Skocz do zawartości

Wspólne zasilanie dla całego setupu - czyli co i jak?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Ponieważ chce się uwolnić od wielu zasilaczy i ciągnących kabelków, potrzebuję wspólnego zasilania. I teraz pytanie- jak to wykombinować?

Na początek może podsumuję, ile mój zestaw potrzebuje prądu:

 

HEQ5- 12V ~2A

Outback Cooler do DSI III  12V max 4A

grzałki (będę robił nowe) łącznie ok 12W przy napięciu 12V co daje  1A

hub usb 5V no i nie wiem ile natężenia liczyć dla niego? Wg. sprzedającego do 1A.  Podpięta DSI III PRO,  DMK 21 oraz Jolo focuser

Jolo focuser, a właściwie zasilanie do tego silnika krokowego . Niestety nie rozumiem, ani jakie napięcie, ani jakie natężenie jest potrzebne temu silnikowi. Łukasz pomocy!

 

Moje kamerki ciągną zasilanie przez USB.

 

Więc w sumie wychodzi mi zapotrzebowanie na powiedzmy ok 8 amperów

 

 

Gdy w Ustce rozmawiałem z Jackiem, polecił mi zasilacz od xbox'a do pociągnięcia zestawu.

Wygooglowałem, że te zasilacze dają pieruńską moc :P bo aż 200W, co daje natężenie 16.5A.

 

post-901-0-03301500-1408177463_thumb.jpg

 

 

Czy to nie jest przesadą? Możecie polecić jakiś zasilacz który spokojnie pociągnie mój zestaw, ale nie będzie się marnował? Nie jest mi potrzebny aż taki jak ten od konsoli.

 

 

I teraz załóżmy, że mam już zasilacz- jak to rozplanować? Powiem szczerze, że moja wizja wygląda tak, że:

Stolik z laptopem i listwą zasilającą stoi parę metrów od zestawu focącego. Takim oto parometrowym kablem, zasilacz stojący między nogami statywu ciągnie potrzebny prąd. Potem, kabel już z 12V pnie się po statywie do obudowy, z której to już osobnymi kabelkami prąd biegnie do poszczególnych elementów.

Puszka ta, umiejscowiona byłaby w jednym z tych trzech miejsc:

 

post-901-0-89731800-1408178203_thumb.jpg

 

 

 

 

Trzeba wybrać najlepsze miejsce, tak, aby kabelki mi nic nie ciągnęły. Ważne jest, aby kabel od zasilania HEQ5 nie był ciągnięty, gdyż wtyczka ta lubi "rozłączyć" i sesję szlag trafia.

 

Pomóżcie coś doradzić, sam zapewne nie będę tego budował, tylko gdy w końcu będę wiedział jak chcę, żeby to wyglądało, to w dziale Kupię poszukam kogoś kto mi to zbuduje w zabezpieczeniami itd. Sam się boję, to jednak drogie rzeczy...

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo focuser możesz pominąć, bo on z tym silnikiem pobiera prąd 0.5A ale tylko w czasie ustawiania ostrości, czyli gdy montaż prowadzi. Z tego co pamiętam, to HEQ5 pobiera tylko 0.5A w czasie prowadzenia, a kiedy pobiera maksymalny prąd to focuser nie pracuje.

Zasilacz do Xboxa jest polecany, bo używany kosztuje niewiele jak na oferowaną moc. Ala ma dwie wady - trzeba go lekko przerobić bo inaczej się nie włączy sam, i jest chłodzony aktywnie przez wentylatorek - czyli obudowa jest otwarta i przez to bardziej wrażliwa na kurz i wilgoć. Jednak inne zasilacze 12V dające potrzebne Ci 7-8A będą kosztować ponad 100zł na pewno.

Kable 12V kup dość grube, tak z 1.5mm, żeby nie było spadków napięcia za dużych. Ja mam od zasilacza poprowadzony grubszy kabel, który przy montażu rozdziela się osobno do zasilania montażu właśnie, a drugi idzie na tubus i tam zasila pozostałe elementy. Jeśli hub zasilasz osobnym zasilaczem z 230V to warto kupić do niego przetwornicę 12/5V żeby już całość była zasilana z 12V.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip - to jest małe zgrabne urządzenie, które nawet zawilgocone działa bezawaryjnie, zabezpiecza wszystko łącznie z grzałkami - no i co najważniejsze bardzo tanie :) http://allegro.pl/zasilacz-xbox-360-oryginalny-150w-jasper-f-vat-gw-i4486854812.html

Co do miejsca, w którym umieścić skrzyneczkę to poszukam fotek lub Ci rozrysuje później.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki Panowie :)

Jacek ale tanio! :o ostatnio jak szukałem to były same po >70zł, w takim razie skoro ten chwalicie to zaraz kupię.

Jak powinny wyglądać zabezpieczenia? Jakieś antyprzepieciowe itd, nie wiem nawet jakie- nie znam się :P

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki Panowie :)

Jacek ale tanio! :o ostatnio jak szukałem to były same po >70zł, w takim razie skoro ten chwalicie to zaraz kupię.

Jak powinny wyglądać zabezpieczenia? Jakieś antyprzepieciowe itd, nie wiem nawet jakie- nie znam się :P

Nie znam się również, dlatego zrobiłem tak: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2109-zasilanie-setupu/

Bardzo fajnie robi też Radek Haspol - pokazywałem Ci w Ustce u Radka no i na pewno Łukasz.....

 

Co do kabli sylikonowych dwużyłowych to zostało mi 10 m mogę Ci za zatomskie kolacje opchnąć ;)   http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3832-dwuzylowy-przewod-sylikonowy/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip -  dobrze, że się za to wziąłeś. U mnie zasilacze wiszą na pierze i tych kabli jest mnóstwo. Docelowo też będę wykorzystywał zasilacz od x-boxa.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........ mój zestaw zaczyna wyglądać jak spaghetti, trzeba się za to wziąć... ;)

 

Panowie, może być ten zasilacz? Te same pieniądze, co podlinkowany przez Jacka, a trochę (25W) mocniejszy (skoro mocy nigdy za dużo... :P )

Pewnie, że może - ja chyba mam nawet tę wersję.

A co do spaghetti to chyba tego nie przebije :D

 

post-476-0-59331200-1408187942_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że może - ja chyba mam nawet tę wersję.

 

 

Kupione ^-^

 

No aż tak źle jak na tym zdjęciu to nie jest, tutaj moje zdjęcie już nieaktualne, ale wg mamy "plątanina kabelków przebija nawet tą za telewizorkiem :) "

 

post-901-0-14035500-1408189003_thumb.jpg

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Najprostszy sposób na zwisające kabelki to zrobić z nich sprężynki - zdejmujemy pręt przeciwwagi, obwijamy na nim kabelek i podgrzewamy suszarką do włosów. Powstaje sprężynka chodź nie za mocna to kabelek już tak nie zwisa. 

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy sposób na zwisające kabelki to zrobić z nich sprężynki - zdejmujemy pręt przeciwwagi, obwijamy na nim kabelek i podgrzewamy suszarką do włosów. Powstaje sprężynka chodź nie za mocna to kabelek już tak nie zwisa. 

Ale ciągnie w dół i to ze zwiększonym ciężarem (o spiralę - więcej go w górze) - najważniejsze to ,,puścić" wszystkie w osi głowicy montażu jedną wiązka w dół.

Krótkie od kamerek i montażu  do huba i jeden w dół razem z zasilającymi jak wyżej na fotce Kudiego wtedy nic nie ciągnie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)