Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Pragnę poinformować, że kometa nadal leci:) właśnie patrzyłem przez lornetkę :)

Potwierdzam widoczna w lornetce , wali po oczach jak cholera  :D  :D

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie mi czyste niebo. Kurna taka fajna aż się boję że nie będę miał w swojej kolekcji.

A czy ktoś jest w stanie mi napisać jak długi jest warkocz. Potrzebne jest do zorganizowania sobie odpowiedniego sprzętu i kadru.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie mi czyste niebo. Kurna taka fajna aż się boję że nie będę miał w swojej kolekcji.

Spokojnie , w niedzielę ma być czyste niebo ;)  

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Kolego ::)

blog_dm_5164133_8029394_sz_niebo.jpg

 

 

Takie niebo to tylko w Erze ;)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie mi czyste niebo. Kurna taka fajna aż się boję że nie będę miał w swojej kolekcji.A czy ktoś jest w stanie mi napisać jak długi jest warkocz. Potrzebne jest do zorganizowania sobie odpowiedniego sprzętu i kadru.

Obawiam się że w moim setupie ( 3.5 stopnia szerokości kadru) warkocz się nie zmieści... Może Piotr Guzik będzie coś wiedział więcej na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą złapałem kometę w 10x50, jest duża z dużym jasnym jądrem. .. po zlokalizowaniu widoczna bezproblemowo gołym okiem :) Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się ją zobaczyć. W dodatku na wiosce zgasło światło :) Pilnujcie, bo może dziura i do Was dotrze! ;)

Miłego!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą złapałem kometę w 10x50, jest duża z dużym jasnym jądrem. .. po zlokalizowaniu widoczna bezproblemowo gołym okiem :) Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się ją zobaczyć. W dodatku na wiosce zgasło światło :) Pilnujcie, bo może dziura i do Was dotrze! ;)

Miłego!!! 

Potwierdzam widoczna w lorence 7x50 bez problemu ;) Dawid to się ciesz że nie masz światła , teraz masz Zatomskie niebo  :D  :D  

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczyłem jasność komety która o godzinie 21:44 miała wartość 4.93 mag, a stopień kondensacji to 2-3   :)

  • Like 2

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wíeje jak sam skurczybyk, powalone drzewa zerwaly linie energetyczne... chwala Panu!:-D:-D:-D. w promieniu 10km zadnych swiatel!:-D. ciemnoscí egipskie! Za to kometa uchwycona, zerkaniem, golym okiem:-D. Zdjecia nie da sie zrobic bo wiatr przewrocilby montaz:-/. w lornetce kometa prezentuje sie rewelacyjnie. jest wyraznie jasniejsza od M31. Przepiekna:-D.

  • Like 2
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się wydaje,że warkoczyk się uchwycił ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr w Ustce przekracza w porywach 100 km/h nie można ustać ... ale okno od południa udało się otworzyć :)

W Nikonku 12x50 między błyskawicznie przelatującymi chmurewkami wygląda cudnie 8)

WIELKA :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem dokładną analizę jasności komety i oceniłem, że jest jaśniejsza niż jasna cholera. W końcu udało mi się ją zobaczyć w lornetkach i mi szczena opadła. Już jest w Byku! Wyrwana chmurom w porywach huraganowego wiatru z balkonu. Pamiątka jest.

 

post-37-0-48641100-1420928237.jpg

 

85 mm, f/5.6, 5 sek., ISO1600.

 

  • Like 5

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pojawiły się dosyć sporawe dziury w chmurach także też wyszedłem, chociaż wiatrzysko niesamowite, statyw z lornetką ledwo się trzymały... Do tego oczy mi łzawią na wietrze strasznie.

Ale Lovejoy trzeci raz upolowany :) Wygląda jeszcze bardziej jak kulka niż ostatnio.

 

Na koniec mała dygresja...

My to mamy ogólnie przesrane, jak już po dłuugich tygodniach chmury się rozejdą to albo pełnia jest, albo mróz dowala. Jak Księżyc idzie do nowiu to wiatr wieje z takimi prędkościami, że jeszcze trochę to by mi szkła z lornetki powypadały. Ciężki nasz los koledzy :(

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr w Ustce przekracza w porywach 100 km/h nie można ustać ... ale okno od południa udało się otworzyć :)

W Nikonku 12x50 między błyskawicznie przelatującymi chmurewkami wygląda cudnie 8)

WIELKA :)

Tęż zerkam za okno,ale niestety żadnego prześwitu.

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pojawiły się dosyć sporawe dziury w chmurach także też wyszedłem, chociaż wiatrzysko niesamowite, statyw z lornetką ledwo się trzymały... Do tego oczy mi łzawią na wietrze strasznie.

Ale Lovejoy trzeci raz upolowany :) Wygląda jeszcze bardziej jak kulka niż ostatnio.

 

Na koniec mała dygresja...

My to mamy ogólnie przesrane, jak już po dłuugich tygodniach chmury się rozejdą to albo pełnia jest, albo mróz dowala. Jak Księżyc idzie do nowiu to wiatr wieje z takimi prędkościami, że jeszcze trochę to by mi szkła z lornetki powypadały. Ciężki nasz los koledzy :(

 

 

 

 

A czy ktoś mówił że będzie łatwo  ;)   ;)  

 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się udało :).

Pojedyncze klatki bez obróbki.

post-3514-0-31515800-1420934830_thumb.jp

Canon 550D, czas 10s, iso 400, 50mm, f 1,8

 

 

post-3514-0-95996600-1420935129_thumb.jp

Canon 550D, newton 6", czas 41s, iso 1600

 

Miejsce focenia - Zgorzelec, balkon, zaświetlone osiedle.

 

 

  • Like 8

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tempo, w jakim ta kometa zyskiwała na jasności jest niesamowite. Ciężko mi teraz przypomnieć sobie drugą kometę, która jaśniała by tak szybko (mam na myśli oczywiście zależność jasności komety od jej odległości od Słońca) przez tak długi czas.

 

Obserwacje z ostatnich dwóch dni wskazują, że kometa ma jasność około 4.0 mag (większość obserwujących w dobrych warunkach ocenia ją na 3.9 - 4.2 mag).

 

Dość rzadko się zdarza, aby tak jasna kometa świeciła tak wysoko nad horyzontem na ciemnym niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą złapałem kometę w 10x50, jest duża z dużym jasnym jądrem. ..

to byłaby chyba pierwsza obserwacja jądra komety takim sprzętem? masz niesamowitą lornetkę! :D

 

a ja widziałem tylko raz w lornetce 15x70, dzień po pełni, na jasnym niebie LM=3, ale i tak było fajnie.

czekam na pogodę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to byłaby chyba pierwsza obserwacja jądra komety takim sprzętem? masz niesamowitą lornetkę! :D

 

Chodziło mi o głowę komety, oczywiście :/ przepraszam Szuu, że wprowadziłem Was w błąd. To się nie powtórzy!!! ;)

PS: Tak! Jest to niesamowita lornetka :) ale takich cudów to nie pokazuje.... :( niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestaje wiać, jakieś dziury się robią ::) ???  Przy porannej kawce dzisiaj Jupeczka przez 5 minut widziałem i Munia :)

A Loveyojek jak napisał Piotrek już Byczka ujeżdża :) O kulturalnej porze bo około 20.00 będzie idealnie na południku :)

Można więc spokojnie ją podpatrzeć lub sfotografować i to bez Munia, który o tej porze jeszcze śpi.

Powodzenia i niech kolekcja fotografii i relacji obserwacyjnych z Jej Jaśnie Panującej nam rośnie 8)

 

Dzisiaj post-476-0-62951900-1421046609_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)