Skocz do zawartości

Tranzyty ISS


Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Dzięki. Zainstalowane. Wygląda obiecująco.

 

 

Powodzenia. Ja spróbuje się najpierw nauczyć polować na Księżycu i Słońcu. ?

  • Like 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Jacek E. napisał:

To jest super aplikacja, mam już chyba czwarty rok, idealnie pokazuje, nie tylko ISSkę zresztą ?

Dzieki ? Też zainstalowane ?

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Specjaliści, mam do Was pytanie. A w zasadzie kilka pytań. Wszedłem ostatnio na ten wątek i nieźle się napaliłem na polowanie na ISS. Znalazłem coś sensownego w swojej okolicy za 3 tygodnie i chciałbym zasięgnąć opinii fachowców czy jest do dobry wybór jak na pierwszy raz (szczegóły przejścia na załączonym obrazku). Co prawda trochę zaznajomiłem się z tematem ale od strony praktycznej jestem kompletnym surowcem. Na początek sprawy sprzętowe: dysponuje maksutovem 127 (wielkość kadru w przybliżeniu 42x28 minuty kątowe), lustrzanką Sony a58 (specyfikacja mówi o ośmiu klatkach na sekundę w trybie continuous shooting), montaż EQ z mikroruchami, prowadzenie ręczne (w ciągu dnia w terenie raczej ciężko będzie prawidłowo go ustawić i pewnie będę musiał gonić obydwoma śrubami). Zegar mam synchronizowany automatycznie z dokładnością do 1 sec, tak, że chyba nożna mu ufać. Tranzyt jest dzienny, Księżyc dość nisko nad hhoryzontem ale na szczęście daleko od Słońca, wielkość stacji mizerna (20 minut kątowych). Nie wydaje mi się, żeby ISS była widoczna na jasnym niebie (chciałbym, żeby ktoś powiedział, że się mylę) czyli wg mnie będzie to strzelanie na ślepo z zegarkiem w ręku. Na co powinienem zwrócić uwagę, żeby mieć jakieś szanse na uchwycenie przejścia? Czy nie jest to za ambitny plan jak na początek? Każda praktyczna rada, każda sugestia będzie przeze mnie mile widziana. Gdyby mistrz świata w utrwalaniu ISS, kolega Miron się odezwał to byłoby fantastycznie bo widzę, że on gra tu pierwsze skrzypce i chyba nieprędko ktoś go pokona. Zależałoby mi na tym dodatkowo z tego powodu, że "moje" przejście jest łudząco podobne do przejścia z 4 kwietnia, które to możemy podziwiać dzięki jego kapitalnemu zdjęciu. Z góry dziękuje za odzew.

Screenshot_2020-11-03 International Space Station Transit Finder.png

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zanim Miron odpowie, napiszę że ten tranzyt będzie tak nisko nad horyzontem, że seeing może zjeść detale zdjęcia. A co do łapania tranzytu, to najczęściej jest to łapanie momentu "na ślepo".

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=193
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=183

  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, polaris napisał:

Może zanim Miron odpowie, napiszę że ten tranzyt będzie tak nisko nad horyzontem, że seeing może zjeść detale zdjęcia. A co do łapania tranzytu, to najczęściej jest to łapanie momentu "na ślepo".

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=193
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=183

Dzięki za odpowiedz i linki. Zdaję sobie sprawę, że tak nisko ostre to raczej nie będzie. Główne zadanie tej lekcji to cokolwiek złapać. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Lunatyk_101 napisał:

Panowie Specjaliści, mam do Was pytanie. A w zasadzie kilka pytań. Wszedłem ostatnio na ten wątek i nieźle się napaliłem na polowanie na ISS. Znalazłem coś sensownego w swojej okolicy za 3 tygodnie i chciałbym zasięgnąć opinii fachowców czy jest do dobry wybór jak na pierwszy raz (szczegóły przejścia na załączonym obrazku). Co prawda trochę zaznajomiłem się z tematem ale od strony praktycznej jestem kompletnym surowcem. Na początek sprawy sprzętowe: dysponuje maksutovem 127 (wielkość kadru w przybliżeniu 42x28 minuty kątowe), lustrzanką Sony a58 (specyfikacja mówi o ośmiu klatkach na sekundę w trybie continuous shooting), montaż EQ z mikroruchami, prowadzenie ręczne (w ciągu dnia w terenie raczej ciężko będzie prawidłowo go ustawić i pewnie będę musiał gonić obydwoma śrubami). Zegar mam synchronizowany automatycznie z dokładnością do 1 sec, tak, że chyba nożna mu ufać. Tranzyt jest dzienny, Księżyc dość nisko nad hhoryzontem ale na szczęście daleko od Słońca, wielkość stacji mizerna (20 minut kątowych). Nie wydaje mi się, żeby ISS była widoczna na jasnym niebie (chciałbym, żeby ktoś powiedział, że się mylę) czyli wg mnie będzie to strzelanie na ślepo z zegarkiem w ręku. Na co powinienem zwrócić uwagę, żeby mieć jakieś szanse na uchwycenie przejścia? Czy nie jest to za ambitny plan jak na początek? Każda praktyczna rada, każda sugestia będzie przeze mnie mile widziana. Gdyby mistrz świata w utrwalaniu ISS, kolega Miron się odezwał to byłoby fantastycznie bo widzę, że on gra tu pierwsze skrzypce i chyba nieprędko ktoś go pokona. Zależałoby mi na tym dodatkowo z tego powodu, że "moje" przejście jest łudząco podobne do przejścia z 4 kwietnia, które to możemy podziwiać dzięki jego kapitalnemu zdjęciu. Z góry dziękuje za odzew.

Screenshot_2020-11-03 International Space Station Transit Finder.png

Taka odległość ISS praktycznie uniemożliwi wykonanie sensownego zdjęcia. Osobiście nie polecam, chyba, że tylko jako wprawka do zabawy z tranzytami.

Pytanie czy nie masz gdzieś czegoś w okolicy i nie mógłbyś podjechać kilka czy kilkanaście kilometrów (ja dzisiaj jadę 40 km na tranzyt przed tarczą Księżyca).

Żaden ze mnie specjalista, ale podzielę się informacjami jak to wygląda u mnie. Mam montaż HEQ5 i jeśli mogę wcześniej (np. poprzedniej nocy w przypadku tranzytu słonecznego, lub po prostu tej nocy kiedy ma być księżycowy) ustawiam dokładnie na polarną (SharpCap - procedura jak dla DSO), a potem alignacja na 3 gwiazdy. Porządna kolimacja (to w przypadku Newtona, w APO wiadomo nie muszę) oraz przygotowanie kamery. Tutaj moja prywatna opinia - kamera, nawet planetarna jest dużo wygodniejsza i pewniejsza przy fotografii tranzytów. Co jeszcze? transfer do komputera przez USB 3.0, dużo miejsca na dysku i kilka testów przed samym przelotem.

Powodzenia ?

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Taka odległość ISS praktycznie uniemożliwi wykonanie sensownego zdjęcia. Osobiście nie polecam, chyba, że tylko jako wprawka do zabawy z tranzytami.

Pytanie czy nie masz gdzieś czegoś w okolicy i nie mógłbyś podjechać kilka czy kilkanaście kilometrów (ja dzisiaj jadę 40 km na tranzyt przed tarczą Księżyca).

Żaden ze mnie specjalista, ale podzielę się informacjami jak to wygląda u mnie. Mam montaż HEQ5 i jeśli mogę wcześniej (np. poprzedniej nocy w przypadku tranzytu słonecznego, lub po prostu tej nocy kiedy ma być księżycowy) ustawiam dokładnie na polarną (SharpCap - procedura jak dla DSO), a potem alignacja na 3 gwiazdy. Porządna kolimacja (to w przypadku Newtona, w APO wiadomo nie muszę) oraz przygotowanie kamery. Tutaj moja prywatna opinia - kamera, nawet planetarna jest dużo wygodniejsza i pewniejsza przy fotografii tranzytów. Co jeszcze? transfer do komputera przez USB 3.0, dużo miejsca na dysku i kilka testów przed samym przelotem.

Powodzenia ?

Dzięki za radę. Chyba jednak zrezygnuję z tego przelotu bo wszyscy odradzają. Coś w tym musi być. ? Podjechać mogę, ten dzienny tranzyt też miała być wyprawa kilkadziesiąt kilometrów za miasto. Problem w tym, że jacyś zidiociali kretyni wprowadzili tutaj godzinę policyjną po 20.00 i nie wiem jak to wygląda w praktyce. Godzinę policyjną pamiętam ze szkoły podstawowej, wtedy nie miałem auta to nie było problemu. Nic złego mi się nie przytrafiło ale wiadomo co im teraz do łba strzeli jak zobaczą delikwenta z czymś co przypomina CKM? Bez jakiejś szybkiej kamery chyba też się nie obejdzie. Deklarowane 8 klatek/sec to teoria. W praktyce jest to ok 4-5. Dla krótkich przelotów, wtedy kiedy ISS ma konkretne rozmiary to trochę za mało. ? Tak czy siak nie upadam na duchu. Mam w sobotę fajny przelot nocny i jeśli się odważę zostać przestępcą to kopne się te 100 km bo warto. Tylko czas przelotu mnie przeraża. Ułamek sekundy w połączeniu z mizerną prędkością migawki to jakby proszenie się o porażkę. Plus jest taki, że przynajmniej widziałbym w co strzelam bo jasność stacji to -3.7. Nawiasem mówiąc to nie będzie konfliktu jasności na zdjęciu jeśli nastawie parametry ekspozycji na jasność Księżyca? ISS nie będzie przepalona?  Jeszcze raz dzięki za radę.

Screenshot_2020-11-05 International Space Station Transit Finder.png

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten tranzyt 7 listopada po piątej rano kapitalny!  Rozmiar ISS to prawie minuta kątowa ? do tego oświetlony.. już widzę taki kadr ze stacją na tarczy Księżyca, która jest w cieniu ?

Konkrety. Tranzyt trwa 0,57s, nie ma szans na strzelanie na ślepo. Pierwsze co bym zrobił to sprawdził ile dokładnie trwa seria w Twoim aparacie bez zadyszki. 8kl/s to już jest ok (jak dobrze się wstrzelisz to powinny być 4 klatki na tarczy), ale ważne czy masz kartę w aparacie, która się nie zadławi po 1s. Moja karta wytrzymuje ok. 3,5s RAWów w serii.

Cięcie robię tak: w pasie tranzytu zazwyczaj ustawiam się w centrum. Dla tego miejsca mam dokładny czas tranzytu. Czasy generowane przez transit-finder są ultradokładne. Mam stoper, który odlicza wstecz i ostatnie 5s pika. Na jakiś czas przed tranzytem np. 1h ustawiam stoper na odliczanie wsteczne i dokładnie na godzinę przed tranzytem go uruchamiam. Tu zapewne pomyślisz..ale wg jakiego zegara? No właśnie...gdzieś kilka lat temu przeczytałem, że zegar na heavens-above jest świetnie zsynchronizowany z godzinami na transit-finder. No i z doświadczenia popartego zdjęciami dokładnie tak jest. Na sekundę przed tranzytem włączam serię w aparacie i za 2-3s jest po wszystkim ? jeszcze się nie zdarzyło by stacja nie trafiła na matrycę.

I jeszcze. Nie baw się tuż przed tranzytem mikroruchami. Ja na ok. 30s. przed tranzytem blokuję dobsona na maxa ze Słońcem czy Księżycem w centrum. Nie ucieknie poza kadr w tym czasie. A ostatnie pół minuty skupiam się już tylko na nasłuchiwaniu stopera a na kilka sekund przed nawet wstrzymuję oddech.

Fotografuję 10" newtonem i przy tak krótkim czasie tranzytu dałbym 1/1600s i ISO200. Nie mam maka127 i nie wiem na ile takie wartości się sprawdzą. Najważniejszy jest czas. Przy tak krótkim tranzycie jak dasz dłuższy to stacja będzie rozmyta. Do czasu musisz dostosować ISO.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Wypadałoby coś ruszyć z tematem ISS bo od jesieni jakaś  posucha tutaj panuje. W zeszłym tygodniu udało mi się ustrzelić dzienny tranzyt  (Mak127, Sony A58, ISO 1600, 1250 sec), nieszczególny ale mogę się tłumaczyć, że zapiaszczony jakimś afrykańskim pyłem. ? Dzisiaj w nocy było już lepiej i ISS przelatująca przed Księżycem wygląda tak jak należy (biorąc pod uwagę możliwości sprzętu i wysokość Księżyca nad horyzontem). Mak127, Sony A58, ISO 3200, 1600 sec.

Przy okazji dziennego tranzytu nasunęły mi się dwa małe pytania. Pierwsze: jak zminimalizować sakramenckie turbulencje w maksutowie przy obserwacjach Słońca? Istnieje jakaś skuteczna procedura? (Np. trzymać sprzęt w cieniu a dopiero przed samym przelotem wyskoczyć z ukrycia jak komandos czy może pozwolić na nagrzanie się aparatury i modlenie się o jakieś termiczne equilibrium w tubie?) Drugie pytanie równie proste jak i pierwsze (co nie znaczy, że spodziewam się prostej odpowiedzi) : jak ustawiać ostrość przy braku plam na Słońcu? Przecież tam tak wszystko pływa, że nawet z plamami są kłopoty. (Nawiasem mówiąc trochę czasu zajęło zanim wypatrzyłem jakąś maleńką grupkę.)

Z góry dziękuje za ewentualne porady.

iss1_forum.jpg

iss2_forum.jpg

  • Like 8

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Lunatyk_101 napisał:

Przecież tam tak wszystko pływa, że nawet z plamami są kłopoty.

Z doświadczenia mogę polecić kilka sposobów - po pierwsze filtr słoneczny - zamiast ND5, to ND3.8. Do tego filtr IR cut (ale nie UV/IR cut, a tylko odcinający podczerwień), można też używać Baader Solar Continuum lub UV Venus. U mnie ten ostatni dał rewelacyjne rezultaty. Na kamerce ustawiam najkrótszy możliwy czas dla IR cut, a dla UV Venus maks. 1 ms i reguluję jasność tylko gainem.

  • Thanks 2

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Lunatyk_101 napisał:

iss2_forum.jpg

Można nad fotkami popracować i ISSka zyska ? A na Muniu to polaryzacyjny obrotowy pomoże.

733870250_ISSnaM.thumb.png.9d5b17e2512017ca392c02982c6602e0.png

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Jacek E. napisał:

Można nad fotkami popracować i ISSka zyska ? A na Muniu to polaryzacyjny obrotowy pomoże.

733870250_ISSnaM.thumb.png.9d5b17e2512017ca392c02982c6602e0.png

 

Rzeczywiście teraz ten TIE Fighter wyraźniejszy jest. Przelot był dziś o 3 w nocy i nie było nad ranem ochoty na dopieszczanie kadru. ? O filtrze do Księżyca myślałem ale problem w tym, że ciemny ten maksutow jest (F12). Ciągnę już resztką sił na czułości (ISO 3200) i boję się, że jak jeszcze dołożę filtr to straszliwe ziarno wyjdzie. 

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lunatyk_101 napisał:

O filtrze do Księżyca myślałem ale problem w tym, że ciemny ten maksutow jest (F12). Ciągnę już resztką sił na czułości (ISO 3200) i boję się, że jak jeszcze dołożę filtr to straszliwe ziarno wyjdzie. 

Dlatego weź polaryzacyjny obrotowy, ustawisz sobie przepuszczanie.
Miałem 3 SCTeki i bardzo mi się sprawdził ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Z doświadczenia mogę polecić kilka sposobów - po pierwsze filtr słoneczny - zamiast ND5, to ND3.8. Do tego filtr IR cut (ale nie UV/IR cut, a tylko odcinający podczerwień),

Wielkie dzięki. Coś takiego masz na myśli?

https://www.astroshop.pl/filtry-blokujace/celestron-filtry-blokujace-skyris-ir-cut-filter-1-25-/p,33521

https://www.astroshop.pl/filtry-blokujace/omegon-filtry-blokujace-filtr-zaporowy-podczerwieni/p,4563

 

Jest między nimi jakaś jakościowa różnica czy tylko dystrybutor i nazwa?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lunatyk_101 napisał:

Nie znam dokładnie ich widm. Nigdzie ich nie podają. Sam mam taki budżetowy i daje radę:

https://deltaoptical.pl/filtr-do-gso-ir-cut-1-25-quot

Edytowane przez Astrotuvoc
  • Thanks 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...

Dzisiaj wszystkie drogi prowadziły do Thal, rodzinnej wioski niejakiego A. Schwarzeneggera. Jak to zwykle bywa w sytuacjach kiedy punktualność to sprawa niemalże życia i śmierci, sygnalizacja świetlna chyba się umówiła, żeby mi popsuć zabawę. Praktycznie na każdym skrzyżowaniu świeciła na czerwono jakby jaja sobie chciała ze mnie robić. Nawet przejazd kolejowy po drodze był zamknięty. Ale jakoś się udało dojechać na czas.  Mimo, że niebo zasnuło się cirrusami (a w zasadzie rozwianymi smugami kondensacyjnymi - przeklęte samoloty) to jednak coś tam dało się dzisiaj wycisnąć. Nie jechałem po próżnicy. Zdjęcie niezbyt ostre ale jest. Nawet jakaś zabłąkana plamka się trafiła. Godzinę później chmury zgęstniały tak, że byłoby już zupełnie po ptokach.

Mak 127 & Sony a58 + kitajski filtr ND5 z Aliexpress. ISO 800, 1/1600.

transit_15062021.jpg

  • Like 4

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobotni tranzyt słoneczny przy 35??, ale warto było, tym bardziej że z pod domu, wystarczyło wyjść i rozłożyć sprzęt.

Jak na razie mój najlepszy?

Dane z ISS Transit finder jak zwykle bardzo dokładne.

19-06-2021  12:13:44s 

Rozmiar: 57,17'

Czas tranzytu: 0,61s

Odległość: 483 km

Szerokość ścieżki: 4,92 km

Nikon P900 36 klatek (1080p60) ostrzenie ręczne.

DSCN5630hkn.thumb.png.fbe1c8a508902fa2277007f29ba0b739.png

1517532146_ISSgif.thumb.gif.d0c5bb9505103a8bb31efa25af44bd48.gif

  • Like 8
  • Thanks 1

Nikon P900

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pemo77 napisał:

Sobotni tranzyt słoneczny przy 35??, ale warto było, tym bardziej że z pod domu, wystarczyło wyjść i rozłożyć sprzęt.

Jak na razie mój najlepszy?

Dane z ISS Transit finder jak zwykle bardzo dokładne.

19-06-2021  12:13:44s 

Rozmiar: 57,17'

Czas tranzytu: 0,61s

Odległość: 483 km

Szerokość ścieżki: 4,92 km

Nikon P900 36 klatek (1080p60) ostrzenie ręczne.

DSCN5630hkn.thumb.png.fbe1c8a508902fa2277007f29ba0b739.png

1517532146_ISSgif.thumb.gif.d0c5bb9505103a8bb31efa25af44bd48.gif

Piękny przelot. Mam takie naiwne pytanie amatora. Jak w filmie ustawia się czas naświetlenia pojedynczej klatki? Istnieje w ogóle taka możliwość czy aparat sam dobiera czas? Przy zdjęciach przelotów ISS ustawiam manualnie zwykle 1/1600 sec, żeby mieć ostrą stację. W takie animacje jeszcze się nie bawiłem a taki czadowy gif motywuje do zainteresowania się tego typu działalnością. ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Thanks 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Lunatyk_101 napisał:

Piękny przelot. Mam takie naiwne pytanie amatora. Jak w filmie ustawia się czas naświetlenia pojedynczej klatki? Istnieje w ogóle taka możliwość czy aparat sam dobiera czas?

Nagrywając film ustawiam tylko rozdzielczość i ilość klatek na sekundę, na resztę parametrów nie mam żadnego wpływu, ewentualnie ostrość można manualnie ustawić gdyby  autofocus się gubił.

Nikon P900 to kompakt i ma za krótką serię na tranzyty, dlatego ratuję się nagrywaniem?

 

 

  • Thanks 1

Nikon P900

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś niestety relacja z wielkiej porażki i ostrzeżenie dla takich naiwnych jak ja. Miało być pięknie: przelot niedaleko (ca 40 km) wymarzona pogoda, ISS prawie minuta kątowa, wysokość Słońca ponad 60 stopni. Nawet miejsce na parking gdzieś w polu się znalazło. Ostateczne sprawdzenie czasu i miejsca na transit-finder.com Rozstawienie sprzętu i oczekiwanie te 0.6 sekundy przelotu. Co poszło nie tak? Po próżnym szukaniu ISS na zdjęciach okazało się, że  transit-finder.com skorygował parametry przelotu szacunkowo gdzieś na pół godziny przed samym tranzytem (przelot 5 sekund później). Z reguły sprawdzałem czas i miejsce tak na niecałą godzinę przed zjawiskiem i nigdy nie było niespodzianek. Dziś sprawdziłem 45 minut przed i niestety miałem niespodziankę. Na dodatek taką dużą i z kategorii tych niemiłych. Dobrego przelotu przed Słońcem jeszcze nie udało mi się złapać bo to albo cirrusy, albo mała wysokość i seeing do dupy, a to ISS 30 sekund kątowych, etc. Dziś wszystko było idealne. Dziś miał być ten dzień. Nawet plama słoneczna była do wyostrzenia kadru.

Wniosek taki, że dobrze sprawdzić efemerydę przed samym przelotem. Stwierdzenie, że trzeba sprawdzić przed wyjazdem i powinno starczyć jest już niestety nieaktualne. Przynajmniej dla mnie. Załączam obrazek tego co dziś mi przeszło koło nosa. O 10:45 było tam jeszcze 11:30:31.55. A z drugiej strony to trzeba mieć qrva pecha. Nic tylko się opić.  

dramat.jpg

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Lunatyk_101 napisał:

Dziś niestety relacja z wielkiej porażki i ostrzeżenie dla takich naiwnych jak ja.

Miałeś wyjątkowego pecha. 25 tranzytów fotografowałem i zawsze efemeryda sprawdzona na godzinę przed się sprawdzała.

Zawsze szkoda czerwcowych tranzytów  bo to najlepsze w roku są. Powodzenia następnym razem!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
12 godzin temu, miron napisał:

10 sierpnia 2021, 12h12'42.61"
rozmiar ISS: 54.00"
odległość: 511.72km
czas tranzytu: 0.64s

1200mm, Pentax K-3 II, folia Baader ND3.8, filtr żółty GSO #12, ISO100, 1/8000

10sie21_ISS_Sun.png

Ty to masz chłopie szczęście do czystego nieba. Ja planowałem wczoraj dokładnie ten sam przelot u siebie niewiele ponad minute wcześniej. Oczywiście pogoda wybiła mi z głowy jakiekolwiek tranzyty. ??

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Pogoda zapowiadała się w porządku więc wczoraj z córką podjechaliśmy do Jurkowa (na trasie Brzesko-Nowy Sącz). Ja zaopatrzony w teleskop, córka w lornetkę. Kilka minut przed tranzytem dołączył patrol drogówki, który kontrolował prędkość ? Dla córki to pierwszy obejrzany tranzyt, dwa poprzednie księżycowe storpedowała pogoda. Doskonale widziała jak stacja przecięła tarczę i na następny również jedzie. A kolejna okazja we wtorek ?

Był stres. Na sekundę przed przelotem wciskam migawkę a tu nic! Seria ruszyła w ostatnim możliwym momencie, ISS już opuszczał tarczę. Może to zimno, może to, że musiał się "wybudzić", muszę na to zwrócić uwagę następnym razem. Jedna klatka ze stacją to też sukces ?

15 stycznia 20212, 20h42'16.44"
rozmiar ISS: 58.07"
odległość: 475.81 km
czas tranzytu: 0.56s
Księżyc oświetlony w 95.8%

1200mm, Pentax KP, ISO400, 1/2500

15sty22_ISS_transit.png

Edytowane przez miron
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Mimo lekkich chmur i gotującego się powietrza udało mi się dzisiaj coś wreszcie upolować.  Taki pierwszy kontakt przy zdjęciach lustrzanką (tylko 5 klatek/sek) przy szybkim przelocie (0.6 sec) to niezłe szczęście. No ale głupi je podobno ma.  Mak 127 & Sony a58 + folia Baader OD3.8. ISO 100, 1/1600sec. Rozmiar ISS: 56.9''.

ISS_transit.jpg

 

ISS_transit2a.jpg

Edytowane przez Lunatyk_101
  • Like 5

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)