Skocz do zawartości

Spółdzielnie astrofoto


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Pogodnych nocy niewiele, materiał się zbiera powoli, co powiecie na spółdzielnie astrofoto? Tak całkiem wstępnie jak sobie to wyobrażam, to nie mogłaby być raczej tylko jedna, ale raczej kilka z użytkownikami z podobnym setupem, np spółdzielnia DSLRmod 500mm, spółdzielnia KAF8300 800mm (żeby skala przynajmniej była podobna, kamerki OSC i mono mogłyby doskonale współpracować w zbieraniu materiału LRGB czy HaLRGB). Choć w sumie skala też nie musi być bardzo taka sama...

I można by ustalać, że np w tym tygodniu czy miesiącu zbieramy jakiś konkretny kadr albo dwa, każdy foci przez jakieś filtry albo nie, itp, itd i następnie każdy dostawałby komplet surowego materiału (ewentualnie skalibrowany, bo to kwestia konkretnego setupu) i mógłby działać dalej z obróbką. W ten sposób w jedną jesienną noc kilka osób mogłoby np zebrać kilkadziesiąt godzin materiału. Ewentualnie klika obiektów po kilkadziesiąt godzin. To tylko taka swobodna idea do przemyślenia i przedyskutowania.

 

PS - nie chodzi mi o to, żeby już tutaj wpisywali się chętni do takich akcji, ale raczej o opinie, czy to w ogóle mogłoby mieć rację bytu :)

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł ostatnio zaczyna być popularny w innych krajach. Jak oglądam fotki na astrobin to tam taka idea istnieje.

Np ta http://www.astrobin.com/45588/B/ ma kilku autorów choć obróbka mogła by być ciut lepsza.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł super 8) , nie widzę oporów tak jak Filip czy Łukasz.

Dla przykładu zobaczcie kolejki jakie są do internetowych teleskopów ????

A tam - ,,montaż" nie mój, teleskop nie mój, kamerka nie moja :) (moje tylko pieniążki :P )

Tylko jeśli byli by chętni trzeba było by w Dziale Astrofotografia stworzyć poddział - bank, bazę informacji setupów... np. ED80 + Atik 314 itd.

Jak technicznie .... trzeba przemyśleć.

Moim zdaniem pomysł bomba  8)  - Ciekawe co na to inni Astrofociarze ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się w ciągu 1-2 dni poszukać jakiś przykładów w necie i opracować jakieś bardziej szczegółowe podejście.

Mnie dziś pogoda uziemiła, będę polował na fruczaki gołąbki bo się pojawiły w ogródku :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, pomysł rewelacja, dziękuję. Ja już widzę parodniową przerwę ze względu na pogodę w akwizycji pomiarów jasności EE Cephei.

A Polska jest długa i szeroka a kosmos niezmierny i niezmierzony, też o tym myślałem w kontekście pomiarów i badań raczej.

W skali kraju w ciągu nocy zawsze znajdzie się luka w chmurwach i ktoś z teleskopem.

Do fotografii poznawczo-estetycznej niezbędny jest podobny zestaw, do fotometrii tylko ten sam standardowy filtr (np. V) i kamera mono.

 

A jak ktoś planuje rozwój swojego zestawu to taka spółdzielnia mogłaby zaskutkować zakupami grupowymi i zbiciem ceny.

Obserwuję ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, na początku miałem an myśli zbieranie setek godzin materiału do słabych obiektów, ale przecież obserwacje gwiazd zmiennych czy innych zjawisk to też doskonały temat dla takich grup, a nic nie stoi na przeszkodzie żeby brać udział w wielu grupach/spółdzielniach. Dla mnie przeszkodą w fotometrii na razie jest brak filtrów V 36mm :(

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja raczej będę aspołeczny. Mam swój pomysł na astrofotografię, swoje projekty i mało czasu dodatkowo ograniczonego przez warunki pogodowe. Z drugiej strony znalezienie setupu o podobnych do mojego parametrach byłoby problemem. A to bardzo ogranicza. Tak że sorry, taki klimat...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co skłaniam się do otwartej formy grup - po utworzeniu grupy i zdefiniowaniu celu każdy w trakcie trwania będzie mógł dołączyć. Jestem właśnie w trakcie opracowywania technicznej strony i mieszanie materiału z różnych zestawów jest pewnym problemem, ale na pewno nie blokującym całość akcji. Jak np tutaj http://www.astrobin.com/91365/F/ czy tutaj http://www.astrobin.com/101767/D/ mamy materiał zebrany przez APO, ED, SCT i zarówno lustrzanki jak i kamery CCD.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram tą część forumowiczów która tytułuje się aspołecznym odłamem wśród nas. Uważam, że twórcze podjęcie tematu przez Łukasza nie koniecznie będzie dobrze odbierane przez jurorów szczególnie wiedzących lub przypuszczających że dzieła dokończył Paweł, Romek, Janusz i Jerry z Thomasem, albo jeszcze inny zespół spółdzielczy.

A co najważniejsze:- gdzie podziała się uczciwość twórcza, satysfakcja z samodzielnej, dobrze dopracowanej fotki.

Czegóż nam więcej potrzeba, przecież Wasze prace już sięgają poziomem do zdjęć NASA, a mamy przecież o wiele gorsze warunki i w stosunku do Nich jesteśmy jeszcze raczkującymi niemowlakami.

Tymi słowami nikogo nie chciałem urażać, a jedynie przypomnieć kim jesteśmy.

Życzę wielu twórczych wrażeń. Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystko da się zmierzyć ani zważyć, a jeśli nawet to nie wszystko i nie zawsze obiektywnie. Wystawianie w konkursach prac powstałych w oparciu o wspólny materiał będzie zabronione przez regulamin, a pilnować tego będzie nasze sumienie - z resztą nie inaczej jest teraz.

Idea z założenia ma łączyć, a nie dzielić. Pozwoli na zapoznanie się z jakością materiału uzyskiwaną z różnych zestawów, co na pewno pomoże osobom interesującym się astrofotografią. Pozwoli zapoznać się z obróbką różnego rodzaju materiału oraz łączeniem go w całość. Pozwoli na tworzenie akcji, których amatorsko naukowe wyniki w pewnym przynajmniej stopniu uniezależnimy od lokalnych braków pogody. Pozwoli na jeszcze wiele innych rzeczy, a na pewno nie zabroni rozwijania własnych umiejętności i poszukiwania własnego sposobu wyrażania się przez astrofotografię. 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwoma rencami i jeszcze prawą nogą trochę potrafię się podpisuję pod tym co Łukasz napisał... 8)

Waldku - nie zrozumiałeś idei :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się stało że napisałem. Odpowiedź Łukasza nieco ochłodziła rozbujałe emocje które nie pozwoliły mi milczeć (dlaczego nie zostałem politykiem?,- im tak łatwo jest kłamać...). W idei pomysłu Łukasza widz szansę w działach badawczych gdzie regularne obserwacje gwarantują doskonały efekt, jednak Łukasz pisał o astrofotografii tak że Jacku jeśli czegoś nie zrozumiałem to sorry, ale też nie byłbyś pewien czy konkurujesz  np z Piotrem czy spółdzielnią. I dobrze że mamy kolegów grających wg zasad Fair Play, ale czy wszystkich? Wszak jesteśmy tylko ludźmi, po cóż kusić "złe moce?' Wiem że dzisiejszy świat pędzi na złamanie karku,ale cóż znaczy nasze życie do wieczności wszechświata? Czy tak dużo stracimy czekając np rok na dokończenie astrofoty?

Dla przykładu dodam że na swoje pierwsze jako tako udane astrofoto czekałem 3 lata gdyż nie potrafiłem wydobyć obrazu z czarnej klatki. ALE ZA TO JAKĄ MIAŁEM SATYSFAKCJĘ........mimo że aby mnie cokolwiek nauczyć,- Tadziu "statek" zużył wszystkie chyba pokłady cierpliwości i wyrozumiałości

Pozdrawiam i od Was też oczekuję wyrozumiałości Waldek.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie przeszkodą w fotometrii na razie jest brak filtrów V 36mm :(

 

Przymierzam się do zakupu matrycy mono o większym jak teraz formacie 1/2", nawet poruszyłem tematem rodzinę w Stanach :P .

Z wstępnej fascynacji kolorową QHY10 z maską Bayera zostałem wyleczony, to półśrodek.

Ad rem: faktycznie jest problem z filtrami UBVRI systemu Johnsona większymi od 1,25" ale

zapewne ograniczając nieco kadr można je zastosować z matrycami o większym formacie (?)

 

Post o tyle w temacie, że widzę na SAT24.com, że szanse na obserwacje tej nocy mają tylko wielkopolanie, gdańszczanie i pewnie Jacek w Ustce ;)

A badanie zmiennych to dziedzina, gdzie efekty można osiągnąć spółdzielczo mając zupełnie różne zestawy astrofoto, byle filtr był normowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Post o tyle w temacie, że widzę na SAT24.com, że szanse na obserwacje tej nocy mają tylko wielkopolanie, gdańszczanie i pewnie Jacek w Ustce ;)

 

No właśnie :)  Dobiłem M13 i właśnie Krzyż Północy - Łabędziem  zwany  ;)  mi wchodzi w ślepka i apusia :)

Kurcze idea super, na przykład komuś teraz gdzie 80% Polski w chmurwach coś z jego setupem mógłbym wypalić... :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie fajnym przykładem takiej spółdzielni jest grupka bodajże 5 astrofotografow z Szwecji, która wspólnymi siłami robiąc na złość pogodzie, stworzyła przepiękną animacje "mieszania" się pasów Jowisza. Nie mniej, nie mogę tego teraz znaleźć, ale efekt był oszałamiający :)

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda astrofotografią się nie zajmuję ale może dzięki temu moje zdanie będzie obiektywne. Na pewno taki rodzaj wspólnych astrofotografii będzie pozbawiony wizji twórczej a efekty będą mniej personalne i artystyczne ale to przecież nie o to chodzi żeby robić zdjęcia na konkurs. Dzięki takiemu współdziałaniu można by tworzyć zdjęcia o wiele dokładniejsze, ze znacznie lepszym detalem, posiadające większe walory... nazwijmy to 'naukowo/badawcze'. Samodzielnie mało kto może sobie pozwolić na zbieranie materiału przez kilkadziesiąt godzin a wspólnie jest to jak najbardziej osiągalne. Osobiście bardzo chętnie bym zobaczył tego typu zdjęcia. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak to widzę właśnie - dzięki wysiłkowi wielu osób można zebrać więcej, a nawet dużo więcej materiału. Z tego co zauważyłem to już pojawiło się dość sporo takich inicjatyw na świecie. Sama idea ma polegać tylko na zbieraniu materiału i udostępnieniu do innym w postaci skalibrowanych klatek. Samo łączenie, obróbka i wszystkie inne operacje każdy uczestnik może wciąż robić zupełnie sam i przekazywać nam swoje wizje, choć same grupy mogą też stanowić dobre miejsce na wymianę wiedzy i doświadczeń.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także zastanawiałem się nad możliwością współpracy. Znalazłem oprogramowanie, które pozwala składać materiał z różnych setupów:

http://www.aurigaimaging.com/

 

RegiStar is a one-of-a-kind program that fully automates the task of aligning digital astronomical images. RegiStar shifts, rotates, and deforms as needed to precisely align images, even if they are at different scales or orientations or have been produced with different optical systems

Jest wersja testowa na 30 dni

 

Jestem chętny na współpracę w takiej grupie, bo razem można dokonać więcej. Zgadzam się ze wszystkim tym co pisze Jolo. Uważam, że taka grupa powinna mieć charakter otwarty niezależnie od umiejętności. Na pewno zaowocowałoby to wymianą doświadczeń.

 

Przykładowe zdjęcie 10 amatorów, teleskopy od 80mm do 17", zarówno CCD jak i DSLR

 

http://www.astrobin.com/96610/E/

 

Odnośnie głosów sceptycznych. Jeżeli ktoś nie ma satysfakcji z pracy zespołowej to po prostu nie bierze w tym udziału. Dla mnie astrofotografia to pasja a nie rywalizacja. Zasady  konkursów często wykluczają korzystanie z cudzego sprzętu, więc prace zespołowe nie biorą udziału. Swoją drogą przy okazji konkursów np. Master of processing można nazbierać dużo wspólnego materiału.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie generalizuj. Właśnie dlatego że dla mnie astrofotografia to pasja a nie rywalizacja to nie lubię pracy zespołowej W ASTROFOTOGRAFII. I tylko w astrofotografii. Nie mam najmniejszej satysfakcji z obróbki czyjegoś materiału i nie lubię jak ktoś ( zresztą koledzy robią to w dobrej wierze ) poprawia moje zdjęcie. Przepraszam za off, ale zorg niejako wywołał mnie do tablicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także zastanawiałem się nad możliwością współpracy. Znalazłem oprogramowanie, które pozwala składać materiał z różnych setupów:

http://www.aurigaimaging.com/

 

RegiStar is a one-of-a-kind program that fully automates the task of aligning digital astronomical images. RegiStar shifts, rotates, and deforms as needed to precisely align images, even if they are at different scales or orientations or have been produced with different optical systems

Jest wersja testowa na 30 dni

 

Ciekawy program, warto go przetestować i porównać wyniki wyrównywania klatek z tymi z MaxIma czy PixInsighta.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)