Skocz do zawartości

M46 + M47


Rekomendowane odpowiedzi

Tytułowa para z sąsiadkami. Fotka robiona na szybko na resztkach prądu po walce z M42 :) (29.01.2011)

15x240s, SW 80ED + FF/FRx0.8 + Orion SSPro v2 + Orion SSAG + HEQ5 SynTrek:

post-26-137699797257_thumb.jpg

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, nawet NGC2438 bardzo ładnie wyszła, wypatrzeć też można PK 231+4.1 z planetarek, otwarta NGC2423 i malutka NGC2425 na swoim miejscu. Szkoda że pogoda w tym roku nie dała mi spojrzeć ponownie w ten ciekawy a rzadko odwiedzany rejon nieba obfitujący właśnie w otwarte i planetarki.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PK 231+ 4.1 do wypatrzenia pod warunkiem, że się wie że ona tam jest :)

A co do pogody to szkoda mówić. Przy tak małej ilości pogodnych nocek nawet nie mam za bardzo kiedy wybrać się na zwykłe lookanko - pociąg do foto przeważnie wygrywa.

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PK 231+ 4.1 teoretycznie w zasięgu 12 cali także czeka w kolejce razem z kilkoma innymi z tego katalogu w okolicy, ciekawe czy w ciągu 5 najbliższych zim uda się zrobić chociaż jedno podejście w przyzwoitych warunkach ;)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PK 231+ 4.1 teoretycznie w zasięgu 12 cali także czeka w kolejce razem z kilkoma innymi z tego katalogu w okolicy, ciekawe czy w ciągu 5 najbliższych zim uda się zrobić chociaż jedno podejście w przyzwoitych warunkach ;)

Nie raz robiłem podejście do niej w wizualu ale pod moim niebem  podmiejskim bez rezultatu a  12 mag to nie aż tak wiele jak na mgławicę planetarną, oraz znajduję się bardziej na obrzeżu gromady ...chwyciłem ją z filtrem UB w Newtonie LB12" w Mołodyczu - Podkarpacie! Jest do zrobienia  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 mag? Według "moich" źródeł ma 14.4 - 15 wizualnie i 12.5 jasność powierzchniową także balansowanie na krawędzi w 12'. Mówimy o tej samej PK? Inne oznaczenie to Minkowski 1-18 jeśli dobrze pamiętam

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 mag? Według "moich" źródeł ma 14.4 - 15 wizualnie i 12.5 jasność powierzchniową także balansowanie na krawędzi w 12'. Mówimy o tej samej PK? Inne oznaczenie to Minkowski 1-18 jeśli dobrze pamiętam

Na początku zdębiałem bo wiem, że mimo że nie mogłem wychwycić jej wśród gromad w pobliżu Syriusza (pod moim niebem mam tam okropną łunę na południu)  to  na Podkarpaciu widać ją było fajnie, szczególnie w filtrze UB na tle gromady. Ale jak napisałeś 15 mag to już wiedziałem o co chodzi i jaki błąd popełniłem. Cały czas mówiłem NGC 2438 w  M46 i ..o istnieniu tej PK nawet nie wiedziałem  ;D

Sorry za zamieszanie ;). Taki 15 mag obiekt jest chyba nierealny!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto spróbować bo jasność powierzchniowa jest obiecująca, w CdC wizualnie ma 14.4. Moim LB najsłabsza w 100% potwierdzona galaktyka miała 14.8, 12.9 sb a w zasięgu gwiazdowym przekroczyłem 15 mag pod niebem 7 mag :)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jestem w  szoku-  Widziałem kiedyś galaktykę o jasności obserwowalnej przekraczającej lekko 14mag ale to było w moim 3cim lub 4tym roku obserwacyjnym.... Ucio ale Ty chyba długo nie obserwujesz.... rok jakiś jeśli się nie mylę ;) ? Ale się nie dziwię,  sam fakt przebywania w towarzystwie nałogowych połykaczy mgieł sprawia, że się szybko wdrażamy! Zatem szacun Stary! 8) 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję od grudnia 08, do Jeziorskiej ekipy dołączyłem w połowie zeszłego roku dopiero niejako razem z przesiadką na LB. Co do galaktyk dużo zależy od wielkości, jasności powierzchniowej i przejrzystości powietrza która bardzo łatwo zabija takie słabe kłaki, np ta "rekordowa" to NGC 542 ( część Hickson'a 10 ) i to malutki lekko spłaszczony punkt oczywiście widoczny tylko zerkaniem. Generalnie zauważyłem że takie małe galaktyki kierują się własnymi zasadami obserwacji i nie są przeważnie problemem nawet jeśli jasność jest bliska teoretycznej jasności granicznej dla teleskopu. Przykładem może być NGC 7337 - 14.6, 14.4 sb (według ngcicproject ) której tylko raz nie udało mi się złapać na kilkanaście prób a problemów z jej dojrzeniem nie miał Polaris mimo że okular nie pozwalał mu na obserwację w okularach korekcyjnych, 14.6 mag to właśnie teoretyczny maks dla 12 cali. Dla większych galaktyk niż takie jak powyższe przykłady faktycznie okolice 14 mag to wartość graniczna w obserwacji i ciężko wyłapać coś słabszego.

Inna kwestia że często jasność galaktyk podaje się w paśmie światła niebieskiego ( skrót b, np 12.3b mag ) która potrafi być o ponad 1 mag niższa niż jasność wizualna także warto po prostu próbować łapać co się da :)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)