Skocz do zawartości

Sterowanie heq5 przez bluetooth- jak to zrobić?


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Ponieważ upraszczam mój zestaw, i chce się pozbyć pilota SynScan z każdej sesji (dwa zbędne kabelki) chce sobie zrobić ten taki mały pierdzielnik który wkłada się w miejsce pilota i mogę sterować montem przez BT.

Wiem, że można kupić gotowe (na AP ktoś robił, chyba Dominik po ~100zł) ale chce sobie zrobić samemu.

Jakie części mam kupić i jak to zrobić?

Pozdrawiam!

Filip

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że można kupić gotowe (na AP ktoś robił, chyba Dominik po ~100zł) ale chce sobie zrobić samemu.

Jakie części mam kupić i jak to zrobić?

 

Napisz do Dominika - to porządny gościu - zapewne podrzuci Ci jakiś schemacik wraz z wykazem elektroniki...

Robi też to Korneliusz - ja mam od niego. http://astro.elektroda.eu/index.php/interfejs-bluetooth-do-heq5-i-eq6

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, Dominik to porządna firma, mam to cudo od niego, aktualnie nie używam bo nie mam jeszcze astrobudki a tam ma docelowo pracować. Jeżeli chcesz potestować to mogę zabrać na zlot.

 

P.S. Właśnie się zorientowałem, że potrzebujesz do HEQ5, ja mam EQ6, nie jestem pewien na 100% czy są kompatybilne ale jeżeli piloty są takie same to nie powinno być problemów.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Właśnie się zorientowałem, że potrzebujesz do HEQ5, ja mam EQ6, nie jestem pewien na 100% czy są kompatybilne ...

Słyszałem tłumaczenie komuś przez Korneliusza na zlocie ze różnią się - proponuję się dowiedzieć na 100 % bo mozna uszkodzić BT lub elektronikę montażu...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem z Dominikiem trochę wiadomości, i jednak to "trochę" bardziej skomplikowane niż myślałem. Oszczędności też nie są jakieś wielkie.

W związku z tym, zamówiłem moduł u Dominika, w przyszłym tygodniu będę go miał ;)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem z Dominikiem trochę wiadomości, i jednak to "trochę" bardziej skomplikowane niż myślałem. Oszczędności też nie są jakieś wielkie.

W związku z tym, zamówiłem moduł u Dominika, w przyszłym tygodniu będę go miał ;)

Chciałem takie rozwiązanie i podejście do tematu zasugerować bo sam zajmuję się trochę elektroniką i wiem, że po prostu się nie opłaca. Z drugiej strony żal mi było gasić twój zapał :)

Rozwiązanie Dominika jest bardzo zgrabne i w rozsądnej cenie ale traci się frajdę z własnego ATM

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc później...

A czy istnieje jakiaś darmowa aplikacja planetarium, Typu Sky Safari Pro na Androida za pomocą , której można by sterować montażem tak jak z laptopa ?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - z tego co czytałem to SkyPortal Celestrona i Stellarium Mobile (nie jestem pewien ale Mobile Obserwatory też...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Sky Portal , ale przez bluetooth się chyba nie da tylko przez WiFi , kupiłem teraz Stellarium mobile i też nie widzę opcjii sterowania montażem :(

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co wozić drzewo do lasu ...

Wszystko u nas jest. Trzeba tylko poszukać.

Sterowanie w ogóle i sterowanie bezprzewodowe -

 

A przy okazji jeszcze artykuł źródłowy - http://astropolis.pl/topic/42740-monta-pod-kontrol-sinego-zba/

 

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ma piernik do wiatraka? Przecież mam już ten moduł i z kompem działa bez problemu, chodzi o to , że można by go wykożystać w polu podczas obserwacji, ale nie wiem jak? Przez Virtuoso łączy się bez problemu, ale przez sky portal celestrona i stellarium nie mam pojęcia jak to zrobić a w Virtuoso zbyt wielkiego pola do manewru nie ma poza połączeniem z montem i ręcznym sterowaniu nim.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Trochę odkopię temat, chciałem sobie zrobić kabelek do montażu NEQ6, kupiłem moduł HC-06, sparowałem (ale nie połączyłem, bo nie mogę) go z komputerem i na tym koniec. Za żadne skarby nie mogę wejść w tryb AT, żeby przeprogramować moduł. Mam kupiony kabelek konwerter USB-RS232 przez który próbowałem się połączyć z różnymi programami typu PuTTy, TeraTerm itd, próbowałem też swoich sił przez Arduino. 

Nie wiem czy moduły Hc-06 mam uwalone lub sam je uwaliłem, czy po prostu nie umiem tego wszystkiego podpiąć do kupy, ale walczę z tym od kilku dni i dużo szukałem po internecie. 

Może macie jakieś pomysły co i jak sprawdzić.

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Amper napisał:

 Za żadne skarby nie mogę wejść w tryb AT, żeby przeprogramować moduł.

Tu jest pewien haczyk. Tryb AT działa zawsze na prędkości 38400, niezależnie od tego, co się ustawi i co jest w normalnym trybie (9600 chyba domyślnie).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo na tym module to nie będzie działać z tego co pamiętam , musi być ten https://archiwum.allegro.pl/oferta/modul-bluetooth-rs232-ttl-4-pin-7-25v-ttl-5v-bufor-i5983338541.html powodem jest napięcie zasilania, HC-06 ma 3,6-5 V i obawiam się, ze go spaliłeś, ten od Plusz Misia ma 7-25V

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za troskę, ale ten moduł nigdy nawet nie widział montażu. Najpierw chce zrobić konfigurację, a później podłączenie do monta. Ogólnie działam na wzór ze stronki z linku poniżej i układ obniżający napięcie już zrobiłem, ale tak jak pisze najpierw chce go zaprogramować pod siebie, a dopiero później będę robił podłączenie do monta, którego i tak że sobą nie mam.

http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect2.htm

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że tak, ale co chcesz tam konfigurować? ja w moim nie konfigurowałem nic poza nadaniem nazwy i hasła.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

 


Odkopię temat. Czy jest możliwe na dzień dzisiejszy połączenie HEQ5 z SkySafari na Androidzie (WiFi albo bluetooth) z wykorzystaniem jakiegoś chińskiego modułu typu HC06 albo ESP8266 ?

 

 

Wiem że są gotowe rozwiązania za kilkaset złotych marki SW ale czy komuś samemu udało się taką komunikację osiągnąć. Mam pilota SynScan ze złączem USB i działa bez problemu z komputerem ale pomimo kilku prób nie udało mi się uzyskać komunikacji z telefonem wykorzystując wymienione wyżej moduły (z tego co widzę po forach to nie jest takie proste ale może jednak..).

 

Pozdrawiam,

Tomek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chemik22 napisał:


Odkopię temat. Czy jest możliwe na dzień dzisiejszy połączenie HEQ5 z SkySafari na Androidzie (WiFi albo bluetooth) z wykorzystaniem jakiegoś chińskiego modułu typu HC06 albo ESP8266 ?

.....

HEQ5 czyli Skywatcher, co nie? :) Rozkręć pilota. Jeśli jest to wersja z płytką od Celestrona (a jest taka) to możesz zrobić to analogicznie jak w tym poście. Jeśli nie zrób zdjęcie płytki i wyślij na PW zobaczę co to za zwierz i jak będę mógł to coś poradzę.

  • Thanks 1

Na co komu niebo bez gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Virus napisał:

HEQ5 czyli Skywatcher, co nie? :) Rozkręć pilota. Jeśli jest to wersja z płytką od Celestrona (a jest taka) to możesz zrobić to analogicznie jak w tym poście. Jeśli nie zrób zdjęcie płytki i wyślij na PW zobaczę co to za zwierz i jak będę mógł to coś poradzę.

 

 

Jutro obejrzę i jak będzie ta sama płytka to wstawię tam moje HC06.. Dzięki ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam moduł  BT z  Hco6. który moze być podpiety zamiast pilota do sterowania z kompa i podłaczony do pilota aby sterować z komórki.  Ja stosuję póki co tylko to drugie rozwiązanie. Do sterowania teleskopem  uzywan Skysafari Plus i wszystko ładnie działa 

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 godzin temu, Virus napisał:

HEQ5 czyli Skywatcher, co nie? :) Rozkręć pilota. Jeśli jest to wersja z płytką od Celestrona (a jest taka) to możesz zrobić to analogicznie jak w tym poście. Jeśli nie zrób zdjęcie płytki i wyślij na PW zobaczę co to za zwierz i jak będę mógł to coś poradzę.

 

Zrobiłem zdjęcie. Wygląda dość podobnie moja płytka (Piot to SynScan SkyWachera wersja z wbudowanym USB). Do których nóżek proponowałbyś się polutować z sygnałami ? Tak samo jak kiedyś w punkt D22 i D21, i czy mógłby być to po prostu do tych kondensatorów podpięte ? bo widziałem że wtedy proponowałeś zdrapać farbę ze ścieżki..

 

 

IMG_20200814_150334.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)