Skocz do zawartości

Novalux 415


AvirFrog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

mam teleskop Novalux 415 jest to refraktor 60/415. Jest on w standardzie 0.965", wie ktoś może czy jest opcja przerobienia go na  1.25"? Nie ukrywam że cokolwiek potrzebuję do niego to mogę to tylko kupić w chinach, niestety ostatni mój zakup nie przyszedł i nie odzyskałem pieniędzy dlatego pomyślałem że może zamiast bawić się w  ten standard 0.965" to jest możliwość przerobienia go na 1.25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, jeżeli uważasz, że gra jest warta świeczki (i wydatków), możesz sobie sprawić przejściówkę 0,965 do 1,25: astroshop.pl albo allegro.pl  (wysyłka z Chin ?) tudzież od razu 0,965 do T2 bo widziałem, że szukasz: astroshop.pl

SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2 ||| Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, towarzysz napisał:

Czołem, jeżeli uważasz, że gra jest warta świeczki (i wydatków), możesz sobie sprawić przejściówkę 0,965 do 1,25: astroshop.pl albo allegro.pl  (wysyłka z Chin ?) tudzież od razu 0,965 do T2 bo widziałem, że szukasz: astroshop.pl

Już nawet próbowałem zamówić z chin ten adapter  0.956" do teleskopu ale ani paczki nie otrzymałem ani zwrotu (na szczęście tylko 35 zł) no i w cenie też problem bo w chinach za 35 zł miałem T2 + adapter 0.965" i 1.25"  a na wszystkich stronach w Polsce   ceny są niebotycznie wysokie jak na takie części. Dlatego też  zastanawiałem się czy jest opcja wymiany (przepraszam jeśli źle nazywam tę część) wyciągu, na  ten w standardzie 1.25" ale nie mam pojęcia jak miałbym dobrać ten wyciąg tak żeby dalej móc korzystać z telepa ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam podobną sytuację. Póki co czekam na adapter zamówiony z Chin. Zastanawiam się czy nawet po wymianie wyciągu w tym przypadku na 1.25", nie będzie następnie potrzeba wymiany zwierciadła wtórnego, gdyż ono też pewnie ma średnicę dostosowaną do oryginalnej średnicy wyciągu czyli 0.965". Bo rozumiem że jedynym minusem zastosowania adaptera będzie zmniejszenie pola widzenia które i tak będzie wielkości jak dla okularu 0.965"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, tu można nabyć za rozsądne pieniądze: amazon.pl

Edytowane przez towarzysz

SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2 ||| Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2023 o 20:17, Geg napisał:

 

Dzięki za wskazówki, myślę że obydwa rozwiązania są ok jeżeli chodzi o nabycie adaptera👍

Mi jednak chodzi o to czy nie lepiej zwrócić okulary 1,25" i zamówić 0,965"?

Czy okulary 1,25" + adapter da jakiś lepszy efekt niż okulary 0.965" jak to powinno być w oryginale dla tego teleskopu (około 3x tańsze)

Sprawa o tyle pilna że mam jeszcze kilka dni na zwrot z tego tytułu że jestem laikiem w tej branży😄 a przynajmniej póki co laikiem, może kiedyś zostanę słynnym astronomem🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopy z wyciągami o średnicy 0,965'' = 24,5 mm i takież okulary produkowane były dawniej, od kilkudziesięciu lat dominują jednak średnice 1,25'' = 31,7 mm oraz 2'' = 50 mm. Dostępne na rynku okulary 0,965'' to najczęściej egzemplarze używane, lepsze lub gorsze, zależnie od producenta, rodzaju okularu i stopnia zużycia. Podobnie (zależnie od producenta i rodzaju) najogólniej można opisać okulary 1,25'' i 2'', niemniej wydaje mi się, że ze względu na nowocześniejsze technologie używane na etapie ich projektowania oraz produkcji można je zasadniczo uznać za jakościowo lepsze. Ale! uderz w stół, a odezwą się koneserzy okularów 0,965''. Konkretny okular możesz stosować w różnych teleskopach, o uzyskanym powiększeniu decydują ogniskowe okularu i teleskopu, o jakości obrazu - warunki obserwacji, jakość wykonania okularu (warstwy antyodblaskowe, ilość soczewek, ich rodzaj i rodzaj szkła, wyczernienie wewnątrz okularu), rodzaj i jakość teleskopu, a o rozdzielczości obrazu uzyskiwanego z teleskopu decyduje głównie średnica jego obiektywu... Tu do poczytania garść podstawowych informacji o okularach: teleskopy.pl. Co do pola widzenia - także w różnych rodzajach okularów 1,25'' uzyskasz różne pole widzenia, od 40° do 100°.

Zatem na Twoje pytanie odpowiedziałbym najkrócej tak: lepszy obraz = lepszy teleskop + lepsze okulary (przy czym lepszy nie zawsze oznacza droższy), a okular 1,25'' okularowi 1,25'' nierówny.

Edytowane przez towarzysz

SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2 ||| Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przejściówka dotarła już z Chin z sukcesem:)

Niestety mimo że wszystko mechanicznie pasuje do siebie i okulary 1.25" można z powodzeniem zamontować poprzez przejściówkę na wyciągu do teleskopu z 0.965" to jednak wygląda na to że przy maksymalnym skróceniu wyciągu brakuje trochę jeszcze do uzyskania odpowiedniej ostrości, przejściówka sprawia że okular jest za bardzo odsunięty od teleskopu i brakuje regulacji aby wyostrzyć obraz.🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ok Ty masz newtona, w temacie jest refraktor i to mnie zmyliło. Sprawdź czy nie da się czegoś dopasować na gwint wyciągu bezpośrednio. Czyli odkręcasz tą końcowe z wyjściem na 0.96 i patrzysz czy np kielich od barowa czy plastikowej kitowej kątówki nie spasuje. Mi w refraktorze  spasowała końcówka od barlowa. Jak nie masz rupieci do testów to zmierz średnicę a ja poszukam czegoś w swoich klamotach. Jeśli będzie szansa że spasuje to opłacisz paczkomat i Ci wyślę. Zmierz też długość tej przejściówki na 1.25, może znajdę krótsza.

Edytowane przez sosna
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica zewnętrzna gwintu na wyciągu po odkręceniu końcówki to jakieś 3,25 cm. Kielichy Barlowa i okularów 1,25" jakie obecnie posiadam (2x, 9 i 15 mm) dochodzą dokładnie do czoła czyli mają praktycznie taką samą średnicę no i nie da się nic przykręcić. Ale rzeczywiście po odkręceniu kielicha okularu 1,25" i po zdjęciu końcówki wyciągu przykładając i trzymając ręcznie okular bez kielicha idzie wyregulować ostrość i jest ok dokręcając wyciąg do minimum, bo po zdjęciu końcówki jeszcze ze 2-3 mm można dokręcić. Tyle że trzeba trzymać to wszystko cały czas ręcznie😁 No ewentualnie taśmą może udało by się przykleić🤔 tyle że za każdą zmianą okularu trzeba będzie odklejać. No i Barlowa na tej zasadzie to nadal nie daje się wyregulować. Finalnie zostawię chyba sobie te okulary do nowego teleskopu nad zakupem którego ostatnio myślałem. Natomiast po allegro są w jednym chyba sklepie okulary 0.965 na zamówienie z Chin, tyle że dostawa 30 zł za 1 szt i nie ma innej opcji, przy każdej kolejnej szt nalicza się opłata kolejne 30 zł, czyli przy 2 okularach i barlowej sam transport 3x30 trzeba zapłacić😁. No ale jeśli to tylko dojdzie to i tak opłaca się zważywszy na to że trudnodostępne są już okulary 0.965. A może ktoś na forum ma takie na zbyciu i chciał by sprzedać?🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, daj ogłoszenie o chęci kupna okularów na pozostałych dużych forach: astromaniak.pl i astropolis.pl

znalazłem takie ogłoszenie - do weryfikacji, czy aktualne: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=71106&p=620846&hilit=0%2C965#p620846

Edytowane przez towarzysz
  • Thanks 1

SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2 ||| Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.11.2023 o 16:37, Geg napisał:

po odkręceniu kielicha okularu 1,25" i po zdjęciu końcówki wyciągu przykładając i trzymając ręcznie okular bez kielicha idzie wyregulować ostrość i jest ok dokręcając wyciąg do minimum, bo po zdjęciu końcówki jeszcze ze 2-3 mm można dokręcić. 

Za mało, niestety nic tu nie poradzimy.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)