Skocz do zawartości

RedCat51 i Canon6D czyli pełna klatka


Rekomendowane odpowiedzi

Hej Wam,  zastanawiam się nad zakupem RedCata51 i ostatnio na jednym z wypadów podpiąłem go pożyczając od kolegi do swojego Canona 6D. I przyznam szczerze że jestem bardzo rozczarowany tym co zobaczyłem. WO chwali się że tenże refraktorek kryje w 100% pełną klatkę nawet z drobnym naddatkiem. Na przykładowym zdjęciu które załączam poniżej wykonanym testowo moim Canonem widać jednak bardzo wyraźnie że na wszystkich narożnikach jest dość duża koma a w prawej części przy brzegach dochodzi do tego jeszcze dodatkowo problem z brakiem ostrości.  Wiem że ten RedCat ma wbudowany tilter i domyślam się że on właśnie po to jest żeby przy jego pomocy wyregulować te niedoskonałości. Natomiast gdybym w przyszłości kupił kamere to pewnie za każdym razem gdy chciałbym przepiąć go pomiedzy kamera a Canonem trzeba by od nowa regulować ustawienia tilterem i to jest trochę słabe ?. Tak czy inaczej wydawało mi się że ta konstrukcja Pezval to super patent bo ustawiając ostrość od razu ustawiamy automatycznie flattener ale jednak to chyba tak nie działa i w dużej mierzy to chyba trochę chwyt marketingowy a przynajmniej na to wygląda przy pełnej klatce. Być może ktoś z Was ma już podobne doświadczenia i podzieli się swoimi.  Tak czy inaczej moje pytania są następujące: 

  • czy Ty ktokolwiek z Was podpinał może swojego Redcata51 do pełnej klatki ? Jeśli tak czy były podobne problemy ? i oczywiście w jaki sposób się ich pozbyliście? 
  • czy ktoś z Was miał może podobne problemy przy podpięciu swojego Redcata51 do kamerki astro ale niepełnoklatkowej ? Jeśli tak to w jaki sposób się ich pozbyliście? 

Do poniższego zdjęcia testowego użyłem następującego setupu: HEQ5pro, redcat51, canon6D, zwo120 mini, ISO1600, czas ekspozycji 6min. Aha nakrecony był filt L-extreme ale zakładam że to nie powinno mieć znaczenia przy Pezvalu bo jezeli ostrośc jest ustawiona na środku prawidłowo to powinno być dobrze wszędzie a przynajmniej teoretycznie ?
Dzięki z góry za odpowiedz. 

 

MG-2539.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie wygląda to dobrze ? Ale na pewno żeby mieć wiarygodny rezultat musiałbyś to przetestować bez filtra jednak.

Możesz na astrobinie poszukać zdjęć z RC51 i pełnej klatki https://www.astrobin.com/search/?q=William Optics Redcat 51  - jeśli są jakieś proste, to znaczy że wyregulować się da. Choć wg mnie nawet prosto z fabryki powinien dawać lepszy obraz niż to co wkleiłeś. 

Godzinę temu, Marcin7 napisał:

Hej Wam,  zastanawiam się nad zakupem RedCata51 i ostatnio na jednym z wypadów podpiąłem go pożyczając od kolegi do swojego Canona 6D. I przyznam szczerze że jestem bardzo rozczarowany tym co zobaczyłem. WO chwali się że tenże refraktorek kryje w 100% pełną klatkę nawet z drobnym naddatkiem.

Niestety to słynne "krycie" pełnej klatki czasami oznacza np jedynie brak winiety, albo gwiazdki w narożnikach mniejsze od np 50um. Na stronce https://williamoptics.com/redcat-51 jest spot diagram ale tylko do promienia 14mm (czyli APS-C). .

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem to pytanie na forum ale równolegle zadałem podobne pytanie do kilku osób które używają RedCata51. Niestety ale z przykrością muszę stwierdzić ( na bazie odpowiedzi które dostałem ) że jest dokładnie tak jak myślałem czyli używanie tiltera w RC51 jest niezbędne i mega upierdliwe.... We wszystkich mniejszych matrycach problem jest dużo mniejszy ale też występuje. Sporo ponoć zależy też od tego jaki egzemplarz się nam się trafi :(. 

W nawiązaniu do tego co napisał Jolo powyżej, to tak oczywiście przeglądałem zdjęcia z takiej konfiguracji na astrobinie i prawie na każdym występuje koma choć na niektórych jest w miarę akceptowalna. 
Tak czy inaczej dzięki Panowie za odpowiedzi ?

Wątek zostaje jeszcze otwarty wiec może ktoś się podzieli swoim doświadczeniem z tej właśnie konfiguracji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że używam kota i 6D już od dawna, to mam też wyrobione swoje zdanie na ten temat. Kota kupiłem zaraz po tym jak się pojawiły pierwsze sztuki w sklepach i uważam, że te były naprawdę OK. Namówiłem później kilku znajomych na zakup kota i okazało się, że kolejne wersje, szczególnie te z wbudowanym tilterem już nie wyglądają tak dobrze jak te pierwsze. Wniosek jest tylko jeden. Po udanym debiucie, WO odpuścił trochę na jakości i na kontroli kotów, co niestety się potwierdza takimi wpisami jak twój, a te tiltery nie są tam przez przypadek. Bo skoro kiedyś ich nie było i było dobrze, to po co na siłę polepszać?  Jeden z moich znajomych miał problem z matrycą APS-C, także jest naprawdę kiepsko. Mój kot też nie jest idealny, ale to akurat wina adaptera M48 i jak dla mnie jest to jak najbardziej akceptowalne.

Wrzucam poniżej moje zdjęcie 300sek- 6Dmod plus redcat- to z tego wątku - https://astropolis.pl/topic/78951-canon-czy-kot/#comment-904068

 

więcej moich zdjęć z tego zestawu jest tutaj https://www.astrobin.com/users/Patrix/

 

kot1.jpg.b856ce4fd43f780bd820121d49cb31b

 

kot2.jpg.3a65e397fcdd34ad56dfa3982aa7772

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Patrix napisał:

Z racji, że używam kota i 6D już od dawna, to mam też wyrobione swoje zdanie na ten temat. Kota kupiłem zaraz po tym jak się pojawiły pierwsze sztuki w sklepach i uważam, że te były naprawdę OK. Namówiłem później kilku znajomych na zakup kota i okazało się, że kolejne wersje, szczególnie te z wbudowanym tilterem już nie wyglądają tak dobrze jak te pierwsze. Wniosek jest tylko jeden. Po udanym debiucie, WO odpuścił trochę na jakości i na kontroli kotów, co niestety się potwierdza takimi wpisami jak twój, a te tiltery nie są tam przez przypadek. Bo skoro kiedyś ich nie było i było dobrze, to po co na siłę polepszać?  Jeden z moich znajomych miał problem z matrycą APS-C, także jest naprawdę kiepsko. Mój kot też nie jest idealny, ale to akurat wina adaptera M48 i jak dla mnie jest to jak najbardziej akceptowalne.

To by sporo wyjaśniało bo faktycznie u Ciebie też jest drobna koma w narożnikach, prawa góra chyba najbardziej ucieka ale nie ma aż tak dużego problemu jak w tych egzemplarzach które mają wbudowany tilter. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)