Skocz do zawartości

Problem z teleskopem


Setop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem ty zupełnie nowy - teleskop mam zaledwie od kilku dni ? Posiadam Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2. O ile w pierwszy dzień nie było problemów o tyle kolejnego dnia nic przez okular nie widać. Kalimowałem nawet na wszelki wypadek laserowo całość od nowa. W okularze widać tylko czarne tło a w pewnym punkcie niedaleko środka odbicie lustra - wiadomo co to może być ?

Zdjecie 

https://zapodaj.net/7a6d640025492.jpg.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz wygląda na rozogniskowany - musisz kręcić gałką wyciągu aż obraz będzie ostry na Księżycu czy planetach.
Jak ogniskujesz na gwieździe, to obraz musi być jak najmniejszy.
Jak wszystko dobrze działa, to kręcąc gałką w jedną stronę powinno być zawsze nie ostro - ostro - nie ostro.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może przez przypadek wlożyłeś też dodatkowo extender do 2" okularów, wtedy nie wyostrzysz z okularem 1,25". Lub odwrotnie - uzyłes okularu 2" bez extendera.

Edytowane przez Piotrek K.

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotrek K. napisał:

Być może przez przypadek wlożyłeś też dodatkowo extender do 2" okularów, wtedy nie wyostrzysz z okularem 1,25".

Mam standardowy zestaw tj okulary: 1,25" - Super 25, Super 10 oraz Barlowa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że ośka napędowa drawtube Crayforda się ślizga i trzeba wyregulować. Możliwe też, że jakaś postronna osoba zacisnęła hamulec wyciągu.

Za kolimator się bierzesz a takiego błahego problemu nie potrafisz zdiagnozować? Dziwne to troche.

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, soczi napisał:

Możliwe, że ośka napędowa drawtube Crayforda się ślizga i trzeba wyregulować. Możliwe też, że jakaś postronna osoba zacisnęła hamulec wyciągu.

Za kolimator się bierzesz a takiego błahego problemu nie potrafisz zdiagnozować? Dziwne to troche.

są poradniki na YT jak używać kalimatora stąd zacząłem do tego, mój problem nie był nigdzie poruszany. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Astromarek napisał:

Czy ta tuleja w której znajduje się okular kiedy kręcisz pokrętłem wysuwa się i wsuwa? .W tym wyciągu powinno to leciutko pracować. Na drugim zdjęciu montaż z teleskopem a gdzie jest pręt i przeciwwaga żeby całość była dobrze wyważona

wsuwa, wysuwa, ostrzy prawidłowo na bliskie przedmioty np drzewa. Przeciwwagi nie ma bo montowane na szybko sprawdzić czy działa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wiem... może przy kolimacji zbytnio podniosłeś lustro główne i zakres na wyciągu się poprostu skończył.
Inna przyczyna to jeśli sprzęt zakupiony był jako używany to  może być wytarta bruzda w bieżni rurki wyciągu i wydaje się, że on działa, ale tak naprawde ze 4mm przed końcem zawiesza się jego praca.

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Setop napisał:

wsuwa, wysuwa, ostrzy prawidłowo na bliskie przedmioty np drzewa. Przeciwwagi nie ma bo montowane na szybko sprawdzić czy działa 

Wygląda na to że okular jest za daleko odsunięty. Wyjmij tą przedłużkę i zamocuj okular bezpośrednio w wyciągu (nawet prowizorycznie) i spróbuj wyostrzyć na odległych obiektach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)