Skocz do zawartości

CIEKAWE OBIEKTY TYGODNIA - KONKURS dla początkujących!!


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Przed nami parę dni pogody - choć Munio wchodzi w paradę - Admin z nagrodą czeka - lukajcie i piszcie :)

Później chwilowe załamanie i ideał od 25 - 28.09 - Zatom 8)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W końcu Warszawa ujrzała niebo :D Po dłuższym oczekiwaniu na polepszenie pogody.....doczekałem się :) Będąc pewnym że wypadnę na jakieś co-nieco z gwiazdkami i DS`ami ok. 21 stwierdziłem że jadę, ale bez teleskopu bo od horyzontu widać było lekkie mleko na niebie. Złapałem za mojego Nikona 10x50 EX i wybrałem się pod las, biorąc ze sobą listę Ignisdei`a:)

Na początek z listy odsiałem gwiazdy podwójne, obiekty w Strzelcu, Herkulesie, Woźnicy (łysy!). Na wstępie wycelowałem w M31 Andromedę, dosyć duża mgiełka, ale był to chyba najsłabszy widok jaki dotychczas miałem okazję podziwiać w M31:/ Następnie widząc że mleczko idzie ku zenitowi, wziąłem się za Wielką Niedźwiedzicę - Mizar i Alkor wyraźnie od siebie odseparowane, fajnie to wygląda przez lornetkę, tym bardziej że gołym okiem, przy takim niebie jest to niemożliwe. Od razu po Mizarze, M101......dłłługo celowałem, wypatrywałem z myślą że coś tam zobaczę, chociaż mikro-mgiełkę, nawet żeby chociaż wyobraźnia trochę pomogła ..................i nic:) Niestety mleczko na niebie już dało o sobie znać. Galaktyka Bodego, to samo:( Następny cel Gromada Podwójna, trafiona od strzała, bardzo wyraźnie widoczna, poszczególne gwiazdy i słabsze w tle. M34 - zacząłem żałować że nie wziąłem teleskopu :/ Całkiem dobrze widoczna i po raz pierwszy przeze mnie. Poświęciłem na nią najwięcej czasu, bo wyglądała bardziej jak galaktyka niż gromada otwarta:) Będąc blisko M33, próbowałem ją namierzyć ale bezskutecznie. Na koniec Ds`ów wycelowałem w Dziką Kaczkę, jako że był to mój pierwszy obiekt DS, jaki zobaczyłem w teleskopie, pozostał sentyment:). Dobrze widoczna mgiełka, wyróżniająca się na tle innych gwiazd. Oczywiście na koniec nie omieszkałem zerknąć na Łysego....który zresztą chciał wypalić mi oczy!:) Wpakowałem się do samochodu i stwierdziłem że pomimo słabego seeing`u, obserwację uważam za bardzo udane, tym bardziej że pogoda nas ostatnio nie rozpieszczała a przynajmniej nasyciłem się widokami. Jak będzie okazja, biorę teleskop i dokańczam listę. Pozdrawiam:)

  • Like 9

GSO 8" DeLuxe, Nikon 10x50 EX,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny masz zestaw. Podziwiam kobietę co obserwuje nocne niebo, a i nie boi się składać i nosić elementów takiego zestawu.

 

Przypuszczam, że kitowy (czyli zestawowy) 25 mm mimo wszystko nie jest taki zły "w praniu".

Daje powieksznie z tego co widzę w Twojej stopce:  1200 / 25 = 48 x.    

 

To powiększene uważam za całkiem ciekawe do DS-ów.  Zwłaszcza dla młodych oczu.

"Starszacy" z racji gorszej już zdolności rozdzielczej swojego oka najbardziej lubią trochę większe (do gromad kulistych czy jako "najczęściej używane")

 

Ralacja cieszy ale i zazdrość (o niebo i sprzęt) wzbudza ;)

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż...muszę szczerze przyznać, że nic więcej z listy nie odnalazłam. Księżyc jest piękny, ale ty razem miałam chęć go zestrzelić. Bardzo utrudniał, a czasem nawet uniemożliwiał moim niewprawionym jeszcze oczom początkującego obserwatora odszukanie pozostałych obiektów. Zostawiłam je sobie na nów.

Za to w okolicach ?głowy? Żyrafy (sprawdziłam w Stellarium) zaobserwowałam dziwny obiekt, coś jak płonąca kula z ogonem dymu, niewielka, szybko się przesuwała i szybko zgasła. To był dosłownie moment. Nie wiem, co to mogło być.  ???

 

Teraz czekam na kolejną, obiecaną listę. Mam nadzieję odnaleźć z niej znów choć kilka obiektów. Do tego, by bez problemu odnaleźć wszystkie - jeszcze mi daleko.  :) 

  • Like 5

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikomu (w tym i mnie) na początku nie szło wyszukiwanie łatwo.

Pewnie to wiesz ale może ktoś z czytelników nie wie.

Warto jakoś oszacować sobie jaki kawałek mapy wpidzimy w szukaczu czy w okularze (25mm).

Na mapy patrzymy oświetlając je słabym czerwonym światłem aby zachować czułość oka na inne (typowo obecne) kolory.

 

Jeśli szukanie zaczynamy od znanej gwiazdy to stosujemy żmudny tak zwany star-hopping czyli skakanie po małych gwiazdkach widocznych na mapie po drodze do celu.

No i odwócony (jak jest taki) obraz-kierunki trzeba uwzględniać.  Alternatywną metoda do star-hoppingu jest omiatanie po kolei ("linia po lini") docelowego rejonu ale ...

najpierw trzeba trafić, mniej więcej, w ten rejon ;)

 

Jak nie mamy mapek (tu na forum jest gdzieś o darmowych) to ostatecznie kopiujemy obraz ze Stelarium do edytora obrazków (np paint) i odwracamy kolory (czarne tło zamienia się w białe) i drukujemy.

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odział w pierwszej części etapu ....myślę nie ma sensu dłużej wałkować tych obiektów

Jutro zapodam drugą CZĘŚĆ, nowe   obiekty do wyszukania, zlot w Zatomiu będzie fajną okazją do zrealizowania tych celów!

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa Partia materiału...na razie czas realizacji do końca września....Do roboty :)

  • Messier 33 (Galaktyka w Trójkącie )- Pinwheel czyli  Wiatraczek na patyku ;)
  • Messier 74 Galaktyka spiralna w Rybach  
  • Tau Ceti Gwiazda podwójna w Wielorybie
  • NGC 253 (Galaktyka Rzeźbiarza) ?Srebrna Jednodolarówka?
  • Alamach Gamma Andromedy (Gwiazda podwójna)
  • NGC2237 Mgławica Rozeta - Jednorożec
  • NGC 2264 Gromada Choinka - Jednorożec
  • NGC 2392 Eskimos mgławica planetarna w Bliźniętach
  • Procjon (Gwiazda podwójna) w Małym Psie
  • Messier 44 (Gromada otwarta ?Żłobek?  w Raku)
  • M51 Galaktyka w  Wielkim Wozie
  • Zeta Herkulesa (Gwiazda podwójna)
  • Messier 10 Gromada kulista w Wężowniku
  • M16 Orzeł Mgławica w Strzelcu
  • IC4756 Gromada Otwarta w Wężu
  • Beta Liry - Sheliak (Zmienna Gwiazda podwójna)
  • Messier 29 Gromada otwarta w Łabędziu
  • Welony w Łabędziu NGC 6960 Veil Zachodni i  NGC6992 Veil Wschodni  (Mgławice)
  • 61 Cygni w Łabędziu (Gwiazda podwójna)
  • Delta Cephei Gwiazda zmienna w Cefeuszu
  • I wisienka na torcie: Wodnik NGC 7293 Helix czyli Ślimak (Mgławica planetarna)
  • Like 5

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nowa Partia materiału...na razie czas realizacji do końca września.... 

  • NGC2237 Mgławica Rozeta - Jednorożec
  • NGC 2264 Gromada Choinka - Jednorożec
  • NGC 2392 Eskimos mgławica planetarna w Bliźniętach
  • Procjon (Gwiazda podwójna) w Małym Psie
  • Messier 44 (Gromada otwarta ?Żłobek?  w Raku

 

 

Trochę za wcześnie na te obiekty. Chcesz zmuszać młodych deesiarzy do pobudki o czwartej nad ranem? :P  

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ile razy rano wstawałem obserwować niebo  poranne... na zlocie będzie ku temu możliwość..do opisania minimum 5 obiektów..od konkursowiczów zależy z której pory nocy skorzystają :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ułatwienia podaje screena z Sky-safari. Macie tu te późnonocne obiekty. W zlotowy czwartek Ok godz 3.30  będziecie mieli już te obiekty na 24-tym stopniu nad horyzontem!

 

 

post-3-0-98961200-1410677267_thumb.jpg

  • Like 3

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek chyba nie masz zamiaru w najbliższym czasie dać ogłoszenia - Sprzedam: WO Megrez APO 90/600/f.6.2 + AFR-IV 0.8x, Atik383+ mono.........  

A w dziale Kupię: Newtona minimum 22" w idealnym stanie optycznym :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie,

Trochę ucichło w tym wątku...Wiadomo zlot i przeżycia z nim związane :)

 

Już jako świeżo upieczony posiadacz 203 mm lusterka (od połowy lipca br.) z chęcią przyłączę się do konkursu. Nie wiem tylko czy mocno angażować się jeszcze w obiekty z listy z 13 września czy oczekiwać pojawienia się niebawem nowych wyzwań? Oczywiście obiekty ze wspomnianej listy jak i poprzedniej mam zamiar w miarę możliwości wypatrzeć przy najbliższej okazji, o czym nie omieszkam poinformować w tym wątku.

 

A tak poza tym naprawdę bardzo ciekawe i inspirujące opisy. Dodam tylko że moje zainteresowanie astronomią dotychczas były czysto teoretyczne (literatura) nie licząc nielicznych obserwacji lornetkowych.

  • Like 5

Pogodnych nocy

 

Synta 8, kitowce 10 i 25 mm, Meade HD60 9mm, Classic Ortho 6 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trzecia pula obiektów

 

? Gamma Kasjopei Navi (Zmienna Gwiazda podwójna)
? Gwiazda Polarna (Zmienna Gwiazda podwójna)
? Messier 77 (Wieloryb) Galaktyka spiralna
? Plejady (Messier 45) Gromada otwarta -  Byk
? NGC 1535 Eridan (Mgławica planetarna)
? Hiady - Melotte 25 (Gromada otwarta) - Byk
? Beta Oriona Rigiel (Gwiazda Zmienna)
? Messier 79 (Gromada kulista w Zającu)
? Messier 1 (Mgławica Krab w Byku)
? Messier 37 (Gromada otwarta w Woźnicy)
? Messier 35 (Gromada otwarta w Bliźniętach)
? Messier 36 (Gromada otwarta w Woźnicy)
? NGC 2237 (Mgławica Rozeta w Jednorożcu)
? Syriusz -Alfa w Psie Wielkim (Gwiazda podwójna)
? Castor- Alfa w Bliźniętach (Gwiazda podwójna)
? Planeta Uran ? Obecnie w Rybach
? Alfa Barana - Hamal
? NGC 404 Duch Mirach - (Galaktyka Eliptyczna w Andromedzie)

 

 

post-3-0-98809400-1413201505_thumb.jpg

  • Like 5

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wpół do 12. Pogoda nie rozpieszcza-delikatnie mgli, DM wciąż delikatnie widoczna, jednak korzystać trzeba i z tego-prognozy nie są najlepsze. Zacząć chciałam od Urana, lecz ten z znalazł się w takim miejscu, że nic nie było widać. Chwyciłam się więc obiektów położonych w okolicy zenitu. Gamma Kasjopei Navi, czyli zmienna podwójna. Trudno było ją rozdzielić-wciąż jawiła mi się jako jasno-niebieski przecinek. Poległam. NGC 404-Duch Andromedy-nie ma co się rozpisywać-poległam drugi raz i choćbym jak się starała, nic nie widziałam. Na pocieszenie-M31 i M33. Następnie Plejady M45, które przez lornetkę prezentowały się jak gromadka błękitnych diamentów wyłaniających się z ciemnej otchłani Kosmosu. Na podziwianiu ich spędziłam ładnych kilka (naście) minut :D . Są naprawdę niesamowicie przepiękne! Poniżej Plejad leżą Hiady (Mell 25)-kolejna lornetkowa gromada gwiazd w Byku. Zawsze gdy na nie patrzę, kojarzą mi sie z z rozrzuconymi, ale jednocześnie zgrupowanymi w dwójki gwiazdami. Skierowałam swoją dwururkę na Chichoty królujące teraz w zenicie. Wydawały się bogatsze w gwiazdy niż zwykle, gdyż tam nie docierała do nich łuna bijąca od wschodu. Im również poświęciłam więcej czasu. Następnie chciałam skierować teleskop na Gwiazdę Polarną, ale okazało się że zaparował-nici z próby rozdzielenia Kastora, Syriusza czy bijącego pomarańczowym blaskiem Hamala w Baranie. Zawróciłam więc ku Woźnicy i jej gromadom otwartym: M38, M36, M37, NGC1934, NGC1907, NGC1857... Uff! Niezbyt doświadczonemu obserwatorowi (czyt. mi :P ) myliły się one wszystkie-tyle grup, grupek, grupeczek gwiazd. Czekając, aż Bliźnięta wzbiją się wyżej, rzuciłam jeszcze okiem na M42-Wielką Mgławicę w Orionie. Delikatnie świecąca, widoczna już gołym okiem. Przez lornetkę w jej centrum dotrzegłam 3 (a nawet 4) gwiazdy ułożone baaardzo ciasno, z pozoru wyglądające jak jedna gwiazda, a dopiero po dokładnym przypatrzeniu ukazały się oddzielnie ;) Zabrałam się za M35-to chyba była ona (a mogłam się pomylić, gdyż tak jak jest w przypadku Woźnicy, M35 sąsiaduje z innymi gromadami otwartymi). Lornetką ujrzałam ją jako skupioną grupkę gwiazd, a najjaśniejsze znich układały się w odwróconą literę "c". I na tym skończyłam-mgliło się coraz bardziej...

  • Like 9

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 rzuciłam jeszcze okiem na M42-Wielką Mgławicę w Orionie. Delikatnie świecąca, widoczna już gołym okiem. Przez lornetkę w jej centrum dotrzegłam 3 (a nawet 4) gwiazdy ułożone baaardzo ciasno, z pozoru wyglądające jak jedna gwiazda, a dopiero po dokładnym przypatrzeniu ukazały się oddzielnie ;)

 

 

 

 

 

 

To jest tzw. gromada Trapez. http://pl.wikipedia.org/wiki/Gromada_Trapez

 

A NGC 404 jest dość trudna bo obok znajduje się jasna gwiazda, ja sam już nie pamiętam czy ja wyłapałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na koniec dodam, że pisanie takich relacji to prawdziwa frajda :D

Ewo - czytanie Twoich relacji też 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na następnym zlocie w Zatomiu rezerwuję sobie miejscówkę obok Ewy. Wygląda na to że niczego nie będzie trzeba szukać samodzielnie.

Koleżanko gratuluję zakupu nowego sprzętu, nie ukrywam że jestem pod wrażeniem Twoich postępów w zakresie obserwacji nieba.

 

Pozdrawiam

Jacek

  • Like 2

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)