Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Po raz pierwszy wykorzystałem kupiony jakiś czas temu filtr h-alfa w moim Canonie, czas pozwolił dopiero na 10 klatek po 10 min.

Po zestakowaniu w DSS wyszły czarne kropki, w związku z czym wygląda to koszmarnie. Czy jest wina zbyt małej ilości materiału, czy błąd podczas stackowania a może canon tak ma?

Jak dam radę w tym sezonie dozbieram minimum 20 klatek h-alfa oraz color 

10 klatek po 600 sek

canon 1100D filtr  h-alfa 12nm

flat dark bias

Pozdrawiam Rafał

post-449-0-11299400-1409433967_thumb.jpg

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Z filtrem Ha tylko jeden na cztery piksele ® zbiera jakikolwiek sygnał, pozostałe trzy (GGB) są ślepe i zbierają tylko szum. Możesz w Maximie wyciągnąć tylko te użyteczne piksele z surowej klatki z Canona funkcją Filter -> Extract Bayer Plane (z tego co pamiętam piksele R to kanał 1). Otrzymasz obrazek o 1/4 rozdzielczości, ale za to nie zaśmiecony szumem ze ślepych pikseli. Następnie takie zdjęcia możesz alignować i stackować.

Jeśli kalibrujesz klatki (bias, dark, flat) to najpierw kalibracja, potem Extract Bayer Plane, potem stack.

• Like 5
Odnośnik do odpowiedzi

Punktem wyjscia jest zawsze ilosc materialu. Z 10 klatek po 10 min Canonem z halpha  - sorry z tego foty nie bedzie chocbys nie wiem co kombinowal. Miniona zime walczylem Canonem z halpha. Zdecydowanie wydluz klatki naswietlania. Sugeruje 1200sek. Zrob takich klatek 25 i bedzie ok. Te czarne kropki o ktorych piszesz pojawiaja sie jesli za bardzo ciagniesz material, dlatego ilosc jest tu kluczowa. Poszperaj po galerii to znajdziesz moje proby z halha :)

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Punktem wyjscia jest zawsze ilosc materialu. Z 10 klatek po 10 min Canonem z halpha  - sorry z tego foty nie bedzie chocbys nie wiem co kombinowal. Miniona zime walczylem Canonem z halpha. Zdecydowanie wydluz klatki naswietlania. Sugeruje 1200sek. Zrob takich klatek 25 i bedzie ok. Te czarne kropki o ktorych piszesz pojawiaja sie jesli za bardzo ciagniesz material, dlatego ilosc jest tu kluczowa. Poszperaj po galerii to znajdziesz moje proby z halha :)

Z tego że mam mało klatek na uzyskanie zadowalającego zdjęcia zdaję sobie sprawę, jak napisałem wyżej będzie tego więcej o ile pogoda pozwoli. Czarne kropki występują nawet na surowej klatce. Niestety Maxim nie chce ze mną współpracować i nie składa mi materiału tylko się zawiesza. W DSS super-pixel mode  także składa z tymi kropami, pozostaje więc pozbierać więcej materiału i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do odpowiedzi

Podejrzewam, że te czarne kropki to właśnie piksele GGB, które przez filtr Ha nie złapały żadnego sygnału. Jak chcesz to możesz gdzieś wystawić surowy materiał to go sprawdzę w Maximie. 

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Z jednej klatki po wyciągnięciu tylko pikseli R i usunięciu hot pikseli wyszło takie coś:

post-1260-0-46942300-1409599197_thumb.jp

Zaciągam całość i spróbuję złożyć - zobaczymy czy wyjdą take kropy też. Te poziome pasy podejrzewam da się usunąć klatkami kalibracyjnymi.

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi

Niestety dużo więcej nie udało się wyciągnąć:

post-1260-0-09571700-1409600477_thumb.jp

Ale kropy są znacznie mniejsze, pewnie kalibracja też pomoże. Jak dodasz chłodzenie to jakość się znacznie polepszy na pewno. Sam mam mieszane odczucia co do robienia Ha w lustrzankach - sporo fotonów się marnuje. Wg mnie lepiej takie mgławice fotografować jednak normalnie, albo przez filtry typu UHC. Tutaj możesz zobaczyć moje bardzo wczesne próby z Veilem i lustrzanką: http://astrojolo.blogspot.com/2012/09/jesienne-abedzie-spiewy.html i inne wodorowe obiekty też przez 20D: http://astrojolo.blogspot.com/2012/10/jesienne-jonizacje.htmlhttp://astrojolo.blogspot.com/2012/10/indian-summer.html - bez żadnych filtrów pod niebem o zasięgu około 5mag. Trzeba sporo materiału, ale można też całkiem sporo wyciągnąć.

PS - a tutaj jeszcze wodory też, ale z 450D: http://astrojolo.blogspot.com/2013/08/floating-in-hydrogen-see.html

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj jest trochę więcej o tym napisane http://www.deep-sky.co.uk/imaging/dslr/dslr.htm - w skrócie, przy używaniu filtru Ha w lustrzance (i każdej innej kamerze OSC) pracuje tylko jeden na cztery piksele i zbiera sygnał Ha. Przy zastosowaniu filtra typu UHC pracują wszystkie piksele - R zbierają Ha i Sii, a G i B zbierają sygnał z Oiii i Hbeta. Oczywiście kosztem jaśniejszego tła, ale też sumarycznie dużo więcej światła jest zbierane. Trzeba tylko przeanalizować jak jasne mamy tło nieba u siebie i co wybrać. Kolega na http://www.samirkharusi.net/filters.html sugeruje filtry narrow przy niebie o zasięgu 3.5mag, pod ciemniejszym niebem filtry UHC, a jeszcze ciemniejszym filtry LP (np IDAS).

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Dodam coś od siebie. Od początku sierpnia wykonuję zdjęcia w iso 200 a 400. I powiem, że jakość zdjęć jest lepsza niż w iso 800 czy 1600.(przede wszystkim jakość sygnału do szumu) Na razie sprawdzam jak to wygląda, a powiem że wygląda to obiecująco :). Obecnie zdjęcia wykonuję z miasta i przy pomocy filtra UHC-S. Trzeba tylko nie co wydłużyć czas naświetlania. Nie mam jak porównać zdjęć wykonanych poza miastem, ale mam nadzieję, że szybko takie wykonam i będę miał lepsze rozeznanie. Jak wrócę do domu, to wrzucę tu parę sztuk. 

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli robisz to 60Da to jak najbardziej powinno się sprawdzać - w lustrzankach z przetwornikiem A/C o większej rozdzielczości można stosować niższe ISO i wydłużać czasy, o ile nie powoduje to powstawania tzw "fixed pattern noise" - http://www.clarkvision.com/articles/digital.sensor.performance.summary/#unity_gain

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawą stronkę zapodałeś, będę miał lekturę :)

EDIT:

Tu dwie fotki wykonane w tym samy iso 400 o różnym czasie naświetlania. Użyty został filtr UHC-S 1.25" , zdjęcie wykonane w mieście.

Pierwsza ma czas naświetlania 700s a druga 780s. Zobacz jaka kolosalna różnica, wydłużony czas o 80 sec i całkiem inaczej prezentuje się zdjęcie.

Canon 60Da iso 400 czas 700s +filtr UHC-S

post-1322-0-12366700-1409687885_thumb.jp

Canon 60Da iso 400 czas 780s +filtr UHC-S

post-1322-0-45044800-1409687992_thumb.jp

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem h-alpha i canon( a tak wlasciwie ogolnie lustrzanki w foceniu) to tylko i wylacznie jak ktos nie liczy sie z czasem i potem musi walczyc z obrobka dosc trudna, no i dochodzi problem z chlodzeniem szczegolnie w cieple letnio-jesienne noce i ogolnie lubi sie pobawic. Od czasu jak mam mozliwosc uzywania atika 383l+ mono z h-alpha 7nm dodatkowo z bin2x2 i widzac co sie lapie juz na paru minutach naswietlania, nie wracam juz na lustrzanke.

No i oczywiscie Jolo wszystko pieknie wytlumaczyl w tym temacie.

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko zależy od budżetu, osobiście uważam, że przy cenach ~500zł a nawet więcej, Canony mają bardzo dobry stosunek możliwości do ceny. W tej półce cenowej nie znajdzie się niczego lepszego, a nie ma co porównywać czipa KAF8300 do Canona

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiscie ze jak ktos ma ograniczony budzet(typu do 1tys.) albo ma tylko lustrzanke to oczywiscie to najlepszy wybor i robi zdjecia z tym co ma ale jak ma sie kase....., chyba najwieksza porazka dla mnie to cena nowych 60da, w tej cenie to juz mamy prawie kamerke qhy8l gdzie mamy chlodzenie,ten sam rozmiar matrycy,smukla obudowe no i oczywiscie binning.

Odnośnik do odpowiedzi

chyba najwieksza porazka dla mnie to cena nowych 60da, w tej cenie to juz mamy prawie kamerke qhy8l gdzie mamy chlodzenie,ten sam rozmiar matrycy,smukla obudowe no i oczywiscie binning.

Tu się zgadzam, też tego nie rozumiem.

Odnośnik do odpowiedzi