Skocz do zawartości

Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2014


Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo,
mam zaszczyt zakomunikować, że czwarta edycja Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 14-17 sierpnia 2014 r. na toruńskiej Barbarce. Więcej szczegółów wkrótce!
 
POCZUJ MAGIĘ TORUŃSKIEJ ASTRONOMII!
 • Like 6
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie później...
 • 2 tygodnie później...
Drodzy miłośnicy,
w 2010 roku pasjonaci zgromadzeni wokół Internetowego Portalu Astronomicznego - AstroVisioN.pl, zorganizowali pierwszy w historii zlot w ''stolicy polskiej astronomii'' - Toruniu. Entuzjazm, jaki wytworzył się wówczas wśród uczestników i licznych instytucji, sprawił, iż postanowiliśmy kontynuować nasze dzieło.
 
Czwarty Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 14-17 sierpnia 2014 r. (czwartek - niedziela), w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce, położonej zaledwie 5,5 km od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl.
 
Na uczestników TZMA2014 czekają liczne atrakcje. Miłośnicy astronomii odwiedzą Centrum Astronomii UMK w Piwnicach i poznają tajniki pracy astronomów oraz całe instrumentarium, jakim dysponuje obserwatorium - w tym największy w kraju radioteleskop i teleskop optyczny oraz historyczny teleskop Drapera. Kilku szczęśliwców zostanie na noc w obserwatorium i poprowadzi obserwacje z astronomem za pomocą jednego z teleskopów. Uczestnicy zlotu odwiedzą również toruńskie Planetarium, Geodium, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy i Geodium oraz wysłuchają wykładów popularnonaukowych. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Internetowy patronat medialny sprawuje forum forumastronomiczne.pl. Trwają negocjacje z innymi firmami i organizacjami.
 
1_550.jpg
Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy
 
Wykłady/Warsztaty
Wykłady poprowadzą zawodowi astronomowie z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach oraz Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Wykład inauguracyjny pt. „Niewidzialny Wszechświat” poprowadzi prof. Ryszard Szczerba, specjalista w zakresie późnych etapów ewolucji gwiazd.
 
Oprócz wykładów odbędą się warsztaty komputerowe dotyczące m.in. astrofotografii i użytkowania pakietu Wirtualnego Obserwatorium.
 
Szczególnie polecamy teoretyczno-praktyczne warsztaty astro-fotografii. Zdzisław Kołtek podzieli się z uczestnikami zlotu podstawowymi wiadomościami dotyczącymi fotografii obiektów głębokiego nieba.
 
W ramach warsztatów prowadzący zademonstruje jak skonfigurować sprzęt obserwacyjny, sfotografować wybrany obiekt, a następnie w jaki sposób zarejestrowany obraz doprowadzić do finalnej astro-fotografii dla naszych własnych zbiorów lub prezentacji w Internecie.
 
2_550.png
Warsztaty astrofotografii
Fot. Zdzisław Kołtek
 
Astronomowie na całym świecie generują ogromne ilości danych obserwacyjnych. Na przestrzeni lat zostało stworzonych wiele baz danych do których ciężko było dotrzeć, a ponadto brakowało ich standaryzacji.
 
Pakiet Wirtualnego Obserwatorium umożliwił astronomom dostęp do ogromnej ilości danych zebranych w różnych zakresach widma elektromagnetycznego, a także ich analizę oraz wizualizację. Astronomia wkroczyła w nową erę, w której każdy może tworzyć naukę nie wychodząc z domu. W tym ogromnym zbiorze danych jest wciąż ukrytych wiele „skarbów”.
 
3_550.jpg
Narzędzia pakietu Europejskiego Wirtualnego Obserwatorium – TOPCAT oraz ALADIN.
 
To jeszcze nie wszystko! Jeśli czas pozwoli odbędą się warsztaty dotyczące redukcji i analizy danych fotometrycznych za pomocą pakietu IRAF. Coraz więcej pasjonatów dysponuje sprzętem do astrofotografii. My pokażemy jak wykorzystać ten sprzęt do celów bardziej naukowych takich jak np. badanie gwiazd zmiennych. Warsztaty będą obejmowały redukcję danych z kamery CCD oraz wykonanie pomiarów fotometrycznych metodą aperturową.
 
4_550.png
Pakiet IRAF
 
Trwają zapisy na zlot! Aby się zarejestrować trzeba wypełnić formularz dostępny na witrynie internetowej TZMA2014: www.tzma2014.pl. Całkowity koszt uczestnictwa w zlocie wynosi 230 zł.
 
Poczuj magię toruńskiej astronomii!
 • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie później...

Drodzy miłośnicy,

z radością informuję, że pozostały już tylko 3 wolne miejsca na TZMA2014 (http://www.tzma2014.pl).

 

Po zakończeniu rejestracji urochomimy listę rezerwową. Lista rezerwowa gwarantuje uczestnictwo tylko w przypadku pojawienia się rezygnacji uczestnika/ów.

 

Chciałbym także poinformować, że do grona sponsorów/organizacji wspierajacych dołączyło czasopismo ASTRONOMIA, które ufundowało egzemplarz najnowszego wydania pisma dla każdego uczestnika.

 

Wkrótce poinformujemy Państwa o szczegółach dotyczących wykładów, a także imprezy publicznej zorganizowanej dla mieszkańców Torunia.

 

Na portalu facebook umieściliśmy wydarzenie "Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2014": https://www.facebook.com/events/863003210395683/?fref=ts

Jeśli chcesz wziąć udział w tym wydarzeniu dołącz do nas!

 

Poczuj magię toruńskiej astronomii!

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie później...
Toruński Zlot Miłośników Astronomii zbliża się wielkimi krokami. Pragniemy przybliżyć Państwu więcej szczegółów dotyczących imprezy.
 
Czwartą edycję TZMA zainauguruje wykład prof. dr hab. Ryszarda Szczerby z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Toruniu. Wykłady poprowadzą również dr Gracjan Maciejewski i Zdzisław Kołtek ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W piątek 15 sierpnia odbędą się warsztaty komputerowe związane z wirtulnym obserwatorium, które poprowadzi mgr Marcin Gładkowski z portalu AstroVisioN.pl.
 
Laureaci konkursu wiedzy astronomicznej oprócz nagród rzeczowych ufundowanych przez portal AstroVisioN.pl oraz czasopismo Astronomia, spędzą noc obserwacyjną u boku prawdziwych astronomów na 60 cm teleskopie Cassegraina w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.
 
W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy uczestniczą: Szkoła Leśna na Barbarce, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, toruńskie Planetarium, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy, czasopisma Astronomia i Urania - Postępy Astronomii oraz grupa ''Pokazy Nieba w Toruniu''. Na każdego z uczestników czeka również upominek ufundowany przez czasopismo Astronomia.
 
Zlot został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Fora forumastronomiczne.pl oraz serwis astronomia24.com i astronet.pl objęły imprezę internetowym patronatem medialnym.
 
Organizatorzy zlotu przygotowali tradycyjnie niespodziankę dla mieszkańców Torunia - Piknik Astronomiczny z licznymi atrakcjami. Impreza odbędzie się 16 sierpnia 2014 roku, w godzinach 19:00 - 23:00 na toruńskiej Barbarce z dala od licznych źródeł światła miasta.
 
Happening astronomiczny rozpocznie się plenerową prelekcją poświęconą budowie teleskopów.  Pan Marcin Gładkowski z portalu AstroVisioN.pl omówi jak powstaje obraz w okularze teleskopu i jak można zmieniać powiększenie uzyskiwanego obrazu. Nie zabraknie porad dotyczących wyboru pierwszego instrumentu obserwacyjnego, czy też pod obserwacje konkretnej klasy obiektów.
 
Pani Anna Wojtowicz z Uniwersytetu Jagielońskiego opowie o historii narodzin astronomii pozagalaktycznej i omówi jej podstawowe zagadnienia.
 
Kolejna prelekcja zostanie poświęcona naszemu kosmicznemu sąsiadowi - Księżycowi. Pan Marcin Gładkowski przybliży uczestnikom pikniku historię powstania, budowę oraz podstawowe zjawiska związane ze Srebrnym Globem takie jak zmiany rozmiarów tarczy, fazy czy zaćmienia.
 
Gdy zrobi się już wystarczająco ciemno zacznie się pokaz nieba przez teleskopy uczestników zlotu. Miłośnicy podzielą się swoimi doświadczeniami w podziwianiu skarbów nieba. Barbarka to świetne miejsce do obserwacji astronomicznych, więc uczestnicy imprezy zobaczą przez teleskopy garść słabych, ale bardzo pięknych obiektów nieba letniego takich jak mgławice planetarne, gromady otwarte i kuliste gwiazd oraz galaktyki. Najpierw jednak adepci astronomii poznają sylwetki gwiazdozbiorów nieba letniego wraz z ich najjaśniejszymi gwiazdami i najciekawszymi obiektami. Podniebny spektakl poprowadzą: Marcin Gładkowski, Jakub Bandrowski oraz Jarosław Suchocki z Grupy ''Pokazy Nieba w Toruniu'' (www.pokazy-nieba.pl), zainicjowanej przez portal astronomiczny AstroVisioN.pl. Podczas części obserwacyjnej odbędą się konkursy z upominkami.
 
W sobotę kursują na Barbarkę autobusy MZK linii nr 27. Powrót do Torunia umożliwi podstawiony autobus MZK o godz. 22:00 (przedłużony kurs linii nr 27 z Barbarki do przystanku ''Plac Teatralny''- biletowany), o którego przybyciu poinformują prowadzący Piknik.
 

PROGRAM IMPREZY PUBLICZNEJ TORUŃSKIEGO ZLOTU MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII 2014

 

 
sobota, 16 sierpnia 2014 r. - Główna polana na Barbarce
 
 
 • 19:00 - 19:30 - powitanie gości, przedstawienie programu imprezy. Plenerowa prelekcja dotycząca sprzętu astronomicznego, którą poprowadzi Marcin Gładkowski z portalu astronomicznego AstroVisioN.pl.
 • 19:30 - 20:30 - prelekcja pt. "Astronomia pozagalaktyczna", którą poprowadzi Anna Wojtowicz z Uniwersytetu Jagielońskiego.
 • 20:30 - 21:30 - wykład pt. "Księżyc - nasz kosmiczny sąsiad", który przygotował Marcin Gładkowski z portalu astronomicznego AstroVisioN.pl.
 • 21:30 - 23:00 - publiczny pokaz nieba dla mieszkańców Torunia przez teleskopy uczestników zlotu. Rozmowy z mieszkańcami Torunia. Przedstawienie gwiazdozbiorów i najciekawszych obiektów nieba letniego. Konkursy z upominkami. Podniebny spektakl poprowadzą: Marcin Gładkowski, Jakub Bandrowski i Jarosław Suchocki z Grupy "Pokazy Nieba w Toruniu" (www.pokazy-nieba.pl), zainicjowanej przez Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl. Teleskopy będą dostępne podczas całej imprezy publicznej.

Zapraszamy serdecznie!

 

WSTĘP WOLNY

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PROGRAM WYKŁADÓW

TORUŃSKIEGO ZLOTU MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII 2014

14-17 sierpnia 2014. Barbarka k. Torunia

 

 
 
czwartek, 14 sierpnia - Sala konferencyjna na Barbarce - ,,Dworek''
 
 

Wykład inauguracyjny TZMA2014

prof. dr hab. Ryszard Szczerba, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN
Tytuł: ''Badania Wszechświata w zakresie podczerwonym i sub-milimetrowym''
 
Streszczenie: Para wodna i inne molekuły obecne w atmosferze ziemskiej uniemożliwiają obserwacje naziemne w zakresie podczerwonym i sub-milimetrowym. Nowoczesna era obserwacji w tych zakresach z kosmosu została zapoczątkowana przez misję satelitarną IRAS i od tego czasu jest kontynuowana. W trakcie wykładu omówię historię badań kosmicznych wraz z najciekawszymi odkryciami w tych zakresach długości fal oraz przedstawię perspektywy i cel dalszego rozwoju tej dziedziny badań.
 
 
dr Gracjan Maciejewski, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
Tytuł: ''W poszukiwaniu drugiej Ziemi''
 
Streszczenie: Choć do tej pory odkryto prawie 2000 planet poza Układem Słonecznym, to żadna z nich nie jest dokładną kopią Ziemi. Badania statystyczne wskazują jednak, że odkrycie drugiej Ziemi powinno nastąpić już wkrótce. W ramach referatu przedstawiony zostanie rozwój technik obserwacyjnych i instrumentów badawczych, które wykorzystywane są w poszukiwaniach pozasłonecznych planet typu ziemskiego. Omówione zostaną podstawowe własności tych planet na podstawie najciekawszych odkryć ostatnich miesięcy.
 
 
Zdzisław Kołtek, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii - oddział w Szczecinie
Tytuł: ''Wstęp do astrofotografii''
 
Streszczenie: Wykład będzie stanowił wstęp teoretyczny do warsztatów komputerowych, które odbędą się w sobotę w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.
 
 
sobota, 16 sierpnia - Piknik Astronomiczny, Osada Leśna na Barbarce
 
 
mgr Marcin Gładkowski, Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl | CAMK PAN Toruń
Tytuł: ''Księżyc - nasz kosmiczny sąsiad''
 
Streszczenie: Księżyc okrąża Ziemię od miliardów lat, a ludzie obserwują naszego naturalnego Satelitę od tysiącleci. Jego regularne zmiany faz pozwoliły naszym przodkom w skonstruowaniu pierwszego kalendarza. W ubiegłym stuleciu mieliśmy wyjątkową możliwość uczestniczenia, poprzez telewizję, w pierwszej wyprawie ludzkości na inne ciało niebieskie. Podczas referatu omówię powstanie, budowę oraz podstawowe zjawiska związane ze Srebrnym Globem takie jak zmiany rozmiarów tarczy, fazy czy zaćmienia Słońca/Księżyca. W oparciu o zdjęcia Księżyca omówię także najciekawsze struktury na jego powierzchni.
 
 
Anna Wojtowicz, Uniwersytet Jagieloński
Tytuł: ''Astronomia pozagalaktyczna''
 
Streszczenie: Od najdawniejszych czasów podstawowym pytaniem jakie zadawali sobie ludzie było, jak wielki jest świat w którym żyjemy? Na początku XX wieku okazało się, że jest on większy, niż ktokolwiek przypuszczał. Był to dzień narodzin astronomii pozagalaktycznej Od tej pory zaczęliśmy patrzeć na Wszechświat zupełnie różnymi oczami. Podczas referatu omówiona zostanie  krótka historia narodzin astronomii pozagalaktycznej oraz podstawowe jej zagadnienia. Przedstawiony zostanie również zarys teorii ewolucji galaktyk.
 
 
 
PROGRAM WARSZTATÓW
TORUŃSKIEGO ZLOTU MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII 2014

14-17 sierpnia 2014. Barbarka k. Torunia

 

 
 
piątek, 15 sierpnia - Sala konferencyjna w CAMK PAN Toruń
 
 
mgr Marcin Gładkowski, Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl | CAMK PAN Toruń
Tytuł: ''Wirtualne Obserwatorium''
 
Streszczenie: Astronomowie na całym świecie generują ogromne ilości danych obserwacyjnych. Na przestrzeni lat zostało stworzonych wiele baz danych do których ciężko było dotrzeć, a ponadto brakowało ich standaryzacji.
 
Pakiet Wirtualnego Obserwatorium umożliwił astronomom dostęp do ogromnej ilości danych zebranych w różnych zakresach widma elektromagnetycznego, a także ich analizę oraz wizualizację. Astronomia wkroczyła w nową erę, w której każdy może tworzyć naukę nie wychodząc z domu. W tym ogromnym zbiorze danych jest wciąż ukrytych wiele "skarbów".
 
 
sobota, 16 sierpnia - Sala konferencyjna w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach (Katedra Radioastronomii)
 
Zdzisław Kołtek, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii - oddział w Szczecinie
Tytuł: ''Warsztaty astrofotografii''
 
Streszczenie: W ramach warsztatów prowadzący zademonstruje jak skonfigurować sprzęt obserwacyjny, sfotografować wybrany obiekt, a następnie w jaki sposób zarejestrowany obraz doprowadzić do finalnej astro-fotografii dla naszych własnych zbiorów lub prezentacji w Internecie.
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie później...
Zakończył się czwarty Toruński Zlot Miłośników Astronomii. Pragniemy podzielić się z Państwem materiałami do wykładów/warsztatów.
 
Szczególnie polecamy instrukcję do warsztatów wirtualnego obserwatorium, przygotowaną przez Marcina Gładkowskiego. Instrukcja została wzbogacona i teraz zawiera m.in. wstęp teoretyczny, odnośniki do przydatnych stron oraz instrukcję do ćwiczenia z wieloma obrazami ilustrującymi przebieg doświadczenia. Miłośnicy, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w warsztatach bez problemu poradzą sobie z tym ćwiczeniem polegającym na porównaniu i wyznaczeniu odległości do gromad otwartych gwiazd. Miłej lektury!
 
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2020)