Skocz do zawartości

TMB Planetary II 4mm i 6mm


kapral

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę się z Wami podzielić swoją opinią na temat okularów TMB.

 

Wczoraj (jak już wiecie) testowałem montaż. Gdy już rozebrałem sprzęty żeby je zmagazynować , postanowiłem jeszcze wycelować dobsonem w Księżyc. Dzięki uprzejmości Szymka który użyczył mi okulary 4 i 6mm mogłem sprawdzić "power" mojej 12tki.  Obrazy w TMB są zauważalnie lepsze niż w kitowym 9mm. Przy użyciu Barlowa 3X wycisnąłem powiększenia ok 750X i ok 1125X (przeliczone kalkulatorkiem). Przy 500X (6mm+2X barlow) Księżyc był ładnie wyostrzony z zauważalnym "falowaniem" atmosfery. Przy powiększeniu 750X nadal mogłem cieszyć się obrazem porównywalnym z kitowym 9mm+barlow 3X (500x). Nawet patrząc przez 4mm z 3X barlowem powierzchnia naszego satelity była ładniejsza niż moim starym 1309 z barlowem który wtedy dawał mi 270X.  Wiem , że będziecie mówić o tym że nie "wyciąga" się z teleskopu powiększeń większych niż użyteczne ale to był tylko taki teścik ;). Natomiast obserwacja z 500X powiększeniem była baaardzo przyjemna - tylko ten seein'g. Nie jest to może dobry opis ale chciałem dodać subiektywną opinię początkującego który przyznaje starym wyjadaczom rację: "podstawa to dobry okular". TMB może nie jest z górnej półki ale i tak bije kitowce.

 

Jeśli ktoś będzie miał coś do dodania w kwestii TMB to proszę dopisać - każda opinia jest potrzebna dla początkujących takich jak ja ;) .

 

 

  • Like 2

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem TMB 6 mm przez kilka miesięcy i w porównaniu do układów typu "kitowiec" 10 mm+ tani barlow rzeczywiście obraz jest lepszy.

Ale gdy do Hyperiona zoom 8-24 dokupiłem dedykowanego barlowa Hyperion zoom 2.25x ze zdziwieniem stwierdziłem że przy tym samym powiększeniu obraz Jowisza z takiego 10 -soczewkowego układu jest jaśniejszy, ostrzejszy i bardziej kontrastowy niż w TMB 6 mm ( chyba 5 soczewkowy).  Tak samo Hyperion 5 mm mimo większego powiększenia daje obraz jaśniejszy i bardziej ostry niż TMB 6 mm. Różnicę widać też było na gromadach kulistych. Dlatego po kilku nocnych testach TMB pożegnał się ze mną ;)

Z tych porównań wydaje mi się że TMB mają dość słabą transmisję, aczkolwiek jako okulary "na początek" swoją rolę spełniać mogą, biorąc pod uwagę że nie są zbyt drogie ( szczególnie na rynku wtórnym).

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Jak za tą cenę świetny okular. Wygodnie się przez niego obserwuje. Jedyny zarzut to może zbyt ciepły obraz, chociaż nie dla wszystkich musi to być wadą. Księżyc obserwuje się świetnie, Jowisz też wygląda niczego sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)