Skocz do zawartości

Letnie mgławice planetarne by Windforce


Rekomendowane odpowiedzi

Windforce,

 

Świetny temat i bardzo dobry wybór na jasne noce.

Mam za to małą uwagę. Wstawiając jasności powierzchniowe, dopisuj jednostkę. Bardzo często w sytuacji, w której nie jest podana jednostka jasności powierzchniowej, autor ma na myśli wielkości gwiazdowe na minutę kwadratową. Ty podajesz w magnitudo na sekundę kwadratową. W tym drugim przypadku liczba jest o 9 mag mniejsza, a to olbrzymia różnica.

Przykładowo, jeśli spojrzysz na wpisy o galaktykach itp., ludzie często piszą: "Jasność powierzchniowa: 14.0 mag", mając na myśli 14.0 mag na minutę kwadratową. Kiedy Ty piszesz "Jasność powierzchniowa: 14.0 mag", masz na myśli 14.0 mag na sekundę kwadratową. Twój obiekt ma jasność powierzchniową 3600 razy większą, jednak patrząc na ten wpis zupełnie tego nie widać.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super że to napisałeś , zaraz posypią się fotki na FA  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do fotek to trza ze sporą ogniskową podejść ;) Tez o tym myślałem ;)

Ja już na starcie odpadam  :-  ogniskową 300 co najwyżej uwiecznię nie wyraźną kropkę ale i tak spróbuje  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pozytywny odzew, mam nadzieję że 1 post jest pojemny, postaram się edytować pierwszy wpis i uzupełniać kolejne mgławiczki przez dzisiejszy dzień. :)

Jest pojemny ale ograniczony godzinowo (10 na dodanie lub zmianę) - Jeśli Będziesz miał problemy - pisz do mnie lub Aliena PW i wstawimy Ci pliki według życzenia :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pozytywny odzew, mam nadzieję że 1 post jest pojemny, postaram się edytować pierwszy wpis i uzupełniać kolejne mgławiczki przez dzisiejszy dzień. :)

Takie projekty są bardzo mile widziane zawsze to coś czego brakuje innym forom.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie projekty są bardzo mile widziane zawsze to coś czego brakuje innym forom.

Macie koledzy rację,- takich tematów nam trzeba jednak prosilibyśmy o więcej konkretów dla małych apertur, często pozbawionych systemu GO TO, wskazówek jak sobie radzić w takich przypadkach, czasy ekspozycji, jakie filtry, ile klatek do składania itp. Ja np szukam takich wyzwań, ale mam za wiele braków w edukacji astro by samodzielnie brać się za tak mało znane tematy. Piszesz Zdzisiu że potrzebne są spore ogniskowe...(ale jakie?). Często spotykam się z informacją o jakimś ciekawym projekcie, ale zawsze brakuje kropki nad przysłowiowym - i -. Pozdrawiam i zapraszam do siebie na trening przed Zatomiem. Gwarantuję niebo równie ciemne. Może razem poszukamy tych mgławiczek? Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby w foto były dobrze widoczne trzeba co najmniej 2m ogniskowej. A to pociąga za sobą montaż z górnej półki nieosiągalnej dla zwykłego zjadacza chleba.

Temat nie taki prosty wszystko zależy od wielkości obiektu jego jasności itd. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis pierwsza klasa. Porównując zdjęcie z wizualizacją bardzo fajnie pokazałeś czego możemy się spodziewać patrząc w okular. Ułatwi to "nowym" amatorom astronomii rozeznanie a tym, którzy po obserwacjach spodziewają się kolorowych wodotrysków otworzy oczy.

 

 

pzdr.

Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny wątek; przyczepię się tylko do opisu NGC 40 (mgławica "Muszka") - jak dla mnie listę obserwowalnych obiektów katalogu NGC otwierają galaktyczki NGC 1 i 2 w Pegazie ;) (12 cali spokojnie na nie starcza)

Zauważ że temat dotyczy mgławic planetarnych a nie galaktyk.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, ale przyznasz, że zdanie jest nieco nieprecyzyjnie sformułowane. Gdyby napisać "obiekt ten otwiera listę obserwowalnych w warunkach amatorskich mgławic katalogu NGC" to pełna zgoda.

Wiem, wiem, czepiam się szczegółów, ale leje kolejny dzień z rzędu, sprzęt już wyczyszczony, mapki podrukowane, lipcowa "Astronomia" przeczytana i znana na pamięć, więc co tu robić?  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt zdanie nieprecyzyjne, ale nie czepiajmy się szczegółów główny tytuł mówi o mgławicach planetarnych i niech tak pozostanie.  

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, ale przyznasz, że zdanie jest nieco nieprecyzyjnie sformułowane.

Temat wątku jest bardzo precyzyjny nawet poprawka na deszcz Ci nie pomoże .... ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc, ja również odczytałem to zdanie jako dotyczące wszystkich obiektów z katalogu NGC (jako definicję słowa "obserwowalny" przyjąłem założenie, że chodzi o możliwy do zaobserwowania w średniej wielkości amatorskim teleskopie).

 

A wracając do głównego wątku, kapitalnie się to czyta!

Świetne opracowanie, Windforce!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc, ja również odczytałem to zdanie jako dotyczące wszystkich obiektów z katalogu NGC (jako definicję słowa "obserwowalny" przyjąłem założenie, że chodzi o możliwy do zaobserwowania w średniej wielkości amatorskim teleskopie).

 

A wracając do głównego wątku, kapitalnie się to czyta!

Świetne opracowanie, Windforce!

 

Pisząc o 2 w nocy po dniu pracy i remoncie, człowiek może popełniać takie gafy. :) Oczywiście chodziło mi o listę obserwowalnych mgławic planetarnych katalogu NGC, NGC 1 sam z ciekawości upolowałem i w 14,7" jest widoczna bez dwóch zdań. Nie mniej jednak cieszę się z pozytywnego przyjęcia mojej pracy, oby pomagała jak największemu gronu obserwatorów. :)

 

Zgodnie z obietnicą podaję źródła informacji, z jakich korzystałem:

 

1. http://www.webbdeepsky.com/downloads/TheBrightestPlanetaryNebulae.pdf - to właśnie stąd pochodzi wybór mgławic do obserwacji jaki uznałem za najlepszy, ich dane i wizualizacje, autor używał refraktora 120 mm średnicy i powiększenia głównie 250x.

2. http://www.astrophotos.net/pages/planetary.htm doskonała lista mgławic planetarnych wraz ze zdjęciami

3. http://www.messier45.com interaktywny katalog, ogromna liczba planetarek do obserwacji

4. http://www.astroleague.org/al/obsclubs/planetarynebula/planetneb1.html kolejna bardzo dobra lista

5. http://de.academic.ru/dic.nsf/dewiki/2484982 jeszcze jedna, fajne zdjęcia

6.  http://web.williams.edu/Astronomy/research/PN/nebulae/ widma emisyjne mgławic planetarnych

7. http://www.capella-observatory.com/PlanetaryNebulaeIndex.htm najlepsze zdjęcia planetarnych mgławic w sieci

8. http://jaysastronomyobservingblog.blogspot.com/ szkice planetarnych z 14"

9. http://www.pn-visuell.de/s_somm_r.html szkice z 16"

10. http://univerzumkepekben.hu/category/deep-space/planetary-nebula/ kolejne skecze z 16", z filtrem OIII tym razem

11. http://www.deepsky-drawings.com/category/type-objet/2-nebulae/dsdlang/en szkice, uwaga, z teleskopu 25" (635 mm) powiększenia rzędu 800x... też tak chcę! :)

12. http://www.deepsky-visuell.de/PN.htm wizualizacje z... 27", ta strona jest... niesamowita!

 

Miałem jeszcze kilka własnych tabel, ale mi się gdzieś zapodziały..

  • Like 6

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat cud. Brakuje takich dla laików polujacych na obiekty np w łabędziu i nie świadomym istnienia większości tu opisanych.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra a teraz jedyne czego mi brakło po przebrnięciu przez cały opis. Może to wynikać z mojego lenistwa o tej porze roku... Lub... Lub... Aczkolwiek brakuje mi tylko tych kilku mapek gwiazdozbiorów z naniesionymi wszystkimi mgławicami. Np wszystko w łabędziu. Tak wiem obiekty małe i by odnaleźć potrzeba szczegółów. To już jest. Jednak zbiorcza mapka pozwoli ogarnąć to podczas obserwacji by jechać po kolei i nie skakać po całym gwiazdozbiorze. Pozdrawiam i jeszcze raz Świetna robota. Browar się należy.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobi się w tygodniu, wygeneruję taką mapkę w formacie PDF, tylko muszę przepisać katalogi obiektów na same mgławice planetarne zdatne do obserwacji. :)

Jesteś wielki.

Dziękuję.

Gdzie się tacy ludzie chowają i dla czego jest ich tak mało? Pozdrawiam.[emoji481]

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobi się w tygodniu, wygeneruję taką mapkę w formacie PDF, tylko muszę przepisać katalogi obiektów na same mgławice planetarne zdatne do obserwacji. :)

I jak tam mapka? Czekam z niecierpliwością ???

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)