Skocz do zawartości

Jak używać teleskopu. Czyli wszystko o powiększeniu użytecznym i jak je uzyskać.


g.b.

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o krok po kroku wyjaśnie o co chodzi w powiększeniu użytecznym danego teleskopu. Przeczytałem już sporo sporo spróbowałem z tego co przeczytałem zastosować. Znaczy się powiększenie rozdzielcze rozumiem. Stosuje działa. Dalej maksymalne też. Nie stosuje - brak warunków i dobrego okularu. Powiększenie użyteczne? I tu jesteś problemem. Bo jak dobrać po za doświadczalnym, namacalnym, naocznym sposobem powiększenie użyteczne do różnych obiektów. By wyciągnąć najwięcej detalu. Rozumiem że wielkość obiektu i jego jasność powieszchniowa ma znaczenie. Tylko jak to przekuć w ogniskową okularu.

Na przykładzie 8" synty. Wiem że gotowe zestawy okularów są podane wynika z tego jakie będą powiększenia. Jednak jak to samemu obliczyć? Ktoś pomoże.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno dawno temu, jeden z kolegów na astropolis pokusił się o taki zbiorczy temat odnośnie doboru okularów do teleskopu.

http://astropolis.pl/topic/12342-jak-dobra-okulary-do-teleskopu/

 

Natomiast co do doboru okularu do obiektu... cóż... doświadczenie ;)

Każdy lubi co innego i tak naprawdę to jest to kwestia gustu i wypracowania własnego "stylu" obserwacji.

 

A bardziej konkretne rady? Przy okazji cyklu "ciekawe obiekty mgławicowe" w Astronomii, Piotr Guzik często podaje najbardziej odpowiednie powiększenie dla danego obiektu. Jeżeli sam nie kupujesz tego miesięcznika (co polecam, bo oferuje wiele dla miłośnika astronomii), proponuję popytać, może któryś z kolegów mieszkających blisko ciebie udostępni ci archiwalne numery :) Później wystarczy przełożyć to co pisze Piotr na inne obiekty o podobnej charakterystyce.

  • Like 1

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz przyswoić pojęcie źrenicy wyjściowej bo powiększenie to rzecz względna!

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1403-zrenica-wyjsciowa-z-czym-to-jesc/

Warto poznać też pojęcie światłosiłyhttp://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3233-porownania-roznych-swiatlosil/

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi link coś ci nie wyszedł. Śnieg i jakieś dwie ładne rury. Trzech chłopa i czorno ...

Edit

Już się zmienił.

Co tp światłosiła wiem, źrenice wyjściowe też przyswojone.

Czyli zostaje nabywanie lub przy okazji wspolnej obserwacji porzyczanie okularu i test na sobie. [emoji1]

Co by zebrać te najbardziej mi pasujące.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie czyni mistrza. Po pewnym czasie sam dojdziesz do tego jaka źrenica jest najlepsza do danego obiektu. W większości przypadków zestaw trzech okularów wystarczy by z powodzeniem obskoczyć 99% obiektów w zasięgu teleskopu. Wybierając okulary kieruj się źrenicą wyjściową, a dopiero w drugim rzędzie powiększeniem. Sporo tego na forach, sam kiedyś pisałem. Nie pamiętam czy w Astronomii poruszałem ten temat, być może tak.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje gso ed 2" i myślę o zmianie wyciagu. Bo takowy mógł bym potem założyć do innego sprzętu aby przejściówka.

Edit

Mam obecnie zestaw 32,25,15,10,6 mm i czegoś mi brakuje.

Musiał bym sprawdzić 12,17,20,8mm to bym wiedzał.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego Barlowa i od razu pogoniłem na giełdę obrazy były mocno jak na mój gust  zdegradowane -używam Sologora 2" dostałem go fuksem na giełdzie forum (kupiłem go ponownie po latach)  -nie produkują już tego Soligora,  po upadku firmy produkowała go przez jakiś czas GSO ale to już nie było podobno to samo.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zobaczymy czy kiedyś się pojawi na giełdzie w czasie przypływu gotówki. Dzięki.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)