Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać? ...


Rekomendowane odpowiedzi

Nie rozpisywalbym się za bardzo... Czytając odpowiedzi kolegi Krzysztofa. Mój pierwszy temat brzmiał : mam sw130 eq2 i co dalej.... brzmiał tak dlatego, ponieważ poczytałem najpierw zdecydowałem jaką optykę chcę i nie mogłem wyłapać obiektów. ALE WCZEŚNIEJ PRZECZYTAŁEM pół forum...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam kolegę, że po wnikliwej lekturze forum będzie wiedział co kupić i co w zakupionym sprzęcie zobaczy. Możesz Krzysztofie przeczytać mój stary temat i zobaczysz ze kupno sprzętu to nie wszystko. Ja do dziś mam problemy z niektórymi obiektami na niebie a już przez 12tke patrze. Dużo musisz poczytać...

Astronomia to studnia bez dna w kwestii wiedzy o sprzętu...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kup coś na naszej giełdzie jak znajdę chwilę czasu to Ci coś wyszukam..

1) Mój typ pierwszy  Rosyjski Tal cena ok 400zł  (myślę się dogadasz jeśli aktualne) ale to nie jest zabawka jak te co podałeś w linku!!!!

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4763-teleskop-tal-1-super-stan/

 

Skombinuj dopłatę -warto! Wielu z nas chciało by taki na początek!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Tał da Ci wiele więcej możliwości niż te lunetki z allegro

Edit: dodam tylko tyle że miałem możliwość porównania refraktorka 60mm i Newtona 130. Refraktor za 230zł z allegro. Z newtonem miałem co oglądać... Przynajmniej US dawał sporo radości.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już rozumiem takim co podawałem w linkach to będę mógł zobaczyć dosłownie kilka rzeczy : jak : kratery na Księżycu, pierścienie Saturna, satelity Jowisza czy fazy planety Wenus.  - tylko tyle bym mógł zobaczyć - DOBRZE rozumiem - to jednak wolę coś lepszego kupić,bo szkoda kasy :D

Ale to bym zobaczył chociaż ? ... :D to dla dzieci hehe ;d

 

A taką : Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70

lub :  teleskop TAŁ-1.   co bym mógł zaobserwować?  :D podajcie mi co bym był w stanie odszukać na firnamencie nieba xD :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astropolis.pl/topic/43314-tabela-wimmera-v3/

Edit

Ech i znowu mnie ubiegli.

A z tą tabelą powalczysz kilka miesięcy by wszystko zaliczyć.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heheh kolego - ale nie odpowiedziałeś mi na pytanko..?

Czy tymi z allegro lunetami da radę zobaczyć :  kratery na Księżycu, pierścienie Saturna, satelity Jowisza czy fazy planety Wenus. ? da radę... xD

 

a co mogę zobaczyć teleskop TAŁ-1.

Proszę o odpowiedzi... wszystkiego nie przeczytam od razu,a chcę sobie kupić już sprzęt bo nie mogę się doczekać oglądania hahaah xD ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy odpustową lornetką z czerwonymi szkłami zobaczysz kratery na księżycu? Pewnie tak bo powiększa ..ale co to będzie za obraz???  to syf, najgorsza trzęsąca się tandeta, mająca okropne wady optyczne, tanie znaczy badziwne.

Musiał bym Ci  tłumaczyć pojęcia wad optycznych , stabilności komfortu obserwacji, doboru okularów do źrenicy wyjściowej, . bez poczytania nic nie zyskasz!

Skoro nie kupiłeś  a zapytałeś na forum to pewnie czujesz że to syf i potrzebujesz rady doświadczonych osób...??

My Ci mówimy że Tał to klasa sama w sobie a Ty pytasz czy tymi z Allegro też to zobaczysz!

Tałem...Zobaczysz galaktyki, mgławice Gromady gwiazd , kratery na Księżycu i pierścienie Saturna

Inaczej... te z linków to nie są teleskopy!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Witaj, tylko pytania i pytania -  wracając do tematu to taki temat "jaki teleskop" to już setki razy wałkowany, czy tak ciężko poczytać na forum co z czym, jak i gdzie? Wszystko jest już dawno napisane - mówiąc krótko nie wiesz nic!!! A z zerowym zapleczem wiedzy to nawet znaczków bym ci nie polecił zbierać jako hobby.

 

Skorzystaj z rad kolegów jakie już zostały napisane a kolejna sprawa i zarazem najważniejsza to może byś się Sam czegokolwiek się dowiedział, doczytał bo nikt za Ciebie tego nie zrobi.

  • Like 2

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź brzmi da radę zobaczyć starą rosyjską lunetą turist 4 o średnicy 30mm jednak to co zobaczysz jest o niebo albo i trzy nieba gorsze od tego co pokaże ci lornetka za +/- sto złotych. Jakość wykonania optyki w takej lornetce jest już wystarczająco dobra by pobić wszystkie zabawki z allegro powstałe z plastiku i odpadów... Dalej taki Tal1 pozwoli na użycie powiększeń i dostrzeganie prostych szczegółów na tarczy planet czy powieszchni łysego. Dziury na księżycu będą w lornetce w lepszej jakości niż w zabawce z allegro. Jednak nie moje złotówki.

Z drugiej zaś strony jeśli na wszystkich portalach/forach te zabawki są odradzane to musi być ku temu powód.

Większość ludzi którzy poświęcili swój czas na napisanie w tym temacie postu ma/miała w ręku lornetkę i wie co widać przez taki instrument więc poleca bo widoki wartę ceny. Dalej padł już na początku tekst tabela wimmera i katalog messiera warto by zobaczyć gdzieś w sieci (nie koniecznie wodociągowej) jak to wygląda. Polecam wujka g. Zapytać o astroszkic napewno ci to wiele wyjaśni.

Jezcze kilka dni przed nami będą białe noce i gratis księżyc dziś w pełni. Co skutkuje kiepskimi warunkami obserwacji po za księżycem.

Nie ma pośpiechu by już kupić. Proponujemy jedynie sensowne rozwiązania które jeśli nie spełniają twoich potrzeb da radę sprzedać odzyskując kasę. ( nie 100%).

Przez każdy układ optyczny zobaczysz więcej (prawa fizyki) jednak nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Syn 3 lata ma "lunetę" z mc'Donald i widać więcej a jest to 25-30mm średnicy plastikowe coś. Pewnie tej samej klasy co zabawki z allegro. Jednak porównać tego obrazu do turist 4 czy lornetek 10x50, małych refraktorów (70mm) czy nawet luster 114 mm nie Idzie przepaść w ilości szczegółów, ostrości, kolorze ( gwiazd, układu słonecznego).

Kupując auto czy sprzęt AGD RTV czytasz opinie? Słuchasz rad osób mających taki sprzęt? Czy kupujesz najbardziej wypasiony ( na opakowaniu) sprzęt który gra jeździ gotuje zmywa i pierze jednocześnie w stu milionie kolorów.

Proszę zastanów się, zajrzyj do działu obserwacje astronomiczne znajdź swoje okolice i napisz do kogoś czy planuje obserwować w najbliższym czasie. Umów się i zobacz jak to się je. Ten ktoś ma napewno jakaś lornetke i teleskop więc zobaczysz różnice. Wady i zalety obu sprzętów. Pozdrawiam

  • Like 2
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego xkrzysztof

- Obiecywałeś poczytać i efektów nie widać !!!!!

Masz oprócz tamtych ostatni link - odpowie Ci mniej więcej na pytanie - co zobaczę przez taki a taki teleskop.

Dobrze się przyjrzyj się gdzie jakie parametry wpisać, nastaw obserwacje na Real i oglądaj I CZYTAJ LINKI !!!!! http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak z czytaniem i pisaniem najpierw musimy poznać alfabet aby cokolwiek móc napisać przeczytać. W astronomii bez teorii daleko nie zajedziesz a nie mówię tu o np. znajomości nieba aby cokolwiek zobaczyć.

  • Like 2

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)