Skocz do zawartości

[ATM] "BOBSON" - Newton 10". Konstrukcja


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MaciekM

Witam!

Dzięki uprzejmości kolegi z forum Krzysztofa Kidy (krzy_k) od którego nabyłem lustra do newtona 10" w systemie "ratalnym". ;) Dziękuje mu za wyrozumiałość.  :)

Niniejszym mam szansę stworzyć własnoręcznie wykonany teleskop. Zamieszczę tu fotorelację z poszczególnych etapów budowy.

etapy:

1)montaż

2)mocowanie teleskop-montaż

3)tuba

4)cela pod LG

Zaczynamy:

Na pierwszy rzut poszły okrągłe (D=600mm) podstawy montażu, oraz przewiercenie osi.

Dołączona grafika

Łożyskowanie (o ile można to tak nazwać), wykonałem z tulei wciśniętą w oś + podkładki i pręt gwintowany przeciągnięty przez tuleje, na nim kontra z nakrętek po obu stronach. Płyty poruszają się z przyzwoitym oporem po podkładkach obszytych płótnem. niestety... zapomniałem zrobić zdjęcie. jak to wygląda w środku.

Następny krok to wykonanie, ramion. Tu w projektowaniu pomogła mi koleżanka.  ;D A mówią że baba w warsztacie to nieszczęście murowane. :D

Dołączona grafika

Pewnie Admin mnie zje za ta fotkę.  :-X Ale też innej nie posiadam.  ;D

Łoże na powieszenie osi Alt. to półokręgi, koła D=100mm. Wysokość ramion to 600mm.

krok następny - mocowanie ramion do podstawy.

Dołączona grafika

Mocowanie postanowiłem wykonać na kątownikach, które są przymocowane do podstawy na wkrętach, natomiast część ramion skręcona jest na przestrzał śrubami.

jedno ramię:

Dołączona grafika

i obydwa:

Dołączona grafika

i rzut z boku:

Dołączona grafika

Teraz pozostało wycięcie i mocowanie zastrzałów, aby usztywnić konstrukcję.

Dołączona grafika

ten wąski zastrzał, ma służyć przy okazji jako półka na okulary, otwory (a raczej wgłębienia) zrobię jak już przywiozę montaż do domu.

Na koniec zostały nóżki. tu szykuje się wymiana raczej. Są wysokie, plastikowe, z luzami i śliskie :P. Są to regulowane nóżki kuchenne.

Koniec części pierwszej.  ;)

Na następny odcinek zapraszam niebawem... mam nadzieję.  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No.. Fajny, fajny :D Mi się marzy takie RB 100 w sąsiednim topicu ;)

ASTROPOZDRO

Synta 8",Celestron SkyMaster 15x70,Orion UltraBlock 2" ,Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm, i obrotowa mapka nieba,3 sztuki SPC880NC, zielony laser (green laser pointer) 100mW :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Minęło już ponad pół roku. Czas na relację z kolejnego etapu budowy telepka. ;)

Dzisiaj na odstrzał poszło łoże tuby. Opóźnienia spowodowane były brakiem materiału i kasy. Wszyscy przekonywali mnie jak mogli do sklejki jako materiał na celę i łoże.  ??? Potrzebna mi była sklejka 20mm grubości. Nigdzie jednak takiej nie moglem dostać. Ostatecznie postanowiłem jako materiału użyć płyty OSB.

Zaletą płyty OSB jest jej twardość, wytrzymałość na warunki atmosferyczne (można pod wodą ją trzymać ;) )

Coś więcej na temat samej konstrukcji jutro. :) Dzisiaj już padam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec dzisiaj kilka szczegółów na temat konstrukcji łoża.

Materiał jak widać i o czym wspominałem to płyta OSB. Wadą tego materiału jest obróbka. Płyta jest prasowana pod ciśnieniem, elementem wiążącym jest klej żywiczny. No... i estetyka. Powierzchnia nie jest równa jak w przypadku płyty wiórowej MDF czy sklejki. Zamierzam wykończyć ja żywicą epoksydową i farbą. Podobnie jak kartonową rurę (tyle, że tubę zamierzam w ten sposób uchronić przed wilgocią i wzmocnić).

OSB w zakładzie pocięli już na gotowe formatki (grubość 20mm) o wymiarach:

330x330mm szt.2

330x450mm szt.2

160x160mm szt.4

110x110mm szt.2

________

Koszt całości: 25zł

Z kwadratów 330x330 wyciąłem frezarką dwa okręgi. Frez 6mm dobrany do grubości tuby kartonowej. Pozwoliło mi to za jednym zamachem wyciąć i okręgi na celę lustra głównego i obejmy.

30092011001.jpg

Przyszłe obejmy należało jeszcze rozciąć na dwie części i połączyć zawiasami. Użyłem w tym celu zawiasów drabinowych. świetnie spełniają swoją rolę. :)

30092011003.jpg

Całość połączyłem z płytami 330x450 na konfirmatach. płyty te stanowią boki całej "skrzyni". następnym krokiem było wykonanie łożyskowania. Wyciąłem 4 okręgi D=150mm i 2 okręgi D=100. Niestety Stopa frezarki była szersza od promienia tych okręgów, przez co trzeba było poradzić sobie w nieco inny sposób.  ;) Wstępne okręgi wycięte zostały piłą tarczową z zapasem. Oczywiście te wstępne krążki, krążkami nie były.  :P Owe koła przewiercone zostały przez wcześniej wyznaczony środek, przez który następnie zostały przytwierdzone gwoździem do deski, która z kolei przymocowana na ścisku była do blatu. Do blatu też przymocowana była czyszczarka. Pozwoliło to na wyszlifowanie równych krążków. Koła zostały połączone ze sobą na sztywno wkrętami. W profilu wygląda to jak litera "H". Te krążki były po kolei pojedynczo łączone najpierw do korpusu "skrzyni" współosiowo po obu stronach.

A tak to wygląda:

30092011006.jpg

Niestety nie obeszło się bez komplikacji. Przy składaniu łożyska coś mnie tknęło do mierzenia suwmiarką grubości płyty. Okazało się, że płyta ma szerokość 19mm. niby milimetr różnicy to nie wiele. To jednak przełożyło się na niezgodność pomiędzy 20mm MDF'em podstawy łożyska i szerokością "rowka", części łożyska z OSB. Trzeba będzie pomiędzy elementy podłożyć podkładki o grubości 2mm.

Skutek tych 2mm widać na tym zdjęciu:

30092011008.jpg

Sorki za tą żarówiastą fotę. ;) Zdjęcia robione telefonem.

Teraz do zrobienia pozostała cela. Materiał i projekt już są. Trzeba tylko kilka śrub dokupić.

Cela składać się będzie z dwóch krążków OSB o których pisałem powyżej. Będzie to konstrukcja pływająca z 6-ma punktami podparcia. Ceowniki aluminiowe zostaną na stałe przymocowane do krążka, razem tworzyć będą trójkąt równoramienny, oraz podstawę dla ruchomych profili kwadratowych z punktami podparcia.

Więcej szczegółów po skończeniu budowy.

Pozdrawiam!

MaciekM

P.S. Uprzejmie proszę admina o usunięcie fotek z wątku powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Czas na kolejny etap... chyba najważniejszy - cela.

Cela będzie pływająca z sześcioma punktami podparcia. Punkty podparcia będą osadzone w parze na jednej "wadze".

11102011004.jpg

Na zdjęciu "waga", jeszcze bez punktów podparcia.

Konstrukcja zrobiona z profili aluminiowych (ceownik i profil kwadratowy), jako osie śruby 6mm.

[img width=1024 height=768]http://img12.imageshack.us/img12/844/11102011005.jpg

Całość tworzyć będzie trójkąt równoboczny, dodatkowo w ceownikach osadzone będą nakrętki śrub justujących.

[img width=1024 height=768]http://img42.imageshack.us/img42/5527/11102011.jpg

Na powyższym zdjęciu "przymiarka", dodatkowo zamontowane już śruby na łapki trzymające lustro.

w celi wywiercone już są wszystkie odpowiednie otwory, oprócz centralnych na przepływ powietrza. Muszę zapolować na otwornice o odpowiedniej wielkości. ;)

Podstawa celi z otworami na śruby kolimacyjne:

[img width=1024 height=768]http://img263.imageshack.us/img263/9902/11102011001.jpg

Do zrobienia celi pozostało jeszcze, zrobić otwory na śruby justujące w ceownikach, zamontować punkty podparcia, które prawdopodobnie będą z "czopków" ozdobnych na łby śrub. Poza tym jeszcze otwory chłodzenia o których już wspominałem, zamontowanie podstaw "huśtawek", łapek trzymających LG, oraz samo zamontowanie celi do tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i cela PRAWIE ukończona. Pozostały tylko "łapki". Początkowo miały to być po prostu płaskowniczki z nawierconymi dwoma otworami na śruby. Jednak dzisiaj doszedłem do wniosku, że lepiej zrobić to w inny sposób. Poniżej, w załączniku ideowy schemat.

Od jakiegoś czasu, spędza mi sen z powiek malowanie kartonowej rury żywica epoksydową. Niby prosta rzecz. Mieszanie żywicy z utwardzaczem, malowanie i czekanie. jednak czytając coraz więcej o tej żywicy, mam mętlik w głowie. Tysiące rodzajów żywic epoksydowych do miliona zastosowań. Którą wybrać? Miał ktoś do czynienia z laminowaniem? Może właśnie żywica do odlewów laminatowych byłaby najlepsza?

post-0-137699815117_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać!

Informuję iż WILK został (wstępnie) ukończony! 8) Wczoraj było pierwsze światło.  :D Teleskop mimo złych warunków... zaskoczył mnie. M31 paliła po oczach, M57 i M13... coś niesamowitego.  :D Jowisz, tu mi szczena opadła! Zaliczyłem tranzyt WCP i Europy! Pasów nie liczyłem nawet. Dodatkowo widoczne były dwie mniejsze formacje burzowe na jednym z pasów.

Wszystko to przy świecących niemal prosto w oczy latarniach i ledwo widocznej drodze mlecznej. Z niecierpliwością czekałem na zgaszenie latarni... niestety przyszły chmury. ;/

A i bym zapomniał... Z powodu braku szukacza i odzwyczajenia się od obserwacji teleskopowych, szukanie obiektów niedostępnych dla gołego oka było bardzo utrudnione. Szukając M33 Natrafiłem na Mirach... Nie na żarty się wystraszyłem widząc obok tej gwiazdy jasną mgiełkę, która okazała się być gromada zwaną "Duch Mirach".

_________

Do ukończenia (całkowitego) teleskopu pozostało zrobić łożyskowanie z teflonu pod oś wysokości, wyczernienie tuby i pomalowanie całości. :)

P.S. Fotek nadal brak... Telefon zepsuty i brak neta. Piszę od kumpla. ;) Przy najbliższej okazji jednak więcej szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Nazwałem go WILK. Krzyśku... chyba domyślasz się dla czego. ;)

No to oczywista chyba sprawa dlaczego ;) Ale mam też drugie skojarzenie: wilk to sprawny łowca - drapieżnik ;)

Cieszę się, że obrazy ze zwierciadła nie rozczarowały Cię :) jak będziesz miał możliwość to wrzuć fotkę gotowego telepka.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to oczywista chyba sprawa dlaczego ;) Ale mam też drugie skojarzenie: wilk to sprawny łowca - drapieżnik ;)

A. Wilk, Polski łowca komet i wilk jako łowca, drapieżnik... Więc jak mógłbym inaczej nazwać swój teleskop? ;)

Fotki niebawem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)