Skocz do zawartości

Letnie klasyki i 80/400


Rekomendowane odpowiedzi

Z racji pięknych warunków pogodowych, które panowały ostatnio, obserwacje zaplanowane na początek tygodnia mogłem wykonać dopiero ubiegłej nocy ;) Tym razem przetestowałem refraktor na klasycznych obiektach letniego rejonu nieba. Warunki panowały całkiem znośne, główną niedogodnością była duża wilgotność (filtr mgławicowy poddał się już po kilkudziesięciu minutach).

 

Obserwacje rozpocząłem od rejonu Tarczy (później jeszcze raz do niego wróciłem):

 

M11 (NGC 6705) - bardzo jasna gromada o sporych rozmiarach. W szerokim polu prezentowała się bardzo dobrze, już w powiększeniu 16x dawało się wyodrębnić pojedyncze jej gwiazdy.

 

n6705.jpg

 

NGC 6712 - gromada kulista o dość niepozornych "gabarytach". Po chwili patrzenia wyskakiwała z tła, widoczna wyraźnie.

 

M26 (NGC 6694) - wyraźnie widoczna gromada otwarta, jaśniejsza od pobliskiej NGC 6712. Śladów rozbicia brak, choć na upartego dałoby się dostrzec niejednorodność.

 

n6712.jpg  n6694.jpg

 

Następnie szybko rzuciłem okiem na Messiery leżące na Drodze Mlecznej (od góry: M16, M17, M18, M24). Niestety warunki panujące w tej okolicy były dalekie od stanu, który zagwarantowałby satysfakcjonujące obserwacje, dlatego z ciężkim sercem przyjąłem do wiadomości, że ze Strzelca tej nocy nic nie będzie.

 

Wobec powyższego udałem się w rejon Trójkąta Letniego, rozpoczynając od Łabędzia:

 

M29 (NGC 6913) - jasna gromada otwarta o małym rozmiarze kątowym. Z bogatego tła wybijała się jako małe, kwadratowe zagęszczenie. Ładny widoczek.

 

M39 (NGC 7092) - duża, jasna gromada. W powiększeniu 16x bez problemu widoczne jej pojedyncze gwiazdy.

 

n6913.jpg  n7092.jpg

 

M57 (NGC 6720) - muszę przyznać, że widok Pierścionka mnie pozytywnie zaskoczył. W powiększeniu zaledwie 16x widoczna była tarczka z majaczącym pociemnieniem centralnym. Jak na ten sprzęt widok super.

 

M56 (NGC 6779) - jasna gromada kulista w Lutni. Całkiem spora kulka, przy dłuższym spojrzeniu widoczne jaśniejsze centrum i ciemniejsze halo.

 

n6720.jpg  n6779.jpg

 

M71 (NGC 6838) - ładna, jasna gromada kulista w Strzale. Jaśniejsza i bogatsza niż pobliska M56, poza tym widok podobny.

 

n6838.jpg

 

Następnie przeskoczyłem do konstelacji jesiennych:

 

M15 (NGC 7078) - znana chyba każdemu gromada kulista w Pegazie. Bardzo jasna, bez wpatrywania się widoczne ciemniejsze brzegi. Najładniejsza z kulek, które odwiedziłem tej nocy.

 

M2 (NGC 7089) - jasna gromada kulista w Wodniku. Jako, że warunki nisko nad horyzontem były słabe nie pokazała się w pełnej krasie. Mimo to zaprezentowała się podobnie jak inne, przez stan atmosfery straciła na rozmiarze.

 

n7078.jpg  n7089.jpg

 

M103 (NGC 581) - piękna gromada otwarta w Kasjopei. Duża, ponadto bardzo ładnie widoczne mrowie jej gwiazdek. Mimo niskiego położenia (więcej LP) widok super.

 

Cr 39 - asocjacja alfa Persei - jasna, rozległa gromada otaczająca Mirfaka. Obiekt wprost idealny do obserwacji w szerokim polu, sporo gwiazdek otaczających najjaśniejszą wygląda bardzo dobrze.

 

NGC 869/884 - Gromada Podwójna to jeden z tych obiektów, które wyglądają dobrze w każdym sprzęcie. Byłem zauroczony dwoma gęsto upakowanymi szkatułkami diamencików w bogatym otoczeniu gwiazdowym. Super!

 

Jestem bardzo zaciekawiony jak w tym refraktorze będzie się prezentował Veil (miałem to sprawdzić dzisiaj, ale zrobiła się kaszana). Gdy tylko będzie pogoda i Księżyc zacznie maleć podejdę do niego, a przy okazji spojrzę na inne ciekawe DSy.

 

Czystego nieba!

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Veil (wschodni i zachodni) zaprezentuje się całkiem wyraźnie. Zaliczylem kilka sesji obserwacyjnych z achro 80/400 i byłem zaskoczony, ile to maleństwo potrafi. Popełniłem nawet w tym temacie kilka postów: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3277-80400-i-jesienne-ds-y/ - może Ci się przydadzą przy planowaniu obserwacji. 

Szczególnie warto zerknąć na gromadę NGC 6939 i galaktykę 6946 - w szerokim polu widzenia ta parka prezentuje się fantastycznie.  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Veil (wschodni i zachodni) zaprezentuje się całkiem wyraźnie. Zaliczylem kilka sesji obserwacyjnych z achro 80/400 i byłem zaskoczony, ile to maleństwo potrafi. Popełniłem nawet w tym temacie kilka postów: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3277-80400-i-jesienne-ds-y/ - może Ci się przydadzą przy planowaniu obserwacji, 

Szczególnie warto zerknąć na gromadę NGC 6939 i galaktykę 6946 - w szerokim polu widzenia ta parka prezentuje się fantanstycznie.  

 

Dzięki za sugestię, jak będą warunki na pewno tam zajrzę. Szczególnie chętnie obejrzałbym też opisane przez Ciebie obiekty w Wodniku i okolicach, niestety ostatnimi czasy nie wiadomo czemu warunki atmosferyczne panujące w tym rejonie są fatalne... Jak tylko się poprawi będę działał! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)