Skocz do zawartości
Jacek E.

Parametry zestawów Grup Obserwacyjnych

Rekomendowane odpowiedzi

Za zgodą autora zmodyfikowałem treść pierwszego posta w wątku o tabelkę z parametrami zestawów zaproponowanych przez użytkowników do Grup Obserwacyjnych

W pierwszym poście tego wątku będę starał się na bieżąco aktualizować tabelkę przedstawiającą dla porównania parametry ich zestawów zaproponowanych do obserwacji w grupach. Jeśli jakieś przedstawione tutaj dane są błędne, albo ktoś nie chce być obecny w tym miejscu prosiłbym o informację.

Użytkownik          Zestaw                                     FOV        Skala       Typ

jolo                TS APO 130/910 0.79x                       85'x63'    1.0"/px     mono, LRGBHaOiiiV

JacekErbel          APO 90/600, SBIG ST-2000XCM                68'x51'    2.5"/px     color

Alien7101           newton 200/800, Atik314E                   28'x20'    1.2"/px     mono, LRGBHaOS

tranox              ED 80/400, DSI III Pro                     75'x36'    3.3"/px     mono,  LRGBHa

sferoida            APO 90 f/6.2 AFR 0.8x, Atik383L+           140'x104'  2.5"/px     mono, LRGBHa

kenny               APO 90/600, Atik383L+                      104'x77'   1.9"/px     mono, LRGBHaOS

Do wątku tego również zapraszam na wszelkie dyskusje czysto sprzętowe.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Poniżej oryginalna treść wiadomości, z poważaniem, moderator.

Witam - mam na imię Jacek :)

Mieszkam nad samym morzem i pogoda mnie nie rozpieszcza, natomiast mój sprzęt tak - Urlopu ma bezliku.

Jednak gdy już utrwali się jakieś wyżycho szczególnie w wiosennej lub jesiennej porze to przejrzystość powietrza, że klękajcie narody + dość ciemna miejscówka może spowodować nazbieranie niezłego materiału.... :)

Mój aktualny setup to od niedawna kamerka SBIG ST-200XCM - czyli kolorek. + triplecik apo 90/600

Dodatkowo posiadam filterek H-alpha 35 nm. I duuuużo dobrych chęci jako początkujący :)

Według wyliczeń Kolegi Jolo pole widzenia - SBIG2000 @ 600mm - 68’x51’, 2.5”/px

Tak to wygląda w realu na przykładzie M13 5x400s.:

Pole widzenia.jpg

Do składania materiału będę używał programu PixInsight Core, który najlepiej z testowanych radzi sobie z kolorowym sensorem.

Może są chętni do współpracy ???? Założymy wtedy nowy ,,spódzielniany" wątek ??? A może już powinienem założyć ???

Najwyżej Mod będzie miał robotę i wydzieli :)

To cóż - znajdzie się Ktoś o podobnym polu widzenia nieba z innych części kraju... a może z zagramanicy  ::) ??? :)

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mogę zaoferować swój setupik.

8"f4 + Atik 314E + LRGB, HaSIIOIII
Atik 314E @ 800mm - 28’x20’, 1.2”/px

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No okej :)

Mój setup:

Dublet 80mm/500mm  + TV x0.8 ~f/5

Meade DSI III PRO

LRGBHa

Kadr- 74,85' x 56.36'

Skala- 3.3"/pix

Wizualizacja :)

post-901-0-00437400-1406491583_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

8"f4 + Atik 314E + LRGB, HaSIIOIII

Atik 314E @ 800mm - 28’x20’, 1.2”/px

Do betoniarki C11 będę kupował korektor 0.8x i będę miał takie samo pole jak u Ciebie: 28'x20' z Atikiem383 :) Będziemy łykać drobnicę na śniadanie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak skończę 200/800 będę miał praktycznie taki FOV jak Twój - będziemy mogli się dogadać z LRGB :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak młode rekiny żaby :D

A do mnie nikt nie chce dołączyć :-[

Jacku ja mam podobne, ale z M27 się nie wyrobilem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jacku ja mam podobne, ale z M27 się nie wyrobilem.

IC 63 ::) ??? :)

Ja kolor

Albo strzelmy klasykę... Porządnych Plejadek mi brakuje ???

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Domyślam się że temat zarezerwowany jest wyłącznie dla posiadaczy kamer CCD, posiadających wiedzę na odpowiednim poziomie i dysponujących dużą ilością wolnego czasu. Ja niestety czasu mam mało, wiedzy jeszcze mniej, zamiast kamer dysponuję jedynie Canonami 30 D i 40 D, wolnymi 3 stanowiskami z pierami i na montażach NEQ 6, Vixen GPD2, oraz MON 2 Bressera i jeszcze dwoma klasy EQ 3-2 na statywach. Tuby to refraktory Meade 127/ 1160, ED Orion 80/600, ETX 70/300 z GO TO, Newtony 150/750, 203/800 - 2 szt.
 Miało to wszystko łącznie z obserwatorium służyć jako baza astro dla lokalnej grupy młodzieżowej zainteresowanej astronomią, ale były to tylko pobożne życzenia. Niestety lokalne priorytety daleko odbiegają od założeń, a i ja nie za bardzo nadaję się na wykładowcę (sam takich potrzebuję). Fakt faktem że moje zabiegi nad reanimacją starych teleskopów i urządzeń "spaliły na panewce" i marnuje się dużo niezłego sprzętu, miejsca i mojego zapału. Ciężki dojazd do mnie ogranicza możliwości więc po dłuższym zastanowieniu sam szukam przytuliska dla mnie z całym tym złomem niestety mało mobilnym. Może przy Waszej grupie znajdę coś do roboty dla siebie (w wolnym czasie oczywiście), zloty niestety odpadają z uwagi na zwierzęta którym trzeba zapewnić obsługę w "świątek,piątek i niedzielę". Mam nadzieję że wystarczająco Was rozbawiłem tym postem i poświęcicie mi nieco czasu. Pozdrawiam Waldek.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta