Skocz do zawartości

Tranzyty ISS


Rekomendowane odpowiedzi

Jest!!!
Wstałem o 2.40 i przywitało mnie bezchmurne niebo, no prawie. Gdzieś tam jakieś chmury majaczyły. Rzut oka w internet i szybka decyzja - jadę!
Na miejscu w Książnicach byłem po około 20 minutach, rozłożyłem sprzęt i miałem 24 minuty do cięcia. Zrobiłem kilka testowych klatek, ustawiłem odpowiednie parametry i rzuciłem okiem na gwiazdozbiór Oriona i Plejady. Przy jasności Księżyca 98% szału nie było. Kątem oka dostrzegłem znikające gwiazdy od strony Bochni..czyli chmury. Czas minął i na około 30s przed przelotem byłem gotowy do akcji. O 03h42'55.5" nacisnąłem migawkę i seria zarejestrowała przelot. Stacja jest na 5 klatkach, oczywiście efemeryda wyliczona przez calsky.com do bólu dokładna.
Nie zdążyłem jeszcze schować sprzętu kiedy chmury zapaskudziły prawie całe niebo. Miałem sporo szczęścia :)
Założony cel na ten rok osiągnięty, ISS złapany w czasie tranzytu Słońca i Księżyca! :) 

Tranzyt trwał 0.89s, ISS był oddalony ode mnie o 669km, stałem w osi przelotu.
ISO200, czas 1/2000, 10", 1200mm i EOS50D w ognisku głównym.

29 września 2015 ISS na tarczy Księżyca G0342

29wrz15_ISS_Moon_G0342.thumb.jpg.10f0e29

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że obróbkę robiłem niecałą godzinę po tranzycie wyszło jak wyszło.

Podszedłem do tego raz jeszcze biorąc na warsztat wszystkie 5 klatek ze stacją na tarczy.


29wrz15_ISS_Moon_G0342_1.thumb.png.c645329wrz15_ISS_Moon_G0342_2.thumb.png.625ed

29wrz15_ISS_Moon_G0342.thumb.png.7e182e9

29wrz15_ISS_Moon_G0342_4.thumb.png.1cdf9

29wrz15_ISS_Moon_G0342_5.thumb.png.d029e

Chciałem połączyć te 5 klatek w jedną by na Księżycu stacja była w tych miejscach, w których ją złapałem, ale poległem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z wczoraj na dziś też miałem tranzyt, ale warunki i rotacja ISS były tak marne, że materiał poszedł do kosza. Dobrze, że jechałem w nocy jedynie 3 km od domu :) Skorzystałem jednak z wykonanej serii zdjęć i zestackowałem 3 klatki i zaszalałem z kolorami. Wyszły trzy wersje: oryginalna, z podbitą kolorystyką i szara. Wrzucam tu, mimo, że nie ma ISS.

123.thumb.jpg.72c3942908257c3d06e6bb26c5

  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej, dostałem taki alert na maila:

 

dfdf.thumb.png.3f3665a30a87c72995106af10

 

tranzyt ISS przez Jowisza o godz. 14:20 - hehe

Calsky wysyła teraz tranzyty dzienne dla planet? Ciekawe. Aż musiałem sprawdzić na h-a. Mniej więcej by się zgadzało tylko, że na h-a nie pokazywane są planety w dziennych przelotach. Z kolei Stellarium mam nowe i nie pokazywane są satelity za dnia, nawet jak wyłączę atmosferę - WTF? x1000 Boże dopomóż, bo chyba się  starzeję...

 

Sorry piszę trochę już podpity, ale to nowe Stellarium jest jakieś spieprzone....

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Ciekawostka :)
Niby nic szczególnego, tranzyt jakiegoś mikrego satelity na tle Słońca - ale zwróćcie uwagę na jedną nietypową rzecz. Kto zgadnie?

Takiego tranzytu jeszcze nie łapałem - gdyby nie fakt, że jadę w podróż służbową to na pewno bym spróbował o ile by była pogoda :/

tranz.jpg.65ff1d82dc02c6aa2260903bebc176

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łapacze - tu podlinkowałem nowy program do łapania i tranzytów - może się przyda :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, DarX86 napisał:

Przelot (tranzyt) prawie 3 minuty.. nieźle:D To sprawdzasz też tranzyty satelitów czy tak z ciekawości sprawdziłeś ?:D ISS to kontroluję ale o satelitach nie myślałem;)

 

W CalSky ustawiłem sobie też alerty mailowe na tranzyty satelitów - czasem trafi się przelot czegoś ciekawego np.: Tiangong1.

A co do tego konkretnego tranzytu - to, że jest taki długi to oczywiście jest niezwykłe - ale jeszcze ciekawsze jest dlaczego jest taki długi ;)

 

37 minut temu, polaris napisał:

Rozmiar satelity 0,1". Mało trochę.

Przy tranzytach satelitów tak mały rozmiar to standard. Czasem trafia się coś większego ale rzadko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale złapać satelitę odległą o prawie 20 tysięcy km...bezcenne :)

U mnie za kilka dni szykuje się fajny tranzyt na Księżycu, oby pogoda dopisała.

PS. Z ciekawości sprawdziłem, też będę miał ten tranzyt u siebie (wielu z Was również, szerokość pasa tranzytu to 430km) i akurat na 2h będę wówczas w domu. Zapoluję jak będzie tylko Słońce widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alice napisał:

To chyba oczywiste :D wysoka orbita.

 

Tak, wysoka orbita tłumaczy to że widać go z tak ogromnej odległości ale przez to będzie też pewnie malutki. Mnie chodziło o to, że jest to satelita geostacjonarny! A więc mamy do czynienia nie z przejściem satelity na tle Słońce ale z przejściem Słońca w tle satelity :)

Tylko dziwi mnie trochę za krótki czas tranzytu bo przejście przez całą tarczę przy nieruchomym satelicie powinno zając trochę więcej czasu a jak spojrzycie na wizualizację na CalSky to można zobaczyć, że tranzyt pojawi się na środku tarczy i zniknie też na środku ale nieco dalej. Dziwne to trochę...

http://www.isro.org/Spacecraft/insat-2ahttp://www.isro.org/Spacecraft/insat-2a

 

11 minut temu, miron napisał:

Ale złapać satelitę odległą o prawie 20 tysięcy km...bezcenne :)

U mnie za kilka dni szykuje się fajny tranzyt na Księżycu, oby pogoda dopisała.

PS. Z ciekawości sprawdziłem, też będę miał ten tranzyt u siebie (wielu z Was również, szerokość pasa tranzytu to 430km) i akurat na 2h będę wówczas w domu. Zapoluję jak będzie tylko Słońce widać :)

to 20tys km też mnie trochę zastanawia, nie za daleko?? nie wiem czy to nie jest czasem jakiś błąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego błędu. Ustawcie w calsky "Select duration:" na 5 minut (u mnie domyślnie jest 10s) i kreska tranzytu będzie już na całej powierzchni Słońca i oczywiście poza nią.

Dzień później, w sobotę ten sam satelita będzie już odległy o ponad 20,5tys km. Tranzyt przed 13. Złapię go!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, miron napisał:

Nie ma żadnego błędu. Ustawcie w calsky "Select duration:" na 5 minut (u mnie domyślnie jest 10s) i kreska tranzytu będzie już na całej powierzchni Słońca i oczywiście poza nią.

Dzień później, w sobotę ten sam satelita będzie już odległy o ponad 20,5tys km. Tranzyt przed 13. Złapię go!

Ale w sobotę tranzyt już nie będzie u nas widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrum nad Słowacją, w południowej Polsce będzie :)

Jutro mam 127.96s a w sobotę 145.2s na złapanie satelity. Jeśli tylko się uda pogoda to jestem ciekawy czy wypatrzę to maleństwo na zdjęciu. Choć dzięki wizualizacji dokładnie wiem gdzie szukać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Tak się złożyło że tranzyty miałem dzień po dniu. Wczorajszy poranny jak zwykle zepsuły chmury, dzisiejszy popołudniowy też cały czas był niepewny bo raz się chmurzyło a raz Słońce świeciło. Na koniec niestety przyszły chmury ,tyle że cienkie i słoneczną tarczę jakoś tam było widać. Obowiązki niestety nie pozwoliły wyrwać się z domu więc mogłem jedynie zrobić fotki z mieszkania. Chmury w czasie tranzytu to chyba u mnie tradycja...jeszcze nie udało mi się złapać takiego na bezchmurnym niebie.

Stacja bardzo malutka bo rozmiar kątowy tylko 26.1 ". Tranzyt nastąpił o godz.14:56.01 CET , trwał 1.23 sekundy. Odległość od stacji według calsky 1061 km.

Sprzęt: SW ED 80/600+ barlow Hyperion 2.25x , folia ND 3.8 , filtr zielony Orion nr.58. Nikon D 3200 , ISO 200, czas 1/800 s.

 

GIF

1.gif.a2fa1cfcd9720cf4efce822dd3042ff8.g

 

i pięć klatek na których zarejestrowała się ISS:

1.thumb.jpg.109ea52fc8448d95e26b2f2e1ced2.thumb.jpg.153a0dfd29508f4411f866bde5fd3.thumb.jpg.04bae35259dff2b34ab3482eb5e84.thumb.jpg.b3f353507142c00081ffa0f46aaf5.thumb.jpg.0b9d29efd3d2ffdca4bfc5117690

 

  • Like 8

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Jeśli mowa o widocznym przelocie to tak, pokazuje tylko te wieczorne/nocne/poranne czyli które możemy zobaczyć. Tak samo na heavens-above.com domyślnie jest ustawione na widoczne przeloty, dopiero po zaznaczeniu odpowiedniej kropy wyświetla się lista wszystkich przelotów. Mi najbliższy widoczny pokazuje 12 maja.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)