Skocz do zawartości

Tranzyty ISS


Rekomendowane odpowiedzi

UWAGA! CalSKY liczy podwójny tranzyt ISS na tle Słońca w dniu 21 kwietnia dla okolic Gorzowa Wielkopolskiego. Pierwszy przelot 16.53-54, a drugi 18.29-30. Czas liczony dla lokalizacji: WGS84: lon=15.386251° lat=52.704974°

 

Polecam śledzić aktualne efemerydy bliżej terminu. Dodaję zrzut ekranowy:

 

attachicon.gifISS.jpg

Wielkie dzięki  za info  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie o calsky.com

 

Dostałem alert o tranzycie. Nie wiem czy otwiera się Wam link, ale to jest to https://www.calsky.com/?Transitline=&showhome=&obs=53726596928118&tdt=2457140.09720741&sat=25544&interval=0.00011574&step=0.00000231&mainbody=0

 

Dodaję jak to wygląda na zrzutce:

 

post-2960-0-78196400-1430056593_thumb.jp

 

A teraz wchodzę sobie na calsky i biorę link z dwudniową predykcją tranzytów i na tej mapie wygląda to już tak:

 

https://www.calsky.com/cs.cgi?obs=53726596928118&Transitline=&number=25544&maponly=&interval=2&step=10s

 

post-2960-0-02698600-1430056735_thumb.jp

 

Czyli wynika z niego, że nie łapię się na tranzyt. Wie ktoś o co chodzi? Wg Stellarium tranzyt będzie wtedy w Bydgoszczy. Wg heavens-above też. Chodzi mi o to, że chcę mieć jak najświeższą efemerydę, calsky wysyła alert z wyprzedzeniem więc mapka trasy z alertu nie musi być najświeższa. Komu tu wierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki. Czy da się zaobserwować tranzyty innych obiektów? Np Hubble? Jest sporo dużych obiektów sztucznych może nie tak wielkich jak ISS ale może dających się zaobserwować. Próbował ktoś?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mam pytanko, co trzeba konkretnie zaznaczyc na calsky zeby przychodziły powiadomienia na email o tranzytach? Czy poprostu przychodzi kalendarz raz na tydzien? Nie powiem że strona jest intuicyjna bo nie jest ;) i nie mam pewności czy dobrze wszystko ustawiłem :D

 

Edit.

Chyba już mam. OK. Mimo wszystko dzieki!

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam dzisiaj szanse na tranzyt ISS o 17:06. Oby pogoda dopisała, sprzęt już przygotowany :) Trzymajcie kciuki!

 

P.S. A jak ktoś jest z Ojcowa to ma szanse na podwójny tranzyt :) o 17:06 i kolejny przy następnym okrążeniu po 18.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo chmur. Tak naprawdę w tym czasie widać było tylko lekko pojaśniałe fragmenty tarczy i niestety nie udało mi się niczego odnaleźć... :( a godzinkę później takie słoneczko miałem.

 

post-3584-0-35661600-1434656116_thumb.jp

 

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli ktoś z Was spędza akurat wakacje w górach, może spróbować złapać tranzyt ISS na tle Słonka. U mnie - znaczy w Nowym Targu - przelot nastąpi o 10:14

post-1213-0-29779300-1436685321_thumb.jp

Mam nadzieję, że to zobaczę; niestety, zaczyna się chmurwić. >:D  

PS. Radek, dzięki za info i mapkę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISS złapana! Świetny widok w lornecie 15x70 - stacja śmignęła bliżej wschodniej krawędzi tarczy. Mimo krótkiego czasu przelotu (ok.1 s) oba moduły paneli słonecznych doskonale widoczne. Dodatkowy bonus to spore "zaplamienie" Słonka. Takie poranki lubię! :)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie super , detal miażdży . Mam do was pytanie ? Jak ustawiacie ostrość żeby ISS wyszła ostra ? 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie super , detal miażdży . Mam do was pytanie ? Jak ustawiacie ostrość żeby ISS wyszła ostra ? 

Ale wytłumaczcie mi jak kolor tarczy Słonka może być widoczny na (przez) ISS... przezroczysta przecież nie jest ::) A tu wyszła jak kontur przyłożonego szablonu ??? ???

P.S. Nie z ,,czepiactwa" bo fotografia piękna - tylko bardzo mnie to zaciekawiło....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to dosyć, mam dwie hipotezy.

 

1. Światło na powierzchni obserwowanej części ISS to światło wtórne, już raz odbite od Ziemi (coś jak światło popielate na Księżycu).

 

2. Szczeliny w panelach w połączeniu ze zjawiskiem dyfrakcji rozjaśniają je.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to folia ND3.8 i tranzyty blisko południa  to kombinacja gdzie jednak jest za dużo światła. Użyłem najkrótszej migawki jaką dysponuje 50D. Następnym razem założe folię ND5.0. Zobaczymy jaki będzie efekt.

 

Drugi tranzyt jaki sfotografowałem miał miejsce 5 dni po pierwszym. Nie do końca jestem zadowolony bo nieco zawaliłem sprawę. Do 1 minuty przed tranzytem byłem w cieniu domu i gdy przesunąłem syntę to jednak odsunąłem się chyba niedostatecznie daleko od budynku i na RAWie widać wpływ gorącego powietrza odbitego od blaszanego dachu po lewej stronie zdjęcia. Nauczka na przyszłość. Do tego minimalnie brakuje ostrości. Ja ostrzę na plamy na Słońcu i jak widać chyba przynosi to efekt. Tym razem zarejestrowałem trzy klatki z ISS na tarczy i widzę, że seria RAW w 50D to max 4 klatki i to pod warunkiem idealnego wstrzelenia się jak za pierwszym razem 30 czerwca.

 

05 lipca 2015 - 13h15m05,60s

Pojedyncza klatka, ISO100, 1/8000, filtr słoneczny Baader ND3.8, teleskop 10?, 1200mm, EOS 50D.

05lip15_ISS_Sun.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to folia ND3.8 i tranzyty blisko południa  to kombinacja gdzie jednak jest za dużo światła. Użyłem najkrótszej migawki jaką dysponuje 50D. Następnym razem założe folię ND5.0. Zobaczymy jaki będzie efekt.

 

Drugi tranzyt jaki sfotografowałem miał miejsce 5 dni po pierwszym. Nie do końca jestem zadowolony bo nieco zawaliłem sprawę. Do 1 minuty przed tranzytem byłem w cieniu domu i gdy przesunąłem syntę to jednak odsunąłem się chyba niedostatecznie daleko od budynku i na RAWie widać wpływ gorącego powietrza odbitego od blaszanego dachu po lewej stronie zdjęcia. Nauczka na przyszłość. Do tego minimalnie brakuje ostrości. Ja ostrzę na plamy na Słońcu i jak widać chyba przynosi to efekt. Tym razem zarejestrowałem trzy klatki z ISS na tarczy i widzę, że seria RAW w 50D to max 4 klatki i to pod warunkiem idealnego wstrzelenia się jak za pierwszym razem 30 czerwca.

 

05 lipca 2015 - 13h15m05,60s

Pojedyncza klatka, ISO100, 1/8000, filtr słoneczny Baader ND3.8, teleskop 10?, 1200mm, EOS 50D.

05lip15_ISS_Sun.jpg

A masz może dane na jakiej wysokości od obserwatora znajdowała się ISS ?

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)