Skocz do zawartości
jolo

Sprawy techniczne Grup Obserwacyjnych.

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek techniczny w dziale Grup Obserwacyjnych będzie poświęcony sprawom technicznym wspólnym dla wszystkich grup. Możemy tutaj dawać propozycje planów obserwacyjnych, które później konkretna grupa może zaimplementować, albo poruszać kwestie, które budzą u nas wątpliwości - również dotyczące regulaminu.. Będzie to również miejsce na dyskusje na temat dopasowywania materiału zebranego przez różne instrumenty i sam chciałbym zacząć taką dyskusję w działce w której mam doświadczenie (choć do bycia ekspertem jest mi jeszcze bardzo daleko), czyli astrofotografii estetycznej.
Przy dopasowywaniu materiału z zestawów musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: skalę obrazu, pole widzenia oraz typ instrumentu (SCT, newton, APO, ED, RC, teleobiektyw i inne). Łączenie materiału z teleskopów newtona oraz RC (obecność spajków) z materiałem bez spajków trzeba przetestować. 
Skala obrazu jest dość istotna, ale nie kluczowa. Zazwyczaj kolor możemy zebrać w nieco mniejszej skali niż luminancję czy Ha (np luminancję z zestawu o skali 2”/px a kolor z 3”/px).
Nieco ważniejsze będą pola widzenia - powinny być w miarę podobne, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do koloru zebranego kamerką o sporym sensorze dodawać luminancję zebraną w postaci mozaiki kamerami o mniejszym sensorze.
Może najlepiej będzie podać kilka przykładów, najpierw kilka wybranych zestawów z obliczonymi polami widzenia ( http://starizona.com/acb/ccd/calc_pixel.aspx ):
  • Atik 314E @ 800mm - 28’x20’, 1.2”/px
  • Atik 314E @ 400mm - 56’x41’, 1.6”/px
  • Atik 383L @ 800mm - 78’x58’, 1.4”/px
  • Atik 383L @ 600mm - 104’x77’, 1.9”/px
  • SBIG2000 @ 800mm - 51’x38’, 1.9”/px
  • SBIG2000 @ 600mm - 68’x51’, 2.5”/px
  • SBIG2000 @ 400mm - 101’x76’, 3.8”/px
  • Canon 450D @ 800mm - 95’x63’, 1.34”/px
  • Canon 450D @ 600mm - 127’x85’, 1.8”/px

i możemy składać przykładowe kompozycje:
  1. LRGB: kolor zebrany 450D przy ogniskowej 750mm skomponuje się z mozaiką dwóch luminancji zebraną 314E przy ogniskowej 400mm
  2. LRGB: kolor zebrany SBIGiem przy 800mm spasuje do luminancji z 314E przy 400mm
  3. LRGB: kolor zebrany 450D przy ogniskowej 750mm spodoba się luminancji z 383L przy ogniskowej 600mm
  4. narrow: zazwyczaj kanały Oiii oraz Sii niosą informację o mniejszej zdolności rozdzielczej, więc można te pasma fotografować przy mniejszej skali, niż Ha. Np Ha za pomocą 383L na 800mm, a Oiii i Sii SBIGiem na 600mm
  5. itd…
Ilość możliwych kombinacji jest na pewno spora.
Na temat doboru instrumentów do obserwacji fotometrycznych czy planetarnych prosiłbym o wypowiedzi osób bardziej rozeznanych w temacie. Na pewno ważniejsza będzie tutaj systematyczność i możliwość uniezależnienia się od lokalnej pogody poprzez rozproszenie grupy obserwacyjnej, niż pole widzenia czy skala obrazu.
Do przedyskutowania jeszcze będzie sprawa serwisu online w którym będziemy umieszczać nasze materiały, które mogą być dość spore. Utworzenie i zarządzanie odpowiednim kontem będzie w rękach konkretnej grupy. Te które ja znam to https://onedrive.live.com/ (15GB free), https://www.bitcasa.com (20GB free), http://www.adrive.com/personal_basic (50GB free), ale na pewno jest wiele więcej.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No kurcze - nikt się nie chce zaprzyjaźnić z moim apusiem i kamerką ..... ::) ???

Miłe sprzęciaki, stanowią dobrany duecik.... - zyskują przy bliższym poznaniu :) Pomogą jak tylko gwiazdki zobaczą....

Zobaczcie jakie smutne są samotne - szukają przyjaciela co im łapę poda... - w depresję wpadną i w konsekwencji w apatię :-[

post-476-0-78352300-1406457316_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Spoko Jacek, od jutra jestem u Was, przywiozę piękne "południowe" noce, bo u mnie cudnie ostatnio :) :)

Więc duecik z depresji wyjdzie :>

P.S. sorry za OT

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Spoko Jacek, od jutra jestem u Was, przywiozę piękne "południowe" noce, bo u mnie cudnie ostatnio :) :)

Więc duecik z depresji wyjdzie :>

P.S. sorry za OT

Filip a Ty zamiast o pogodzie, której i tak od jutra nie będzie - poniedziałek i wtorek deszczyk w Ustce bankowy.... - Sam napisałeś, że przywiexiesz ,,super pogodę" to też byś próbował sie skojarzyć...

Masz popularną bardzo aperturę 80, z tego co pamiętam 500 ogniskowej + flattener TV 0,8 i kamerka z czipem takim jak Atik 314L ...

Filterkóww Ci chyba jeszcze brakuje ?? nie przydał by Ci się kolorek a Ty byś L walił ?????

Ludzie przecież to taka super współpraca może być......

Tak jak ja, zbieram moje zdobycze dla siebie - aby oglądać sobie w chmurwne nocki lub w gronie znajomych pokazywać ,,co się w niebie znajduje" :)

Kurcze - to jest dla amatora super sprawa nie tylko dla fociarzy stricte 8)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Filip a Ty zamiast o pogodzie, której i tak od jutra nie będzie - poniedziałek i wtorek deszczyk w Ustce bankowy.... - Sam napisałeś, że przywiexiesz ,,super pogodę" to też byś próbował sie skojarzyć...

Masz popularną bardzo aperturę 80, z tego co pamiętam 500 ogniskowej + flattener TV 0,8 i kamerka z czipem takim jak Atik 314L ...

Filterkóww Ci chyba jeszcze brakuje ?? nie przydał by Ci się kolorek a Ty byś L walił ?????

Ludzie przecież to taka super współpraca może być......

Tak jak ja, zbieram moje zdobycze dla siebie - aby oglądać sobie w chmurwne nocki lub w gronie znajomych pokazywać ,,co się w niebie znajduje" :)

Kurcze - to jest dla amatora super sprawa nie tylko dla fociarzy stricte 8)

Jacek, ja siebie tutaj nie opisałem jeszcze tylko dlatego, że z ostrością mam problem- ale jak już będę miał w pełni sprawny Jolo focuser, to będę mógł się bawić :) Potem już tylko detale jak wspólne zasilanie z tej skrzynki do xbox'a itd. więc spokojnie-cierpliwości  :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

.........więc spokojnie-cierpliwości  :)

Ja jestem spokojny ale po to ten dział został założony (przy aprobacie Userów - lajki) aby się kojarzyć...

A jak tak będziemy czekali bez wstępnych zgłoszeń aby grupy pozakładać to sam proces znalezienia mniej więcej wspólnego setupu będzie trwał ....... albo jeszcze dłużej :-[

Jak danych brak - nic nie wyjdzie..... związek nie zostanie skojarzony, nie wspominając o skonsumowaniu....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Póki co tylko L, niedługo mam nadzieję jeszcze Ha

Kadr- 74,85' x 56.36'

Skala- 3.3"/pix

Wizualizacja :)

No widzisz ???? Chyba da się porównać z moim  ;)  a ja mam kolorek.......

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No widzisz ???? Chyba da się porównać z moim  ;)  a ja mam kolorek.......

Chyba można, nie wiem jak to wychodzi w praktyce, ale można popróbować... :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chyba można, nie wiem jak to wychodzi w praktyce, ale można popróbować... :)

To w praniu wyjdzie - np na zlocie - lub jak mi Fita L podrzucisz a ja Tobie kolorek....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Spoko, jeśli zbiorę coś wartościowego przed Zlotem to możemy zacząć działać :)

Tu nie ma co kto dowolnie se zbierze tylko dana grupa umawia się co do obiektu. I wszyscy focą jeden obiekt tym czym kto ma w grupie.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tu nie ma co kto dowolnie se zbierze tylko dana grupa umawia się co do obiektu. I wszyscy focą jeden obiekt tym czym kto ma w grupie.

No to chyba oczywiste?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Założyłem osobny wątek, w którego pierwszym poście będę starał się na bieżąco aktualizować tabelkę zawierającą parametry zestawów zaproponowanych przez Was do prac w grupach: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5114-parametry-zestawow-obserwacyjnych/ . Zapraszam też tam na dyskusje na temat samych zestawów i ich dopasowywania - postaram się tam przenieść posty na ten temat, mam nadzieję że nic nie wybuchnie :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Założyłem osobny wątek, w którego pierwszym poście będę starał się na bieżąco aktualizować tabelkę zawierającą parametry zestawów zaproponowanych przez Was do prac w grupach...............

Mili Państwo - zgłaszajcie się na PW do Łukasza jolo

Im szybciej tym lepiej - niech powiększa się baza danych przez niego aktualizowana w tabelce - będzie nam łatwiej się podgadywać :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta