tu seeing nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo też dziękuję za ciekawe rozmowy o RC! 

Wczoraj w końcu udało mi się potestować też mojego mniejszego RCka 6". Seeing nie rozpieszczał, więc kolimacja ciężka ale okazało się, że już ostatnio ustawiłem go całkiem zadowalająco. Pewnie da się jeszcze dopieścić ? 

GSO RC6"/GEM45/533MC. Jedna nieskalibrowana klatka, 15s, bez cropa. 

289026769_406892961495179_4949836450440264020_n.thumb.jpeg.a8d3c2ba7b80ae1d857894258d6d2784.jpeg

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! pewnie warto w stabilnych warunkach sprawdzić i sferyczną i balans astygmatyzmu bo może da się jeszcze dokręcić śrubę tu i tam. Szkoda, że nie mam nic APS-C żeby wpiąć i zobaczyć jak jest dalej, chociaż no tak jak pisałeś, nie pokryłby całej bez flattenera na pewno.

Kwadratowa jest żeby pasowała na Instagram ? 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, nie chcę robić zbyt dużego off topa (jak coś usunę / wyedytuję post), ale mam pytanie odnośnie kolimacji klasycznego Cassegraina.
Pytam tutaj bo wydaje mi się że co do metody kolimacji to bliżej mu do RC niż do Newtona ?

O co chodzi? Mam GSO CC 8" i zauważyłem że obraz lustra jest przesunięty względem głównej osi.
Wygląda to tak (obraz z kamerki T7C z obiektywem, umiejscowionej w wyciągu).

image.thumb.jpeg.5ba5dcc9c51baf96de28ec5fa3c30539.jpeg

Obrazy które uzyskuję na rozogniskowanej gwieździe wydają się poprawne, jednak nie daje mi to spokoju ? stąd pytanie czy jest to rzecz warta korygowania, czy też taka nie osiowość nie ma znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mareg napisał:

Raczej nie masz pewności, że matryca kamery jest idealnie wyśrodkowana i wypoziomowana...
Najważniejszy jest test gwiazdowy.
 

Racja, o matrycy w ogóle nie pomyślałem. Dzięki!

Czyli jeżeli to matryca to:

  • w przypadku gdy nie jest wyśrodkowana - nie ma to / nie powinno mieć żadnego znaczenia
  • w przypadku gdy jest źle wypoziomowana - obraz w centrum powinien być w miarę ale im dalej od środka tym większe zniekształcenia będą / mogą się pojawiać 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej Lach, możesz powtórzyć swój test kręcąc kamerką w wyciągu tak jak niepewnym kolimatorem laserowym i zobaczysz co się będzie działo.
Pewnie dobrze by było, żeby na zdjęciach było widać jakiś znacznik "kąta 0".
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej Lach gdyby to był brak kolimacji układu optycznego to raczej na gwiazdach byś to widział. Tutaj nawet niewielka nieosiowość optyki powinna psuć bardzo obrazy. Może to kwestia wyciągu albo samej kamerki jak napisał @Mareg

Ja mam ochotę na CC 6. Ale ciągle mam obawy o dużą obstrukcję w tej wersji.

Edytowane przez Maciek_Cz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz dociśniętą kamerą clamping ringiem w jedną stronę. Możesz sobie zrobić tak jak z kolimatorem do Newtona. Mała dziurka na środku czegoś (zakrętka, pudełko po kliszy) i jak masz wystarczająco blisko wyciąg (bez przedłużek) to powinieneś widzieć czy są lustra równo. 

Tutaj zobacz w instrukcji Oriona, strona 6. 

Orion? CC6 and CC8 f:12 Classical Cassegrain Telescopes-EN.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Pewnie masz dociśniętą kamerą clamping ringiem w jedną stronę. Możesz sobie zrobić tak jak z kolimatorem do Newtona. Mała dziurka na środku czegoś (zakrętka, pudełko po kliszy) i jak masz wystarczająco blisko wyciąg (bez przedłużek) to powinieneś widzieć czy są lustra równo. 

Tutaj zobacz w instrukcji Oriona, strona 6. 

Orion? CC6 and CC8 f:12 Classical Cassegrain Telescopes-EN.pdf 1 MB ? 2 pobrania

Dzięki, instrukcja Oriona była też dołożona do GSO (kupiony w teleskopy.pl). Korzystam z okularu Chesire, lustra wyglądają na równe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze znalazłem zaległy materiał z testów z 15 czerwca - Pierścionek. QHY268M, LRGB 30:20:20:20 x 1 minuta, niebo podmiejskie, przejrzystość średnia, seeing dobry. 

Trochę przycięte, żeby w miarę prosto cały kadr wyszedł. Na razie RCek w pokoju leży obok mnie i czeka na adapter do wyciągu, a potem testy z FF/FR ? 

2022-06-15-m57-1k.png.eca5699bdad9df596843844cda24b22c.png

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I ostatki z 12 czerwca tym razem - nie trzeba przedstawiać chyba. 70x1 minuta luminancji, niebo podmiejskie, seeing średni, przejrzystość dobra. Cały kadr APS-C z QHY268M.

RCek dostał już adapter i ma nowy wyciąg i teraz mam nadzieję, że uda się zrobić testy z FF/FR w najbliższym czasie i wszystkie elementy zepną się w dobrze działającą całość ?

2022-06-12-m51.png.7ce02fe720bd9b7b415743e8aa901cc2.png

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)