Skocz do zawartości

Tranzyty ISS


Rekomendowane odpowiedzi

Super :)

Zawsze zbieram się by popolować kiedyś na tranzyt ISS gdzieś w okolicy, ale jak narazie jeszcze się nie zebrałem ;)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najlepsze, to ten tranzyt był dla mnie nadzwyczaj łaskawy. Z tarasu fotografowałem, nawet sprzętu z nocki nie chowałem do środka. Gdybym przemieścił się niecałe 2 km, w stronę centrum pasa tranzytu to miałbym przelot, przez sam środek tarczy Słońca. Trochę moje dzisiejsze lenistwo, a trochę próba jak będzie wyglądać przelot na skrajnej granicy pasa tranzytu.

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Jak ktoś ma komórkę czy tablet z androidem to jest taki fajny program "ISS Transit Preditction" (również w wersji free). Wylicza kiedy  (kilka, kilkanaście dni) i gdzie w okolicy 160km od naszego położenia geograficznego ISS przeleci na tle słońca, księżyca czy innych planet.

  • Like 4

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program ISS Transit Preditction jest bardzo fajny, sam używam. Polecam również do korzystania z calsky.com, dobrze się zarejestrować i wszelkie informacje dotyczące tranzytów (i nie tylko) przychodzą na pocztę. Świetna sprawa.

 

http://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites/16?obs=61811432249760

  • Like 2

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle... a jak ISS "wygląda" na porannym lub nocnym niebie? Nie wszyscy doświadczyli obserwacji ISS... Czy jest możliwość zrobienia fotki bez tranzytu tak żeby było widać , powiedzmy panele słoneczne  >?< stacja jest widoczna paręminut jeśli się nie mylę i nieźle zapierd(grhmmm)ala.

 

P.S. Foty super!

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle... a jak ISS "wygląda" na porannym lub nocnym niebie? Nie wszyscy doświadczyli obserwacji ISS... Czy jest możliwość zrobienia fotki bez tranzytu tak żeby było widać , powiedzmy panele słoneczne  >?< stacja jest widoczna paręminut jeśli się nie mylę i nieźle zapierd(grhmmm)ala.

 

P.S. Foty super!

To fotka zrobiona canonem 350d przez gso 10" na początku mojej przygody z astrofoto;)

ISS na niebie wieczornym. 

post-1211-0-93591700-1412880896_thumb.jp

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Teraz trzeba sprawdzić prędkości ISS i trajektorię.... I próbować focić

7,71 km/s ;)

Wszystko jest na FA 8)

http://www.heavens-above.com/

 

Satelity.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idźcie śledzić ISS dobsonem bez żadnych problemów. A do fotografii sprawdź przeloty dość wysokie. Czasem leci kilkanaście stopni nad horyzontem a czasem ponad 60. Pozdrawiam

Ja korzystam z programu na androida. ISS DETECTOR pokazuje też satelity systemu irydium. Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

CalSky pokazał mi, że w piątek (6.02), nieco po 23, ISS będzie miała tranzyt na tle Księżyca. Pas zjawiska jest wąski, policzyłem wg CalSky, że dogodnym miejscem będą Wiry. Czy ktoś jest chętny na wypad?

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CalSky pokazał mi, że w piątek (6.02), nieco po 23, ISS będzie miała tranzyt na tle Księżyca. Pas zjawiska jest wąski, policzyłem wg CalSky, że dogodnym miejscem będą Wiry. Czy ktoś jest chętny na wypad?

Masz namyśli wiry pod poznaniem? oraz możesz podać jak szeroki będzie pas widoczności?

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

 

Niestety, nigdzie nie znalazłem szerokości pasa, ale poszukam jeszcze w danych. Natomiast w Luboniu i Jeziorach Wielkich jest już poza tranzytem w obie strony, więc pas szeroki nie jest.

 

PS. Pas ma szerokość 8,8 km, a przelot potrwa 1,5 sekundy :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja się nie załapie :( ostrów wlkp...

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych - stosunkowo nowy bezpłatny program do śledzenia ISS, flar iridium i innych satelitek na Androida, chyba bardziej ,,dla ludzi" w porównaniu z ISSTransit Prediction. Z funkcją red screen - Heavens-Above https://play.google.com/store/apps/details?id=com.heavens_above.viewer

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przepadkiem nie ma dziś tego tranzytu w okolicy godziny 20 na tle księżyca?

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz mi powiedzieć jak to będzie wyglądać w Radomiu?

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz mi powiedzieć jak to będzie wyglądać w Radomiu?

Dominik - wejdź tu http://www.heavens-above.com/ lub zassaj sobie ten program, który zalinkowałem 3 posty wyżej lub ze strony  - będziesz miał dokładnie po wpisaniu lub złapaniu w GPS fixa swojej miejscówki :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz mi powiedzieć jak to będzie wyglądać w Radomiu?

Z Radomia traznzytu ( tym razem nie zobaczysz) .  Zresztą ja też już nie zobaczę ,raczej .  Szerokość pasa widoczności to 8,7 km ja mam do Radomia 60 km. Proponuję również program Calsky ,który to wszystko liczy i pokazuje na mapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna relacja i fotki. Gratuluję "trafienia". :)

Obiecałem sobie że w tym roku też muszę "zapolować" na tranzyty ISS, dobrze wiedzieć że czasy podawane przec CalSky są dokładne.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema to jak samemu sprawdzić coś w praktyce,świetna relacja i szczegółowy instruktaż  zarazem dla chcących podjąć próby w przyszłości.

Co do dokładności to  Calsky ciągle na bieżąco uaktualnia dane co w przypadku sztucznych satelit ma znaczenie ogromne,dlatego warto tak jak to zrobił Polaris sprawdzić powtórnie jak będzie przebiegał tranzyt.

Podobnie było w kwietniu 2011r kiedy to ISS miała "przeciąć" tarczę Saturna,współrzędne z dnia na dzień nieco się zmieniały a wszystko za sprawą drobnych niuansów o których się dowiedziałem wchodząc za pomocą googlarki głębiej w temat,dziś nie potrafie podrzucić linków do lektury niestety.Pamiętam że na trajektorię lotu stacji ma wpływ wiele czynników,nawet wyrzucenie śmieci z wnętrza.Czas również ulega zmianie,więc warto nawet w ostatniej chwili zajrzeć dla świętego spokoju by polowanie zaliczyć do udanych :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super relacja, świetne fotki. Fajnie się czytało, aż szkoda, że tak szybko się skończyło. Może latem będzie dłużej.  :)

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CalSKY dobra stronka można przewidzieć przyszłe przeloty na tle Księżyca, Słońca a nawet Jowisza dla danej miejscówki.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

UWAGA! CalSKY liczy podwójny tranzyt ISS na tle Słońca w dniu 21 kwietnia dla okolic Gorzowa Wielkopolskiego. Pierwszy przelot 16.53-54, a drugi 18.29-30. Czas liczony dla lokalizacji: WGS84: lon=15.386251° lat=52.704974°

 

Polecam śledzić aktualne efemerydy bliżej terminu. Dodaję zrzut ekranowy:

 

post-37-0-55392500-1428486808_thumb.jpg

  • Like 6

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)