Skocz do zawartości

Jaka soczewka Barlowa do Bresser Messier 130/650?


Czadras

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym Was poprosić o pomoc w doborze soczewki Barlowa do tego teleskopu: https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Teleskopy/BRESSER-Messier-5-Dobson.html . Dopiero zaczynam przygodę z niebem; stąd pytania laika - jakie powiększenie? 2x? 3x? Chodzi mi głównie o obserwację Księżyca i planet. Chciałbym też zapytać, jaki to może dać efekt w obserwacji np. Jowisza albo Saturna? W piątek pierwszego z nich złapałem z księżycami galileuszowymi, drugiego z wyraźnym zarysem pierścieni, ale nie był to widok w pełni zadowalający (choć w świetnych warunkach, daleko od najbliższej miejscowości). Jeśli macie jakieś pomysły na to, jak zwiększyć możliwości teleskopu, również chętnie przyjmę. 

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki krótki achromat to do szerokich pól i małych powiększeń. Mam Bressera 152/760 i powyżej 100x AC jest już nieciekawa ,ok 150x do Księżyca to w zasadzie max, potem fiolety i prześwietlone jasne obszary niszczą widok.Do US jak refraktor to APO albo dłuuugi achromat ze swiatłosiłą max F/10.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, Barlow do podlinkowanego Dobsona. Na razie korzystam tylko ze standardu, 25 i 9 (teleskop kupiłem 1,5 miesiąca temu, początek przygody). Nie wiem jednak, jak wycisnąć z niego coś więcej. W innym temacie tutaj - ale to przy nieco większym Dobsonie - polecano Barlowa 3x, bodajże tego: https://www.astroshop.pl/soczewki-barlowa/bresser-apochromatyczna-soczewka-barlowa-3x-1-25-/p,17488 . Sprawdzi się czy może szukać czegoś innego?

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych okularów które masz proponowałbym 2x barlowa. Z 3x dostaniesz z okularem 9mm powiększenie ponad 200x, a to wg mnie już za dużo jak na taki teleskop. Ale może ktoś ma jakieś bezpośrednie doświadczenia z takiej wielkości newtonem i doradzi coś z pierwszej ręki, bo ja niestety nie miałem takiego instrumentu przed okiem. 

Kolimacja też jest ważna - poczytaj najpierw o tym, jeśli jeszcze nie robiłeś tego. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja już za mną, teraz po prostu czas wydać trochę pieniędzy na ulepszanie:) Dzięki za sugestię! Jeśli jednak ktokolwiek inny byłby w stanie pomóc w kwestii wyboru między Barlowem 2x a Barlowem 3x - będę wdzięczny. 

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 6 calową wersję tego dobsona, ale krótko. Miałem też 5 calowego innego dobsa130/650. Generalnie powiększenie w okolicach 130 już dla mnie w przypadku DS było trochę ciemne, a jak z planetami to niestety nie pamiętam. Na Twoim miejscu kupiłbym na próbę używanego Baader Classic Ortho 6mm. Tylko zwróć uwagę na mały odstęp źrenicy co może być problemem jeżeli obserwujesz w okularach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okularów nie noszę, więc na tym polu nie będzie problemu. Tylko co doradzasz - pomysł dokupienia Barlowa jest niepotrzebny?

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to takie zboczenie, że każdy element w torze optycznym powoduje pewne straty...a czym niższej jakości tym gorzej.

Generalnie nie widzę potrzeby stosowania Barlowa w obserwacjach wizualnych po za kwestiami ekonomicznymi, a moim zdaniem nic nie da Ci lepszego obrazu planet niż Ortho. Baader którego Ci poleciłem to tanie Ortho chociaż jak wszystko podrożały ostatnio. Poszukaj używanych na giełdach astro lub wystaw ogłoszenie o kupnie. Myślę, że skoro nowy kosztuje 319 zł to kupisz używany w cenie 200-250 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję! Innymi słowy zasada jest taka, że dobry okular przewyższa Barlowa? I czy znajdę jeszcze lepszy w cenie do jakichś 400 zł?

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pójść na przykład, w dwie drogi... Trochę kosztem jakości na planetech ale ekonomicznie kupić ES 6,7mm i używać do planet i DS, albo kupić Baadera którego Ci poleciłem, a do DS kupić ES 8,8mm. Natomiast jeżeli skupiasz się na planetach to Baader Ci wystarczy. Oczywiście możesz szukać po giełdach lepszych Ortho jak UO, Fujiyama, Baader Genuine... Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Ortho oglądać DS-y jednak większość woli szersze pola, w takiej sytuacji.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)