Skocz do zawartości

Jak i gdzie przechowywać teleskop ?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogłam znaleźć takiego wątku, więc zakładam.

Teleskop już mam. Pytanie główne jak w tytule, czyli jak i gdzie go przechowywać?

Mój stoi na razie w pokoju. Czy mogę dać go na taras (do szafki? pod daszek?, przykrywać? czym?) i zostawić, a na zimę przenieść do domu?

Co z temperaturą ? Latem nawet w pokoju będzie bardzo gorąco, a co dopiero na słonecznym tarasie.

I jeszcze jedno pytanie - teleskop, który mam jest duży i dość ciężki - przenoszenie go na taras na noc i wnoszenie do pokoju po skończonej obserwacji jest nieco hmm...kłopotliwe. Można wprawdzie podzielić go na części i tak przenosić, ale wtedy potrzebuję drugiej osoby, by go ponownie skręcić (a wszyscy śpią :P ) A poza tym przestawiam go również na tarasie. Wymyśliłam, że dam go na podstawę na kółkach (oczywiście z hamulcem ;) ). Czy to nie przeszkodzi w obserwacjach? (myślę o stabilności).

Proszę także o informacje jak dbać o teleskop zimą, gdy temperatury w domu i na zewnątrz bardzo się różnią.

Może te informacje przydadzą się także innym początkującym?

 

 

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Najlepszym wyjściem dla Ciebie jest pozostawienie teleskopu na balkonie/tarasie. Sprzęt jeśli jest dobrze chroniony, posłuży Ci długo. Przykładem jest fakt, iż teleskopy w obserwatoriach przechowywane są w warunkach takich jakie panują na zewnątrz (mam na myśli tutaj temperaturę).

 

Aby dobrze chronić sprzęt, na pewno pomogło by zastosowanie kilku zabiegów:

 

1. Teleskop chronić przed bezpośrednim, długotrwałym światłem słonecznym. I tutaj z pomocą może przyjść uszycie nawet zwykłego worka z folii termicznej.

2. Chronić również lustro główne i wtórne przed zbyt dużym zakurzeniem i ogólnym zanieczyszczeniem, które przyśpiesza utlenianie powłoki. Samo utlenianie jest nieuniknione, ale poprzez utrzymanie optyki w czystości, zdecydowanie opóźniamy ten proces. Chyba, że jest tutaj mowa o refraktorze, ale z opisu, że jest to duży sprzęt, myślę o newtonie.

3. Kiedy zapowiadane są duże deszcze, oraz z prognoz pogody wynika, że przez najbliższe dni będzie duża wilgotność, wtedy sprzęt można schować do domu, tak aby elektronika nie "cierpiała"

 

 

Nie napisałaś jaki sprzęt dokładnie posiadasz, ale ogólnie trzymanie teleskopu w warunkach "polowych" jest znacznie lepsze dla samego sprzętu, ze względu na to, że sprzęt jest wychłodzony i szybciej można przeprowadzić obserwacje. A jak wiadomo, najlepszy sprzęt to taki, z którego często korzystamy :)

 

Oczywiście są to moje prywatne spostrzeżenia, do których przez lata przywykłem i jest mi tak na prawdę wygodnie :)

 

Pozdrawiam

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą. Możesz trzymać go na balkonie. Musi być osłonięty przed deszczem i słońcem. Aczkolwiek jeżeli masz taką możliwość trzymaj go w jakimś pomieszczeniu. (garaż, szopka,...) Zawsze jest to bezpieczniejsze.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

ja trzymam teleskopy w pokoju. Za dużo kasy mnie kosztowały żeby teraz stać w garażu czy piwnicy. Po powrocie z obserwacji kiedy następuje kondensacja pary w związku ze zmianą temperatury wycieram bawełnianym ręcznikiem rurę i inne  zewnętrzne elementy. Tubę otwieram i ustawiam do poziomu żeby się do niej nie kurzyło i wietrzę lustro. 

Wyschnięte stoją sobie w rogu pokoju jako ozdoba i duma. Żona się przyzwyczaiła starzy znajomi przyzwyczaili się do mojego hobby a nowi się dziwują i podziwiają.

Każdy z nich chciał być astro lub kosmonautą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w zasadzie też nie byłoby przeszkód, by stał w pokoju, w końcu to mąż kupił mi ten teleskop, więc z pewnością przyzwyczajony do moich niezwykłych zainteresowań   ;) a  znajomi jeszcze na etapie zdziwienia co ja wymyślam i podziwu dla męża, że to cierpliwie znosi :D Jedynie ta wielkość i ciężar mnie zmusza do wystawienia teleskopu na taras. Niestety nie miałam żadnego wpływu na to, jaki będzie ( teleskop, nie mąż :)  )

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
Godzinę temu, WitekS napisał:

A czy jest jakiś powód, dla którego teleskop lepiej jest "chować do pudła" zamiast zostawiać go na statywie?

Ewentualnie zostawienie go w pozycji nie startowej/zerowej. Jeśli jest w pozycji startowej/zerowej i wyważony to żadnych przeciwwskazań nie widzę. Tak właśnie sobie stawiam od łaaaaaadnych paru lat :) 
Pięknie się prezentuje.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)