Skocz do zawartości

Problem z guidingiem


Rekomendowane odpowiedzi

Kolejną noc walczę z guidingiem i nie wiem czy ja robię coś źle  czy co gorsza sprzęt mi się popsuł. Mianowicie kiedy fotografuje obiekt znajdujący się na zachodniej stronie nieba, wykres w PHD dla osi Dec leci w dół. NIe miałem tego problemu gdy obiekt był po wschodniej stronie. Na biegun ustawiałem za pomocą programu alingmaster i teleskop trafiał idealnie w gwiazdki. Co ciekawe po zrobieniu paru zdjęć i kombinowaniu z parametrami w PHD, uruchomiłem jeszcze raz alingmaster żeby się upewnić że montaż jest dobrze ustawiony i okazało się że nie trafiał już w gwiazdki. Jako dowód wrzucam fotkę 220s. Z góry dzięki za wszelką pomoc.

 

post-2783-0-86367300-1406071686_thumb.jp

 

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rzuć screen z ustawień PHD - te co pod mózgiem i  wykres w czasie pracy.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z guide to tak:

Po pierwsze jak napisał Łukasz czyli:

1. Wypoziomowanie następnie ustawienie idealne na polarną.

2. Wyważenie dokręcenie całego setupu (z podpiętymi kablami - puszczone po sprzęcie aby nie ciągnęły)

3. Prawa kolumna mózgu - ustaw Max Dec duration (ms) na 2000 i spróbuj wtedy, jak będzie OK zmniejszaj do 1500, 1000 powinno być OK :)

Uruchom sobie wykres - Tols - Enable Graph i zobacz jak w poszczególnych osiach robi korekty.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż stoi na cegłach jest dobrze wypoziomowany, wyważony i wszystko jest mocno podokręcane, przynajmniej tak widzą moje oczy. Ustawienie na polarną wczoraj miałem chyba w punkt choć zdjęcie pokazuje co innego i jak robiłem próby na 60s bez guidingu to też były kreski, a przecież kiedyś fotografowałem Plejady bez guidingu z czasami 60s w tym samym rejonie nieba i było ok. Co do kabli to chyba to może być przyczyną problemu bo kabel od pilota czasami mocno się napina ale akurat wczoraj nie zwróciłem na to uwagi. Przy kolejnej próbie zastosuje się do waszych wskazówek.

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable mają być luźne, ale nie ciągnące głowicę/teleskop. Aby cokolwiek napisać potrzebny jest wykres guidingu jaki generuje PHD dla osoby umiejącej go odczytać. Może być też tak że guid jest ok a fotka poruszona bo są ugięcia na guiderze.  

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz te parametry, które Ci podałem, zobaczymy co będzie i zrzuć tak jak Alien napisał wykres. Będziemy myśleć jak to nie pomoże.

A sprzawdx zasilacz, montaże bardzo nie lubią gdy im prądu brakuje, może coś z wtyczkami czy .... Dobry zasilacz do monta jak w instrukcji napisali 12V i 1,5 A powinien być minimum 12 V i 2A. Raz tak miałem, przez poluzowana wtyczkę. Jeden dzień OK na drugi jechały gwiazdki jak po lodzie przy padającym zasilaczu to samo.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia to to, aby montaż "ciągnął" a nie "pchał" teleskop, jak kuń. A raczej się dowiedziałem i praktycznie potwierdziłem.

Wynika to z luzów na trybikach, ślimacznicach i całej mechanice, potrzebne jest dla montażu paralaktycznego odpowiednie wyważenie.

Właśnie z tego powodu najbardziej pojechane gwiazdki mam przy zenicie, do 80 st. elewacji jest bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu. Ostatniej nocy spróbowałem zrobić zdjęcia i na początku było dobrze ale tak po około 90 minutach problemy wróciły. Wszystko ustawiłem poprawnie, kable luźno, montaż wyważony, ustawiony na polarną w punkt (przy pomocy programu alingmaster), a wykresy wyglądały tak:

 

post-2783-0-71293700-1406714507.jpg

 

post-2783-0-94489000-1406714508.jpg

 

post-2783-0-05006800-1406714510.jpg

 

post-2783-0-10843900-1406714511.jpg

 

Na początku prowadził dobrze, a potem wykres dec zjeżdżał w dół by po pewnym czasie znowu powrócić i znowu zjeżdżać w dół. Podobnie było jak wycelowałem w andromede, tylko tam to opadanie było łagodniejsze.

 

post-2783-0-16644400-1406714714.jpg

 

Na koniec zmieniłem parametr mac dec duration na 1500 ale nie pomogło to za wiele. Wykres nadal opadał i miał więcej pików był bardziej poszarpany. Jeżeli jest to potrzebne to do każdego z wykresów mogę wrzucić zdjęcie.

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zmieniając max dec duration na 1500 zrobiłeś na zatrzymanym guide i skalibrowałeś jeszcze raz ????

Ustaw również Dec guide mode na Auto (masz teraz North).

No i czy jesteś pewien stabilności i zapasu mocy zasilacza ????.

Bo skoro polarna ideał, wyważenie OK no to moze luz w montażu trzeba wyregulować ??? B. ciepło i moze za bardzo ściśnięty, poluzowany ????

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wymienione łożyska i przesmarowanie całości. Musiałbyś posprawdzać luzy - jak zacznie się akcja "ucieka Dec" wyłącz guiding i włącz w PHD manual control i przyciskami ruszaj montażem w osi Dec i obserwuj czy gwiazda w kamerce guidera się porusza. Jeśli nie, to trzeba będzie zlokalizować luz i go zlikwidować.Ponieważ pojawia się tak znienacka to może być na przykład poluzowana śrubka kontrująca zębatki jak pisałem wyżej. Tłumaczyłoby to też to co pisałeś w pierwszym poście - że po pewnym czasie GoTo przestaje trafiać.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ten luz zlokalizować? Czy trzeba rozkręcać montaż? Nigdy nie miałem doczynienia z tą klasą montaży więc wolę się dopytać zanim zacznę kręcić śrubkami. Wczoraj zauważyłem też że Dec uciekał z pewną regularnością tzn. po około 3 minutach od momentu uruchomienia guidingu wykres zaczynał opadać.

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że może najpierw zrób taki test jak opisałem powyżej i jak będziemy pewni że to jakiś luz to będziemy dalej kombinować. Regulacja luzu w ślimacznicy nie wymaga rozkręcania montażu, ale wymaga cierpliwości. Jeśli to luz na śrubach kontrujących zębatki to montaż będzie trzeba rozkręcić, ale to powinien AM naprawić Ci na warunkach gwarancji czy rękojmi (sam nie wiem czego, skoro już montaż porozkręcali i zmodyfikowali).

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Problemów ciąg dalszy. Tym razem wykres wyglądał inaczej ale zachowanie podobne jak ostatnio. W PHD zmieniłem Dec guide mode na Auto. Testy robiłem na Andromedzie która była prawie w zenicie. Spróbuje jak najdokładniej opisać moje wczorajsze wrażenia. 

1. GoTo nie trafiał idealnie w obiekty. Obiekt był w kadrze ale nie w jego centrum.

2. Podczas wyrównywania montażu na gwiazdy, kiedy przesuwałem gwiazdkę do centrum kadru, po wciśnięciu przycisku na pilocie gwiazda przez 2-4 sekundy nie ruszała się mimo że słyszałem jak montaż pracuje. Przesuwałem w osi dec.

3. Kiedy przesuwałem gwiazdę w polu widzenia kamery po puszczeniu przycisku montaż dalej przesuwał gwiazdę, dopiero po paru sekundach zaczął ją śledzić. Działo się tak jak przesuwałem w osi Dec.

4. Teleskop w pozycji zaparkowanej. Kiedy ręcznie kręciłem osią dec na wschód czułem trochę większy opór niż jak kręciłem na zachód. Wyważenie było ok.

 

Za którymś razem PHD prowadziło przez około 5 minut idealnie wykres 4, a potem znowu się popsuło wykres 5. Mam wrażenie że bez rozkręcenia montażu samo się to nie naprawi. Chyba że to ja gdzieś jakiś błąd popełniam którego nie dostrzegam.

 

post-2783-0-07954100-1408704115.jpg

 

post-2783-0-77720200-1408704116.jpg

 

post-2783-0-19635400-1408704118.jpg

 

post-2783-0-61543000-1408704119.jpg

 

post-2783-0-71827100-1408704120.jpg

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Podczas wyrównywania montażu na gwiazdy, kiedy przesuwałem gwiazdkę do centrum kadru, po wciśnięciu przycisku na pilocie gwiazda przez 2-4 sekundy nie ruszała się mimo że słyszałem jak montaż pracuje. Przesuwałem w osi dec.

3. Kiedy przesuwałem gwiazdę w polu widzenia kamery po puszczeniu przycisku montaż dalej przesuwał gwiazdę, dopiero po paru sekundach zaczął ją śledzić. Działo się tak jak przesuwałem w osi Dec.

 

To że się nie przesuwa na żywca w okienku PHD to opóźnienie kamerki. Sprawdź w okularze tu powinno być natychmiast widoczne.

Wyraźnie deklinacja szwankuje - ,,Kiedy ręcznie kręciłem osią dec na wschód czułem trochę większy opór niż jak kręciłem na zachód" i tu nie powinno być różnic.

Chyba jednak bez regulacji się nie obędzie...

Tu masz najprościej bez ingerencji do środka http://geonik.homeip.net/home/Workshop/HEQ5Declinationbacklashelimination/tabid/143/Default.aspx

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To opóźnienie w PHD to wiem, tyle że ja to obserwowałem w okienku ale aparatu głównego, a tam mam obraz live. Wszystkie opóźnienia, ślizgania się widziałem w okienku aparatu głównego. Na koniec chciałem jeszcze zrobić prostą fotkę Księżyca i doświadczyłem to co opisałem w punktach 1, 2 i 3.

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To opóźnienie w PHD to wiem, tyle że ja to obserwowałem w okienku ale aparatu głównego, a tam mam obraz live. ...

No to wyjaśnia sprawę, spróbuj tej regulacji... jak to nie pomoże to już fachowiec od wnętrzności..... :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz na zlocie?

Sam za dużo nie kombinuj bo co innego jak osoba obeznana zobaczy/sprawdzi na żywo bo z opisów każdy może inaczej zinterpretować przyczynę.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jeżeli dobrze rozumiem ta instrukcję to mam zablokować oś dec i rękoma pokręcić lewo prawo i jak coś będzie szło nierówno to poluzować 4 główne śrubki i następnie regulować luz tymi mniejszymi?

Tak - to najprostsza bezinwazyjna metoda... innej tak jak Alien nie polecam jeśli nie miałeś z tym do czynienia - powodzenia miejmy nadzieję, że pomoże :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy montaż jest jeszcze na gwarancji? Jeśli tak to wyślij do astromarketu.

 

Ja bym spróbował tej prostej metody, nie zaszkodzi a problem może rozwiązać  8)  - odesłanie to ze 3 tygodnie straconego nieba :-[  To w tym wypadku ostateczność...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem szybki test. Zablokowałem oś Ra i Dec i pokręciłem delikatnie nimi. Oś Ra płynnie się kręci nie wyczułem nic niezwykłego ale Dec to tragedia po prostu są takie przeskoki, zrywy nie wiem jak to opisać nie ma żadnej płynności. Jeżeli dobrze rozumiem ten problem to tam jest kilka luzów.

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy montaż jest jeszcze na gwarancji? Jeśli tak to wyślij do astromarketu.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

I pół roku będzie czekał i go 1000 zeta skasują.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)