Skocz do zawartości

Jowisz 2022


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet fajnie, a nie próbujesz z barlowem ? Może lepiej byłby opis zdjęcia jako tekst, bo na tym zdjęciu to malutkie napisy i ledwie je widać ? .Jak dla mnie za wcześnie na Jowisza, balkon mam na zachód. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy moim rozmiarze piksela matrycy (2,4) barlow nie wniesie już nic poza ograniczeniem pola widzenia. testowałem to na Księżycu i efektów in plus nie było jeśli chodzi o jakość detalu. Z planetami jeszcze z tym moim SCT-kiem nie próbowałem, być może tutaj Barlow wniesie jakąś wartość dodaną, choć fizyka i matematyka mówią że nie bardzo.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki, szkoda że już była późna godzina - koło wpół do czwartej i robiło się jasno. Jestem ciekaw co wyszło ze zdjęć Księżyca, który był niestety nisko nad horyzontem. Na razie mieli mi się to w komputerze ?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze podejście do planet w tym roku, nareszcie pogoda i czas pozwoliły sprawdzić w tym temacie ED80. ED w konfiguracji z barlowem 2x ED i złączkami dający w sumie z C60D krotność ok. 2,49x. Nagrałem szybko 3 aviki po ok. 50s, z całości wyciągnąłem 5%. W kolejności PIPP, Registax6, RawTherapee. Efekt na razie bez szału ale to i tak lepsze niż wychodził mi 2 lata temu z CC6 tutaj w tym gotującym się miejskim kotle. Jako bonus załapał się z lewej Io ?

Jupiter_31_07_2022_1.jpg.059f3dff6041433c4d69c5c8e3bef850.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 80 mm możesz wycisnąć więcej. Jowisza można spokojnie filmować w tej skali 2-2,5 minuty i nie będzie widać efektu obrotu planety. Im dużej zbierasz materiał, tym mniej zaszumiony obraz i tym efektywniej można potem manewrować wyostrzaniem.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój mały Meadzio dzielnie staje i chce rzucać wyzwanie większym aperturom. Tłumaczę mu, że ma tylko 8 cali i że wyżej dupy nie podskoczy, ale on że nie - i żeby mu dać Jowisza, to pokaże co potrafi. No to dałem - no bo co zrobić z takim uparciuchem...

 

JUPITER-2022-08-03.jpg

Edytowane przez lulu
  • Like 8
  • Thanks 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lulu napisał:

Mój Meadzik się troszkę zdenerwował i marudzi że 11 cali to akt nieuczciwej konkurencji...

Tutaj absolutnie nie ma konkurencji ? Akurat czasami lubie przesiaść sie na mniejszego SW zeby pooglądać jupka z innej perspektywy. Nawet z szukacza czasami jak ustawiam kolimacje to sobie fotke cykne 5 jasnych kropek ?

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ale przy zdjęciach nie ma taryfy ulgowej - apertura robi efekt. O ile w wizualu przez 80 mm refraktor dobrej jakości można nieraz zobaczyć więcej niż przez 8 czy 10'' lustro, to przy zdjęciach górę bierze nie jakość optyki, lecz zwykła fizyka. Wyżej dupy się nie podskoczy, niezależnie od tego co sądzi na ten temat mój Meadzik ?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,5 minuty aby uniknąć rozmazania spowodowanego obrotem planety i ruchem księżyców, co przy moim leniwym laptopie pozwala zebrać ok. 1-1,5 tys. klatek (tutaj 1,1 tys.). Mało, bo przy takim powiększeniu z Barlowem jest już ciemno i trzeba dopalać gainem, co potęguje szum. A jedynym lekarstwem na szum jest większa liczba klatek...

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lulu napisał:

Z 80 mm możesz wycisnąć więcej. Jowisza można spokojnie filmować w tej skali 2-2,5 minuty i nie będzie widać efektu obrotu planety. Im dużej zbierasz materiał, tym mniej zaszumiony obraz i tym efektywniej można potem manewrować wyostrzaniem.

Będę z tym walczyć i próbować. Problemem u mnie jest miejscówka, rozgrzane dachy i betony robią swoje więc muszę czekać na chłodniejsze dni bo tak to ciężko jest ustawić ostrość. Aviki kręcę Canonem w trybie kadrowania 640x480, ostrość ustawiam na oko wg tego co widzę na ekranie aparatu - kręcąc mikrofocuserem w wyciągu sprawdzam jak zaczyna się obraz planety rozmazywać raz w jedną i raz w drugą stronę, wtedy wracam gdzieś do połowy gdzie wydaje się najostrzejszy obraz. Zdaję sobie sprawę, że nawet minimalny ruch mikrofocuserem może decydować o jakości nagrania albo że to co wydaje mi się ostre wcale takie może nie być. Jedyne co mi przychodzi do łba to kręcić po kilka avików na planetę po te jak pisałeś 2-2,5min. i przed każdym próbować korygować minimalnie ostrość a potem zobaczyć jakie wyjdą różnice w obróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od sprawdzenia jakie powiększenie powinieneś stosować przy swojej średnicy obiektywu i rozmiarze piksela na matrycy - tak aby nie tracić detalu z powodu zbyt małego powiększenia: http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CCD_Sampling

Z ostrzeniem jest tak, że zakres ostrego obrazu to całkiem spory odcinek - u mnie spokojnie na jeden obrót mikrofokuserem albo i lepiej. Tyle, że przy takim kręceniu w obszarze "ostrości" zmienia się długość fali która jest najlepiej i najsłabiej wyostrzona - po prostu przechodzi się jakby przez ogniska dla kolejnych długości fali, które są zawsze trochę rozjechane, nawet w moim SCT.

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie moich wypraw na Księżyc kolega @JSC polecał do max. powiększeń z Canonem barlowa 3x:

Ja ze swoim barlowem GSO 2x ED i wszystkimi złączkami jakie mam wyciągam 2,49x z aparatem. Zastanawiam się co ma większy sens i co da lepszą jakość obrazu, wyciągnięty na złączkach do większych wartości barlow 2x ED który jest dwucalowy i solidnie całość siedzi w wyciągu bez żadnych luzów czy barlow GSO 3x który jest już 1,25" i ma strasznie długą tuleję, nie miałem takiego i nie mam porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przekroczysz powiększenie przy którym rozmiar piksela pozwala oddać maksymalną ilość szczegółów, to powiększanie obrazu nie wniesie nic poza obcinaniem pola widzenia. Dlatego warto kuknąć na tę stronę którą poleciłem i zobaczysz jaka ogniskowa powinna Cię interesować. Na planetach które są małymi może to nie mieć znaczenia, ale na Księżycu ma zasadnicze. Chociaż jeśli chciałbyś fotografować Jowisza z Księżycami, to pole widzenia też ma znaczenie.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, @lulu w jakim formacie zapisujesz klatki? Przymierzam się do mojej pierwszej przygody z "avikowaniem planet" i wyczytałem że format .ser jest lepszy niż .avi. Masz może jakieś doświadczenia w tej materii? Pytam gdyż z moim sprzętem do EAA (bieda-ignorant edyszyn) będę potrzebował każdej pomocy software'u jaką uda mi się znaleźć.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden kadr z 3 sierpnia - kilka wpisów wyżej pokazywałem już jedno ujęcie z tego ranka. Widać dość dużą różnicę w kolorystyce. Skąd się wzięła? Otóż ostrząc obraz łatwo stwierdzić, że jest on na oko dość podobnej jakości na całkiem sporym odcinku. Przesuwając się w tych ramach przechodzimy przez ogniska dla kolejnych długości fal, co ma wpływ na kolorystykę obrazu nawet w teleskopach SCT, akcentując elementy zielono-żółte, purpurowe lub błękitne. Pozornie jest to bez znaczenia, bo większość z nas walczy o jakość detalu, jednak miejsce w którym zatrzymamy ostrzenie ma wpływ nie tylko na kolorystykę, ale wydaje mi się że również na sam detal. O jego jakości decyduje chyba głównie składnik czerwony...

 

JUPITER-2022-08-03-1.jpg

  • Like 7

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z porannego podejścia, ED80+barlow 2x ( ok. 2,5x z aparatem ), C60D, 6% z ok. 7000 klatek, PIPP, Registax6, RawTherapee. Jakby ciut lepiej niż poprzednio ale chyba już bez większego barlowa więcej z takiej małej ilości pikseli nie potrafię na ten czas wycisnąć.

Jowisz_07_08_2022_1.jpg.44169fcd5f0f27fd3b6869b004ac3860.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze małe porównanie, w porannej sesji nagrałem też Jowisza Canonem przez CC6, tak samo w trybie kadrowania 640x480, 50 klatek/s. Po lewej Jowisz z ED80 nagrany z barlowem dającym ok. 2,5x a więc ogniskowa w okolicach 1500mm, po prawej z CC6, ogniskowa 1848mm. Czyli jakbym użył z ED80 barlowa 3x to uzyskałbym mniej więcej takiej wielkości tarczę jak z CC6.

Jowisz_07_08_2022_ED80_CC6_1.jpg.4e038967f589c19358b3a731fd6ee1fb.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz w baaaaaardzo szerokim ujęciu obejmującym Kallisto, która to królewna usiłowała czmychnąć z kadru w prawym górnym rogu. Ale żeśmy ją z Meadziem cupnęli w ostatniej chwili...

JUPITER-2020-08-06.jpg

  • Like 6

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)