Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie co robię nie tak.

Mam zdjęcia komety ale DSS nie zaznacza mi kółeczka na komecie (tylko na np. gwiazdce obok) i nie mogę zestakować zdjęć z opcją na komecie?.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i ja spróbowałem swoich sil w warunkach hardcorowych.

Wichura szalała. drzewa poprzewracane. Ale za to prześwitu w chmurach było dość sporo.

Szczecin obrzeża miasta.

 

30x10s, sw 150/750, iso1600, canon 1000D, stack na kometę:

attachicon.gifC 2014 Q2 lovejoy stack na komete+dark.jpg

 

P.S. Nie wiem czemu na stacku wyszedł taki nietypowy kolor komety. na pojedynczych klatkach była zielona.... ???

P.S. Ale za to załapał się minimalnie warkocz komety! B)

Jeżeli stakowałeś w DSS , to pogódź się z nienaturalnym kolorem. Ten program z kometami sobie nie radzi.

Dorób flaty, fotka będzie ładniejsza :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię. Dzięki

W drugim wątku od dołu Masz tutka Kolegi Destiny - może Ci się przyda :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/page-4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Dzięki za linka, ale już go widziałem. Robiłem dokładnie tak jak w nim wskazywałeś. Tylko najeżdżając na kometę kursor nie przemieniał mi się w różowe kółeczko i nie mogłem zaznaczyć komety.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tempo, w jakim ta kometa zyskiwała na jasności jest niesamowite. Ciężko mi teraz przypomnieć sobie drugą kometę, która jaśniała by tak szybko (mam na myśli oczywiście zależność jasności komety od jej odległości od Słońca) przez tak długi czas.

 

Obserwacje z ostatnich dwóch dni wskazują, że kometa ma jasność około 4.0 mag (większość obserwujących w dobrych warunkach ocenia ją na 3.9 - 4.2 mag).

 

Dość rzadko się zdarza, aby tak jasna kometa świeciła tak wysoko nad horyzontem na ciemnym niebie.

Twoje spostrzeżenia są jak najbardziej słuszne,obawiam sie jednak że do tej komety jak tak dalej pójdzie dołożymy następny"rekord"jako najdłużej skrytej za chmurami.

Jeśli o nią chodzi też ponosi mnie entuzjazm,tyle że szybko tonie on głęboko w nerwach,szczególnie gdy trafia się bezchmurna noc i czytam o udanych obserwacjach na forum,zaczynam obserwacje około północy bo wcześniej nie mogę,na niebie gwiazdy widać ale już znacznie gorzej niż o 22-giej no i kometa też nie ma nic wspólnego z recenzjami forumowiczów.

Mamy kometę ze względu na położenie i wartość magnitudo oferującą doskonałe warunki do obserwacji ale mamy też zimę wyjątkowo ciepłą i wredną.Qrva jestem cierpliwym człowiekiem,ale ile można... >:(  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie sam nadal nie mialem jeszcze mozliwosci uchwycenia tej komety, ale znalazlem ciekawe zdjecie na Astrobinie. Autorowi tego zdjecia udalo sie uchwycic warkocz jonowy tej komety :)

 

Link do zdjecia: http://www.astrobin.com/146949/

  • Like 3

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie sam nadal nie mialem jeszcze mozliwosci uchwycenia tej komety, ale znalazlem ciekawe zdjecie na Astrobinie. Autorowi tego zdjecia udalo sie uchwycic warkocz jonowy tej komety :)

Zdjęć warkocz jonowego tej komety są setki. Właściwie tylko on jest widoczny. Dopiero na niektórych zdjęciach z ostatnich dni zaczyna się nieśmiało przebijać coś, co może być zaczątkiem warkocza pyłowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć warkocz jonowego tej komety są setki. Właściwie tylko on jest widoczny. Dopiero na niektórych zdjęciach z ostatnich dni zaczyna się nieśmiało przebijać coś, co może być zaczątkiem warkocza pyłowego.

A to nie odwrotnie jest? Warkocz gazowy/jonowy(prosty, skierowany przeciwnie do Slonca) zawsze jest slabszy od warkocza pylowego(ukazujacy trajektorie komety). Doskonalym tego przykladem jest kometa Hale`a - Boppa.

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie odwrotnie jest? Warkocz gazowy/jonowy(prosty, skierowany przeciwnie do Slonca) zawsze jest slabszy od warkocza pylowego(ukazujacy trajektorie komety).

 

A z czego miałoby to wynikać (że warkocz pyłowy jest zawsze jaśniejszy od gazowego)? Komety są różne. Niektóre mają tylko warkocz gazowy, inne tylko pyłowy, jeszcze inne mają obydwa (przy czym nie ma zasady, który ma by jaśniejszy). Co więcej, zdarza się, że kometa przez pewien czas ma tylko warkocz gazowy, a później tylko pyłowy lub odwrotnie.

Zresztą zauważ, że na wszystkich zdjęciach komety C/2014 Q2 (Lovejoy) warkocz jest prosty i skierowany przeciwnie do Słońca.

 

Klasyczny warkocz pyłowy, wbrew temu co napisałeś, zwykle nie ukazuje trajektorii komety (choć większość jego materii jest rozproszona właśnie w okolicy płaszczyzny orbity komety), a jedynie jest odchylony w kierunku trajektorii komety.

 

Kilka fajnych przykładów:

 

Kometa 153P/Ikeya-Zhang, zdjęcie z 28 lutego 2002, widoczny jedynie warkocz gazowy:

http://kometen.fg-vds.de/pix/2002C1/2002C1_28022002.htm

 

Ta sama kometa (153P/Ikeya-Zhang), zdjęcie z 4 kwietnia 2002, widoczne dwa warkocze, przy czym gazowy jaśniejszy od pyłowego:

http://kometen.fg-vds.de/pix/2002C1/2002C1_4_04042002.htm

 

Kometa C/2004 Q2 (Machholz), 5 lutego 2005, widoczne dwa warkocze, przy czym gazowy chyba jaśniejszy (i na pewno znacznie dłuższy):

http://kometen.fg-vds.de/pix/2004Q2/2004Q2_05022005.htm

 

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS), zdjęcie z 8 kwietnia 2013, widoczny jasny, bardzo szeroki warkocz pyłowy, brak warkocza gazowego

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, w końcu ukazała się moim oczom. Można powiedzieć, że kometa jest bardzo podobna do M31. ale zdecydowanie jaśniejsza :)

Mi udało się ją dostrzec gołym okiem , gdzie ta pogoda  :'(  :'(  :'(  :'(  :'(

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że zdrowie nie pozwala teraz wyjść pod niebo przed momentem ją wyzerkałem w 10X50 przez szybę okna gdzie 15m przed oknem są super ekstra inteligentne lampy dookólne oświetlające kosmitom drogę.

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przed chwilą obserwowałem kometę, i po dłuższym wpatrywaniu, zdawało mi się, że od komety, odchodziło jakby podłużne pojaśnienie. I takie pytanie.. czy warkocz komety jest na tyle jasny, żebym mógł rzeczywiście go zobaczyć, czy tylko mi się zdawało?

Obserwowałem teleskopem SW 114/900, pow. 36x

Poniżej szybki schemat jak to widziałem.

 

post-2746-0-78233000-1421172262.jpg

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ją! Zielona z warkoczem (trochę chmurkowata, ale to dlatego, że 130/900 prawdopodobnie) i ogólnie whooooooooooooooooooooooo, zdobyłem z pierwszy raz zobaczoną Andromedą, i również rozdziewiczoną mgławicą w Orionie (<----- Najlepsza, ze wszystkich rzeczy jakie w życiu widziałem!!!!!!!11!!1!111!1 one one one)

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą znów obserwowałem kometę i teraz już wyraźnie widziałem jakby smużkę wybiegającą z głowy komety. Sama głowa, ma wyraźnie zielonkawy odcień. Bez problemu widać ją na ciemnym niebie, gołym okiem. W lornetce, ciężko ją przeoczyć. :)

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę minut po 17-tej świetnie widoczna w lornetce 8,5x32 na jeszcze nie całkiem ciemnym niebie. Mam nadzieję że pogoda się utrzyma do północy bo teleskop już się chłodzi w oczekiwaniu na wyjście komety zza sąsiednich budynków...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 20.00 z centrum polski widoczna w Tento 7x50 widoczna bez problemu - po adaptacji w ciemności widziałem gołym okiem-potwierdzone przez dwóch moich orłów.

Nie określę jasności ponieważ słabo się na tym znam ale faktycznie dużo jaśniejsza od Królowej.

Włodek

Ps:Jacek wielkie dzięki

  • Like 2

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z krótkiej obserwacji komety. W końcu pogoda dopisała. Dobrze, bo już powoli zacząłem się wkurzać, że gdzieś tam nad chmurami wisi kometa a ja jestem pozbawiony tego widoku :). Wprawdzie łuna Warszawy skutecznie wymazała większość gwiazd, ale na południowym krańcu miasta, około 35 km od centrum, w przydrożnych krzakach, udało mi się ją odnaleźć:) W lornetce 15x70 wygląda super. Dość spora mgiełka. Zerkaniem również ją dostrzegłem. Może gdyby niebo było ciemniejsze, udałoby mi się wypatrzeć warkocz. Tak czy siak jestem zadowolony, bo to pierwsza moja kometa widziana "na żywo". Jeszcze pod blokiem ustrzeliłem ją z dwururki, aby sprawdzić różnicę. Jest, ale mniejsza niż się spodziewałem :) Jak w weekend pogoda dopisze to wybiorę się pod ciemniejsze niebo.

Celestron SkyMaster 15x70?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)