Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to moje drugie podejście do kometki , ale drugie podejście z nowym sprzętem i z fatalnymi warunkami . Ale udało się , do tego udało się złapać ogonek :D  :D  :D gdyby nie ten cholerny Księżyc to dopiero były by fotki.

Sprzęt : Canon 40D+Tair 3S na CG5 GT

 Czasy to 54x45s Iso 1000 Darki 10szt.

 

attachicon.gifKometka z ogonkiem ..jpg

 

attachicon.gifkometka z ogonkiem.jpg

 

Gdyby ktoś miał problemy z stakiem zdjęć w DSS http://astronomiamatorskakacper.blogspot.com/2014/05/skadanie-zdjec-komet-na-warstwach-w.html

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak wyrównać tło,żeby wszędzie było jednolite a nie tak jak na moim zdjęciu ?

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masakra z tą kometą

 

najpierw focenie przy pełni i wichurze

 

potem obróbka:

- zestackowałem samą kometę, to jeszcze poszło łatwo, aczkolwiek kreski gwiazd pojawiły się dokoła

- zestackowałem gwiaździste tło, to też w miarę proste, ale z komety zrobiła się krecha z duuużą poświatą

 

i tu zaczynają się schody

- jak dobrze usunąć pojechaną kometę z tła łącznie z poświatą

- jak usunąć pojechane gwiazdki z komety, zwłaszcza te blisko komety

- następnie trzeba to wszystko wpasować i wyrównać przejście między obiektami

 

masakra,

 

ale JEST!!! i jestem bardzo zadowolony, choć żałuję, że nie ma warkocza (a tak muszę postronnym tłumaczyć: co to właściwie jest)

 

 

post-2739-0-88317200-1420482084_thumb.jp

 

P.S. Wessel - chylę czoła niziutko nad Twoją pracą: Kometa Jacques C/2014 E2 i mgławica emisyjna IC 1805 Heart Nebula w Kasjopei

 

 

  • Like 9

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to moje drugie podejście do kometki , ale drugie podejście z nowym sprzętem i z fatalnymi warunkami . Ale udało się , do tego udało się złapać ogonek :D  :D  :D gdyby nie ten cholerny Księżyc to dopiero były by fotki.

Sprzęt : Canon 40D+Tair 3S na CG5 GT

 Czasy to 54x45s Iso 1000 Darki 10szt.

 

attachicon.gifKometka z ogonkiem ..jpg

 

attachicon.gifkometka z ogonkiem.jpg

 

Gdyby ktoś miał problemy z stakiem zdjęć w DSS http://astronomiamatorskakacper.blogspot.com/2014/05/skadanie-zdjec-komet-na-warstwach-w.html

Kacper, jakim cudem uzyskałeś takie czarne niebo?

  • Like 1
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmury szaleją po niebie jak szalone,dwu,trzy minutowe okna czystego nieba i udało się upolować kometę.

Nie miałem żadnego problemu z jej odnalezieniem w lornetce 15x50.

Dobrze widoczna zielonkawa mgiełka, tuż obok dwóch gwiazdek.

Teraz tylko czekać na ciemniejsze niebo,bo łysy robi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę spytać jakie ma rozmiary kątowe (jako mgiełka)? Chciałbym ją uchwycić w 12tce, tylko nie wiem jak rozpoznać. Jak M33, M57 - tak dla porównania? Bo bardzo bym chciał ją zobaczyć jak Muniek troszkę odpuści.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacper, jakim cudem uzyskałeś takie czarne niebo?

Nie wiem obrabiałem , tak jak zawsze   ;) Co do DSS to on głupieje gdy dajesz mu stack na kometę i na gwiazdy  :)

Ps. A możesz gdzieś wrzucić stacka , chętnie zobaczę jak wyjdzie mi to na innym  zdjęciu .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa pięknie widoczna z centrum Pruszcza!

Przy dobrej przejrzystości powietrza, ale i bliskości Księżyca, bez najmniejszego problemu widoczna w 16x70, nawet na wprost. Zerkaniem oczywiście większa, miałem też wrażenie, że dość wyraźnie daje się dostrzec zielonkawy kolor. Zerkaniem "rozrastała" się do jakichś 7-8'. Ze względu na swój kolor i dość dużą różnicę między małym, jasnym jądrem a znacznie bardziej ulotną komą, nie do końca daje się pomylić z gromadą kulistą.

A zerkaniem widoczna bez większego problemu (ale i bez szału) w 8x30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę spytać jakie ma rozmiary kątowe (jako mgiełka)? Chciałbym ją uchwycić w 12tce, tylko nie wiem jak rozpoznać. Jak M33, M57 - tak dla porównania? Bo bardzo bym chciał ją zobaczyć jak Muniek troszkę odpuści.

 

W lornetce jest nieco mniejsza od M42,ale to moje subiektywne odczucie.Warunki obserwacji też mają znaczenie.

Na pewno ją razpoznasz,bo wpada w zieleń,co zdecydowanie odróżnia kometę od pozostałych mgiełek.

Podobna nieco do  kulek w Woźnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ją w ekstremalnych warunkach. Obserwacja z zaświetlonego balkonu w zachodniej skrajnej części Łodzi o 1:30-1:35. Kometa znajdowała się w tamtym momencie od 8.5 do 9.0 stopni nad horyzontem(!), Księżyc ostro rozświetlał niebo, spory wiatr, niestety tam gdzie była kometa przelatywały też ciągle gęstsze lub rzadsze chmury. Mimo wszystko udało mi się ją wyzerkać w 12x50, a w chwilach gdy chmury były rzadsze bardziej rozgonione (tzn było takie lekkie mleko coś jak mgiełka) to widoczna była również bardzo delikatnie na wprost jako plackowate okrągłe pojaśnienie. Nie sądziłem że mi się uda. Później spojrzałem również na Miecz i Pas Oriona, Syriusza, Mel 20, Chichoty, M103, Hiady i Plejady - wszystko na swoim miejscu :) A na sam koniec skierowałem obiektywy na Księżyc który prawie wypalił mi oczy a jak wchodziłem do ciemnego mieszkania to widziałem przed sobą białe krążki  ;D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też widziałem !

Widziałem ją już przed kilkoma dniami ale chyba temat na AM został usunięty i nie pamiętam kiedy ::)

Wracając od kolegi miałem szczęście bo prognozy się sprawdziły i niebo było prawie całkiem czyste. Gdy tylko dotarłem do domu sprawdziłem położenie komety na mapach tu z forum, zabrałem lornetkę, ubrałem się i wyszedłem. O dziwo nie mogę znaleźć jej bo źle spojrzałem na mapki i musiałem skorygować błąd ::)   Myślałem że jest w Zającu :)

Chwile szukania i jest !!

Patrzyłem Nikonem 10x50 i powiem szczerze, że jest ona duża i oczywista. Nie ma problemu z zobaczeniem ładnego, dużego, okrągłego, jak na fazę Księżyca bardzo jasnego placka światła. 

 

Obserwowałem miedzy 23.30 a 00.00

 

Życzę pogody i powodzenia w obserwacji bo warto.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą 'zaliczyłem' swoją pierwszą kometę (oczywiście C/2014 Q2 Lovejoy). Orion dopiero wstawał z za horyzontu i to nad bardzo zaświetlonym parkingiem i niedaleko niego pojawiła mi się w miarę wyraźna mgiełka w DO Discovery 10x50. Być może zasugerowany tutejszymi wpisami ale rzeczywiście pojawiła się w lekko zielonkawym odcieniu. Co ciekawe wyszedłem zobaczyć flarę i jej nie zobaczyłem za to kometa prawie odrazu w lornetce. Dziś ma być u mnie pogoda 'obserwacyjna' więc jeszcze po 22 się wybiorę na małe miejskie obserwacje oczywiście znów próbując złapać aktualną astroatrakcję.

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dosłownie przed paroma minutami, póki jeszcze nieba nie rozświetlał Księżyc, zobaczyłem kometke :D. Bez trudu jest widoczna w lornetce 8x30, jako szara, wyrażnie widoczna, okrągła plamka. W tekleskopie widoczna nawet w szukaczu, a w 36x też majaczył mi lekko zielony kolorek. ;)

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa bez problemu, na wprost widoczna w szukaczu 6x30.

W moim achro 102/500 z okularem GSO 30mm piękna, duża z jasnym jądrem. Zabarwienie "morskie" czyli niebiesko zielonkawe widoczne też bez problemu :)

Wszystko to z balkonu z miasta.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ją w końcu upolowałem :) Po dłuższym okresie niepogody w końcu pokazały się gwiazdy, tuż przed godziną 17-tą, gdy niebo nie było jeszcze całkiem ciemne spróbowałem ...i od razu udało się. Niestety położenie komety jest takie że użyć mogę tylko lornetki albo małego ED,  dużym refraktorem tą część nieba mam niedostępną a czasu na wypad w teren niestety dziś brak :(.

Bez problemu znaleziona w TENTO 7x35 jak i w ED 70/420 +  Baader Asferyk 31 mm. Wyraźna, duża mgiełka z jaśniejszym jądrem, jak dla mnie najładniej w ED-ku wyglądała w Hyperionie 17 mm, w 13-tce większa ale już ciemniejsza...jest pewien niedosyt że nie dało się użyć 150-tki...może pogoda będzie łaskawa i w najbliższych tygodniach uda się jakaś wyprawa za miasto.

Ale i tak jestem bardzo zadowolony, bo od paru dni chmury przeszkadzały w upolowaniu jej i już mnie zaczeły denerwować ;) .

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem walnięty - fotografuję LRGB kometę przy Księźycu w pełni z Warszawy, nisko nad horyzontem nad Wawrem. Na surowej klatce widać ogon.... ASA pracuje w modzie śledzenia komet po raz pierwszy.

Masakra! Kometa wielka, jasna jak żadna ....

W lornetce Fujinon 7x50 widoczna bez problemu.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie jak na złość z tego kierunku delikatne chmury i ledwo Rigel sie przebija, więc nawet się nie łudzę, że uda się złapać, może po 21 jak troszkę wyżej będzie, to uda się popatrzeć.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.............

Masakra! Kometa wielka, jasna jak żadna ....

W lornetce Fujinon 7x50 widoczna bez problemu.

Pisałem - Jak Herkules wielka - czekam na fotografię :) Ja godzinę temu wróciłem - jeszcze do 16 była nadzieja na foto ... :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artir super animacja  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jest świetna fotka.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ż  -  idź z psem na spacer ....

M - ... no dobra ...

 

po drodze lornetka z bagażnika (już na statywie czekała zamontowan) i idę na pole, tak kilkadziesiąt metrów od parkingu, gdzie troszkę ciemniej i o dziwo, mimo jeśli sie nie mylę 99% księżyca, w miarę szybko udało się namierzyć :)

...cieszę się bo wcześniej nie miałem okazji... następnym razem muszę przygotować aparat ..

 

na koniec jeszcze krótkie spojrzenie czy Galileuszowe czy są na miejscu i do domu... ( dziś CalSky zameldował zamianę E <-> I  ale tego dziś ine poobserwuję)

 

Jan 6 20:26    C |J| EI G
6 21:26           C |J| EI G
6 22:26           C |J| EI G
6 23:26           C |J| EI G
7 00:26           C |J| EI G
7 01:26           C |J| IE G
7 02:26           C |J| IE G

 

z parkingu w Aleksandrowie Ł. meldował ggrzes

lornetka DIANA 10x50 

ps. dla pieska chyba musze jakiś kubraczek zorganizować

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)