Skocz do zawartości

Księżyc z Marsem i Jowiszem


Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się dzisiaj ok. godz. 3 uchwycić Księżyc w towarzystwie Marsa i Jowisza ? Piękny widok, Księżyc w okolicach 40%, Mars po lewej, Jowisz wyżej po prawej. Canon 60D z 50mm 1.8 STM, f/2.8, 1/3s, ISO400:

IMG_7117_1.thumb.jpg.f4532d62857eca69323183fcbfa0e3bb.jpg

I zbliżenie Księżyca z kompaktu SL1000, manual, 1/100s, ISO400, zoom x40:

DSCF7650.thumb.JPG.451c9b162b685b6993107c283eb08e3b.JPG

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich chwilach człowiek żałuje, że nie ruszył gdzieś na pola z dala od betonów i dachów ale z drugiej strony nie było do końca wiadomo czy będą chmury a te oczywiście zaraz się przywlekły. Ale zdążyłem nacieszyć oko i zrobić na pamiątkę kilka fotek ?

IMG_7119_1.thumb.jpg.8bf8fd4781e465dfa768f1e81446a502.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się ciekawie. Już od pewnego czasu wyprowadzam mojego Edka na balkon i tak sobie zerkamy na Saturna, Jowisza, Marsa i Księżyc. Seeing raz lepszy raz gorszy. Budzik nastawiony na 2:30. Dzisiaj widziałem ten układ nad ranem widoczny na Twojej fotografii. Szkoda, że tak szybko robi się jasno. Zapadam w sen że śpiewem ptaków.

Pozdrawiam Jarek 

  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nastawiłem budzik na 3 rano (w nocy?), ale nie dałem rady wstać. Za to około 11-tej obserwowałem Księżyc na dziennym niebie przez refraktor z obiektywem PZO 67/800. Żałowałem że nie wstałem w nocy bo przy terminatorze był Clavius, Kopernik i Plato z dnem skąpanym w cieniu korony wału. Na ciemnym niebie musiało to pięknie wyglądać. 

Za to miałem niespodziankę, bo spróbowałem upolować Jowisza w dzień i się udało! Lornetką 15x70 nie mogłem go znaleźć, ale zacząłem czesać niebo teleskopem (pow. 40 x) mniej więcej tam gdzie Stellarium podpowiadało i bingo, znalazłem! Śliczna, blada tarczka z jednym pasem pewnym i jednym majaczącym. Próbowałem zobaczyć coś więcej w pow. 100x ale niebo było zbyt jasne. 

Wenus już nie raz obserwowałem w dzień ale Jupka pierwszy raz. Widok może niezbyt porywający, ale satysfakcja ogromna. 

  • Like 5

Newtony 10" F/6,6 ATM i 6" F/10 ATM, refraktory PZO 68/800 ATM i Bresser 90/1200, bino SW, kilka par okularów i kilka lornetek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)