Skocz do zawartości

Problem z guidingiem


Rekomendowane odpowiedzi

..............ale Dec to tragedia po prostu są takie przeskoki, zrywy nie wiem jak to opisać nie ma żadnej płynności. Jeżeli dobrze rozumiem ten problem to tam jest kilka luzów.

No spróbuj jak w instrukcji.... Delikatnie - nic nie zepsujesz :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pół roku będzie czekał i go 1000 zeta skasują.

Jak ja miałem podobny problem zadzwoniłem, powiedzieli aby przysłać i serwis był za darmo bo przecież miałem na gwarancji. A trwało ok 1,5 tygodnia. Ale jak piszesz spróbować samemu bez rozkręcenie nie zaszkodzi

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Krakowa i Warszawy mam prawie tą samą drogę ale kupowałem w Warszawie i ze współwłaścicielem widziałem się osobiście więc jak będę odsyłał to tam. Jeszcze tak dla pewności spytam te cztery śruby zaznaczone w żółtym kółku luzuje, potem tą w czarnym kwadracie luzuje i drugą która jest na zdjęciu niewidoczna ale jest u góry dokręcam i tak aż luzy znikną no chyba że problem jest poważniejszy. I tak z ciekawości spytam te śrubki zaznaczone na czerwono to od czego są?

 

post-2783-0-48670100-1408712164.jpg

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te na czerwono jedna jest od siodełka (na imbus) druga nie wiem. Tak te 4 zaznaczone na żółto luzujesz., te dwie w czarnym kwadracie służą do regulacji docisku ślimaka do ślimacznicy. Zawsze czy dociskasz czy luzujesz ślimaka używasz je naprzemiennie jak jedna odkręcasz to drugą przykręcasz. Najlepiej regulować z wyjętym silnikiem od DEC masz dostep do zębatki od ślimaka i możesz regulować na wyczucie kręcąc za zębatkę palcem bo lepiej wyczujesz co i jak niż na włączonym silniku.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokręciłem tymi śrubkami i niestety żadnej różnicy nie czuję i zastanawiam się czy w ogóle wychodzić dzisiaj i sprawdzać bo raczej tego w ten sposób nie naprawie. Druga kwestia to siodełko się poluzowało i po prostu się obraca, a nie wiem którą śrubką to dokręcić. Chyba będę zmuszony odesłać montaż do naprawy.  

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to się mogło poluzować, a gdyby wtedy tuba na tym wisiała to teleskop miałbym na złom.

Widzisz - tak Ci montaż ,,usprawnili" partacze >:( Niepoodkręcane śruby. Miałem troszkę montaży ale takiej sytuacji nie miałem.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodełko dokręciłem wszystkie śrubki były poluzowane. Dzięki temu postowi o lunetce biegunowej okazało się też, że miałem źle siodełko ustawione względem lunetki biegunowej, a i samą lunetkę biegunową też mam źle ustawioną ale to już mniejszy problem bo na biegun to i tak z pomocą komputera ustawiam. Teraz to już nie wiem czy odsyłać montaż  na sklep bo skoro za pierwszym razem nie umieli złożyć tego montażu idealnie to strach pomyśleć w jakim stanie mógłbym do mnie wrócić i po jakim czasie.

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nikogo nie przestrzegajmy. Jutro zadzwonię do sklepu w Warszawie i w zależności od tego co mi tam powiedzą wtedy będzie można zwrócić większą uwagę na tą firmę.

Za samo przysłanie takiego produktu jakim jest montaż tej klasy w takim stanie - firma sprzedająca powinna być dyskwalifikowana a potencjalni kupcy ostrzegani.

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę. Montażami HEQ5 czy EQ6 w stanie sklepowym powinno bez problemu dać się uprawiać normalną amatorską astrofotografię bez takich cyrków. Wszystkie modyfikacje, regulacje i usprawnienia robione przez amatorów mogą trochę polepszyć sytuację, ale nie zmienią klasy montażu i pewnej granicy się nie przeskoczy. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż dostarczył mi osobiście jeden z właścicieli sklepu więc przez myśl mi nie przeszło że mogę mieć takie problemy. No cóż mam pecha. Coraz bardziej zastanawiam się czy nie przyjechać do Was do Zatomia bo to jest najlepsze rozwiązanie.

  • Like 2

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o firmie teleskopy.pl bo chyba jutro spróbuje do nich się dodzwonić i może oni mi naprawią ten nieszczęsny montaż bo firma w której kupiłem nie odpowiada, a chce wykorzystać szansę że jutro jadę z wycieczką na basen narodowy ;)

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o firmie teleskopy.pl bo chyba jutro spróbuje do nich się dodzwonić i może oni mi naprawią ten nieszczęsny montaż bo firma w której kupiłem nie odpowiada, a chce wykorzystać szansę że jutro jadę z wycieczką na basen narodowy ;)

No to jak to firma ....... to Masz problem - nie jesteś pierwszy i ostatni, który dodzwonić się nie może >:(

Najgorsze jest to, ze gwarancja i powinieneś mieć to zrobione z przeprosinami za free. W Teleskopach troszkę kupowałem ale nie naprawiałem, nie wiem jak u nich z serwisem... Może daj ogłoszenie - Ktos z biegłych w ATM montazy Kolegów Ci wyreguluje/naprawi ??? I tak koszty i tak, jeśli nie u kupującego będziesz naprawiał ....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku a próbowałeś standardowych ?? - to znaczy takich jak proponuje program po zainstalowaniu ???? Jak się spisuje, pokaż zrzut wykresu...

Bo zmiany raczej stosujemy gdy coś nam szwankuje np. Deklinacja kuleje....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Witam. 

Wracając do tematu nadal mam problem z osią Dec przez co focenie DSów jest niemożliwe. Regulacja którą zalecaliście nie pomogła, a raz zdarzyło się że celując w inny obiekt oś Dec jak by się zblokowała i strasznie zgrzytała ale to było tylko raz. Próbowałem rozkręcić montaż żeby dostać się do środka i prawie się udało, ale nie mogłem odkręcić silników. Śruby bardzo mocno trzymają i teraz nie wiem czy próbować na siłę je odkręcić czy jest inny sposób?

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem jeszcze raz wątek i wg mnie powinieneś wysłać montaż do przeglądu, choćby nawet do AK, czy teleskopy.pl - mają tam serwisy. Te objawy jak zgrzytające osie czy przeskoki w Dec to nie są normalne objawy i powinno się je usunąć. Ciężko mi tak cokolwiek wymyślić, ale z tego co pisałeś to może być, że problem leży w przekładni ślimakowej. Zarówno ślimaka jak i ślimacznicę można nowe dokupić, choć ślimacznica już niestety trochę kosztuje.

Śrubki mocujące silniki zazwyczaj dość mocno są dokręcone fabrycznie i czasami trzeba się trochę namocować. Najlepiej mieć takie klucze imbusowe z długim trzpieniem i rączką na końcu (wyglądają jak litera T) o dobrej jakości, bo jak będą miały miękkie końcówki, to można rozbić sobie otwór w śrubie i będzie problem. O tym sklepie w którym kupiłeś montaż nie będę tutaj pisał, bo bym potem sam siebie musiał zbanować za język.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Nadal próbuje sam naprawić ten montaż i ostatnio go rozkręciłem. Na moje oko wszystko wygląda ok, ale fachowcem jeszcze nie jestem w tej dziedzinie, więc wrzucam fotkę może ktoś powie coś więcej. Wszystko złożyłem i nadal słychać rzegotanie i blokowanie się osi DEC w momencie tego rzegotania. Być może wszystko jest za bardzo dokręcone, ale jeżeli nie dokręcę to pojawia się moment bezwładności. Przy okazji zlikwidowałem inne rzegotanie pojawiające się podczas startu i zatrzymania osi DEC ale to akurat nie miało wpływu na poprawną pracę montażu.

 

post-2783-0-36748800-1433581469_thumb.jp

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. blokuję się na moment, nie zatrzymuje się całkowicie. Dodatkowo rzegotanie pojawia się tylko wtedy gdy mam wciśniętą na pilocie strzałkę do dołu, kiedy wciskam strzałkę do góry to robi pełny obrót bez żadnych problemów. Pod linkiem jest film z tego https://www.dropbox.com/s/k31pdtwosxjapmd/video-2015-06-06-11-43-08.mp4?dl=0

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda na przeskoki na zębatkach. Więc albo za duży luz, odstęp pomiędzy zębatkami, a ślimacznica za bardzo ściśnięta. Tak mi się wydaje.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)