Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Pół godziny

21.01.2015

 

Sprzęt: Nikon 12x50 i D5100

 

Siedzę przy komputerze dzieląc czas pomiędzy przygotowaniami marcowego numeru Astronomii a poszukiwaniami niedrogiego jasnego obiektywu stałoogniskowego. Odruchowo klikam w meteo.pl i widzę, że między 22 a 23 niebo nad Poznaniem powinno się na tyle wypogodzić, bym mógł zapolować na kometę. Oczywiście, szybki rzut oka na animację Sat24 i? lecę po lornetkę i mocuję aparat na statywie. Wąska szczelina w chmurach faktycznie przesuwa się nad Wielkopolską. Akcja balkon!

 

Wychodzę, zadzieram głowę i - ?Słabo? ? myślę sobie. Chmury niby przerzedzone, ale do czystego nieba jeszcze wiele brakuje. Do tego rozproszone we mgle zaświetlenie sodowe. Ale jaśniejsze gwiazdy widać. Plejady też. Na pamięć próbuję namierzyć Lovejoya przez lornetkę, ale bez sukcesu. Odpalam Stellarium i już widzę, że szukałem za blisko Plejad ? jedynie 6° na zachód, a kometa jest dwa razy dalej. W tych słabych warunkach pomaga mi dość jasna gwiazdka 41 Ari (3,6mag) przy której jest tej nocy kometa. Oczywiście, widoczna bez problemu w 12x50 mimo zasnutego nieba. Co równie oczywiste ? o warkoczu mogłem jedynie pomarzyć, a jego widok wkleić sobie ze zdjęć. Spodziewałem się czystego okienka obserwacyjnego, a dostałem jedynie mętny prześwit pomiędzy kłębami chmur. Ale, jak to mówią: ?Na bezrybiu i rak ryba?.

 

No dobra, spróbujemy zrobić zdjęcie. Ustawiam obiektyw na 18 mm i 35 mm i celuję mniej więcej pomiędzy Barana i Byka. Nooo, warunki zaświetlenia jak w centrum Tokio! Trzy minuty różnicy między ekspozycjami, a różnica w tle nieba kolosalna. Nie ma nadziei. Pakuję sprzęt i przepraszam za zamieszanie pająki, które zimują w torbach.

 

attachicon.gif1.JPG

 

attachicon.gif2.JPG

 

Oczywiście, to trochę żartobliwa relacja, ale kto wie, kiedy będzie następne okienko?

 

Miałeś farta .....

A mi sie udało zrobić fotkę zwykłym kompaktem ;D Fotka z ogrodu przed domem ,  z przed kliku dni ( Sony RX 100 II, 15 sek, ISO 800)

post-182-0-22516600-1422001273_thumb.jpg

  • Like 8

Tylko lornetki ;) TZK 10x80,  Vixen BT 80 M-A, Oberwerk 20x80, BPC 25x70 , Pentax 12x50 , Levenhuk 16x42 ,Vixen Polaire

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sie zdziwiłem ,że kompaktem można robić takie fotki...jeszcza inna próba z inej częśći nieba  wtym samym czasie i warunkach ...

post-182-0-30382300-1422002191_thumb.jpg

  • Like 3

Tylko lornetki ;) TZK 10x80,  Vixen BT 80 M-A, Oberwerk 20x80, BPC 25x70 , Pentax 12x50 , Levenhuk 16x42 ,Vixen Polaire

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sie zdziwiłem ,że kompaktem można robić takie fotki...jeszcza inna próba z inej częśći nieba  wtym samym czasie i warunkach ...

Czyżbym Andzie widział ? ;)

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolej na moje zdjęcia. Wykonane w zeszłym tygodniu razem Marcinem (MarWo). Z powodów kłopotów z komputerem i pobytem w szpitalu wstawiam dopiero dzisiaj.

attachicon.gifPS.jpg

attachicon.gifPS1.jpg

Super fotka , jak usunąłeś gwiazdy ? 

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy w DSS przy stackowaniu na kometę, zaznaczyć stackowanie medianą. Wtedy gdwiazdy są usunięte z takim efektem jak w powyższym zdjęciu.

Wielkie dzięki  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiedziałem. Samo mi tak robiło i nie wiedziałem dlaczego. Ale jak się tak podoba, to możemy się umówić, że tak specjalnie zrobiłem.  ;D

  • Like 3
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy w DSS przy stackowaniu na kometę, zaznaczyć stackowanie medianą. Wtedy gdwiazdy są usunięte z takim efektem jak w powyższym zdjęciu.

Ustawiłem tak jak mówiłeś na mediane i nadal mam gwiazdki  :-

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pomogę. Tak mi robi i już. A ustawiałem wtedy stakowanie tak, żeby gwiazdki były pojechane. Ten wariant środkowy.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pomogę. Tak mi robi i już. A ustawiałem wtedy stakowanie tak, żeby gwiazdki były pojechane. Ten wariant środkowy.

A mógł byś zrobić zrzut ekranu ?

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo.

post-1260-0-41452800-1422213516_thumb.jp

środkowy wybór - "Comet stacking" 

Przynajmniej u mnie tak rozmywa gwiazdy.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd Ty Kacper bierzesz pogodę?- ja już chyba nie zdążę. Drugiego lutego mam się stawić w szpitalu na poprawę wyniku krwi przed głównym zabiegiem. Został mi już tylko ten tydzień, a z tą Medianą to całkiem fajny myk. Tylko nie wygraj konkursu bo znów będzie posądzenie o fotomontaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto  odnotować, że dziś kometa przelatuje w pobliżu jednej z najpopularniejszych zmiennych typu Mira Ceti, R Tri. Przed chwilą udało mi się zaobserwować kometę oraz ocenić tą mirę, której jasność jest obecnie w rejonie  11 mag ;)

  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą widziałem kometę z balkonu w Krakowie.

Niebo musi być przejrzyste, bo w okolicy komety, mniej niż 30 stopni od Księżyca, gołym okiem widziałem gwiazdy o jasności 5.3 mag. Kometa też była gołym okiem widoczna choć bardzo słabo.

 

W lornetce kometę widać bardzo dobrze, jako stosunkowo niewielki (12'), mocno skondensowany (DC=7) i jasny obiekt (4.6 mag). Zerkaniem bardzo słabo było widać nawet niezbyt długi (0.5 stopnia) fragment warkocza - to zdziwiło mnie najbardziej, bo kiedy widziałem kometę ostatni raz, w zdecydowanie lepszych warunkach, warkocz był stosunkowo słaby i nie spodziewałem się, ze da się go dostrzec z miasta.

 

Coś czuję, że za tydzień, kiedy Księżyc opuści wieczorne niebo, kometa będzie na ciemnym niebie w lornetkach wyglądać fantastycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż  wyszedłem sprawdzić , Masz rację że w lornetce widać ją świetnie, i ten warkocz nie wiem czy to moja wyobraźnia czy rzeczywiście kawałek widziałem :D, jest szybka i nawet przy 2-3 minutowej obserwacji widać wyraźny ruch na tle gwiazd.

Stwierdzam że lornetka była świetnym pomysłem  >:D

 

Rafał

  • Like 1

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest szybka i nawet przy 2-3 minutowej obserwacji widać wyraźny ruch na tle gwiazd.

Z tym ruchem to musiało Ci się niestety coś przywidzieć. Kometa porusza się teraz z prędkością około 3 sekund kątowych na minutę. W ciągu trzech minut przesunęła się o mniej niż 10 sekund kątowych, a to wielokrotnie za mało, aby dało się to lornetką dostrzec. W przypadku tak dużej komety, lornetką trudne byłoby zauważanie nawet 30 razy większego przesunięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niefortunnie się wyraziłem, nie chodzi o to że widać ciągły ruch tylko w ciągu obserwacji kometa zmienia położenie co  daje się zauważyć gdy patrzysz to na kometę to na otaczające gwiazdy, bardzo prawdopodobne że trwało to troszeczkę dłużej, niemniej odniosłem takie wrażenie 

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niefortunnie się wyraziłem, nie chodzi o to że widać ciągły ruch tylko w ciągu obserwacji kometa zmienia położenie co  daje się zauważyć gdy patrzysz to na kometę to na otaczające gwiazdy, bardzo prawdopodobne że trwało to troszeczkę dłużej, niemniej odniosłem takie wrażenie 

Nie nie, ja właśnie się odnoszę dokładnie do tego - w przeciągu 3 minut położenie komety zmieniło się o niecałe 10 sekund kątowych. Nawet, gdybyśmy spojrzeli na kometę teraz i za 20 minut, to zmieni ona swoje położenie o zaledwie 1 minutę kątową, a to jest bardzo mało jak na lornetkę. Przy komecie, której głowa ma średnicę rzędu kilkunastu minut kątowych dostrzeżenie takiej zmiany (przemieszczenia się komety o 1 minutę kątową) jest praktycznie niemożliwe. Czyli nawet gdybyś teraz spojrzał na kometę, a następnie przyjrzałbyś się jej za 20 minut, to zauważenie (w lornetce), że zmieniła położenie w stosunku do gwiazd byłoby właściwie niemożliwe. Dopiero po mniej więcej godzinie przerwy między jedną obserwacją a drugą powinno dać się ten ruch stwierdzić, ale jedynie pod warunkiem, że gwiazdy, do których porównywałoby się położenie komety byłyby blisko niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas chyba więc udać się do okulisty po lepsze patrzałki, mój błąd

Eee, bez przesady - tak źle raczej nie jest ;). Czasem, jeśli dokładnie się czemuś nie przyjrzymy (albo wręcz przeciwnie, kiedy staramy się czemuś przyjrzeć zbyt dokładnie), wzrok płata nam figle.

Pamiętam jak kiedyś obserwowałem niebo w Beskidzie Niskim, kiedy zza pobliskich gór wyłonił się bardzo jasny obiekt. W pierwszym momencie pomyślałem, że to odległy helikopter, z bardzo silnym reflektorem. Na początku zdawało mi się, że leci powoli w lewo. Brat, który był wtedy ze mną był z kolei przekonany, że helikopter leci w prawo. Później każdy z nas ze dwa razy zmienił zdanie, włącznie ze stwierdzeniem, że się nieco obniżył. Takie chaotyczne zachowanie nawet pasowałoby do helikoptera, gdyby nie fakt, że tak naprawdę to była Wenus.

Olśniło mnie dopiero, kiedy skierowałem w jej stronę teleskop - zanim zdecydowałem się na ten "szaleńczy krok" (żal mi było stracić adaptację wzroku do ciemności) minęło kilka minut. Zupełnie wtedy zapomniałem, że na porannym niebie świeci Wenus.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)