Skocz do zawartości

Sesja obserwacyjna 8/9.02.2011


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ Astronoce się wciąż podnoszą, relacja ląduje tu :)

Niestety, jest ograniczenie do dwóch załączników, reszta fotek będzie na AN.

Jeziory Wielkie 8/9.02.2011

20:00-00:30

W końcu pogodna, sucha noc zimowa!

Jules - Synta 8" Dob

Polaris - Synta 8" Dob + lornetki TENTO 10x50 BPC i Nikon Action VII 7x50 CF

Tomas - Messier Bresser 200/1000 GOTO

Ucio - lornetka TENTO 15x50 BPC

Dymsza - Messier Bresser 130/1000 MON-1

Pięć osób na trzy samochody - w takim składzie udało nam się spotkać w Jeziorach. Jadąc na miejscówkę, zachmurzenie sięgało 70-100% ale po 20 chmury przedmuchało i mieliśmy do 00:30 piękne, przejrzyste niebo. Wiatr był zarówno naszym sprzymierzeńcem jak i wrogiem - zupełny brak wilgoci to niewątpliwa zaleta, ale czynnik chłodzący do temperatur ujemnych był już mniej przyjemny.

Takich warunków nie mieliśmy już dawno, dlatego wiele czasu spędziliśmy gapiąc się na gwiazdozbiory i omiatając niebo lornetkami. Jules dzielnie czesał Herschele w okolicy tylno-dolnych partii Wielkiego Psa, aż do czasu kiedy podmuch wiatru porwał mu listę z notatkami :) Niestety, poleciała w mokre błoto w okolicach obory i nie było szans nawet na poszukiwania. Hitem nocy była M42. Oczywista klasyka :) Ale nikt nie zaprzeczy jej pięknu w każdym powiększeniu - od lornetki 7x do 171x w teleskopie. No i oczywiście pięć składników Trapezu.

Rzuciliśmy jeszcze okiem na zachodzący sierp Księżyca (zmusiłem się do podpięcia Nikona do Synty i strzeliłem fotkę), a kiedy zaszedł, skupiliśmy się na słabszych obiektach nieba zimowego... i szybko się przekonaliśmy, że luty to już schyłek zimy... Chciałem zabrać się za gromady otwarte w Wielkim Psie i Rufie, a okazało się, że właśnie chowają się za oborę. Przesunęliśmy się więc wyżej i zrobiliśmy przegląd co ładniejszych obiektów jesienno-zimowej Drogi Mlecznej od Kasjopei, przez Perseusza, Woźnicę, Oriona, Bliźnięta, Jednorożca, po północne krańce Wielkiego Psa i Rufy. Około północy mieliśmy okazję spojrzeć na galaktyki w Lwie i na Saturna który pływa jeszcze w zupie atmosferycznej, choć dał nam już przedsmak wiosennych spotkań z Władcą Pierścieni :)

Wcześniej atlas Takiego otworzył mi się na mapie nr 54 czyli wschodniej części Bliźniąt. Rzut oka i zamajaczyło mi na niej kilka małych elips oznaczających to co lubimy najbardziej czyli galaktyki :) Nie jest to zagłębie galaktyczne, a te co tam są to raczej malutkie, słabe kłaki, ale postanowiłem się z nimi zmierzyć. Jako trening, podskoczyłem do podwójnej planetarki NGC2371-2 o jasności 11,2mag. Okazała się na te warunki obiektem banalnym (dobrze widoczna jej podwójna natura) co dało nadzieję na wyrwanie galaktyk. I tak, padły:

NGC2418 (12,3mag/SB 13,6mag)

Dołączona grafika

NGC2339 (11,4mag/SB 13,1mag)

Dołączona grafika

NGC2487 (12,5mag/SB 14,2mag)

Dołączona grafika

NGC2415 (12,5mag/SB 12,1mag)

Dołączona grafika

Planetarka NGC2371-2 (11,2mag)

Dołączona grafika

Wszystkie to małe, słabe kłaczki z czego 2418 jest mała, 2339 jest kolista, większa i łatwiejsza, z 2487 mieliśmy najwięcej problemów i widziałem ją tylko ja. Ani Jules ani Ucio nie potrafili w 100% jej potwierdzić. Ja widziałem ją jako lekkie pojaśnienie zaraz pod pobliską gwiazdką (przypominało odblask) ale nie mając potwierdzenia innych, zaraz po powrocie sprawdziłem zdjęcie DSS i opis tej galaktyczki. Bingo! Pasowały idealnie i potwierdziły moją obserwację. Zaliczona! Jako ostatnia, poszła 2415, leżąca już w Rysiu, praktycznie na granicy z Bliźniętami. Po tamtych słabiznach, ta okazała się łatwiutka. Przy okazji łowów, Dymsza miał możliwość zmierzenia się z techniką zerkania i wyławiania z tła mgiełek. Kilka sesji i dojdzie do wprawy :)

Z życia epizodów:

Zanotowaliśmy z Uciem porażkę na M79 - kulistej w Zającu. Nijak jej tam nie było chociaż widzieliśmy pobliską gwiazdę. Za nisko i za jasno.

Nie udało mi się dostrzec komety 103P/Hartley 2 mimo dokładnej mapki okolic z CdC.

W połowie sesji odwiedził nas akordeonista zespołu Arka Noego :) Pozdrawiamy!

post-42-137699797541_thumb.jpg

post-42-137699797545_thumb.jpg

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się, że załapaliście niebo...

Wczoraj wieczorem u mnie też seeing był przepiękny. Wytaszczyłem betoniarę tak ok 21.00.

Zrobiłem wszystkie Lwie NGC-tki zaznaczone w  PoketSkyAtlas. Z kilkoma miałem problem - ale raczej widziałem zerkaniem. Dziwne bo pod moim niebem zwykle nie widzę w granicach 13mag  (jest za jasno) a tu zaskoczenie -zatem zasięg był widać spory!

Trzeba było też coś naszkicować..wybór padł na M82. Jezu w powerze 165x (SWA 17mm)  była cudowna. Krecha idąca przez 1/3 pola z wyraźnym pęknięciem i rozszerzeniem ku górze- obrobię i wkleję dziś po południu!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się, że załapaliście niebo...

Wczoraj wieczorem u mnie też seeing był przepiękny.

Nic z tego nie rozumiem, gdzie Wy obserwujecie? Przecież to tylko 80-115 km od Bydgoszczy na południe, wczoraj rano w przerwie między chmurami przez 5 min było widać Saturna, przez 5 min. coś było widać od 6 tygodni :o. Nie pozdrawiam :-X.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A też dodam coś od siebie:)

Przede wszystkim wreszcie była pogoda, dla mnie to pierwsze obserwacje pod przyzwoitym niebem od października także radość sprawiało samo przybywanie pod nim. Niestety kontuzja nogi nie pozwala mi na wystawanie przy mojej teleskopowej krowie także ze sprzętu zabrałem lornetkę, Pocket Sky Atlas i astrostołek, na szczęście udało mi się kilkukrotnie przejąć we władanie Syntę Polarisa także trochę słabszych kłaków tez padło. Oczywiście jak zawsze w Jeziorach sporo rozmów sprzętowo-atlasowych się odbyło, aż dziw że udało się tyle czasu bez tego wytrzymać.

Ale po kolei: w sumie byłem zaskoczony ilością ds'ów które udało mi się wyciągnąć lornetką 15x50, aż po głowie zaczynają chodzić niebezpieczne myśli o jakieś 15x70, dobrze że na razie brakuje funduszy :) Wiele obiektów pewnie i tak pominę ale niestety notatek nie robiłem licząc na swoją wybiórczą pamięć. Padły bez problemu: M81 i 82, widać było wyraźnie ich kształt, M35 z NGC2158 która pokazała kilka gwiazdek na mglistym tle, M 36,37,38, zerkaniem majaczyła M1, M78, wiadomo M42 i 43, NGC2244, jakieś jeszcze NGC padły w Jednorożcu w okolicach między Choinką a Rozetą ale nawet nie identyfikowałem ich, M44, M67, M48, M46, 47 i NGC2423, M41, z Trypletu w Lwie ujawniły się M66 i zerkaniem widoczna M65, nie udało się złapać jak wspominał Polaris M79 ale to zapewne przez Księżyc i niskie położenie, jak Łysy zniknął to położenie było jeszcze gorsze. Więcej obiektów wartych wspomnienia już sobie nie przypominam.

Podczas zabaw z Syntą głównie odwiedzałem klasykę która nie wymagała otwierania atlasu także nie będę nawet wymieniał licznych eMek i najjaśniejszych NGC. Stanowczo najciekawszym obiektem była NGC1924 (12.5, 13.1sb), mała galaktyka położona zaledwie ok 2 stopnie od M42. Samo zestawienie słów "Orion" i "galaktyka" brzmi nawet dość dziwnie ;) W Pentaxie 20mm majaczyła słaba poświata, Polaris niestety jej nie potwierdził. Po zmianie na Pentaxa 14mm stała się dla mnie tak oczywista od pierwszego spojrzenia że wykonałem szkic celem potwierdzenia jej położenia i okazało się że tam była, miejsce dokładnie się zgadzało. Z ciekawszych obiektów w głowie Lwa padła ładna, jasna parka NGC3226 i NGC3227 i 3 składniki z Hicksona 44: położone obok siebie i widoczne na wprost NGC3193 i NGC3190 i oddalona delikatnie od nich, widoczna zerkaniem NGC3185, nie widoczna była NGC3187 ale to już chyba za dużo na możliwości 8 cali. Co ciekawe w Pockecie jest zaznaczony Kwintet Stephana i Septet Copeland'a!! a nie zaznaczono dużo jaśniejszego ( jeśli nie najjaśniejszego z Hickson'ów ) HGC44. Dlatego nawet się zdziwiłem w domu sprawdzając że NGC3185 to NGC3185 (12.2, 13.4sb) bo też nie mieści się w skali jasności atlasu a była widoczna w okularze.

Pierwsze zerknięcia padły w stronę takich klasyków jak Igła czy M3 ale na nie pora nastanie w najbliższych 2 miesiącach, nie pokazały jeszcze nawet połowy swojego piękna teraz.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego nie rozumiem, gdzie Wy obserwujecie? Przecież to tylko 80-115 km od Bydgoszczy na południe, wczoraj rano w przerwie między chmurami przez 5 min było widać Saturna, przez 5 min. coś było widać od 6 tygodni :o. Nie pozdrawiam :-X.

Dzisiaj w nocy rzeczywiście w Bydgoszczy nic nie było widać, ale wieczorem z pon/wt nawet spod Sport Factory była niezła widoczność ;D Pozdrawiam :D

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo najciekawszym obiektem była NGC1924 (12.5, 13.1sb), mała galaktyka położona zaledwie ok 2 stopnie od M42. Samo zestawienie słów "Orion" i "galaktyka" brzmi nawet dość dziwnie ;) W Pentaxie 20mm majaczyła słaba poświata, Polaris niestety jej nie potwierdził.

Jak to oczy potrafią płatać figle. Ja nie widziałem oczywistej dla Ciebie 1924, a Ty nie wypatrzyłeś 2487. Jednak co dwie lub trzy pary oczu to nie jedna :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema !!!

Nie da się ukryć to było udana sesja, a na pewno dla mnie,

- Pierwszy raz chyba trafiłem na idealną pogodą w jeziorach, zawsze było coś nie tak: wiatr, wilgoć, mglą, psy ;)

- Po drugie widzę u siebie spore postępy bez większych problemu wychytrzyłem obiekty które planowałem wychytrzyć, miedzy innymi dzięki ruskiej lornetce.

- I po trzecie Polaris i jego wyobraźnia ;) Dlaczego ja nie wdziałem tego co Polaris w okularze, nie wiem i niech to pozostanie bez odpowiedzi.

Do tego wszystkiego szczypta Saturna o 22, i naprawdę dobry klimat to był praktycznie mikro zlot ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)