Skocz do zawartości

Ile kosztuje postawienie piera w ogrodzie?


Rekomendowane odpowiedzi

A jaki to ma być żwirek? I dlaczego nie piasek?

Lepsze wiązanie - piasku sie do tynkowania używa nie do wylewek - budowałem dom.

W sklepie z cementem Ci powiedzą.

Na wierzchu coby było ładnie mozesz sobie zrobić tak zwana szlichtę z cementu z piaskiem a najlepiej kupić gotowe zaprawy (mieszanki) sa w workach tylko z woda rozmieszać.

Jak powiesz do czego sprzedawca wskaże właściwą.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym przykrywać sprzęt na pierze?

Myślałem nad pokrowcem na skuter. Fakt, trochę są duże, ale nic lepszego w tych pieniądzach mi do głowy nie przychodzi.

 

Kupić taki zwykły, najtańszy foliowy - link.

Czy może trochę dołożyć, i kupić coś (zapewne) porządniejszego - link.

 

Jako, że idzie zima, i ogólnie wszystkie te astrozabawki to nie są tanie rzeczy, myślę o czymś porządniejszym, więc skłaniam się ku opcji trochę droższej, ale materiałowej.

 

 

P.S.

A ogólnie to myślę intensywnie nad czymś takim, tylko z inaczej rozwiązanym otwieraniem - wtedy by już w ogóle nie było problemu, i cały sprzęt mógłby stać sobie bezpieczny i wychłodzony w ogrodzie. Tylko ile takie coś może kosztować?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym przykrywać sprzęt na pierze?

Myślałem nad pokrowcem na skuter. Fakt, trochę są duże, ale nic lepszego w tych pieniądzach mi do głowy nie przychodzi.

 

Kupić taki zwykły, najtańszy foliowy - link.

Czy może trochę dołożyć, i kupić coś (zapewne) porządniejszego - link.

 

Jako, że idzie zima, i ogólnie wszystkie te astrozabawki to nie są tanie rzeczy, myślę o czymś porządniejszym, więc skłaniam się ku opcji trochę droższej, ale materiałowej.

 

 

P.S.

A ogólnie to myślę intensywnie nad czymś takim, tylko z inaczej rozwiązanym otwieraniem - wtedy by już w ogóle nie było problemu, i cały sprzęt mógłby stać sobie bezpieczny i wychłodzony w ogrodzie. Tylko ile takie coś może kosztować?

Takie zabudowanie (domek) można zrobić z palet  a w luki wsadzić styropian . 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No można, ale jeśli już bym coś takiego robił, to porządnie. Bo przecież w zasadzie mógłbym mieć wszystko na pierze i na tym tylko pokrowiec, ale jakoś tak źle bym się z tym czuł. Kto wie, może silny wiatr, napierający na zestaw mógłby uszkodzić osie? Z takim założonym pokrowcem to już spory żagiel. Dlatego może zrobię taką budkę, która od połowy w górę będzie się na zawiasie otwierać.

 

Ponawiam pytanie co do pokrowca - który lepiej wybrać?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ...Dlatego może zrobię taką budkę, która od połowy w górę będzie się na zawiasie otwierać...

 

Jak będziesz miał robić zadaszenie piera, pomyśl o takiej budce jaką zrobił statek.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś jest zainteresowany "niezPoznania" to tez można liczyć na pomoc? Byłbym zainteresowany top pierem do HEQ5. Może zainicjować akcję?

Też byłbym zainteresowany, wprawdzie nie mam ogródka, ale słupek chętnie zamontuję na balkonie w narożniku barierek :P

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał robić zadaszenie piera, pomyśl o takiej budce jaką zrobił statek.

Nie mam na to miejsca niestety, no i całość będzie użytkowana tylko (miejmy nadzieję :P ) 2 lata, potem wypad z miasta ;) Więc bardziej widziałbym u siebie coś takiego jak podlinkowałem w poście #33, np. ściany odpinane (zaczepione na klamrach takich jak burty przyczepy) itd, daszek jednostronnie spadzisty, i tam gdzie się zbiega z konstrukcją ścianek, to solidne zawiasy, i wszystko odchylałoby się na południe, ograniczając światła latarni :) Marzenia...

P.S. Ważne jest też to, że nie mogę tego budować np. tydzień. Mamę będę musiał postawić przed faktem dokonanym, więc musi to być konstrukcja dość prosta i szybka w budowie.

 

Z resztą, dość o tym - najpierw muszę kupić cement i postawić piera :P

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy będzie wielka różnica czy zrobię zbrojenie do piera czy nie? Niektórzy chyba nie robią, a przecież jakieś nie wiadomo jakie wytrzymałe to to być nie musi... Raptem 20-30kg (nie mam pojęcia ile waży mój cały setup).

 

P.S. Kupiłem najtańszy pokrowiec, pewnie straszny szajs (11 złotych z przesyłką :P ) ale mam inną koncepcję na zadaszenie setup'u w przyszłości, a wtedy pokrowiec zakryje rower :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie wielka różnica czy zrobię zbrojenie do piera czy nie?...

Filip. A co ci szkodzi te trzy pręty w beton wsadzić? Nawet jakieś stare odpady. Nie włożysz, coś cię stanie i będziesz sobie w twarz pluł.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip. A co ci szkodzi te trzy pręty w beton wsadzić? Nawet jakieś stare odpady. Nie włożysz, coś cię stanie i będziesz sobie w twarz pluł.

Może i racja, jak coś znajdę u dziadka to wsadze, ale szukać po sklepach nie będę - wydaje mi się, że nie warto

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób prosdopadłościan z prętami do góry. Poprawisz sztywność konstrukcji i unikniesz problemu o którym pisze jolo. Ja jak się zdecydowałem na piera to zrobiłem zgodnie ze sztuką robienia pierów, ooisywaną na forum ?

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, zobaczy się..

 

 

A teraz moja najnowsza koncepcja na "zadaszenie" sprzętu :)

 

Otóż wymyśliłem sobie, że skombinuje jakiś duży, najlepiej okrągły pojemnik, np na śmieci. Pojemnik ten odwracam do góry dnem. Wieko od niego założyłbym na piera, po uprzednim wycięciu w środku dziury o średnicy mojego  betonowego słupa. Wspierałoby się na dwóch prętach gwintowanych 12mm przecinających się pod kątem prostym, przechodzących przez środek piera. Przed zalaniem betonem wywierciłbym 4 otwory i wsadził w nie pręty, tak aby wystawały  z każdej strony piera.

Wieko do prętów przykręciłbym (nie wiem jak to się nazywa) takimi krótkimi prętami gwintowanymi w kształcie litery u.

W wieku można by wyciąć otwory wentylacyjne.

 

Na czas dnia, nocy gdy się nie foci i deszczy, założony od góry byłby pojemnik w jakiś zmyślny sposób zamocowany do wieka. Tak, żeby nawet wichura nie była mu straszna ;)

 

W czasie foto pojemnik zdjęty, a wieko tworzyłoby coś na kształt okrągłego stolika ;)

I teraz dwa pytania:

 

1. Co myślicie o ogólnej koncepcji?

2. Czy siły działające na pojemnik podczas burzy, zalegającego na nim śniegu, silnego wiatru i oczywiście masy samego pojemnika, przeniesione na dwa pręty 12mm i następnie na środek piera - nie rozwalą go?

 

 

P.S. Pojemnik najchętniej metalowy, jak amerykańskie kubły na śmieci, coby mnie grad wielkości jajek jaki spadł w 2010 roku nie zaskoczył. Jakikolwiek z tworzywa zostanie przestrzelony - do dzisiaj w niektórych rynnach mam dziury na wylot, a w ścianie domu co jest na północ ubytki w tynku czy co to tam jest.

 

Kolor kubła biały, żeby w lecie nie było tam 80 stopni

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł - już gdzieś widziałem kubeł w takiej roli, ale nie pamiętam gdzie :) Pomysły "racjonalizatorskie" które mi przychodzą do głowy to :)

 - zamiast prętów ceowniki stalowe, a na nich

 - zamiast pokrywy płaska, okrągła płyta z OSB albo sklejki odpowiednio zabezpieczona, a na niej

 - jakiś system mocowania kubła metalowego białego, albo błyszcząco srebrnego :)

Ceowniki się nie ugną i powinny wszystko wytrzymać. Na płaskiej płycie łatwiej będzie się porozkładać, niż na pokrywie od kubła. A też można do niej jakieś zatrzaski zamocować.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że płyta OSB z przymocowanym kubłem wytrzyma siły jakie będą na nią działać podczas np. burzy?

Chyba, że kubeł mocować do ceowników?

 

Trochę więcej roboty będzie z wycięciem w rurze otworów na takie ceowniki, ale rzeczywiście będzie sztywniej ;)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, jest dużo rzeczy do przemyślenia... taka płyta ze sklejki czy OSB bardziej do mnie przemawia jako płaska płaszczyzna na stawianie czegokolwiek. Z drugiej strony lepiej jakby była lekko pochylona na zewnątrz, żeby woda z niej spływała. Albo żeby były rancik na brzegu i kubeł nachodził na rancik. Albo może jeszcze całkiem inaczej... :)

Zatrzaski raczej do ceowników, albo do sklejki ale z jakimiś podkładkami. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym mieć cały sprzęt na stale tam. Oczywiście jeśli zapowiedzą tydzień burz to nie problem zabrać do domu, ale nie chce sytuacji że jestem w szkole i mnie grad zaskoczy rozstrzeliwywując mój sprzęt...

Setup mam "objetosciowo" nie duży więc pod jakimś kubłem bez problemu powinien się zmieścić.

Jolo, tak, potem wpadłem na to, że zatrzaski do ceowników - teraz to znacząco lepsze rozwiązanie!

A ze stolika można w ogóle zrezygnować, i tak raczej nie będę kładł na nim laptopa bo klatki by szlag pewnie trafił przy każdym podejściu do niego. Tylko przy braku stolika w nocy przy moim szczęściu się nadzieje na te ceowniki :P

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyglądało to tak jak na fotce. Zbrojenia nie żlałowałem i teraz mam solidny kawał słupa. Z góry zakładałem, że będzie na nim tylko montaż, który będzie przykryty brezentem, a teleskop będzie zakładany wyłącznie na sesje. Po kilku tygodniach, użytkowania zaczynam się zastanawiać nad stałym pozostawianiem teleskopu na pierze, tylko pozostaje kwestia jego zabezpieczenia.

post-3267-1415274216,94_thumb.jpg

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Czy można zbrojenie wiązać drutem zamiast spawać?

Oczywiście - wiążesz cienkim byle jakim stalowym drutem na skrętkę

 

post-476-0-86772600-1415289638.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)