Skocz do zawartości

Opinie o Sky-Watcher (S) Dobson 8 PYREX 200/1200


koshin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem tu nowy więc na wstępie mówię wszystkim Dzień Dobry.

Mieszkam w Pszczynie poza miastem . Najbliższe oświetlone ulice są w odległości ok 500 m więc można powiedzieć że warunki do obserwacji są w miarę .

Dotychczas korzystałem z taniej lunety na której można było dostrzec Jowisza i jego księżyce , Saturna z lekkim zarysem pierścieni oraz oczywiście Księżyc.

Chciałbym  wszystkie wymienione powyżej widzieć w dobrych detalach oraz dodatkowo wygodnie. Jako że nie jestem doświadczonym , ale zawsze nocne niebo był dla mnie wyjątkowe chciałbym kupić wreszcie coś co pozwoli na dodatkowy efekt wow. Kwota jaką dysponuje to 1200 zł więc zastanawiam się czy ten teleskop będzie dobry i na lata. 

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-s-dobson-8-pyrex-200-1200-i4530816513.html

z góry dziękuję za zrozumienie i pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz tańszy, a najlepiej to przeczesz dział "sprzedam "na forum, można kupić tanio i w dobrym stanie. W 8" zobaczysz wszystko co do tej pory lecz w nowej, lepszej odsłonie i wiele, wiele więcej.

 

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html

 

lub droższy

 

http://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1:10,-ch%C5%82odzenie-lustra)-teleskopy-2035.html

GSO 8" DeLuxe, Nikon 10x50 EX,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz tańszy, a najlepiej to przeczesz dział "sprzedam "na forum, można kupić tanio i w dobrym stanie. W 8" zobaczysz wszystko co do tej pory lecz w nowej, lepszej odsłonie i wiele, wiele więcej.

 

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html

 

lub droższy

 

http://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1:10,-ch%C5%82odzenie-lustra)-teleskopy-2035.html

Zamówiłem droższy mam nadzieję że się nie zawiodę :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


664ebbc5be7284dfmed.jpg

Matko jedyna jaki on jest wielki

 

Na gorąco wrażenia .

1. Ogromny

2. Ogromny

3. Naprawdę sam go poskręcałem.

 

Instrukcja dołączona do teleskopu pomaga bardzo choć już np brak jest instrukcji do montażu łożysk oporowych które są osobno w pudle (wiem że to tylko 2 śrubki ale dla początkującego to dodatkowe nerwy) . Jak czymkolwiek w nim kręcę boję się że coś zrobię źle .

Dla laika takiego jak ja wygląda na mega kruchy i w dodatku ogrom śrubek w optyce przeraża.  

Do tego wszystkiego dochodzi kolimacja która na samym początku dla mnie to czarna magia (mam nadzieję że fabrycznie będzie ok) . Niestety ale dzisiaj oprócz ustawienia ostrości  lunety celowniczej nic więcej nie pooglądam bo w Pszczynie niebo zachmurzone.

W zestawie optyka gso 9mm ( czyli powiększenie 133) oraz gso 30mm ( powiększenie 40). Dodatkowo w wersji która zakupiłem z tyłu wentylator do chłodzenia lustra. Łożyska boczne trzeba mocno dokręcać ( oczywiście tubus wyważony)

Dla okularu  30mm jest dodatkowa przejściówka 2" bo okular nie wchodzi . Zamontowałem wszystko w całość i umieściłem półce na okulary tak aby było mniej zabawy . 

Czy coś więcej powinienem dokupić ? 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na gorąco wrażenia .

To teraz wystaw go i przy okazji siebie na dworek abyście razem ostygli i popatrzcie w niebo :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nowy teleskop trzeba kolimować czy będzie ok ? 

Jak obrazy będą ostre to nie trzeba :) Na dwoje babka wróżyła ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze koty za płoty. Sprawdziłem sobie dzisiaj ustawienie lunety celowniczej ( ostrość, oraz krzyżyk w punkt z tubą), oraz pooglądałem trochę okolice. 

Na okularze 30 mm obiekt oddalony ok 1-1,5 km wygląda tak (wszystkie zdjęcia zrobione Galaxy S5:

4f4c293c55497e2cmed.jpg

pełnowymiarowe https://www.dropbox.com/s/zy4ahlq3pge0xrf/2014-08-30%2012.27.30.jpg?dl=0

Na okularze 9mm

495a69cb17633bdbmed.jpg

pełnowymiarowe : https://www.dropbox.com/s/e00cn5zk8stxkwj/2014-08-30%2012.24.39.jpg?dl=0

 

Przy okularze 9mm niestety ale ostrość jest kiepska i to nie tylko na zdjęciu ale organoleptyczni e także. Pewnie dlatego że pogoda dzisiaj taka sobie , spora wilgotność oraz temp powyżej 23 stopnie stąd powietrze także faluje. 

 

dodatkowo jako początkujący mam pytanie jak patrzeć w okular 30 mm ? Muszę troszkę się nagimnastykować .  Albo sam sobie przysłaniam albo coś jest nie tak.  Gdzie mogę znaleźć instrukcje regulacji croforda bo są z dołu 2 śruby z których 1 jest nie dokręcona ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obserwacje ziemskie to masz rację  - przebijanie się przez falującą atmosferę nie jest dobre dla obrazów. Patrząc w niebo ten efekt będzie dużo mniejszy.

 

Jeśli chodzi o okular 30mm to może widzisz na środku pola widzenia czarną plamę? Jeśli tak, to jest to normalne w dzień przy niskich powiększeniach - widzisz cień lusterka wtórnego.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Gdzie mogę znaleźć instrukcje regulacji croforda bo są z dołu 2 śruby z których 1 jest nie dokręcona ?

Jedna śruba(ta bliżej okularu) dociska wyciąg, druga natomiast blokuje pokrętła, którymi ustawiasz ostrość i jak nie trzeba nie musi być dokręcona :)  

 

PS: Gratuluję sprzętu ;)  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale kolejny wieczór i pochmurne niebo. Chciałbym do kompletu dokupić jakiś kolimator laserowy oraz soczewkę barlowa. Co kupić w rozsądnych pieniądzach? 

 

Po zakupie sprzętu pogody brak - to niemal pewnik >:(

Soczewka do obserwacji nie jest Ci potrzebna :)

Kolimator - szukaj coś takiego - ma dobrą opinię https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=31561&p=316618&hilit=Kolimator#p316618

Choć i takim można dokonać kolimacji 8)  http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...........................Matko jedyna jaki on jest wielki....................

 

                            Zobacz to.

 

                            post-1110-0-42345500-1409462700_thumb.jp

 

                   

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu spędziłem dzisiaj trochę pod nocnym niebem. Jednakże co się okazuję warunki w okolicy do najlepszych nie należą widoczną jasna łuna nad miastem powoduję że niebo nad głową do najlepiej rozgwieżdżonych nie należy. Na pierwszy strzał poszedł oczywiście księżyc który w okularze 30 mm prezentuje się tak :

913b70e2216b5f95med.png

 

W okularze 9 mm

 

85644910f924adeamed.jpg

 

1aff301a47d45967med.jpg

 

Udało mi się nagrać też krótki filmik :

 

https://www.youtube.com/watch?v=CLY43_6zQhc&list=UUVcat27wb-y3kQv1v1iAYsg

 

http://youtu.be/CGhz56sCtP0

 

Na drugi ogień poszedł Mars i Saturn. Jednakże w tym momencie bardzo się rozczarowałem. Obie planety były ledwo widoczne. Co najdziwniejsze sam Saturn na poprzedniej odpustowej lunecie był lepiej widoczny niż na dobsonie ( nie w dniu dzisiejszym tylko kilka miesięcy temu). Niezależnie czy okular 30 mm czy 9 mm Saturn świecił jak gwiazda bez zarysu pierścieni . Dodatkowo przy okularze 9mm uzyskany obraz pozostawia wiele do życzenia. Mam nadzieję że winą doznań wzrokowych jest mały kont nad horyzontem  oraz wczesna pora tuż po zachodzie słońca. 

następnie chciałem w końcu popatrzeń ma galaktykę andromedy :) tutaj trudnością okazało się odszukanie takowej. Tak jak wspomniałem wcześniej na niebie widoczna poświata z miast wiec z pomocą przyszedł program stelarium zainstalowany na smartphonie. 

Niestety ale tutaj także tak ja w przypadku Saturna i Marsa . Na okularze 30 mm ledwie widoczna mgiełka z jaśniejszym centrum  . Natomiast na okularze 9 mm większa mgiełka ale tutaj po raz kolejny ostrość obrazu masakra.

Czy przy stosowaniu okularu 9mm są aż takie problemy z ostrością  czy to raczej winna kolimacji? Podczas oglądania księżyca wszystko jest ok ?  Nie możliwe żeby Saturn  wyglądał gorzej niż na odpustowej lunecie z Lidla? Oczywiście teleskop spędzi na zewnątrz kilka godzin. Wystawiłem go o 19 a obserwacje skończyłem po 23. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałeś - Planety nisko nad horyzontem. Najlepsze obrazy będą w zenicie - "najmniej atmosfery do pokonania". Druga sprawa to seein'g - sam się przekonałem że nie wystarczy czyste niebo, prądy powietrzne też są widoczne (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę). W kwestii okularów nie wypowiem się za bardzo bo sam nie dysponuję czymś super - miałem jednak okazję na zlocie użyć ES'a w moim 12" ale to już kasa większa o Vixie czy Naglerku nie wspomnę...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, planety już nisko nad horyzontem, więc najlepiej poczekać do następnej opozycji. Co do okularów to fakt 9 mm z zestawu to słaby okular i warto by go wymienić... Sam byłem na obserwacjach i jestem strasznie zawiedziony dzisiejszym niebem. Myślałem, że po tak ładnym dniu również noc będzie piękna, a tu niebo rozświetlone jakby słońce miało powoli wschodzić:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, planety już nisko nad horyzontem, więc najlepiej poczekać do następnej opozycji. Co do okularów to fakt 9 mm z zestawu to słaby okular i warto by go wymienić... Sam byłem na obserwacjach i jestem strasznie zawiedziony dzisiejszym niebem. Myślałem, że po tak ładnym dniu również noc będzie piękna, a tu niebo rozświetlone jakby słońce miało powoli wschodzić :(

To jaki okular wybrać zamiast tego kiepskiego 9mm od gso ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał Kapral wcześniej, celować w ES 8.8mm lub nlv 9mm. Zawsze lepiej uzbierać i kupić lepsze szkło, ewentualnie na giełdzie kupić, zawsze to taniej :) Różnica w obrazie naprawdę warta tych pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to przedłużka do okularów 2" a  chodzi o to, że jakby Ci to łopatologicznie, czasami jest tak, że ognisko jest dalej i jak wpinasz powiedzmy aparat to nie możesz złapać ostrości, kręcisz wyciągiem i już już prawie, a tu koniec wyciągu, więc montujesz przedłużkę i zapinasz aparat, no tak pi razy drzwi. Te przedłużki stosuje się do okularów nieparafokalnych. Może ktoś ładniej to wytłumaczy...

Popatrz na warunki z tej strony, masz lepiej w Pszczynie niż ja w Bielsku :) a jak wieczorem jeszcze przymgli jak bywa ostatnimi czasy to powiększa problem. Kolimacją zbyt się nie przejmuj, jest dobrze jeśli tylko tubusem nie rzucali, ale nie sądzę ;). Na początku bałem się o armatę jak o jajko, oczywiście przenosiny trzeba robić z głową, ale stuki były, są i będą. W zasadzie też im krótsza ogniskowa tym większy problem dla oka, do tego dochodzi turbulentna atmosfera i bywa jak bywa. Jak pisali poprzednicy dobrymi momentami są opozycje, najbliższą będzie miał Uran w październiku... 

 

Fajna sprawa, że kupiłeś 8" lufę i dołączyłeś pełną parą do "nocnych obserwatorów". Cieszę się i gratuluje na nowej drodze życia :)) Jedna najważniejsza sprawa, nie możesz się zniechęcać, ucz się, wyciągaj wnioski, rób astroszkice, obserwuj zerkaniem, bądź dociekliwy tak, aby otworzyć się mentalnie, ale powiało ;D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ również miałem ten teleskop z Lidla, a obecnie mam właśnie 8" GSO, to kilka uwag ode mnie.

Jedyne do czego czego nadaje się ten lidlowy teleskop to planety, księżyc i zbieranie kurzu. Małe pole widzenia, mało światła i fatalne okulary powodują, że niewiele w nim widać, ale akurat planety najmniej na tym cierpią w związku z czym Saturn i Jowisz w tym teleskopie wyglądają całkiem spoko (ogólnie do obserwacji planet refraktory sprawdzają się ze względu na mniejszą światłosiłę). Z kolei ten GSO 8" jest Newtonem o dużej światłosile, który pozwala zobaczyć nieporównanie więcej, ale... akurat planety to chyba jego najsłabsza strona. Co więcej, jeśli mówimy o kitowych okularach, to ten 9mm okular z zestawu GSO też pozostawia wiele do życzenia. 

 

Dla jasności - nie jest też tak, że Saturn lepiej wygląda w tej lunecie niż w GSO przy tych samych warunkach, tak źle nie jest, ale różnica rzeczywiście nie jest aż tak duża. 

Co można na to poradzić? Po pierwsze można zacząć obserwować inne obiekty i wówczas zalety Newtona staną się oczywiste, po drugie zaopatrzyć się w jakiś lepszy okular krótkoogniskowy. 

Tak czy inaczej, nawet z rewelacyjnym okularem w swoim 8" teleskopie zobaczysz Marsa jako pomarańczową kropkę (większe niż punkt, ale tarczą bym tego nie nazwał), na której przy sprzyjających warunkach będzie można dostrzec białe pojaśnienie - czapę polarną. Saturn w tym teleskopie może wyglądać pięknie i bez problemu można wypatrzyć przerwę Cassiniego, również Jowisz prezentuje się nieźle, choć może być zbyt jasny co utrudnia wyłapanie szczegółów - pasy owszem widać, ale wielka czerwona plama już niekoniecznie. 

 

Przejdźmy jednak do zasadniczych zalet Twojego nowego teleskopu. Najbardziej można go docenić przy obserwacji obiektów ciemnego nieba (DS) - mgławic i galaktyk. W dodatku ten drugi kitowy okular 30mm jest z kolei bardzo przyzwoity, a ten okular jest właśnie potrzebny do DSów.

Jeśli znalezienie mgławicy andromedy (M31) było kłopotem, to proponuję zacząć od kilku prostych ćwiczeń. Pamiętaj, że Newton pokazuje odwrócony obraz, co szczególnie na początku utrudnia wyszukiwanie obiektów.

Warto więc zacząć od kilku ćwiczeń, żeby się do tego przyzwyczaić. Proponuję zacząć np.  od znalezienia Plejad - łatwo je namierzyć gołym okiem, więc znalezienie ich w teleskopie również nie jest problemem. 

Potem możesz sobie wybrać jakiś oczywisty gwiazdozbiór np. Kasjopea, Bliźnięta, Wielki wóz i spróbować prześledzić wszystkie gwiazdy w tym gwiazdozbiorze.  To jest bardzo dobre ćwiczenie, bo pozwala wyczuć jak odległości widoczne gołym okiem lub w atlasie nieba przekładają się na to co widać w okularze. Potem już można atakować DS'y :)

Tu jeszcze pożyteczny będzie jakiś atlas nieba, albo laptop z programem np. Stellarium.

 

Jeszcze uwaga dotycząca sprzętu. Jeśli zależy Ci na planetach, to zdecydowanie zgadzam się z przedmówcami - przede wszystkim warto zmienić krótki okular okular, tym bardziej że planety to nie jedyne zastosowanie tego okularu. Z kolei ten okular 30mm jest naprawdę niezły i nie warto zmieniać go na markowy okular ze średniej półki. Ja z własnego doświadczenia zachęcałbym jeszcze do zaopatrzenia się w lornetkę - nieocenione narzędzie dla każdego astroamatora. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)