Skocz do zawartości

Królowa zimowego nieba czyli mgławica M42


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym podzielić się z Wami zdjęciem które wykonałem w październiku 2021 w Bieszczadach. Ponieważ umiejętności związane z obróbką nie pozwoliły mi wtedy wyciągnąć z materiału pożądanego efektu postanowiłem wrócić do obróbki i spróbować jeszcze raz z odrobinę większym doświadczeniem ? Chciałbym też podkreślić że to tylko 2 godziny materiału no i Canon700D. Jestem też przekonany że wrócę do tego kadru jeszcze w tym roku z moją pełną klatką czyli Canonem 6D i na pewno zbiorę trochę więcej materiału. Tak czy inaczej różnica między obróbką z października 2021 a obecną jest ogromna i wspominam o tym tylko i wyłącznie dlatego żeby podkreślić jak ważna jest sama obróbka materiału. Choć pewnie niektórzy z Was wyciągneli by z tego jeszcze więcej to ja muszę przyznać że jestem naprawdę zadowolony z obecnego rezultatu. Mam nadzieje że Wam również się spodoba ?. Zdjęcie wykonane Canonem700Dmod, teleskop ZS73 na HEQ5PRO. Pierwsze zdjęcie to obecna obróbka. Drugie zdjęcie obróbka z zeszłego roku. 

 

orion_ostateczny8.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można, to ja również wtrącę dwa grosze. Zeszłoroczna wersja ma również "normalne" gwiazdy i nie mówię tu o zielonkawym zafarbie, tylko o ich kształcie. Proponowałbym to wypośrodkować- kolory i dynamika z tegorocznej, a ogólna estetyka z poprzedniej i będzie prawdziwa petarda.

 

A tak swoją drogą, to czy możesz wysłać mi pojedyńczego RAW-a z tego zenithstara? Ostatnio się nad nim zastanawiam, bo jest do wzięcia za ?400 z flattenerem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, piotrfie napisał:

Zeszłoroczna obróbka była bardzo łagodna i centrum mgławicy zbyt jasne. W tegorocznej centrum uratowałeś, ale chyba potraktowałeś materiał zbyt drapieżnie i buraczkowe fragmenty mgławicy robią wrażenie płaskich.

 

 

 

 

Kolorystyka była zamierzona ale dzięki za komentarz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Patrix napisał:

Jeżeli można, to ja również wtrącę dwa grosze. Zeszłoroczna wersja ma również "normalne" gwiazdy i nie mówię tu o zielonkawym zafarbie, tylko o ich kształcie. Proponowałbym to wypośrodkować- kolory i dynamika z tegorocznej, a ogólna estetyka z poprzedniej i będzie prawdziwa petarda.

 

A tak swoją drogą, to czy możesz wysłać mi pojedyńczego RAW-a z tego zenithstara? Ostatnio się nad nim zastanawiam, bo jest do wzięcia za ?400 z flattenerem

Na te gwiazdki faktycznie spojrzę jeszcze raz choć to trochę dziwne bo 90% obróbki była na samej mgławicy ( po starnecie ) ale dzięki za komentarz tak czy inaczej. 

Odnośnie ZS73 to jak najbardziej podeślę Ci RAWa z niego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało się w miarę szybko bez ponownego procesowania zrobić kilka korekt.  Drobna korekta gwiazdek oraz zdecydowanie mniejsza agresywność. Przyznaje że patrzenie przez kilka dni na ta pierwszą wersję którą wrzuciłem powoduje że człowiek traci obiektywizm. Kolory zostawiłem bez zmian bo takie miały być :). Będzie bardzo trudno wyciągnąć z tego sygnału więcej wiec na tym kończę obróbkę ale na pewno wrócę do tego kadru z pełną klatką jeszcze w tym roku. 

 

orion_ostateczny85.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)