Skocz do zawartości

"Fantastyka według astroamatora".


Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne nie jeden z Was oglądał na Discovery czy w internecie odcinek "Fantastyki w laboratorium", gdzie profesor Michio Kaku (Bez komentarza  ??? :D), przedstawia teorie z filmów SF, i stara się określić możliwość wykonania takiego czegoś, oraz użyteczność :)  Może sami w naszym gronie przedyskutujemy różne dziwne technologie ze Star Treka typu napęd Worp albo hipernapęd :D Mnie osobiście takie dyskusje i dywagacje bardzo wciągają. Co wy na to?

ASTROPOZDRO

Synta 8",Celestron SkyMaster 15x70,Orion UltraBlock 2" ,Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm, i obrotowa mapka nieba,3 sztuki SPC880NC, zielony laser (green laser pointer) 100mW :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, fantastykę naukową piszą ludzie.  Często korzystając z źródeł naukowych i z teorii naukowców o poglądach z lekka kontrowersyjnych w swoich  środowiskach. Często pisarzami są sami naukowcy. Lem był np. lekarzem.  Zresztą czy naukowiec to ten, który zajmuje się nauką zawodowo czy może już gość z tytułem mgr przed nazwiskiem  ;)

Wiele teorii popularnonaukowych było przecież wcześniej - opisanych w książkach SFprzed ich odkryciem. No ogólnikowo, niezdarnie infantylnie.  Pola siłowe, salta kolapsarowe itp.  A roboty?

Wiecie kto stworzył roboty? Czemu Amerykanie używają słowa "robot" który tylko dla Słowianina ma bezpośredni sens, bo wywodzi się od słowa "robota" a np z  Ros. "rabotać" czyli pracować.  Otóż robota wymyślił w 1920 roku Czech,  pisarz Karel Čapek. :D

W tajemnicy wam zdradzę: sam też piszę trochę SF (na razie dla siebie)  Może w końcu skuszę się na publikację  ;) 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś zacząłem pisać fantasy, ale na 20 stronach się skończyło ;/ Niestety nie miałem okazji czytać żadnego "starego" SF :) A chyba warto.. można się pewnie nieźle ubawić. Wczoraj oglądałem "Obcy - ósmy pasażer "Nostromo"", i przyszłość oczami autorów 30 lat temu mnie rozbroiła :D Kabina z "inteligentnym" komputerem (kineskop i polecenia wpisywane binarnie) oraz centrum dowodzenia migoczące lampkami choinkowymi na ścianach to jest to... :D Jaką pozycje ze starego SF byście polecili?

Pozdro, Danio

ASTROPOZDRO

Synta 8",Celestron SkyMaster 15x70,Orion UltraBlock 2" ,Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm, i obrotowa mapka nieba,3 sztuki SPC880NC, zielony laser (green laser pointer) 100mW :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką pozycje ze starego SF byście polecili?

- Drugą część, obcego! ;)

- Predator 2

- Czerwona planeta

- Terminator Ocalenie

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie najlepsze odcinki Star Treka to Następne Pokolenie (87'-94').

Jeśli chodzi o stare SF, ale książkowe to polecam Lema - np lekkie łatwe i przyjemne "Dziennik Gwiazdowe". W zabawny i śmieszny sposób poruszają ciekawe problemy. Naprawdę polecam - tej książki się nie zapomina. :)

Z bardzo starego filmowego SF (1927) najlepsze to (podobno) Metropolis - sam się do tego przymierza - może dziś w końcu obejrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Pozycji trochę się nazbierało. Trzeba będzie w poniedziałek skoczyć do biblioteki i coś pożyczyć :)

ASTROPOZDRO

Synta 8",Celestron SkyMaster 15x70,Orion UltraBlock 2" ,Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm, i obrotowa mapka nieba,3 sztuki SPC880NC, zielony laser (green laser pointer) 100mW :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)