Skocz do zawartości

CIEKAWE OBIEKTY TYGODNIA - KONKURS dla początkujących!!


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Robert - świetny pomysł miałeś 8)

Pięknie się te relacje czyta - Gratuluję Państwu biorącym udział w Astro-zabawie 8)

Eksperci nocnego nieba rosną :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Welony w Łabędziu chyba odnalazłam, ale były widoczne tylko z filtrem OIII w ES 14mm jako czarne smugi zasłaniające gwiazdy Drogi Mlecznej.

Niestety, ale musisz powtórzyć obserwację Veila.  Z filtrem OIII ten kompleks mgławic wygląda - hmm,  jak zawieszone w przestrzeni szare smużki papierosowego dymu, z subtelnie zarysowaną, lecz oczywistą strukturą.  Użyj długoogniskowego, szerokokątnego okularu - ES-ik 14 mm do tego obiektu niezbyt się nadaje (za duże powiększenie, trochę mała źrenica wyjściowa). 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na następnym zlocie w Zatomiu rezerwuję sobie miejscówkę obok Ewy. Wygląda na to że niczego nie będzie trzeba szukać samodzielnie.

Koleżanko gratuluję zakupu nowego sprzętu, nie ukrywam że jestem pod wrażeniem Twoich postępów w zakresie obserwacji nieba.

 

Pozdrawiam

Jacek

Zobaczysz Jacku, zobaczysz, będziemy jak te dzieci, stali koło niej i chłonęli wiedzę, wiadomości  i ciekawostki, którymi Ewa będzie nas raczyła... :D

  • Like 2

SW Dobs 12" rozsuwany, Coronado PST 40/400, ES 24 mm, LVW 13 i 8 mm, WO SWAN 33 mm, filtry UHC-S, O-III, H-beta, Powermate 2,5x Tele Vue i inne rzeczy, mniej ważne ale też potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28-10-2014 nadejszła kolejna bezchmurna nocka. Na początku fociarze (czyli nasz Pan na Zamku ? Jacek oraz moja skromna osobistość) ustawiali na wyścigi swoje setupy, aby jak najszybciej zbierać fotony. W tym czasie Michał tańcował już ze swoją 14? Franią. Gdy ogarnęliśmy astrofoto chodziliśmy na żebry do Michała podkradać wizualne obrazki. Michał szalał i łapał obiekty jeden za drugim, nocka ? choć bez szału jeżeli chodzi o warunki ? była baaardzo owocna. Ja starałem się przemycić kolejną listę Ignisdei'a i tak oto co udało się wyłapać z III menu:
1. oczywiście Plejady czyli M45 w Byku ? ?oczywiście? bo to obiekt, który musi być ?zaliczony? w bieżącym okresie (zresztą wystarczy spojrzeć na galerię fotek: teraz Plejady, Andromeda, zaraz Orion i in. ?must have?). Wrażenia niesamowite z uwagi na jasność głównych gwiazd. Do teraz mam dylemat czy lepiej Plejady wyglądają potraktowane przez lornetkę, czy też powiększone w 14?. W lornetce zanurzamy się w przestrzeń z głównym daniem w postaci gromady. W teleskopie M45 ledwo mieści się w kadrze, ale widzimy już kolorek zimno-niebieski. Udało się zauważyć również smugi mgławicy. Mamy więc dwa obiekty w jednym: i gromadę i mgławicę
2. Jak Plejady to dalej Hiady ? luźna gromadka z samcem alfa czyli Aldebaranem na czele. Na tle innych gwiazd w gromadzie wybija się ciepłym kolorkiem. Znowu uważam, że obiekt raczej dla lornetki i to najlepiej na statywie.
3. w sąsiedztwie Byka wyłapaliśmy gromady otwarte M35, M36, M37. Gdym miał oceniać po skupieniu to posegreguję od tyłu: M37 najbardziej zbliżona do kulistej, większość gwiazd mniejszej jasności, duża ich ilość, gęsto skupionych; M36 sporo gwiazd, drobniejsze w kole i sporo większych rozłożonych jak ramiona galaktyki; M35 podobna wielkościowo do M36 z zaznaczeniem, że większe gwiazdki rozłożone bardziej luźno. Obiekty stosunkowo łatwe do odnalezienia.
4. M1 ? mgławica Krab w Byku. Szukając podchodziliśmy kilka razy, w końcu na spokojnie utrafiona od razu. Już nie pamiętam, jakie okularki Michał powsadzał Frani. Bałem się, że to za mały obiekt, żeby zrobił wrażenie, ale jednak nie. W dużym powiększeniu mgławiczka zajmowała ok. 1/3 pola, kształtem przypominając jajko. Trochę się zawiodłem licząc na uchwycenie charakterystycznych żyłek. No niestety, nie tym razem, ale obiecuję sobie, że tutaj wrócę. Krabik niby nic, a ma w sobie to coś. W końcu to nr 1 u Messiera.
5. Uran ? tu było trochę kłopotów z interpretacją. Obiekt niewielki, w mniejszych powiększeniach sugerowaliśmy się kolorem (faktycznie ma zimną, niebiesko-białą barwę), w większych zauważalna była tarczka, a nie punkt jak w przypadku gwiazd
 
z III listy tyle, ale ta nocka obfitowała jeszcze w inne obiekty DSO w ilości może 30, może 40 a może i 50. W końcu 6 godz. na powietrzu musiało czymś zaowocować.
  • Like 9

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ostatnia lista w tym roku. Obiekty mogą się powtarzać z poprzednimi, ale to niczemu nie szkodzi.Wszystkie są widoczne tej nocy. Po Nowym Roku (na podstawie opublikowanych relacji) wyłonię moim zdaniem najciekawszego obserwatora/obserwatorkę, która/y otrzyma pocztą "atlasa nieba", kolejne miejsca nie będą wyszczególniane i premiowane.

  • NGC 253 Galaktyka spiralna w Rzeźbiarzu
  • Achrid - Eta Kasjopei (Gwiazda podwójna)
  • Navi Gamma Kasjopei (Gwiazda podwójna)
  • Messier 33 (Galaktyka w Trójkącie)
  • Tau Ceti Wieloryb (Gwiazda podwójna)
  • Omikron Ceti Wieloryb (Gwiazda podwójna)
  • Messier 77 Galaktyka spiralna w Wielorybie
  • Epsilon Eridani Wieloryb (Gwiazda podwójna w Eridanie)
  • Messier 45 Plejady Gromada otwarta w Byku
  • Melotte 25 Hjady Gromada otwarta w Byku
  • Alfa Tauri Aldebaran (Zmienna gwiazda podwójna )
  • Beta Oriona ?Rigiel
  • Messier 79 Gromada kulista w Zającu
  • Starfish, Messier 38 Gromada otwarta w Woźnicy
  • Messier 1 Mgławica Krab w Byku
  • Miessier 42 (królowa mgławic w Orionie)
  • Bernard 33 To Koński Łeb w Orionie (uwaga obiekt wymaga apertury min. 12? oraz filtra H-beta
  • Betelgeza ?Alfa Oriona (Gwiazda podwójna)
  • NGC 2244 Gromada otwarta w Jednorożcu
  • NGC 2237 Mgławica Rozeta w Jednorożcu
  • Syriusz (psia gwiazda) ?Alfa Psa Wielkiego (Gwiazda podwójna)
  • Eskimos NGC 2392 Planetarka w Bliźniętach
  • Procjon?Pies Mały (Gwiazda podwójna)
  • Gamma Lwa Algieba (Gwiazda podwójna w Lwie)
  • Messier 29 Gromada otwarta w Łabędziu

 

POWODZENIA

 

post-3-0-76201600-1418995065_thumb.jpg

 

edyta: Dodaję jak zwykle screen sytuacyjny ze Sky-safari 4pro

  • Like 7

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I prośba do Forumowiczów, "karmcie" opisy Waszych faworytów polubieniami -  od początku istnienia tematu. Czytam je po raz wtóry i wciąż ciężko mi wybrać -wszystkie są świetne. Bierzcie pod uwagę w Waszej ocenie (prócz ilości wymienianych obiektów) szczególnie  rzeczowość opisów oraz skalę trudności,  jak i  trud jaki  dany User włożył w daną sesję obserwacyjną.  Walka nowicjusza z nowo-otwartą kartą, przy udziale budżetowego sprzętu, często przy niedostatecznie ciemnym niebie i zmiennych warunkach pogodowych -zasługuje na podwójny szacun! Plusujcie też opisy które najbardziej Was oczarowały   Będę się prócz własnych preferencji posiłkował też ilością Waszych lajków! 

Atlasik nówka spakowany i czeka ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I prośba do Forumowiczów, "karmcie" opisy Waszych faworytów polubieniami -  od początku istnienia tematu. Czytam je po raz wtóry i wciąż ciężko mi wybrać -wszystkie są świetne.

A czy dopuszczalne są opisy na podstawie obserwacji w CdC, Stellarium czy Guide9 ??? ::) ???  Bo najbliższe nocki nad morzem...  post-476-0-39748600-1418996211.jpg

 

O - znalazłem pierwsze zadanie :)

 

post-476-0-64455300-1419002272_thumb.jpg

 

Tak a karmić trzeba :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi marzy się odpowiednik konkursu im. H. Kowalewskiego - dla wizualowców. Gdyby pomysł zyskał poparcie, można by w styczniu przeprowadzić głosowanie na najlepszą relację z obserwacji zamieszczoną na FA w 2014 r. Jest ich trochę i byłoby z czego wybierać. Co Wy na to? 

Ps. W najbliższych tygodniach szanse na pogodne noce są... powiedzmy, że mocno ograniczone i trzeba będzie czymś się zająć, by przetrwać jakoś do marca  :D

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)