Skocz do zawartości

OBSERWATORIA ASTRONOMICZNE w POLSCE


Ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

26

 

Obserwatorium Astronomiczne przy Domu Kultury im. W. Roździeńskiego w Koszęcinie - Jana III Sobieskiego 11A, 42-286 Koszęcin, Polska

 

http://www.koszecin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=248&Itemid=139

https://www.facebook.com/ObserwatoriumKoszecin

 

post-1260-0-02845300-1419099640_thumb.jp

 

lubliniec.naszemiasto.pl 2010-10-01:

 

"W Domu Kultury im. Walentego Roździeńskiego w Koszęcinie otwarto nowe obserwatorium astronomiczne. Jego budowa była możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które otrzymała gmina Koszęcin

 
? Zakupiliśmy teleskop, który umożliwi wszystkim chętnym dokonywanie własnych odkryć astronomicznych. Dzieci i młodzież, ale także dorośli pasjonaci astronomii będą mogli sami dokonać pierwszych astronomicznych oraz obserwować gwiazdy, planety i komety ? mówi Grzegorz Ziaja, wójt Koszęcina. 
 
Budowa obserwatorium była jedną z dwóch inwestycji, które realizuje gmina Koszęcin w ramach PROW. Druga to budowa domu spotkań wiejskich w Rusinowicach, ale budynek, który będzie służył mieszkańcom tej miejscowości zostanie otwarty dopiero w przyszłym roku. Obserwatorium jest już gotowe. 
 
? Już zadbaliśmy o to, żeby zajęcia były prowadzone przez profesjonalistów ? mówi Renata Pyrek, dyrektorka Domu Kultury w Koszęcinie. 
 
? Na początek na zajęcia zapraszamy wszystkich chętnych. Później podzielimy uczestników na grupy, które wspólnie będą prowadzić badania i obserwacje ? dodaje Pyrek. 
 
Zajęcia w obserwatorium będą się odbywać od poniedziałku do czwartku w godzinach od 18 do 21. Zajęcia będą prowadzone w poniedziałki i czwartki przez astronoma z Instytutu Fizyki przy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie Tomasza Kisiela, a we wtorki i w czwartki przez Bartłomieja Trochę z Koszęcina. Wstęp wolny. Wszyscy, którzy chcą w nich uczestniczyć mogą się zgłaszać do Domu Kultury właśnie w tych godzinach."
  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Tak zwany sezon ogórkowy raczej się zakończył :( Może ktoś z Państwa w czasie wakacyjnych wojaży natrafił na jakąś perełkę, która nie występuje w naszym zbiorze ??? Zapraszam do krótkiej prezentacji :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...

28

Obserwatorium Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - 50°52?27?N 20°38?00?E

 

      Obserwatorium astronomiczne UJK w Kielcach znajduje się przy ulicy Świętokrzyskiej 15, w ścisłym centrum miasta. Powstało w 2003 r. z inicjatywy prof. Piotra Flina wraz z rozbudową Instytutu Fizyki Akademii Świętokrzyskiej (tak wówczas nazywał się dzisiejszy uniwersytet). Kopuła umieszczona jest na ostatniej kondygnacji budynku wydziału matematyczno-przyrodniczego. Głównym instrumentem OA jest 14-calowy teleskop SCT firmy Celestron na montażu paralaktycznym. Jest on wykorzystywany głównie do badań fotometrycznych w ramach projektów naukowych. W ostatnich latach główną tematyką badawczą obserwatorium są zachowania małych ciał w Układzie Słonecznym - przede wszystkim planetoid (w tym m.in. NEA, Mars crossers), a także komet. W tym celu wykorzystywana jest kamera SBIG ST-7. Taki zestaw umożliwia obserwacje obiektów do 15 mag. Obserwatorium jest znane pod kodem MPC B02.

     Własnością obserwatorium są także mniejsze teleskopy, używane głównie podczas pokazów nieba odbywających się co jakiś czas na tarasie obserwacyjnym, a także stary i ciężki teleskop Carla Zeissa, obecnie przebywający na emeryturze. W budynku Instytutu Fizyki na przedostatnim piętrze znajduje się także planetarium - 5-metrowa kopuła oraz aparatura projekcyjna japońskiej firmy Goto. Uzupełniają one dydaktyczną i popularyzatorską misję placówki. 

     Głównym problemem, z jakim zmagają się obserwatorzy kieleckiego obserwatorium jest zanieczyszczenie sztucznym światłem. Obserwatorium znajduje się w pobliżu drogi szybkiego ruchu, naprzeciw największej w mieście galerii handlowej i biurowca Exbud (najwyższy budynek Kielc), których elewacja jest oświetlana w nocy. Mimo to skutecznie prowadzone są obserwacje naukowe.

Rozbudowa_infrastruktury_uniwersytetu_Ja

  • Like 2

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wakacje zaczęły się na dobre :) Może natraficie na kolejne perełki ??? Zapraszam do uzupełniania naszego zbioru http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4846-obserwatoria-astronomiczne-w-polsce/

A może - bo świat stał się ,,malutki" poszerzymy wątek o zagraniczne ?????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...
Dnia 24.9.2014 at 08:57, Jacek E. napisał:

15

 

Obserwatorium Astronomiczne w Dąbrowie Górniczej  50°19?17?N 19°11?14?E

 

      Obserwatorium mieści się w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej  im. Związku Orła Białego  przy ulicy Konopnickiej 56. Otwarte jest codziennie od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 17.00.

      Na dachu budynku znajduje się kopuła obserwatorium o średnicy 3.20 m. W jej wnętrzu mieści się (jeden z największych w Polsce) czynny amatorski teleskop Cassegraina o średnicy głównego lustra 500 mm (pół metra).

Twórcami Obserwatorium są Pan Jerzy Talkowski (były Prezydent Miasta) oraz Pan Dariusz W. Nelle główny pomysłodawca i inicjator budowy. Obserwatorium Astronomiczne zostało oddane do użytku w listopadzie 2003r. stając się pożytecznym narzędziem dydaktyczno-bserwacyjnym. Obserwatorium cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci młodzieży szkolnej i mieszkańców naszego miasta i miast ościennych.

     Tutaj działa też założone w 1997 roku przez dąbrowskiego astronoma ? amatora Dariusza Nelle Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii im. St. R. Brzostkiewicza. Skupia  miłośników astronomii z miasta i jego okolic. Jego celem jest popularyzacja astronomii, głównie wśród dzieci i młodzieży szkolnej, jak również wśród osób starszych.

 

DG.jpg

 

DG1.jpg

 

DG3.jpg

 

DG4.jpg

 

DG5.jpg

 

 

http://www.dabrowa.pl/dg_rekreacja_obserwatorium-astronom.htm

http://www.twojezaglebie.pl/pokazy-na-niebie-obserwatorium-w-dabrowie-gorniczej-czeka-na-mieszkancow/

 Witam serdecznie wszystkich

Postanowiłem sprostować post kolegi bo jest nieaktualny.

W roku 2015 Obserwatorium poddano gruntownej modernizacji i doposażeniu w ramach II Edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Projekt Multimedialne Laboratorium Kosmosu. Zyskaliśmy nową kopułę tzw.IV generacji w pełni zautomatyzowaną oraz nowe nowoczesne instrumenty obserwacyjne, zaadaptowaliśmy jeszcze jedną salę na Multimedialne Laboratorium Kosmosu, wyposażoną sprzęt komputerowy i multimedialny oraz pomoce naukowe, służące do przeprowadzania prostych pokazów i eksperymentów naukowych z dziedziny fizyki, geografii i astronomii. Obecne wyposażenie Obserwatorium to :12? teleskop Schmidt-Cassegrain  Meade LX-90  na klinie paralaktycznym, refraktor Explore Scientific 80 mm APO, oraz Coronado SolarMax II60/BF10 Double stack.

Patrz link zdjęcia  FOTO:Dariusz W. Nelle

http://zs1dg.pl/index.php/teleskop

 

Serdecznie Zapraszamy Grupy Zorganizowane
Szkoły, Koła Zainteresowań, Kluby

Zwiedzanie obserwatorium oraz zajęcia są bezpłatne.

 Pokazy Nieba uzależnione są od dobrych warunków pogodowych,  dla grup zorganizowanych po wcześniejszym uzgodnieniu odbywają się w piątki do godz.21.00.

W ofercie posiadamy zajęcia dla wszystkich poziomów edukacji od przedszkola po szkoły ponadgimnazjalne i zajęcia dla dorosłych.

W ramach wycieczek do obserwatorium możliwe jest obejrzenie stałej ekspozycji poświęconej Dąbrowskiemu miłośnikowi astronomii St. R. Brzostkiewiczowi, można  zwiedzić obserwatorium (zapraszamy na teleskopowe pokazy Słońca), projekcje filmowe filmy popularnonaukowe: astronomia, astronautyka prezentacje multimedialne np: ?Niebo nad Dąbrową? proste eksperymenty i pokazy naukowe z dziedziny fizyki,geografii czy astronomii w sali Multimedialnego Laboratorium Kosmosu.

Zajęcia w placówkach przedszkolnych odbywają się we wtorki i środy od godz.10.00 

Serdecznie zapraszamy

Obserwatorium i Multimedialne Laboratorium Kosmosu otwarte codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 - 17:00

Więcej informacji i umawianie grup:
Dariusz W. Nelle tel. 792-899-455 [email protected]
tel. do szkoły 032 262- 38- 71

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Dariusz Nelle napisał:

 Witam serdecznie wszystkich

Postanowiłem sprostować post kolegi bo jest nieaktualny.

Witam na FA :)
Wielkie dzięki - Dąbrowa Górnicza uaktualniona :)  Może gdzieś również nastąpiły zmiany ? Może powstały nowe ? Zapraszam do kontynuacji tematu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku powstało również bardzo dobre obserwatorium w Koszalinie, jestem pod wrażeniem tego jak działa i ile pracy w popularyzacje astronomii jest tam wkładane:
link: https://www.facebook.com/ObserwatoriumAstronomiczne/

W przyszłym roku zostanie uruchomione obserwatorium w Chalinie, na razie nie ma linka do tej strony.

ale jest zdjęcie :)

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1344266655608125&set=a.1343267095708081.1073741828.100000744118030&type=3

 

  • Like 1

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, JacekPala napisał:

W tym roku powstało również bardzo dobre obserwatorium w Koszalinie, jestem pod wrażeniem tego jak działa i ile pracy w popularyzacje astronomii jest tam wkładane:
link: https://www.facebook.com/ObserwatoriumAstronomiczne/

No to Adrian - Charon_X ma wpiernicz za zaniedbanie - Adrian, Masz tydzień na post z koszalińskim obserwatorium.
Jacek - Dzieki za informacje :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
  • 10 miesięcy później...
  • 2 tygodnie później...

31

 

Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Parzynowie??

 

Lokalizacja: 51.375043, 17.902398 (Parzynów 67, 63-507 Kobyla Góra)

Opis na podstawie strony Stowarzyszenia:

"Stowarzyszenie Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II zostało zawiązane w lipcu 2014 i ma swoją siedzibę w małej wsi położonej w Wielkopolsce Południowej w Parzynowie gmina Kobyla Góra. Głównym celem działalności CWINT?u jest propagowanie i pogłębianie szeroko pojętej wiedzy oraz działalność naukowo-badawcza. (...)

Dzięki realizacji projektu unijnego ?CWINT na tropie bozonu Higgsa ? Astrofotografia ? Mikroskopia stereoskopowa ? Badanie ciemnego nieba na terenie OLGD? oraz współpracując z OSP w Parzynowie w ramach projektu ?KOSMOS ? Złap uciekającą GALAKTYKĘ? ? mobilne obserwatorium astronomiczne? mamy do dyspozycji profesjonalny sprzęt obserwacyjny. Zgodnie z naszą misją prowadzimy szkolenia/seminaria/warsztaty skierowane dla dzieci i młodzieży dotyczące zagadnień kosmosu, obserwacji astronomicznych, fizyki. Warsztaty prowadzone są przez pasjonatów i specjalistów z dziedziny astronomii i fizyki. Staramy się aby wszystko podawane było w prosty, ciekawy i zrozumiały sposób. (...)" (źródło http://cwint.org.pl)

Więcej informacji można znaleźć na http://cwint.org.pl oraz https://www.facebook.com/cwintpoland/.

Pomimo, iż są to moje rodzinne strony, nie udało mi się jeszcze odwiedzić tego miejsca. Obserwatorium funkcjonuje, ostatnio np. była możliwość oglądania zaćmienia Księżyca razem ze Stowarzyszeniem. Wybrane zdjęcia pochodzą z FB, polecam jednak zajrzeć do pełnej galerii.

32651620_1800567360025014_6838277492231372800_o.thumb.jpg.2d83834ef2581fa2bee0bf088d769650.jpg

37874905_1904520976296318_8513137222378061824_o.thumb.jpg.6de3e8e3f2acbf399e9d96aa10be8110.jpg

Pozdrawiam,
pa

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)