Skocz do zawartości

SN 2013cu-pierwsze obserwacyjne potwierdzenie, że gwiazda Wolfa-Rayeta progenitorem supernowej typu IIb.


rybi

Rekomendowane odpowiedzi

:) Cieszę się, że temat Was zainteresował. Moje pierwsze info o SN 2013cu na tym wątku nie jest kompletnym opracowaniem. Po prostu dzisiaj odkryłem ten temat w Internecie, trochę go "skubnąłem" i bardzo chciałem się z Wami podzielić tą rewelacją. W końcu dzielicie moja pasję  :)

 

Szukałem w Internecie co to za technika obserwacji supernowych "flash spectroscopy", która pozwala robić widma gwiazd W-R aż w odległości 360 milionów lat świetlnych. Nawet w jednym z cytatów na poście zakładającym ten wątek jest wypowiedź Petera Nugenta z Berkeley Labs:

...Z największymi teleskopami mieliśmy do tej pory szansę wykonania widma gwiazdy Wolfa-Rayeta w galaktykach bliskich naszej Drodze Mlecznej - być może 4 miliony lat świetlnych od nas. SN 2013cu jest 360 milionów lat świetlnych dalej (100 razy dalej)...

 

Dlaczego można zarejestrować widmo gwiazdy WR w tak ogromnej odległości 360 mln lat świetlnych ? ? ?

W streszczeniu artykułu w Nature nr 509  jest wyjaśnienie co to znaczy "flash spectroscopy":

...  spektroskopia błyskowa (? ang. flash spectroscopy) - wykorzystuje efekt błysku spowodowanego przez eksplozyjną falę uderzeniową supernowej na materię otaczającą gwiazdę-progenitora.

Wersja angielska (mam nadzieję, że dobrze przetłumaczyłem :) ):

... ?flash spectroscopy?, which captures the effects of the supernova explosion shock breakout flash on material surrounding the progenitor star...

 

Dodatkowo na pierwszej (czytelnej) stronie artykułu w Nature pod readcube można znaleźć uzasadnienie takiego zasięgu "spektroskopii błyskowej"...

Gwiazdy typu WR sa masywnymi gwiazdami pozbawionymi zewnętrznej otoczki zawierajacej wodór. Generuja one bardzo silny wiatr gwiazdowy ubogi w wodór.

Zewnętrzny promień tego bardzo silnego wiatru (swego rodzaju "atmosfery" gwiazdy WR) może sięgać nawet 100mln km - dla porównania w takiej kuli mieści się Słońce wraz z orbita Wenus. Generalnie skład chemiczny wiatru gwiazdowego określa typ widmowy gwiazdy WR. Gwiazdy z dominującymi liniami helu He i azotu N należą do typu widmowego WN. Jeżeli zawierają śladowe ilości wodoru H to są oznaczane WN(h). Gwiazdy z silnymi liniami węgla C należą do typu widmowego WC, a dla rzadszych i gorętsze gwiazd bogatych w linie widmowe tlenu O - ich widmo jest oznaczane WO.

 

Tuż po wybuchu gwiazdy WR jako supernowej jej zewnętrzne obszary wiatru (taka "quasi-atmosfera" ekspandujaca z prędkościa 1-3 tys.km/sek., gdzie powstaja szerokie linie emisyjne) nie zostały jeszcze zmiecione przez falę uderzeniowa supernowej. Natomiast ten obszar zaabsorbował potworne ilości jonizujących fotonów i jego jasność wzrosła 100-10000 razy w wyniku świecenia rekombinacyjnego.

Jeżeli współczesne największe teleskopy mogą zrobić widma gwiazd WR z odległości około 4 mln lat świetlnych,

to taka "podświetlona" nawet 10 tysięcy razy "atmosfera" gwiazdy WR może być zarejestrowana spektroskopowo z odległości 100x większej, czyli około 400 milionów lat świetlnych (strumień fotonów maleje z kwadratem odległości od źródła!).

 

Czyli "flash spectroscopy" to nie jest robiona za pomocą jakichś większych/czulszych/bardziej schłodzonych  teleskopów/spektrografów/kamerCCD itd.itp.!

"Flash spectroscopy" to jest zwykła spektroskopia, ale robiona kilka/kilkanaście godzin po wybuchu supernowej, kiedy jeszcze istniejaca "quasi-atmosfera" gwiazdy WR jest 100-10000x rozjaśniona. :)

Już pisałem o tym, że astronomowie z Obserwatorium Mt. Palomar w Kaliforni stworzyli system przetwarzania danych, który automatycznie w ciągu zaledwie < 40 minut od momentu wykonania zdjęcia CCD wykrywa na zdjęciu potencjalne supernowe. Cały świat astronomiczny jest natychmiast powiadamiany odpowiednim alertem.

 

 

 

cdn. :)

  • Like 2

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)