Skocz do zawartości

Ile kosztuje postawienie piera w ogrodzie?


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie- ile kosztuje postawienie piera? Nie liczę tu ceny top piera.

Zastanawiam się, czy opłaca się stawiać coś takiego mając w perspektywie niecałe 2 lata użytkowania- potem się wyprowadzam.

Jak zostawienie montażu HEQ5 na pierze na dłuższy okres czasu na niego wpływa? Jak go zabezpieczyć? Nie szkodzi mu wilgoć? Może tak stać całą zimę?

Z góry dzięki za odpowiedzi

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za dwa lata się wyprowadzasz to moim zdaniem nie ma co inwestować w pier i ewentualne okrycie do monta. Lepiej odłożyć i na nowym miejscu postawić sobie małe obserwatorium.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej ciężko z polarną, można walnąć krechę na postumencie, ale po odłożeniu głowicy zakładam, że polarna będzie ustawiona tylko zgrubnie, niestety nie do foto. To tylko moja opinia. Od kiedy postawiłem piera nie miałem okazji jeszcze ustawić głowicy nie mówiąc o jej zdejmowaniu i ponownym montowaniu.

 

post-1305-0-40327500-1408790365_thumb.jp

 

post-1305-0-40623500-1408790373_thumb.jp

  • Like 1

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, nietypowy pier zrobiłeś :)

Myślicie, że gdybym miał tylko stopę betonową, a pier tak jak u roofera, i skrecone na dole srubami, to było by stabilnie?

O co mi chodzi generalnie. Za dwa lata wyjadę gdzieś na studia.

Dodatkowo, ten dom w którym mieszkam, prawdopodobnie mniej więcej pójdzie na sprzedaż. A gdzie mnie rzuci po studiach- nie wiem. Więc odkładanie na obserwatorium nie ma sensu, a takiego demontowalnego piera mógłbym sobie zawsze zabrać.

Chociaż nie wiem, czy jest sens. Chyba jeśli będę robił, to zrobię klasycznego betonowego ze zbrojeniem...

EDIT: wiem, że Łukasz jolo demontuje swój montaż z piera, to może jak wróci z wakacji to napisze jak to jest z polarną wtedy...

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, bo nie wspomniałem, ja mam beton w ziemi, wylany na głębokość jednego metra i 50x50cm, a w nim zatopione szpilki gwintowane w ilości sztuk 4 i średnicy 16mm. Jest stabilnie.

To Twój pier jest demontowalny? Da się go odkręcić od stopy fundamentowej?

Jeśli to nie problem, to mógłbyś wrzucić zbliżenie, jak to jest zrobione :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś mój pier?

http://astrofotografiaszymon.blogspot.com/p/blog-page.html

Gdyby nie solidny fundament koszt nie przekroczył by 200zł

 

Baza 100zł

Śruby 3szt x 10zł

Rura 30zł

Piasek, 1,7t około 70zł

Cement. Nie pamiętam? około 5 worków. 50zł

RAZEM OKOŁO 280zł

 

Co do zdejmowania głowicy. Nie ma problemu! Nie ustawiasz ponownie na polarną.

 

 

Moje zdanie: Warto zainwestować. Jest to cholernie wygodne. Może nie do końca taki jak ja mam bo biorąc pod uwagę 2 lata użytkowania chyba nie specjalnie jest sens robić taką stopę.

 

A w kwestii pozostawienia pod chmurką. Jeżeli przykryjesz go folią będzie miał podobne warunki jak w mojej budce. Śmiało mogę powiedzieć że nic złego się z nim nie stanie. Bynajmniej u mnie nic się nie dzieje.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli już zdecydujesz się na pier, to i top-pier do kompletu nie zawadzi ;)  Mam nawet projekt top-piera pod HEQ-5, który kiedyś wytoczyłem w zakładzie taty. W sumie taki talerzyk z nagwintowaniem itd. wyszedł za ok. 200 zł.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... W sumie taki talerzyk z nagwintowaniem itd. wyszedł za ok. 200 zł.

Jak pisałem wcześniej. Koszt około 100zł. ;)   (po znajomości, tylko te białe elementy.)

 

1.jpg

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej. Koszt około 100zł. ;)   (po znajomości, tylko te białe elementy.)

 

1.jpg

Zależy z jakiego materiału toczymy. Koszty materiału to podstawowa sprawa. Jeśli stal, to faktycznie może wyjść ok. 100 zł, natomiast aluminium ok. 200 zł. Ja rok temu robiłem z aluminium.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy z jakiego materiału toczymy. Koszty materiału to podstawowa sprawa. Jeśli stal, to faktycznie może wyjść ok. 100 zł, natomiast aluminium ok. 200 zł. Ja rok temu robiłem z aluminium.

Jest sens robić z Alu? Jeśli to ma być na stałe to nie będzie tego nosił .... ;) Myślę , ze warto zainwestować 200-300zł bo w razie przeprowadzki stracisz 100-150zł za beton ;) a to i tak da Ci 2 lata ułatwienia ....

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. A powiedzcie mi, czy da się zdjąć głowice z piera tak, żeby nie utracić ustawienia na polarną?

Mój kosztował jakieś 350 zł, w tym aluminiowy krążek i kabel elektryczny w ziemi (peszel, gniazda itd). Na polarną ustawiam raz w roku (zaznaczona tylko kreska jak ma stać głowica) a focę ogniskową 1000mm. Głowićę demontuje po każdej sesji. Guider daje radę skorygować błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mój chyba wyszedł koło 200zł - http://astrojolo.blogspot.com/2013/09/wood-solid.html . Stopa 80x80cm na głębokości 80cm, na to rura z leroja i w środku kilka prętów z budowy i zalane betonem. Na górze metrowa szpilka M16 pocięta na trzy kawałki. Talerzyk pod HEQ5 robiłem stalowy i malowałem ale rdzewieje, pod EQ6 zrobiłem aluminiowy. Talerzyki wg mojego rysunku metalowy 100zł, alu ponad 200zł. Do tego kabel zasilający doprowadzony pod ziemią.

Jeśli chodzi o głowicę to zdejmuję ją jak zapowiada się kilka dni z deszczem na przykład, dopóki nie pada to stoi zakryta. Po założeniu głowicy zawsze ustawiam na polarną, ale mi to zajmuje 15 sekund, bo ustawiam tylko w lunetce, nigdy nie bawię się dryftem czy PAMami. Kiedyś sprawdziłem z ciekawości i miałem raz przekoszone o 4' raz o 1', guiding sobie radzi bez problemu.

 

post-1260-0-07581000-1411149264_thumb.jp

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz!

U mnie decyzja zapadła kilka dni temu - będę budował. O tyle mi się opłaca, że rodzinie po budowie zostało dużo cementu, i mogę sobie wziąć, więc koszta idą w dół.

Teraz tylko trzeba pertraktować z mamą, w którym miejscu mogę go sobie postawić.... ;)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz!

...Teraz tylko trzeba pertraktować z mamą, w którym miejscu mogę go sobie postawić.... ;)

W najbardziej zaciemnionym. Tylko żeby nie wyszło ci, że na środku warzywniaka!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej!

Sprawa wygląda tak- będę budować :)

Mam już pręty gwintowane 12mm, niezbędne nakrętki, podkładki itd.

Czekam na zamówionego stalowego top piera.

I tutaj mam do Was pytanie!

 

Ziemia w moim ogrodzie jest, że się tak wyrażę, ciężką gliną. W związku z tym, myślę, że podstawa piera może być trochę mniejsza. O ile? Jakie powinny być wymiary mojej stopy fundamentowej?

Druga sprawa - jakiej średnicy i długości rurę PCV kupić?

Średnica myślę, że pewnie coś ok 30cm, a długość? Wiadomo, zależy od głębokości stopy, ale pewnie warto, żeby wystawała ponad powierzchnię gruntu na jakieś 100cm? 120cm? Jak macie u siebie?

Gdy będę znał wymiary rury i stopy, obliczę objętość "konstrukcji" - ile kg cementu należy zużyć na 1m3 betonu?

 

Na koniec - jeśli macie jeszcze jakieś wskazówki, coś co mi pomoże - gorąco o nie proszę :)

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam!

Filip

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to wykonanie top piera z amelinium (chciałem stalowy ale pan Kaziu powiedział: w gó.nie nie toczę) kosztowało mnie niecałe 170zł. Jeżeli jest ktoś z Poznania zainteresowany, chętnie pomogę.

A jak ktoś jest zainteresowany "niezPoznania" to tez można liczyć na pomoc? Byłbym zainteresowany top pierem do HEQ5. Może zainicjować akcję?

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej!

Niestety nie będę miał cementu za "friko", jak miałem mieć, więc muszę kupić.

Planuje wylać ok 0.35 m3 betonu - powiedzcie mi proszę, ile kg i jakiego cementu mam kupić? Oraz ile piasku potrzeba?

Nie znam się ani na betonowaniu, ani na stawianiu pierów, więc chcę, żeby wyszło jak najlepiej :)

Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Niestety nie będę miał cementu za "friko", jak miałem mieć, więc muszę kupić.

Planuje wylać ok 0.35 m3 betonu - powiedzcie mi proszę, ile kg i jakiego cementu mam kupić? Oraz ile piasku potrzeba?

Nie znam się ani na betonowaniu, ani na stawianiu pierów, więc chcę, żeby wyszło jak najlepiej :)

Pozdrawiam!

Cement 350 - na 1 porcję cementu 3 porcje żwirku - nie piasku. Jak na wylewki na ławy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)