Skocz do zawartości

Zakup lustra 16" - w szybkiej przyszłości


Marker

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Userzy :)

 

 

Kilka dni temu postanowiłem, że powstanie 16" działo. Podobnie jak @piotrkusiu zacznę od body, a zakończę zakupem luster. Na początku pomyślałem iż lustro główne wykonam sam, ale bardzo szybko zrezygnowałem z tego, bo pamiętam jak w męczarniach rodziłem 6", a gdzie tu jeszcze 10" więcej. Nie ma się co czarować nie mam ręki do tego, a i łatwo o babola i pomyłkę. Z ciekawości podzwoniłem w kilka miejsc na początku za krążkami czy później już nawet za taflami szkła, a wczoraj już za czymkolwiek :) ale telefony przekonały mnie o kolejne 100%, o zakupie lustra.

Działo było by na modłę 16" Taurusa, pytanie tylko, gdzie zakupię takie lustro. Dziś od popołudnia goglowałem, ale prawie nic nie znalazłem. Jedynym znalezionym miejscem jest sam Taurus, gdzie jak widzę mozna zamówić komplet luster. Moje pytanie czy ew. zna ktoś osobę, która jest biegła w tworzeniu takich luster i mogła by takowe wykonać? Sam zakup lustra planuję na przyszły rok max w czerwcu, niestety muszę uzbierać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany :) dzięki serdeczne :) za namiary :)

Jak chcesz z Panem Stefanem P. porozmawiać to na PW też mogę Ci dać telefon :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne :) napisałem do Pablito i admina, poczekam na odpowiedź. Nie chcę ruszać wszystkich na raz. Trochę się stresuję, bo nigdy nie planowałem zakupu takiego lustra :) też myślę czy by nie zrobić bardziej masywnego body do lustra bo aż strach. Taki 13kg kolos nazywa się masakrator :) choć z drugiej strony nie ma co przesadzać, chciałbym z nim wyjechać, gdzieś za miasto i bezpiecznie rozłożyć :) Bezpiecznie dla lustra i mojego krzyża :) Przeglądam jeszcze materiały i od poniedziałku powoli zacznę kreślić konstrukcję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Bezpiecznie dla lustra i mojego krzyża :) Przeglądam jeszcze materiały i od poniedziałku powoli zacznę kreślić konstrukcję...

Tu masz troszkę wzorów http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2217-s-trussowe-teleskopy-newtona-16-32/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stresując się jutrzejszym/dzisiejszym telefonem i rysując punkty podparcia, wpadło mi do głowy pytanie, czy dobrze rozumiem, jeśli na syncie 8" jest podana ogniskowa 1200mm gdzie średnica lustra głównego wynosi 200mm to lustro wtórne jest powiedzmy np. o 20cm 'poniżej' ogniskowej?

 

 

edit...

Jak dobrze liczę dla 16" o jasności 4,5 to wtórne lustro jest na 1690mm, jutro to przeliczę, koniec na dziś..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Musisz najpierw obliczyć backfocus lustra wtórnego, który pozwoli na wyprowadzenie ogniska głównego na odpowiednią wysokość ponad tubus (klatkę LW) i odjąć tę wartość od ogniskowej lustra głównego. Zamiast dywagacji polecam ten link: http://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html gdzie możesz wpisać wszelkie wartości i masz gotowy przepis na Newtona. Jeśli terminologia jest Ci obca, potłumaczymy, więc pytaj. :)

 

Ogólnie rzecz biorąc, ATM o parametrach 16" f/4,5 to graniczna wartość teleskopu mobilnego i nieupierdliwego w obsłudze dla jednego człowieka, w moim przypadku taki telep byłby nawet za duży i granica leży przy cienkim lustrze 14-15". Wiadomo, nawet 20" złożysz i obsłużysz sam, tylko pytanie ilokrotnie więcej się przy tym narobisz, by zobaczyć tylko kilkanaście % światła więcej.

 

Poza tym nie stresuj się, Pablito nie gryzie, zwłaszcza przez telefon :)

  • Like 3

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Jacek podrzucił link do prac Pablito to nie dość, że się zapowietrzyłem to na dodatek załamałem się :) Ale teraz nie mam odwrotu, za długo zwlekałem, a 8" pogłębiło niedostyt. Szkło na lustro już czeka :) w lutym dopiero zakup. Do tej chwili mam czas na poprawki. Jutro będę miał wagi pod lustro i jak czas pozwoli mocowanie wag.

 

Co do programu to faktycznie nie rozumiem o co chodzi z :

1.Diagonal Mirror Minor Axis- potrafię to przetłumaczyć, ale nie potrafię tego dopasować do czegokolwiek

2.Focuser to Front of Tube- odległość od środka wyciągu do frontu tuby, ale przy wyciągniętym na maksa ?

3.Mirror Face to Back of Tube- domyślam się, że odległość od krawędzi górnej lustra do podstawy mocowania wag?

4.Focuser Minimum Height- czyli domyślam się; kiedy wyciąg jest 'złożony'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ogólnie rzecz biorąc, ATM o parametrach 16" f/4,5 to graniczna wartość teleskopu mobilnego i nieupierdliwego w obsłudze dla jednego człowieka, w moim przypadku taki telep byłby nawet za duży i granica leży przy cienkim lustrze 14-15". Wiadomo, nawet 20" złożysz i obsłużysz sam, tylko pytanie ilokrotnie więcej się przy tym narobisz, by zobaczyć tylko kilkanaście % światła więcej.

 

No, różnica między 16" a 20", to znacznie więcej niż kilkanaście % więcej światła. Teleskop o średnicy 20" zbiera o 56% więcej światła niż teleskop o średnicy 16". W przypadku porównania 14" i 20" to jest już 100% różnicy.

 

Miałem niedawno okazję obserwować przez dwa rozstawione obok siebie teleskopy - 13" i 16". Różnica (niemal dokładnie taka sama jak pomiędzy 16" a 20") była oczywista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Jacek podrzucił link do prac Pablito to nie dość, że się zapowietrzyłem to na dodatek załamałem się :) Ale teraz nie mam odwrotu, za długo zwlekałem, a 8" pogłębiło niedostyt. Szkło na lustro już czeka :) w lutym dopiero zakup. Do tej chwili mam czas na poprawki. Jutro będę miał wagi pod lustro i jak czas pozwoli mocowanie wag.

 

Co do programu to faktycznie nie rozumiem o co chodzi z :

1.Diagonal Mirror Minor Axis- potrafię to przetłumaczyć, ale nie potrafię tego dopasować do czegokolwiek

2.Focuser to Front of Tube- odległość od środka wyciągu do frontu tuby, ale przy wyciągniętym na maksa ?

3.Mirror Face to Back of Tube- domyślam się, że odległość od krawędzi górnej lustra do podstawy mocowania wag?

4.Focuser Minimum Height- czyli domyślam się; kiedy wyciąg jest 'złożony'

1. średnica lustra wtórnego, mierzysz to po krótszej osi LW

2. nie, to jest odległość wyciągu do wlotu tubusa, w zasadzie ma to znaczenie gdy projektujesz pełną tubę z bafflami

3. odległość powierzchni lustra do spodu tubusa, tam mieści się grubość lustra, cela, śruby kolimacyjne itp

4. tak

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, różnica między 16" a 20", to znacznie więcej niż kilkanaście % więcej światła. Teleskop o średnicy 20" zbiera o 56% więcej światła niż teleskop o średnicy 16". W przypadku porównania 14" i 20" to jest już 100% różnicy.

 

Miałem niedawno okazję obserwować przez dwa rozstawione obok siebie teleskopy - 13" i 16". Różnica (niemal dokładnie taka sama jak pomiędzy 16" a 20") była oczywista.

Piotrku, masz rację, a mi chodziło bardziej o liniowy stosunek średnic obu luster, bardziej miarodajnie oddaje różnice w obrazie niż podnoszenie tego do kwadratu.

 

Na uzasadnienie powiem, że wyobrażam sobie dwa widoki tego samego obiektu przy tej samej źrenicy wyjściowej i powiększeniu rosnącym proporcjonalnie do średnicy, jako dwa "talerze" o średnicy kątowej rosnącej o tyle, o ile rośnie średnica lustra.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)