Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Na upartego przy księżycu 97% wczoraj na pojedynczej klatce Canon 1100D 8s ISO3200 godzina 23:17  obiektyw kitowy 55mm f5,6 (zmiana CR2 -> JPEG + w paincie kółeczko)

post-3601-0-47109600-1420614588_thumb.jp

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny miałem zaszczyt obserwacji komety przy ładnym, bezchmurnym niebie   :)

Gdy szedłem spać w poniedziałek po udanej obserwacji komety do snu tuliły mnie rozświetlone na letko czerwono chmury a obudziło mnie piękne błękitne niebo. Od momentu przebudzenia krążyła mi w głowie myśl o kolejnej obserwacji. Prognozy pogody na meteo.pl były optymistyczne więc po woli organizowałem spotkanie. Zadzwoniłem do znajomego i umówiłem się na godzinę 17.30 a drugi dostosował się do naszych ustaleń.

Obserwacje zaczęliśmy około 17.50 - 18.00. Nisko nad horyzontem świecił już Księżyc, wziąłem do ręki SM 15x70 kolegi i oczywiście komety nie znalazłem :D  W takiej sytuacji wyciągnąłem swoją 10x50 i Q2 wpadła w pole widzenia prawie natychmiastowo. Co tu dużo gadać - obiekt to wielka piękna i wyraźna plama światła. Potem rzut oka przez 15x70 a następie synta 6" z SW SWA 17 mm. Koloru jakoś nie dopatrzyłem się ale wydaje się że dopatrzyłem się warkocza. Wessel Twoje zdjęcie jest odwrócone czy w orientacji ziemskiej ? Bo ja widziałem warkocz odwrotnie niż na zdjęciu zgodnie z odwróceniem obrazu w Newtonie a znajomy widział tak jak jest na zdjęciu :D I mam teraz mętlik w głowie.

Potem gdy wyjrzał nieco wyżej Jowisz popatrzyliśmy na niego w pow. 150 i 300x . Było widać wyraźnie 2 pasy i można było się dopatrzeć jeszcze jednego lub dwóch. To i tak nieźle jak na jego wysokość nad horyzontem.

Mróz sięgnął -11*C a do tego był leciutki wiaterek. Gwiazdy my i ni Erydan ledwo widoczne, Andromeda widoczna ponoć zerkaniem - ja jej nie wypatrywałem ale ogólnie bardzo jasno.

 

Na koniec zdjęcie sprzętu po ponad 2 godzinach spędzonych na mrozie - ładnie oszroniło :)

post-526-0-22513100-1420636262_thumb.jpg

post-526-0-24180800-1420636306_thumb.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też już widziałem wczoraj tę kometkę ;) Na razie tak sobie się w wizualu prezentuje (porównanie z Jacques), ale jak ma osiągnąć 4mag no to zacieram rączki ;) Oglądana na razie przez szybę (choroba...) :- , ale i tak bdb widoczna, znalazłem bez szukacza i bez znajomości dokładnego położenia (tylko parę sekund w Stellarium patrzyłem). Fotki też zrobiłem, ale wstawię jeśli się uda obrobić i w ogóle później. Wybieram się pod koniec stycznia na polowanie na tą kometkę (akurat będą okolice nowiu), Jowisza i wszystkie obiekty DS zimowego nieba. Oby tylko pogoda dopisała (mała wilgotność, brak chmur i jeszcze najlepiej w miarę ciepło - chciałbym sobie dłuuugo posiedzieć ;) ) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa Q2 wczoraj,.....

 

Czekam na jedną noc w okolicach nowiu i jadę do Broku bez względu na temperaturę :D

Życzę Ci abyś 10.01 trafił :) Choć ponoć 11 w większości kraju rozpogodzenia.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pecha. Od 2 dni pogodnie, a ja chory leżę w łóżku. Przez okno Pas Oriona ledwo widać, to nawet mi się nie chce wyciągać lornetki. Dobra wiadomość jest taka, że kometa wg mojej bazy danych jest już na pozycji 30tej pod względem jasności (max 4 mag - COBS).

Lornetka Nikon Aculon 10x50 (2013); Statyw Velbon DF-61 (2015); Synta 8 (2016); Filtr polaryzacyjny Orion 1,25'' (2016)  http://astro-stw.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według obserwatorów wizualnych, jasność komety C/2014 Q2 (Lovejoy) to już 5.5 - 6.0 mag i z ciemnych miejsc kometa jest już widoczna gołym okiem. Na ten moment wydaje się, że w maksimum blasku, około 10 stycznia, może być ona nawet nieznacznie jaśniejsza od 5.0 mag.

 

Przywołuję post Piotra bo to już pojutrze - czyśćcie szkiełka, matryce i dmuchajcie na chmurwy - tylko nie gońcie ich na północ ... może choć jakąś małą dziurkę w zasnutym niebie znajdę ::) ???

 

post-476-0-89295200-1420706688_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodnej nocy ani widu ani słychu na razie, widzę, że problem leży nad całą prawie całą Polską (w teorii w każdym razie, tak przynajmniej pokazuje ta mapa http://www.meteo.pl/um/php/pict_show.php?cat=12&time=0 ), ale coś pod koniec dziesiątego może nam obywatelom najlepszej w Polsce Małopolski się poszczęści, liczę jeszcze na seeing (dalej nie wiem czym to cudo się charakteryzuje, ale brzmi na ważne), nieciekawie jest z tym, że Orion jest nisko, a tu Kraków bucha i płonie jak piekło i jeszcze ten Księżyc :C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zaobserwowana, jak przystało na kometę (no chyba że to była jednak gwiazda jak to jest w przekazie i w tradycji) w Trzech Króli (dobra miałem wtedy warunki do obserwacji),
w 15x50 około kwadrans po 17 -tej, pomiędzy ? Eri a ?2 Eri. W zasadzie ustrzelona od pierwszego przystawenia oczu do lornetki (jak to się mówi na chybił trafił :), w sumie najpierw to myślalem że to jakaś mgławica albo co...).

Dopiero później zweryfikowna w atlasie i stellarium.
Jak dla mnie, początkującego (pierwsza kometa) - robi wrażenie.

Dobson SW 8", SOTEM 15x50

GSO SV 30mm + Hyperion 8mm + kitowce z zestawu

Benro A2970T Camrock H051

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem czasu poczytać sąsiedniego forum...

Poprzednia wersja bardziej mi się podoba ... tyle widać ogona i już.. a tu tak...

Ale ja jestem cienki bolo i to oczywiście subiektywne odczucie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam bardziej chodziło o brudy w tle po składaniu koloru tła i komety. Warkocz wyciągnąłem niejako "przy okazji" :D .. Jacek, jakbyś zobaczył materiał wyjściowy- tylko usiąść i płakać mówię Ci...

Tak wygląda jedna klatka luminancji...po kalibracji!!!! 300 sekund, F3 ..Warsaw by night...

post-3001-0-20590500-1420748805_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam bardziej chodziło o brudy w tle po składaniu koloru tła i komety. Ogon wyciągnąłem niejako "przy okazji" :D  .. Jacek, jakbyś zobaczył materiał wyjściowy- tylko usiąść i płakać mówię Ci...

Dlatego wystarczy przeczytać dokładnie (często się o to czepiam userów bo nie podaja) opis, jakie warunki nieba, skąd i następnie czasy, czym itp. Wtedy można oceniać.

No coż niektórzy polują z dzika rozkoszą na ,,ale mu dowaliłem"

Maciek jeszcze raz Gratuluje Pięknej Komety 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda jedna klatka luminancji...po kalibracji!!!! 300 sekund, F3 ..Warsaw by night...

attachicon.gifAutosave Image -002L_r.jpg

A ja mam takie może głupie pytanko, to to za czarne kółeczko na fotce obok końca kreski?

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)