Skocz do zawartości

Krótkie info jak zrobić duży teleskop solarny


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Wstępne info zawarte jest już w tym wątku: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=21129
 
Ale dołożę jeszcze więcej różnych opcji bo rynek "solarny" zmienia się dynamicznie i notujemy znaczny rozkwit możliwości.
 
Wątek jest pokłosiem akcji zamówienia dużych ERFów, czyli filtrów "odrzucających" energię słońca i chroniących układ przed uszkodzeniem z powodu przegrzania. Jeśli jest ktoś chętny na ERF 160mm, niech pisze.
 
Ale wracamy do meritum.
Najprostszym sposobem na posiadanie dużego teleskopu słonecznego jest zakup gotowego etalonu tzw. "rear mounted" czyli montowanego z tyłu teleskopu, bezpośrednio w wyciągu. Filtry takie oferują DayStar, SolarSpectrum oraz mniejsi, praktycznie nieznani producenci. Jak zapewne wiecie filtry te są koszmarnie drogie ale ostatnio DayStar wyłamał się z szeregu i wprowadził na rynek filtr o nazwie DayStar Quark, który kosztuje niecałe tysiąc euro: http://www.astroshop.pl/pryzmat-sloneczny/daystar-quark-h-alpha-chromosphaere/p,44775 (przypominam, że członkowie PTMA mają w astroshopie 10% zniżki).
Można go użyć w KAŻDYM refraktorze, o DOWOLNEJ aperturze. Jedynym limitem jest jakość korekcji w czerwieni, która jest słabsza im bardziej "szybki" jest refraktor. Optymalna jest F7-F8. Ale potrzebny jest ERF. Wg instrukcji, teleskopy do 80mm nie potrzebują żadnego ERFa (wg mnie znacząco zmniejsza to żywotność filtra i bym nie ryzykował), powyżej 80mm do 130mm można użyć jedynie 2" UV/IR-cut w kątówce a powyżej 130mm już frontowego ERFa. Robiłem próby i UV/IR cut w kątówce narażony jest na przyjęcie spore energii bo krążek światła jest już mały. Ja w swojej rurce 93/900mm, wstawiłem UV/IR-cut na wylocie drawtube wyciągu i jest ok. Większa apertura filtra przyjmuje światło.
 
Inne opcje to już więcej kombinowania.
 
Najbardziej rozpowszechnioną przeróbką jest użycie PST. Mają dowolny refraktor F9-F11 można użyć samego "black boxa" umieszczonego w odpowiednim miejscu i to wszystko. Istnieje wersja "stage 2" przeróbki gdzie używa się samego etalonu i wstawia BF w kątówce w celu uniknięci winietowania dla długich ogniskowych.  Mam opis przeróbki w pdf dla zainteresowanych.
 
Można użyć też etalonu wewnętrznego Lunta. Np. Lunt LS60Tha ma obiektyw F4.5 więc używając większego rozmiarem ale przy zachowaniu ogniskowej, można zwiększyć aperturę czynną tego teleskopu. Oczywiście ERF też będzie potrzebny.
Obecnie Lunt wypuścił wersję LS50THa, która wygląda ciekawie pod katem przeróbki, głównie ze względu na koszt.
Wersją droższą jest użycie etalonu DSII, modułu double stack do Lunta LS100THa.
 
Najtańszą wersją teleskopu słonecznego jest samodzielna budowa niemal od podstaw. Pierwszym, Który tego dokonał był David Groski a u nas spróbował z bardzo dobrym efektem kolega WielkiAtractor.
Koszt zamknie się w 800-1000zł plus tuba i ERF
 
Innym źródłem elementów bądź gotowych zestawów jest: http://beloptik.de/en/
 
Ale w niemal każdym przypadku do dużej apertury potrzebny jest jeden wspólny element - ERF.
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)