Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po czwartej i najlepszej mojej obserwacji tej komety. Pojechałem około 30km od Ostrowa na jedną z miejscówek i wziąłem ze sobą aparat więc jest kilka zdjęć. Niestety wiało więc widać poruszenia na gwiazdach... Ale co z tego, ważne że sobie w końcu uwieczniłem Lovejoya Q2 :)

 

Odnośnie obserwacji to po wygodnym wyłożeniu się na leżaku chwyciłem Nikona i... dobrze, że to była pozycja leżąca - stojąc chyba bym się przewrócił z wrażenia. Widok niesamowity - bez problemu był widoczny warkocz! Długi, prawie zapełnił całe pole lornetki. Opłacało mi się jechać pod ciemniejsze niebo. Jądro również widoczne ale najlepiej zerkaniem :)

A to te kilka zdjęć, nie dorastają do pięt innym ale cieszę się bo są moje własne i fajna pamiątka będzie :) Dwie pełne klatki i dwa cropy.

 

post-3097-0-90078300-1421185123_thumb.jp

 

post-3097-0-25067900-1421185104_thumb.jp

 

post-3097-0-42283000-1421185138_thumb.jp

 

post-3097-0-81879700-1421185149_thumb.jp

  • Like 7

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu i ja zaobserwowałem kometę ale między chmurami. Widziałem ją może maks 5 minut. Najpierw rzut okiem lornetką Tento 20x60 a potem fota dokumentacyjna. Jakość jest tak podła, że nawet nie podpisywałem się pod tym ;). Wiatr poruszył trochę sprzęt i lekko pojechało. Czekam na jakąś bezchmurną noc to wybiorę się za miasto. Plan jest taki żeby sfotografować ją Newtonem 200/1000 i Canonem 5D Mark II.

 

C/2014 Q2 Lovejoy 13/01.2015r. Centrum Poznania.
5D II, 70-200/2,8@2,8. ISO 5000, 5s, statyw foto.

post-471-0-43002900-1421185682_thumb.jpg

  • Like 6

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie określę jasności ponieważ słabo się na tym znam ale faktycznie dużo jaśniejsza od Królowej.

Określenie jasności to nic trudnego. TUTAJ masz krótki i prosty poradnik, jak tego dokonać. Korzystaj z dobrej pogody i ciemnego nieba.

Ja niestety jestem skazany na Kielce i w dodatku najbardziej rozświetlona część nieba to południe. Mimo wszystko walczę, bo dawno już nie mieliśmy na naszych szerokościach geograficznych tak jasnej i dogodnej do obserwacji komety.

Pamiętajcie, że nawet niepełne raporty z obserwacji wizualnych przysyłamy do SOK PTMA - [Kliknij w ten link]. Nasza baza obserwacji C/2014 Q2 stale się powiększa ! :)

  • Like 3

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A to te kilka zdjęć, nie dorastają do pięt innym ale cieszę się bo są moje własne i fajna pamiątka będzie :) Dwie pełne klatki i dwa cropy.

 

 

No to masz pamiątkę,i wyjątkowego 450D bo z pełną klatką ;)  :)

Kometa nawet w mieście super "świeci",dla mnie najlepiej wypadła w 15X70,Wiem że następnym razem zabiorę klamoty za miasto właśnie dla warkocza,dziś niestety nie było to możliwe ale i tak się cieszę z obserwacji i to bardzo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha wreszcie warun ściele się gęsto, czekałem na to od świąt. Piękna i duuuuuża, warkocz widoczny, kolor wyraźnie zielonkawy. Tylko ten wiatr strasznie przeszkadzał, telepało i trzęsło. Obserwacje prowadziłem z terenów podmiejskich przy względnym zaświetleniu mimo to na prawdę robi wrażenie!!! Mam nadzieje, że pogoda się nie popsuje.

  • Like 1

rura: GSO 10''

montaż: dobson + podnoszona platforma na kółkach 

okulary: 2" 30mm ; 1,25" 9mm ; 1,25" 6mm 

dodatki: barlow x2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy dziś wieczorem opuszczałem mury Politechniki Łódzkiej zobaczyłem piękne bezchmurne niebieskie niebo tuż po zachodzie Słońca. Co za nieoczekiwana zmiana po tej ciągłej szarówce. Wiedziałem że tej nocy w końcu zobaczę kometę w lepszych warunkach. Dzięki miejskiej komunikacji udało mi się dojechać dość blisko zachodniej granicy Łodzi, potem jeszcze trochę drogi z buta i tak oto udało mi się oddalić na około kilometr od granic Łodzi. Obserwacje prowadziłem przez dwie godziny poczynając od 20:20. Niebo było bardzo przejrzyste! NELM w zenicie sięgał około 5.4-5.5 mag (kilometr od granic ŁODZI !!!) Oczywiście w pobliżu komety nie było aż takiego zasięgu :) Ale i tak z łatwością widoczna na wprost. W lornetce 12x50 SE była MAGICZNA. Jasność komety oceniłem na 4.2 mag, średnica głowy 20-25` (piękna ogromna leciutko spłaszczona zielonkawa koma, miodzio). Warkocz widoczny NA WPROST na ok. stopień, zerkaniem był OGROMNY, sięgał na dwa stopnie, momentami nawet trochę więcej bo płynnie zanikał i było ciężko ocenić. Ogólnie nie spodziewałem się takiego widoku, skakałem na polu z radości  ;D  Jest w pierwszej trójce moich komet, lepsze jakie widziałem (jak byłem małym dzieciakiem) to komety Hale-Boppa i Hyakutake, Obecną C/2014 Q2 (Lovejoy) oceniam nawet wyżej niż C 2011/L4 Panstarrs.

Ten kto widział ją dziś pod niebem +6mag w 10x70 ten wygrał w lotka  O0  i już mu zazdroszcze widoków.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę osób pisało, że kometa jest jaśniejsza od M 31. Tak naprawdę, to na razie jest jeszcze nieco słabsza od całej galaktyki. Jest za to zauważalnie jaśniejsza od centralnego zgrubienia tego obiektu, które ma akurat podobny rozmiar do komety (cała galaktyka jest od niej kilkukrotnie większa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie jasności to nic trudnego. TUTAJ masz krótki i prosty poradnik, jak tego dokonać. Korzystaj z dobrej pogody i ciemnego nieba.

Ja niestety jestem skazany na Kielce i w dodatku najbardziej rozświetlona część nieba to południe. Mimo wszystko walczę, bo dawno już nie mieliśmy na naszych szerokościach geograficznych tak jasnej i dogodnej do obserwacji komety.

Pamiętajcie, że nawet niepełne raporty z obserwacji wizualnych przysyłamy do SOK PTMA - [Kliknij w ten link]. Nasza baza obserwacji C/2014 Q2 stale się powiększa ! :)

 

Z największą przyjemnością wysłałem raport :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem. Moja pierwsza kometa (wcześniej bez powodzenia polowałem na Panstarrs).

 

Byłem kilka kilometrów za miastem, co prawda od północy łuna, ale szczęśliwie na południe od miejscówki ciągnie się szmat lasu bez większych osad. Kometę zauważyłem już po wyjściu z auta, lekko zerkając. Widok w 15x70 imponujący, zaskoczył mnie zielonkawy kolor i rozmiar. No i warkocz! Spodziewałem się małej mgiełki :)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem obserwacje z balkonu. Nawet na małomiasteczkowym niebie kometa widoczna była gołym okiem na wprost jako niezbyt rzucająca się w oczy ale wyraźna mgiełka. W lornetce 8,5x32 w szerokim polu prezentowała się świetnie. Koloru nie zauważyłem ale obserwować można było wyraźnie widoczny jaśniejszy środek oraz warkocz ( około stopień na wprost, zerkaniem więcej, jakieś 1,5 stopnia. ). Natomiast w obu refraktorach kolorek już wyraźnie widoczny, w 70 mm delikatny zielonkawy, w Celestronie 150 mm przechodzący w zielono-niebieski. Wyraźna centralna kondensacja, warkocz zdecydowanie dłuższy niż w lornetce. Poświęciłem komecie około 1,5 godziny zmieniając sprzęt, powiększenia i sycąc się jej widokiem...na koniec pobuszowałem jeszcze w Orionie, odwiedziłem Plejady i okolice Aldebarana...ale C2014 Q2 (Lovejoy) to w tej chwili Królowa nieba której nic nie przebije :)

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowe wieczorne rozpogodzenie w Warszawie wygoniło mnie na balkon. Wprawdzie bardzo nisko snuła się subtelna mgiełka, lecz wyżej powietrze było idealnie przezroczyste. Było na tyle dobrze, że w Mgławicy Oriona (M42) widziałem przez lornetki, bez żadnego filtra, ciemną zatokę Rybiego Pyszczka a obok niej tamże mgławicę M43. Cały Miecz Oriona w polu widzenia lornet prezentował się pięknie, pokazując swe poszczególne obiekty.

Ale ja nie o tym chciałem. Szukam komety w okolicach Rigela - a jej tam nie ma. Niemożliwe, jeszcze parę dni temu była! Czyżby tak osłabła?  Więc zerkam na Forum, znajduję mapkę zamieszczoną przez Jacka i widzę swój błąd. Następne podejście, tym razem od góry - od strony Plejad, i jest!!! Wyraźna, wielka, zielonkawa przy wszystkich powiększeniach: 10x, 15x i 20x. Warkocza przy mojej wielko-pod-miejskiej iluminacji nie mogę się dopatrzyć. Nawet kaptur od pałatki na łbie nie pomaga :ph34r:  Jednak i tak jest to największa kometa od czasu sławnej 17P/Holmes. Nawet mi ją przypomina, zwłaszcza, że też ją miałem przed swoim balkonem. Tak więc, jestem usatysfakcjonowany. Kolejna kometa nie tylko wyśledzona, lecz także podziwiana przez wszystkie moje lornetki (z wyjątkiem tej porwanej przez miłego skądinąd kolegę ;) ).

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ sypnęło relacjami :) Szkoda, że wszyscy z nas nie mieli wczoraj pogody, żeby ją obserwować... Łączymy się z wami w "bulu" ... 

 

@marianowski

Oj nie łap mnie za słówka, wiesz dobrze o co chodziło z tą klatką :D

  • Like 2

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

.... Szukam komety w okolicach Rigela - a jej tam nie ma. Niemożliwe, jeszcze parę dni temu była! Czyżby tak osłabła?  Więc zerkam na Forum, znajduję mapkę zamieszczoną przez Jacka i widzę swój błąd. Następne podejście, tym razem od góry - od strony Plejad, i jest!!!

Oj - pisząc delikatnie ,,popitala" nam po niebie ,,w górę" pięknotka i niemal codziennie trzeba namiary korygować - od Rigelka już kawał :)

Dzisiaj będzie na południku juz przed dwudziestą tu

post-476-0-50286100-1421220852_thumb.jpg

 

Jeszcze gratka dla ,,Szerokokadrowców" najbliżej Pięknotek będzie 19.01 o godzinie 19. Chyba warto zapolować :)

 

post-476-0-99324700-1421223272_thumb.jpg

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Emil Ivanow z Bułgarii ( nota bene znany tenor operowy :D ) napisał mi, że kltaki powyźej 5 minut nie mają sensu, BO KOMETA MA FALUJĄCY OGON i sie rozmazuje na klatce... Co na to fachowcy komeciarze?

No, to dość ciekawe spostrzeżenie. Nie wiem, czy "falowanie" to dobre określenie, niemniej jednak w przypadky warkocza gazowego mamy do czynienia z naprawdę dużymi prędkościami (rzędu kilkudziesięciu km/s), w związku z czym jeśli pojawiają się w nim jakieś niejednorodności, to ich ruch kątowy względem głowy komety jest dość szybki. Z grubsza można szacować, że struktury w warkoczu tej komety poruszają się z prędkością kątową rzędu kilku stopni na dobę, co odpowiadałoby kilku, a może i kilkunastu sekundom kątowym na minutę. Przy zdjęciach z nieco dłuższych ogniskowych z pewnością będzie ten ruch widać już w perspektywie kilku minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam komety w okolicach Rigela - a jej tam nie ma. Niemożliwe, jeszcze parę dni temu była! Czyżby tak osłabła?  Więc zerkam na Forum, znajduję mapkę zamieszczoną przez Jacka i widzę swój błąd.

 

Janek, przecież masz aktualne mapki w Astronomii :)

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek, przecież masz aktualne mapki w Astronomii :)

Ale ja się chciałem podlizać Jackowi, nie Tobie! ;)

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jeszcze gratka dla ,,Szerokokadrowców" najbliżej Pięknotek będzie 19.01 o godzinie 19. Chyba warto zapolować :)

Wybiegający w przyszłość do 20 lutego zobaczymy (o ile nic się nie stanie, odpukać) kometkę w pobliżu Małych Hantli M76, piękna parka do uchwycenia w małym i średnim polu. Kometa raczej już osłabnie i nie będzie dominować, a może uda się uchwycić mgławicę "w warkoczu" :)

post-1260-0-08465500-1421226817_thumb.jp

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jest czadowa. .......

Widać oba warkocze, ten omawiany w poście #190 "warkocz jonowy" też.

Walą po ślepiach te warkoczyki na fotografii 1 :1, jak dojdzie kolor będzie masakra, a głowa to już potwór 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jest czadowa. Nie wytrzymałem i musiałem pokazać Wam DEMO  swojego przyszłego zdjęcia :D

Czekałem na Twoja fotkę z niecierpliwością no i jest zajawka, potrafisz budować napięcie. Fotka robiona z miasta?

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)