Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

pguzik, to w Krakowie macie niebo 5,3 mag?  Ja mieszkam w mniejszym mieście i to na obrzeżach, mam  4,7 - 4,8 mag w najlepsze noce.

A co to znaczy "niebo 5.3 mag"? Są noce, kiedy pomimo braku Księżyca zasięg gołego oka tu gdzie mieszkam (kilka km na północny wschód od centrum Krakowa) jest gorszy niż 4.5 mag. Innym razem, przy dużej przejrzystości powietrza widziałem z tego samego miejsca gwiazdy o jasności 5.8 mag. Gdyby obok mnie postawić w tym czasie innych obserwatorów, każdy uzyskałby trochę inny wynik.

Poprzedniej nocy dzięki bardzo dobrej przejrzystości powietrza w okolicy komety widziałem kilka gwiazd o jasnościach 5.2 - 5.3 mag, choć na niebie świecił całkiem już jasny Księżyc. Dokładnie zasięgu nie wyznaczałem, ale być może był nawet o 0.1 lub 0.2 mag lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To takiego nieba mogę tylko pozazdrościć

Nie ma czego zazdrościć. Zasięg jest przecież sprawą indywidualną. Za każdym razem, kiedy obserwuję z innymi osobami, każdy ma trochę inny zasięg. Różnice przekraczają czasem 1 mag. Twoje 4.7 - 4.8 mag to może być moje 6.0 mag. Jedyne miejsca w Polsce, gdzie w dość przejrzystą (ale nie idealną) noc miałem zasięg zauważalnie mniejszy od 5.0 mag, to okolice centrum Warszawy i Chorzów (choć i tam widziałem w okolicy zenitu gwiazdy o jasności około 4.5 mag, jeśli tylko stanąłem w miejscu osłoniętym od latarni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z opoźnieniem ..

8)

Marcin - to proszę Cię o zgłoszenie jej bez opóźnienia  ;) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6279-konkurs-astrofotografia-miesiaca-forum-astronomicznego-styczen-2015r/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mapce jest w Kasjopei.

I o tym właśnie napisałem ;) Kasjopea to mama Andromedy :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o tym właśnie napisałem ;) Kasjopea to mama Andromedy :)

Dokładnie,niebo w tej okolicy to bohaterowie fajnego mitu,jest król,wyniosła królowa,księżniczka i dzielny ratujący ją z opresji śmiałek.Grecy to dopiero wiedzieli co to PR :) ,a kto będzie pamiętał po trzech tysiącach lat współczesnych herosów ;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, aż musowo te zdjęcia skomentować, wszystkie są cudowne! :D
Skoro mówimy o komecie, właśnie dzisiejszego wieczoru chmury w moim województwie zniknęły, wychodzę na dwór a mym oczom ukazuje się czyste niebo, z początku myślałem że to sen, dlatego że w końcu jestem w stanie zobaczyć gwiazdy.
Bez chwili wytchnienia biegnę po swoją "lornetkę" z chęcią zapolowania na kometę Lovejoy. Niestety mój sprzęt jest tak mizerny że zaobserwowałem tylko obłok a nieuzbrojonym okiem zauważyłem słabo świecące jądro komety. Porównanie tych pięknych waszych zdjęć z tym co widziałem, to jak porównać obraz namalowany przez moją siostrę w wieku 4 lat i artysty renesansowego Leonardo Da Vinci.
No cóż pozostaję mi tylko czekać cierpliwe, w końcu ja się doczekam swojego cacka, którym będę mógł w końcu obserwować dogłębniej niebo i dzielić się z wami moimi relacjami, przeżyciami.
  • Like 4
Mój sprzęt do obserwacji:
- Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2
- Celestron SkyMaster 15x70
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaaa.... zmień dawkę albo dealera :D

A ja poproszę o jego adres na PW też tak chcę  >:D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie trafiły się idealne warunki pogodowe. Kometa nadal daje po oczach jak wściekła :)  :D

 

post-1409-0-19308200-1423504051_thumb.jp

 

  • Like 6

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i mnie trafiła się kometa - jest zdecydowanie mniejsza niż parę tygodni temu, lecz wciąż widoczna gołym okiem bez większego problemu.

W dość przyzwoitych warunkach udało mi się zobaczyć w lornetkach warkocz - w 16x70 około 45' długości, w 10x50 krótszy, około połowy stopnia. Wielkości głowy nie oceniałem :o
Swoją drogą, o ile 2-3 tygodnie temu warkocz przypominał dość wąską nitkę ciągnącą się za głową, tak teraz odniosłem wrażenie, że jest szerszy. Nie wiem, czy to tylko wrażenie, czy też zmieniły się proporcje wielkości głowy do warkocza?

Patrząc na niedawne zdjęcia, obstawiam złudzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)