Skocz do zawartości

Prośba o wyjaśnienie różnic


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum, witam wszystkich.

Otóż, z żoną postanowiliśmy kupić teleskop. Po przeczytaniu pewnej ilości postów i wzięciu pod uwagę możliwości techniczne i finansowe, postanowiłem wybrać jeden z tych dwóch teleskopów, aby zacząć przygodę:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1467&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/1200_EQ3-2_(BKP15012EQ3-2)

http://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1434

 

Korzystając z symulatora teleskopu, znalezionego na konkurencyjnym forum, udało mi się zobaczyć jaka jest różnica wizualna pomiędzy tymi dwoma ogniskowymi obiektywu.

Niestety, nadal nie mogę ogarnąć jakie plusy i minusy związane z dalszą rozbudową teleskopu mają obie ogniskowe. Czy ktoś z Was mógłby mi to po krótce wyłożyć?

 

Spotkałem się z opiniami, że montaż EQ 3-2 kompletnie nie nadaje się do podpierania tuby 150/1200. Czy faktycznie jest aż tak źle? Planuję w późniejszym czasie wymienić montaż na lepszy.

Zdaję sobie sprawę, że najlepszy byłby Dobson, ale niestety odpada z powodu podróży małym samochodem na miejsce obserwacji.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum, witam wszystkich.

Otóż, z żoną postanowiliśmy kupić teleskop.

Witamy Na FA :)

A jeszcze gdyby Kolega wraz z Szanowną małżonką odpowiedział na te pytania to znajdziemy jakiś kompromis  i wyjaśnimy kwestie ogniskowych, dzięki którym mamy ,,jaśniejsze, lub ciemniejsze" rureczki :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już spieszę z wyjaśnieniami:

1. Mieszkam w Gdańsku, obserwacje planujemy przeprowadzać 60 km od domu, na domku na Kaszubach, ewentualnie w trakcie wycieczek w inne rejony Polski, oddalone od dużych aglomeracji (wieś, góry).

2. Interesują mnie raczej reflektory Newtona, z tego co słyszałem oferują najlepsze osiągi wizualne i możliwości rozbudowy w danej cenie (jeżeli się mylę, proszę oświećcie mnie)

3. Co do widoków, jakie mnie interesują, jeszcze nie zdecydowałem (wiadomo, chciało by się oglądać wszystko :)) ale najprawdopodobniej po fascynacji księżycem byłyby to obiekty głębokiego nieba.

4. Dysponuję przedziałem cenowym do 1000 zł (z bólem nagiąłbym go do 1200 - 1250, aby dostać lepszy sprzęt). Myślałem, żeby przyfilować na giełdach któryś z wyżej wymienionych modeli

 

Edit: Nadmienię jeszcze, że nie interesuje mnie astrografia. Chciałbym tylko (o ile to możliwe) na początek kupić w miarę uniwersalny teleskop, który stosunkowo łatwo będzie można dostosować do tej czy innej obserwacji takiego czy innego obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.... Aż się prosi abyś wziął sobie Newtonka 8" na Dobsonie Jeżeli jedziecie we dwoje to taka 8" Syncia lub GSO wchodzi bez problemu. na montażu paralaktycznym do obserwacji to raczej nie jest dobry pomysł z Newtonem.

Pomyśl nad tym, Na giełdach astro co troszkę się pojawiają, nawet chyba dzisiaj na naszej było ogłoszenie.. Taka 8" to ideał na ciemne i średnie niebo i do Księżyca, planet czy tzw. głębokiego kosmosu.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z opiniami, że montaż EQ 3-2 kompletnie nie nadaje się do podpierania tuby 150/1200. Czy faktycznie jest aż tak źle? Planuję w późniejszym czasie wymienić montaż na lepszy.

Zdaję sobie sprawę, że najlepszy byłby Dobson, ale niestety odpada z powodu podróży małym samochodem na miejsce obserwacji.

 

Witam Was:)

 

 Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że EQ 3-2 z tubą 150/1200 to nie jest dobry pomysł, za to ze 150/750 już daje rade, lecz także nie unikniecie wstrząsów nawet przy minimalnym ruchu teleskopem, nie wspominając o podmuchach wiatru (oczywiście przy dużych przybliżeniach). Mi osobiście lepiej jest transportować dobsona niż paralaktyka EQ 3-2 którego posiadałem wcześniej. Kładę go na tylnym siedzeniu, tubę w pionie (bo wszerz nie wchodzi) i jazda:). Może to Wam ułatwi podjęcie decyzji, że również zakupiłem na wstępie SW 150/750 EQ 3-2  i po 1 miesiącu wymieniłem go na GSO 8" Deluxe na dobsonie i nie żałuję. 

  • Like 1

GSO 8" DeLuxe, Nikon 10x50 EX,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o montaż paralaktyczny (nie żebym się uczepił, chcę poznać temat jak najlepiej), to przy jakich rozmiarach tuby ma sens jego zastosowanie? Poza oczywiście malutkimi teleskopami, bo chyba tutaj byłby to przerost formy nad treścią... Zastanawia mnie to, bo widzę, jak wiele teleskopów jest sprzedawanych na tego rodzaju montażu. Czyżby był to zwykły chwyt marketingowy, że na takim wygląda "bardziej pro" niż na dobsonie?

 

Ok, a w takim razie jeśli chodzi o samą długość teleskopu? Czy dłuższy teleskop jest dużo łatwiej rozbudować, czy w tym przedziale rozmiarów nie ma to większego znaczenia? Bo jeśli nie ma, a np. 150/750mm dużo lepiej leży na montażu paralaktycznym, to może i bym się pokusił o właśnie taką konfigurację. Żona, pies, bagaże i jeszcze duża tuba z ogromnym montażem to nie jest zbyt dobry pomysł dla posiadacza małego trzydrzwiowego hatchbacka :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o transport to tuba 150/750 ma 75cm, GSO 8" albo Synta 8" ma 115cm (nie jest to kolosalna różnica). Jeżeli chodzi o rozbudowę teleskopu czyli zakup okularów,to długość raczej nie ma znaczenia, a raczej jakość okularów, w GSO masz na start dużo lepsze okulary( 9mm/1,25" i 30mm/2" ten jest extra) niż w SW, jedynym minusem jest brak pośredniego czyli np. 20mm, w SW 150/750 masz 2 badziewne okulary 10mm/1,25", 25mm/1,25" i barlow 2x/1,25", więc trzeba by dokupić jakieś lepsze(co zwiększ cenę za teleskop). Montaż paralaktyczny jest niezbędny do astrografii a do wizuala raczej zbędny. Na montażu paralaktycznym co chwilę będziesz musiał przekręcać tubę w obejmach bo wyciąg(czyli to przez co patrzysz) będzie w różnych płaszczyznach, co jest trochę denerwujące. Na upartego montaż dobsona można zdemontować przed podróżą.

 

I jeszcze jedno montaż paralaktyczny wbrew pozorom wcale nie jest dużo lepszy do transportu, głowica + ciężary + 3 -nóg , też zajmują dużo miejsca, a jak już go rozłożysz i zacznie ci telepać obrazem to się zdenerwujesz. Również wspominałeś że chciałbyć w pózniejszym czasie kupić np. EQ5 który będzie jeszcze gorszy do transportu tak małym autkiem.....no chyba że zmienisz auto:D

Edytowane przez AandNightSky
  • Like 1

GSO 8" DeLuxe, Nikon 10x50 EX,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie ten teleskop, który podajesz w pierwszym linku. Mam SW 150/1200 na montażu EQ 3-2. Taki dostałam i nie miałam wpływu na to jaki będzie :)  Używam go tylko do obserwacji (nie używam go do astrofotografii).  

Jakie według mnie są minusy ? 

- trudno się z nim przemieszczać (tuba jest długa, montaż ciężki) nawet przenoszenie go na tarasie jest trudne, a noszę go i po ogrodzie  (na szczęście będę miała specjalny "wózek"). W podróż jeszcze go nie zabierałam, ale choć samochód mam dość duży, to i tak całość sprzętu zajmie sporo miejsca.

- montaż jest bardzo niestabilny - bardzo trudno ustawić go na obiekcie tak, by nic nie drgało i obraz był wyraźny, szczególnie przy większym powiększeniu 

- podczas obserwacji rzeczywiście czasem trzeba albo przekręcać tubę, albo wyginać się na wszystkie strony, zdarzyło mi się oglądać Księżyc...na kolanach  :P

Jeśli chodzi o dołączone do zestawu okulary, to trudno mi powiedzieć, bo nie znam się na tym. Na razie korzystam z tych co są i coś tam widzę. Z pewnością dla tych, którzy są już wprawieni w obserwacjach, a nawet w zdjęciach te okulary są do niczego, ja nie mam możliwości porównania. Dopiero przymierzam się do kupna innych.

To są moje uwagi na temat tego teleskopu. Zaznaczam, że jestem początkującym obserwatorem, a piszę tylko dlatego, że mam taki teleskop, o który pytasz.

A plusy ?  

1. Mam teleskop, spełniło się moje wielkie marzenie.

2. Księżyc jest przepiękny, nawet na kolanach.

3. Pierwszy raz w życiu widziałam "na żywo" pierścienie Saturna, choć prawie musiałam przestać oddychać by obraz nie drgał.

4. Obserwowałam też gwiazdy (choć na razie skupiłam się głównie na poznawaniu Księżyca).

5. Bardzo dużo się nauczyłam i nadal uczę.

  • Like 7

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przekonaliście mnie. Poszukam czegoś na Dobsonie. Dzięki za porady :).

Jeszcze jedna mała prośba: Czy mógłbym prosić któregoś z posiadaczy 8-calówki na dobsonie o zmierzenie wysokości z tubusem podniesionym do góry? Chciałbym wiedzieć dokładnie, ile mierzy teleskop razem ze statywem, żeby oszacować, czy zmieści mi się do samochodu, czy muszę zmienić furę ;).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten telep wozi się oddzielnie,tuba -tylne siedzenie,śmiało na kolana dwóch osób ( najbezpieczniej ),montaż-do góry nogami na przednim siedzeniu lub bagażnik.

 

Sama tuba ma 112 cm.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)