Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze próby z guidingiem niestety muszę jeszcze nad tym popracować ,bo nie wszystko idzie tak jak bym chciał,3/4 materiału jak na razie do wyrzucenia, i obróbkę też muszę poćwiczyć ):

4x360s, iso800, BKP150750, HEQ5 Pro SynScan, Canon EOS 400D

post-15-137699797432_thumb.jpg

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam jeszcze korektora dlatego fotka jest przycięta bo na brzegach była masakra ,a ostrość ustawiałem za pomocą MxDL i funkcji focus i inspect (;

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,Też mnie ten niebieski drażni,ale na dzień dzisiejszy nie wiem co z tym zrobić. ;)

Zmodyfikować canona lub przywyknąć  ;D

A na poważnie to możesz podciągnąć delikatnie czerwony na krzywych a niebieski troszkę przygasić.

(po lewej Twoja fotka, po prawej z moją ingerencją):

post-26-137699797442_thumb.jpg

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze próby z guidingiem niestety muszę jeszcze nad tym popracować ,bo nie wszystko idzie tak jak bym chciał,3/4 materiału jak na razie do wyrzucenia, i obróbkę też muszę poćwiczyć ):

4x360s, iso800, BKP150750, HEQ5 Pro SynScan, Canon EOS 400D

Hej,

Jak na pierwsze próby to całkiem nieźle. Zastanawia mnie tylko, dlaczego 3/4 materiału do kosza? Przy guidingu, nawet przy małej wrażliwości na pojechane gwiazdki (czyli jeśli są nieznacznie to jest OK) do użycia powinno być jakieś 90% materiału, jeśli tylko guiding działa (nawet byle jak, ale są korekcje). Jesteś pewien, że wszystko chodzi?

Na początek sugeruje też jaśniejsze i wyżej położone obiekty. Będziesz mógł skrócić czas a i tak fota będzie przednia. Teraz dogodnie położona jest choćby M81. Na płomień przyjdzie czas, tym bardziej, że startowanie do niego z niemodyfikowanym Canonem (zakładam, że taki masz??) jest średnio sensowne :)

Pozdrawiam

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie do M81 mierzyłem najpierw, i z 10-ciu sześciominutowych klatek tylko pierwsza była (i to też nie całkiem ) ok :-[ ,ciekawe czemu bo zaraz telep skierowałem na M1 i tam 10 minut wyszło punktowo, wszystkie 3 fotki ,które zrobiłem, wróciłem więc na M81 i znowu to samo, dzisiaj dokładniej wyważyłem telep i właśnie siedzę na ogródku, smarzy się zobaczymy co z tego będzie.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakieś wykresy guidingu? Sprawdziłeś, czy montaż reaguje na komendy korekcji? Jakim programem guidujesz? Nie to, żebym się czepiał, ale nie ma sensu w ten sposób robić zdjęć. 99% materiału użytecznego do obróbki to podstawa podstaw (ten 1% to jakby nam mucha usiadła na telepa, ale tego się nie przewidzi :) ) Pokaż jakąś klatkę, która teraz zrobiłeś to od razu zobaczymy co jest nie tak.

P.S. Rozumiem, że na biegun montaż jest ustawiony prawidłowo i w osi DEC nie ma dryfu??

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wykresów jeszcze tak daleko nie doszedłem (nie wiem jak je zrobić)::), montaż jest wypoziomowany i ustawiony według lunetki biegunowej i kalendarza ,metodą dryfu jeszcze nie wiem jak to zrobić ,walczę z tym, zaraz postaram się wrzucić fotkę M81.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu to samo patrząc na m42 punkciki ,a jak obróciłem na m81 tosię wszystko rozjeżdża ::)surowa klatka tylko przekonwertowana na jpg 480sec,iso800

post-15-137699797448_thumb.jpg

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna ta klatka, bo ma głębię jak z 2 bitowej kamery.... Histogram - masakra. Czym to konwertowałeś? Jakim softem?

Co do pojechania gwiazd, to spróbuj określić w jakiej osi ono jest (DEC czy RA). To kluczowa sprawa. Nie napisałeś czym guidujesz, może jakbym wiedział to byłbym w stanie pokazać gdzie są te wykresy :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna ta klatka, bo ma głębię jak z 2 bitowej kamery.... Histogram - masakra. Czym to konwertowałeś? Jakim softem?

Co do pojechania gwiazd, to spróbuj określić w jakiej osi ono jest (DEC czy RA). To kluczowa sprawa. Nie napisałeś czym guidujesz, może jakbym wiedział to byłbym w stanie pokazać gdzie są te wykresy :)

zapisałem jako tiff w MxDL, później w photofiltre do jpg, nie mam innego softu na laptopie,już się zbieram do domu bo niebo spowiły chmury,w domu na kompie coś pokombinuję guiduję w PHD i nieprzerobionym webcamem (CCD) creativ nx ultra.Pojechanie jest w DEC, tak myślę.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet głupi kabel od webkama może Ci takie problemy robić, jak zwisa luźno lub jest choć trochę napięty. Zakładam, że za guider robi 80/400 - jak ma plastikowy wyciąg, to niewiele trzeba, by się poddał. Do tego pewnie masz przedłużkę lub kątówkę i robi się spora dźwignia. Na lapku będzie wyglądało, że wszystko idzie pięknie.

Przerabiałem podobne niespodzianki z 70/500 - dopiero przymocowanie kabla do tuby (zaraz za wyciągiem i dodatkowo przy obejmie) znacząco pomogło. Ale ugięcia gdzieś cały czas  były, mniejsze, ale były.

Może nie tu jest problem, ale jak guiding idzie dobrze, a zdjęcie jest pojechane, to problem prawie na pewno będzie w okolicach wyciągu lub mocowania guidera.

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ,może to być to ,a może (choć pewnie oba problemy się nakładają na siebie),nie bardzo dokładne ustawienie montażu na biegun, dziś czytałem o metodzie dryfu ,jak jutro pogoda pozwoli to spróbuję oba te zagadnienia doprowadzić do porządku.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ,że miałem wyżej wymieniony problem postanowiłem jeszcze raz wycelować w NGC2024 ,tam przynajniej wszystko grało, tym razem 9x480sec,iso800 chciałem więcej ,ale chmury mi wszystko zniweczyły. :-\

post-15-137699797513_thumb.jpg

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Konik się na zdjęciu pokazał :)

W pierwszej kolejności wyeliminuj ugięcia.

Ustawienie na biegun jest ważne, ale jak masz dobrze wyjustowaną lunetkę biegunową, wypoziomujesz montaż, to bez metody dryfu od biedy da się przeżyć. Guidowanie nadrobi spokojnie drobne niedociągnięcia i na początek to wystarczy (choć ja cały czas tak robię, trochę z lenistwa  :P )

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności wyeliminuj ugięcia.  :P )

Sam przymierzam się do guidingu, więc nasuwa mi się mnóstwo pytań w obawie przed podobnymi problemami jakie ma Grzegorz...

Zastanawiam się, bo przecież większe ugięcia powinny być gdy ramię siły (od obciążenia wyciągu) jest większe, czyli gdy oś optyczna jest bardziej poziomo. A przecież jest bardziej poziomo w przypadku M42 niż M81? Podczas gdy kreski wychodzą w M81 a nie M42.

To tak czysto teoretycznie :-X

No i podstawowe pytanie jaki mi się nasuwa, to w jaki sposób stwierdzić, że te ugięcia rzeczywiście występują?

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziomować trzeba montaże azymutalne. W paralaktycznych oś deklinacji musi być równoległa do osi obrotu Ziemi, a wypoziomowanie nie ma żadnego znaczenia.

Skoro twierdzisz, że złe prowadzenie jest w osi deklinacji, to przyczyną może być zły kierunek pracy silnika DE.

Przy teleskopie skierowanym na Oriona jest OK, a przy M81 źle, bo musiałeś przekręcić tubę o 180 stopni.

W takim wypadku trzeba zmienić kierunek pracy silnika lub w programie guide'jącym zmienić kierunek poprawek.

To jest tylko hipoteza, bo mam zbyt mało danych, ale warto sprawdzić.

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziomować trzeba montaże azymutalne. W paralaktycznych oś deklinacji musi być równoległa do osi obrotu Ziemi, a wypoziomowanie nie ma żadnego znaczenia.

...

Jeżeli Grzegorz ustawia na lunetkę i kalendarz to poziomowanie ma znaczenie  (temat był kilka razy wałkowany na sąsiednich forach). Ale tak czy inaczej nie powinno to powodować takiego pojechania.

PHD po skalibrowaniu nie powinien robić cudów z kierunkiem pracy silnika. Jak by tak było to każda korekta powodowała by zwiększenie błędu i pojechanie było by duuużo większe.

Zastanawiam się, bo przecież większe ugięcia powinny być gdy ramię siły (od obciążenia wyciągu) jest większe, czyli gdy oś optyczna jest bardziej poziomo. A przecież jest bardziej poziomo w przypadku M42 niż M81? Podczas gdy kreski wychodzą w M81 a nie M42.

To tak czysto teoretycznie :-X

No i podstawowe pytanie jaki mi się nasuwa, to w jaki sposób stwierdzić, że te ugięcia rzeczywiście występują?

Jak stwierdzić że ugięcia występują ? Guidowanie idzie pięknie, a fotka pojechana - znaczy się coś trzeba poprawić :)

Wyciąg od ciężary samego webkama się praktycznie nie ugnie, ale tak jak pisałem wcześniej, kabelek może robić różne cuda. Może tak jest stanowisko rozstawione, że przy okolicach M42 kabel ma dużo luzu i nic zauważalnego się nie dzieje. W innym położeniu może się napinać. To też jest tylko moje gdybanie, bo problem może być całkiem gdzie indziej ?

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guidowanie idzie pięknie,

Ale tego, zdaje się, nie wiemy w tym przypadku. Nieprawdaż? Kolega powinien pokazać logi to będzie można coś stwierdzić. PHD nie znam, więc nie podpowiem gdzie to znaleźć.

Jeszcze co do ustawiania na biegun - metodę dryfu można sobie odpuścić, focę od 5 lat i nigdy tego nie robiłem :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie:

1. poziomować można zgrubnie (chociaż niektórzy kiedyś twierdzili inaczej :P)

2. metoda dryfu nie jest konieczna

Jak gdybamy, to gdybamy ;D

Czy przyczyną może być złe wybalansowanie całego ustrojstwa?

Lub niezjustowany guider z osią optyczną teleskopu?

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guidowanie idzie pięknie,

Ale tego, zdaje się, nie wiemy w tym przypadku. Nieprawdaż? Kolega powinien pokazać logi to będzie można coś stwierdzić. PHD nie znam, więc nie podpowiem gdzie to znaleźć.

Jeszcze co do ustawiania na biegun - metodę dryfu można sobie odpuścić, focę od 5 lat i nigdy tego nie robiłem :)

To była odpowiedź na teoretyczne pytanie Maquu. U Grzegorza można tylko założyć, że jest ok, ale jak sam tego nie potwierdzi, to tylko pewności nie będzie.

W 2008 roku sam przechodziłem pierwsze wesołe próby z guidowaniem. Tak ku przestrodze można poczytać temat na AM: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=5556.

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Czy przyczyną może być złe wybalansowanie całego ustrojstwa?

Lub niezjustowany guider z osią optyczną teleskopu?

Złe wyważenie może być przyczyną szarpnięć i szybszego zużycia montażu (tak mi się przynajmniej wydaje). Luzy na montażu, zwłaszcza przy wietrze, też dają popalić.

Co do ustawienia guidera względem tuby - przy perfekcyjnym ustawieniu na biegun nie powinno mieć to znaczenia. W praktyce i tak mniej więcej osie się pokrywają (wszyscy budują zestawy w podobny sposób :) ) i od biedy też można to pominąć.

Jak pisze bzdury to proszę mnie poprawić !

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piraniusz, przeczytałem wątek, który podrzuciłeś...i niewiele kumam. Pewnie w praktyce więcej się wyjaśni. Ale jedna rzecz mnie nurtuje (może to lamerskie pytanie będzie):

"Jak wyregulujesz RA podobnie jak Dec to bedzie lepiej . W RA tez musi byc luz . To nie tej klasy montaz aby bezluzowo poprawnie dzialal."

Co to w praktyce oznacza jeśli możesz krótko przybliżyć? Czy chodzi o to, że nie można na maxa zablokować osi RA i DEC?

P.S. Sorry Grzegorz, że Ci trochę zaśmiecam wątek, ale może też z tych pytań skorzystasz :-\

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam, to chodziło o to, by zostawić niewielki luz na styku ślimak-ślimacznica. Przez jakiś czas tak miałem montaż wyregulowany, ale jakoś nie bardzo mi się to sprawdzało. Teraz mam bez wyczuwalnych luzów i jakoś lepiej mi ustrojstwo działa. Oczywiście nie jest to skręcone na maxa. Ale do optymalnego ustawienia trochę czasu dochodziłem.

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piraniusz, przeczytałem wątek, który podrzuciłeś...i niewiele kumam. Pewnie w praktyce więcej się wyjaśni. Ale jedna rzecz mnie nurtuje (może to lamerskie pytanie będzie):

"Jak wyregulujesz RA podobnie jak Dec to bedzie lepiej . W RA tez musi byc luz . To nie tej klasy montaz aby bezluzowo poprawnie dzialal."

Co to w praktyce oznacza jeśli możesz krótko przybliżyć? Czy chodzi o to, że nie można na maxa zablokować osi RA i DEC?

P.S. Sorry Grzegorz, że Ci trochę zaśmiecam wątek, ale może też z tych pytań skorzystasz :-\

Spoko czytam to z ciekawością , a może mi ktoś powiedzieć jak sprawdzić a tym bardziej wrzucić te "logi"?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)