Skocz do zawartości

Okular do planet / lepszego przeglądu nieba


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam obecnie Es 6.7 lecz kontrast i ostrość kompletnie mnie nie zadowala. Mój teleskop to Syntia 12 na dobsonie.  Do przeglądu nieba mam 20 mm 100 stopni WO XWA.  Zastanawiam sie jeszcze nad ES 30 mm 82 stopniowym tylko nie wiem czy będzie duża różnica między tym co mam.  Nagrywam czasem krótkie filmiki planet i ciężko ucelować telefonem planetę w polu widzenia, które posiadam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W XWA masz pole widzenia 100* / (1500/20) = 1.33 stopnia.
W ESsie pole widzenia byłoby 82* / (1500/30) = 1.64 stopnia.

Czy pole większe o 23 % jest warte okularu musisz ocenić sam.

Z takim okularem masz źrenice wyjściową 30 mm / (światłosiła teleskopu = 5) = 6 mm.
To jest dobra źrenica pod ciemne niebo albo do ciemnych filtrów (jak np. OIII) pod średnie niebo.
Właśnie z tego powodu ja mam taki okular, mimo że daje mi podobne pole jak 20 mm 100*.

Co do okularu do planet, to w podobnych ogniskowych do Newtona 300/1500 mam BCO 6 mm i Pentaxa XW 5 mm.
Oba dają podobną jakość obrazu, ale Pentax jest o wiele wygodniejszy w użyciu, niestety kosztem parę razy większej ceny.
Ma też większe pole, co przy Dobsonie bez napędu jest sporą zaletą przy dużych powiększeniach.
 

  • Like 2

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.06.2022 o 05:57, Mareg napisał:

W XWA masz pole widzenia 100* / (1500/20) = 1.33 stopnia.
W ESsie pole widzenia byłoby 82* / (1500/30) = 1.64 stopnia.

Czy pole większe o 23 % jest warte okularu musisz ocenić sam.

Z takim okularem masz źrenice wyjściową 30 mm / (światłosiła teleskopu = 5) = 6 mm.
To jest dobra źrenica pod ciemne niebo albo do ciemnych filtrów (jak np. OIII) pod średnie niebo.
Właśnie z tego powodu ja mam taki okular, mimo że daje mi podobne pole jak 20 mm 100*.

Co do okularu do planet, to w podobnych ogniskowych do Newtona 300/1500 mam BCO 6 mm i Pentaxa XW 5 mm.
Oba dają podobną jakość obrazu, ale Pentax jest o wiele wygodniejszy w użyciu, niestety kosztem parę razy większej ceny.
Ma też większe pole, co przy Dobsonie bez napędu jest sporą zaletą przy dużych powiększeniach.
 

Czy Pentax XW mm będzie dobry do obserwacji gromad kulistych czy zostawic Esa 6,7mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez tego ESa nie patrzyłem, ale XW 5 do gromad jest super. Z ogniskową 1500 mm to jest już x300 i przy dobrym seeingu jaśniejsze kulki rozsypują się w drobny maczek a M13 na dodatek systematycznie pokazuje śmigło. Do takiego powiększenia w Dobsonie przydaje się już platforma.

 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)